Přehled článků autora
-
188. obrnená brigáda „Barak“
188. brigáda je aktívnou obrnenou brigádou v podriadenosti 36. divízie (Ugda 36) Severného veliteľstva Izraelských obranných síl. Ide o jednu z najstarších jednotiek z bohatou históriou.
-
2. rusko-čečenská válka
1999-2009 Druhé čečenské tažení.
-
Irácko-íránská válka 2. část
Druhý díl článku o válce mezi Irákem a Íránem popisuje vzájemné vztahy a situaci v obou zemích v době před vypuknutím konfliktu.
-
Irácko-íránská válka 3. část
V třetím dílu článku o válce mezi Irákem a Íránem v 80. letech 20. století získáte informace o výzbroji, síle a složení ozbrojených sil obou protivníků.
-
Irácko-íránská válka 4. část
Bouře začíná! Další díl článku o krvavé válce mezi Irákem a Íránem se věnuje vypuknutí bojů a prvním reakcím světových velmocí.
-
-
Irácko-iránská válka 5. část
Další díl série o válce mezi Irákem a Íránem pojednává o úspěšných operacích íránských ozbrojených sil.
-
Irácko-iránská válka 6. část
Další díl série o válce mezi Irákem a Íránem popisuje operace v letech 1981 a 1982, kdy Íránci začali stále více získávat iniciativu, zároveň ale propukly mocenské boje mezi jejich vůdci.
-
Irácko-iránská válka 7. část
Pokračování série o válce mezi Íránem a Irákem popisuje události z let 1982 - 1985.
-
Irácko-iránská válka 8. část
Předposlední díl série o válce mezi Íránem a Írákem popisuje události z let 1986 - 1987, včetně krvavých operací "Va al-Fadžr" a "Karbalá".
-
Irácko-iránská válka 9. část
Závěrečný díl článku o bojích mezi Irákem a Íránem popisuje události z let 1987-1988, včetně tragického incidentu, kdy v oblasti hlídkující americká loď sestřelila íránský civilní dopravní letoun, který zaměnila za vojenský.
-
-
Kavkazská apokalypsa
Ruské operácie v Čečensku v rokoch 1994-1997. Stručný popis priebehu konfliktu, ktorý nemal víťazov, iba porazených.
-
Qadisiyyat Saddam - Irácko-iránská válka 1. část
Irácko-íránská válka, známá i jako první válka v Zálivu, patří zcela jistě mezi nejdelší a nejkrvavější mezistátní ozbrojené konflikty nejen v oblasti Středního východu. Co do míry zabíjení, ničení a délky jí překoná jen nemnoho konfliktů. Bez ohledu na fakt že obě znepřátelené země přivedla téměř na pokraj ekonomického, sociálního a politického kolapsu, je v obou zemích součástí jejich národního mýtu. V Íránu se používají označení jako: „Jang-e Tahmilí“ - vnucená válka, či „Defá-e Mogchaddás“ – (doba) posvátné obrany. V Iráku za vlády Saddáma Husajna se toto období uctívalo jako Qādisiyyat Ṣaddām (قادسيّة صدّام) - jako moderní obdoba bitvy u Kádisije mezi muslimskými vojsky a armádou Sásanovské Persie. Ve svých důsledcích byla spouštěcím mechanizmem událostí, které o deset let později vyvrcholily obsazením Kuvajtu a následnou konfrontací Iráku z mezinárodním společenstvím pod vedením Spojených Států.
-
Vznik, vývoj a odhad stavu iránskeho raketového programu
Téma, ktorej sa venuje tento krátky článok rezonuje posledných niekoľko rokov nielen u odborníkov ale aj u laickej verejnosti. Vo vzťahu k iránskemu raketovému programu však treba počítať s niekoľkými podstatnými skutočnosťami.