Zpět na úvodní stránku

Přehled článků autora

 • Bitva u Matapanu

  📕36.914 🕔31.08.2005

  Ke konci března se odehrála nedaleko mysu Matapan bitva, ve které zasadili Britové Itálii těžkou ránu. Bitva u Matapanu je nejvetším námořním střetnutím za 2. světové války ve Středomoří.

  Zobrazit celý článek
 • Karel IV.

  📕2.246 🕔23.10.2020

  Karel IV. na každém kroku zdůrazňoval svůj přemyslovský původ po matce a také osobu svatého Václava. Byl to on kdo dal českým zemím název země Koruny české. Na pražském hradě nechal postavit nový palác, který přejmenoval na Hrad svatého Václava. Roku 1348 dal postavit v pražské Nové město, Karlův most, který nahradil starý Juditin, a také založil vysoké učení, což byla první univerzita ve střední Evropě.

  Zobrazit celý článek
 • Marina Militare Italiana

  📕20.164 🕔31.08.2005

  Italské námořnictvo dnes

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕22.734 🕔01.03.2005

  1. Zrod a první akce

  Emden a jeho sesterská loď Dresden byly postaveny, aby nahradily zastaralé křižníky. Obě byly pojmenovány po významných německých městech, i když u Emdenu to nebylo tak jednoznačné. Emden se původně jmenoval Ersatz Pfeil jako náhrada za lehký křižník SMS Pfeil. Kýl Emdenu byl položen 1.listopadu 1906 v císařské loděnici v Gdaňsku. Jméno Emden ji dal primátor téhož města pan Fürbringer při ceremonii spouštění na vodu v úterý 26. května 1908. Na vodu se tak dostal poslední německý křižník, který poháněl parní stroj, protože Dresden měl již turbíny.Emden oficialně stál 6,38 milionů marek.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕20.652 🕔16.03.2005

  2. Válka

  Spolu s Emdenem byly v přístavu ještě 4 dělové čluny a starší torpedoborec S90. Jeden velký dělový člun Cormoran byl právě v suchém doku na dlouhodobějších opravách. V případě války nemohl Emden zůstat v Čhing-tao, protože bylo jasné, že Británie na přístav zaútočí. V něm by byl Emden prakticky bezbranný bez možnosti manévrování.Nemluvě o tom, že Britské lodě měly silnější výzbroj nežli ty německé.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕20.734 🕔29.03.2005

  3. Sám v Indickém Oceánu

  Poté, co se Emden oddělil od zbytku eskadry, bylo nejdůležitější se nepozorovaně dostat do Indického oceánu. To znamenalo vyhnout se jakékoliv lodi. Zároveň však křižník musel šetřit uhlím.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕15.729 🕔13.04.2005

  4. Hon na Emden

  Poté co se vrchní velitel Východního loďstva Jerram dozvěděl o německém křižníku v noci z 15. na 16.září, okamžitě vyhlásil pátrání. V Bengalském zálivu byla zastavena veškerá doprava. Hned v ráno vyplul ze Singapuru křižník HMS Hampshire a o den později i lehký křižník HMS Yarmouth. Ten však 18.září musel zastavit v Pinangu pro poruchu kondenzátorů páry. Dne 16.září vyplul i japonský křižník Čikuma. Dále byly připraveny lodě HMS Minotaur a japonský bitevní křižník Ibuki.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕15.128 🕔26.04.2005

  5. Postrach britských parníků

  Emden se setkal s Markomannií přesně podle plánu 23.září v 5 hodin ráno. Kapitán Müller se rozhodl plout západně od Cejlonu a na Maledivách doplnit palivo. Zaroveň však zamýšlel rozvrátit lodní dopravu západně od Kolomba. Poté, co křižník v poledních hodinách minul město Galla, ležící na jihozápadní výspě Cejlonu, zahlédl loď patřící britskému obchodnímu loďstvu.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕14.583 🕔17.05.2005

  6. Přepad v Pinangu

  Kapitán Müller opustil vody na západ od Cejlonu a obloukem okolo něj vplul do Bengálského zálivu. Exford, z důvodu malé rychlosti byl poslán na místo setkání 30 mil severně od ostrova Severní Keeling. Parník se od Emdenu a Buresku odpojil 21. října. Protože kapitán zamýšlel překvapit nepřítele útokem na Pinang, prováděla posádka plno nejrůznějších cvičení. O útoku zatím nikdo z posádky nevěděl. Posádka taky nacvičovala boj s nepřátelskou lodí. Bylo nepravděpodobné, že by unikala nepřátelským lodím věčně. Zejména těm britským. Po překládce uhlí 26.října byl také Buresk odeslán na místo setkání, kterým se stalo místo 40 mil západně od ostrova Simaloer. Emden tedy zůstal uplně sám s plnými zásobami uhlí.

  Zobrazit celý článek
 • SMS Emden

  📕20.946 🕔02.06.2005

  7. Zkáza Emdenu

  oslední říjnový den připlul Emden na místo setkání s Bureskem a přeložil zásoby uhlí na křižník. Kapitán Müller zamýšlel zaútočit na radiovou stanici na ostrově Direction v souostroví Keelingových ostrovů. Chtěl tak odlákat část nepřátelských sil z okolí Bengálského zálivu a zbavit se pronásledovatelů. Po překládce uhlí plul Emden směrem k Sundskému průlivu mezi ostrovy Sumatra a Java. Tady hlídkoval až do 5. listopadu. Během této doby podniknul i neúspěšný výpad do průlivu.

  Zobrazit celý článek