USA : Republic / Seversky

Zpět na úvodní stránku

Přehled (4 článků)

 • Thunderbolty USAAF nad Barmou

  👤Miroslav Šnajdr 🕔08.10.2014

  Robustní stíhačky Republic P-47D Thunderbolt začaly v amerických barvách působit v jihovýchodní Asii až během roku 1944, podstatně později než v Evropě, Středomoří či v Pacifiku. Od léta zde zasahovaly do tvrdých bojů proti Japoncům na barmském bojišti.

  Zobrazit celý článek
 • MiG-17F versus F-105D - Hrdinou snadno a rychle

  👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔27.07.2007

  Až dosud jsem se ve svých článcích zabýval souboji, ve kterých byla na vítězné straně technika západní provenience. Abych nevypadal zaujatě, budu se v tomto článku věnovat souboji, ve kterém se role obrátily.

  Zobrazit celý článek
 • Pilot Thunderboltu Col. Neel Kearby

  👤Miroslav Šnajdr 🕔12.11.2011

  Američtí piloti 5th Air Force USAAF, bojující během 2. světové války proti japonskému letectvu nad rozsáhlými oblastmi Pacifiku, zaznamenali na stíhačkách Republic P-47D Thunderbolt celkem 511 sestřelů. Největších úspěchů dosáhla 348th Fighter Group, jejíž piloti vystříleli na Thunderboltech 326 sestřelů. U skupiny vyrostlo celkem 20 es, včetně nejúspěšnějšího pilota Republicu P-47D tichomořského bojiště Lt.Col. Neela Kearbyho. Tento muž na mohutné stíhačce sestřelil 22 protivníků a nakonec se v její kabině odebral do leteckého nebe.

  Zobrazit celý článek
 • Dogfights - Letecké souboje

  👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.04.2009

  Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.

  Zobrazit celý článek