Články : Ostatní - nezařazeno

Zpět na úvodní stránku

Přehled (266 článků)

 • Svatý Martin aneb Začalo to Martem

  👤Martin Kaltoun (MART.in) 🕔01.11.2011

  Mars, Martin, svatý Martin

  Co mají tito tři společného aneb cesta od boha, ochránce úrody, přes boha válečníka až po křesťanského světce, patrona vojáků.

  Zobrazit celý článek
 • Páté přikázání

  👤Michal Dlouhý 🕔15.03.2010

  Páté přikázání zní „nezabiješ“. Porušení desatera je o to trestuhodnější, když se obětí zločinu stávají strážci zákona. Dovolím si seznámit čtenáře se třemi ze třiceti povídek uvedených ve stejnojmenné knize popisující třicet případů vražd, které řešili v meziválečném období na našem území četníci. Obětmi se ve všech třech případech stali právě jejich kolegové…

  Zobrazit celý článek
 • Nespokojenost komunistů s vojenskými soudy po „Vítězném únoru“

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔28.02.2015

  „Senát vrchního vojenského soudu v tom složení, jak byl u procesu generála Karla Janouška a ostatních, a snad i vrchní vojenský soud v Praze, prostě vůbec nestačí na procesy takového významu. Nutno konstatovat, že vedení procesu tohoto druhu a významu u krajského soudu na Pankráci po únorových událostech je zcela jinak připraveno, zcela jinak řízeno a vedeno v duchu zcela jiném, odpovídajícím dnešní době a zájmu státu. […] Této skutečnosti všiml si ihned při zahájení hlavního přelíčení obhájce pplk. Hanuše, který prohlásil, že vojenská trestnice a vrchní vojenský soud v Praze je proti Pankráci hotové »sanatorium«.“

  Z hlášení plk. gšt. Reindla, příslušníka 5. oddělení Hlavního štábu ministerstva obrany, 17. červen 1948

  Zobrazit celý článek
 • Válečný prožitek smrti

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔02.02.2013

  Bože, jak já se bojím. Teď, když jsem sám, to ani nemusím skrývat; už vlastně nemusím skrývat vůbec nic. Nemusím se starat o to, jak se tvářím, protože mě nikdo nevidí; dělí mě od nich totiž jedenadvacet tisíc stop a navíc bych v téhle chvíli, kdy mě to znovu popadlo, nedovedl nic předstírat, ani kdybych chtěl. Nic mě nenutí, abych stiskl zuby a zaťal žvýkací svaly jako tehdy při obědě, když ten desátník přinesl depeši s rozkazem a předal ji Tinkerovi, který zvedl oči, podíval se na mě a řekl: „Charlie, je řada na tobě. Teď musíš nahoru ty.“ Jako bych to nevěděl. Jako kdyby mi nebylo jasné, že teď to čeká mě.

  Roald Dahl, Přepínám. Deset příběhů o letcích a létání

  Zobrazit celý článek
 • Válečné hlasy aneb muži v bitevní vřavě

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

  Byl tam strašný smrad. Byl tak strašný, že nás skoro otrávil. Smrad hnijícího masa. Stará německá fronta zákopů byla pokryta těly, která všechna zčernala. Těla tam ležela od počátku července. Bylo to nemravné. Plukovník Pinney obstaral nosítka a naším úkolem bylo dát na ně mrtvoly, odnést je a hodit do jámy. Muselo v ní být přes tisíc mrtvol. Nevím, kolik jsme těchto těl takto pohřbili. Nikdy nezapomenu na ten pohled. Mrtvoly všude kolem. Nikdy na to nezapomenu. Bylo mně jen 18 let, ale uvědomil jsem si, že zde není všechno v pořádku.

  Z dopisu britského vojáka z léta roku 1916, v době krvavé bitvy na Sommě

  Zobrazit celý článek
 • Šarže se pozná

  👤Vladimír Marek 🕔25.11.2011

  Od ledna 2011 bychom v ulicích měst a obcí, v autobusech, vlacích a tramvajích měli potkávat vojáky Armády České republiky s poněkud jinými hodnostními označeními. V souvislosti s novelou zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání se mimo jiné upravuje současná hodnostní struktura. Základ naprosté většiny armád NATO tvoří poddůstojnický sbor, u nás přitom byly tyto hodnosti až doposud vyhrazeny vojákům v základní službě a záloze. Stali jsme se tak doslova armádou šarží. A právě proto nyní dochází ke změně. V tomto článku bychom vám chtěli nejen přiblížit připravované novinky v této oblasti, ale udělat i malou exkurzi do historie hodnostního označení.

  Zobrazit celý článek
 • Výcvikové peklo v pralese

  👤Vladimír Marek 🕔12.11.2011

  Posluchač Univerzity obrany prap. Petr Matouš je ze sto deseti účastníků kurzu přežití v džungli ve Francouzské Guyaně nejlepší. Také v letošním roce se příslušníci Armády České republiky účastnili výcviku zaměřeného na přežití v džungli, který ve Francouzské Guyaně organizovali instruktoři cizinecké legie. Tentokrát nás zastupovali studenti Univerzity obrany a příslušníci skupiny Commandos praporčíci Petr Matouš a Jiří Jun.

  Zobrazit celý článek
 • Malé bitvy s vyslýchajícím

  👤Vladimír Marek 🕔18.11.2011

  Čeští vojáci odcházející do zahraničních misí jsou připravováni na eventualitu, že mohou padnout do zajetí. Kromě teoretické části, která obsahuje řadu důležitých informací, mají možnost si během praktického výcviku takovouto situaci vyzkoušet na vlastní kůži. Přesto platí, že až realita ukáže, nakolik jsou schopni takovéto mezní situace zvládat.

  Zobrazit celý článek
 • Od jaderné války k bitvě o klimatizaci: exkluzivně s piloty bombardérů B-52 a B-1B

  👤Marcel Šulek 🕔21.09.2016

  OSTRAVA/PRAHA Na Dnech NATO se letos poprvé představuje nadzvukový bombardér B-1B Lancer, legendární B-52 do Česka zavítal již popáté. Piloti obou letounů si na server Lidovky.cz udělali hodinu času. Vyprávěli, jak se provádí jaderný útok, jakými misemi dnes podporují mimo jiné i české vojáky i zda se dá přežít 30 hodin zavřený v hliníkové trubce.

  Zobrazit celý článek
 • Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Usáma bin Ládin

  👤Bc. Matěj Kurzweil 🕔30.11.2011

  Vůdce a vůdcovství jsou pojmy, se kterými se setkává každý člověk již od svého mládí, kdy začíná se základním studiem. Celá historie je prolnuta a formována řadou vůdců, kteří byli něčím významní.

  Zobrazit celý článek
 • Prvé štátne útvary západných Slovanov

  👤Martin Drobňák 🕔20.11.2006

  Tento článok sa zaoberá prvými štátnymi útvarmi, ktoré v dnešnej strednej Európe založili západní Slovenia. Príspevok si nekladie za cieľ hlbšie analyzovať jednotlivé štátne útvary, ale jeho zámerom je čitateľovi predostrieť stručny prehľad o vývoji týchto štátnych útvarov.

  Zobrazit celý článek
 • Boje ve městech

  👤Karolína Koščová 🕔14.02.2012

  Mestské oblasti okrem kultúrneho, historického či hospodárskeho významu veľmi často hrali rozhodujúcu rolu ; prípadne minimálne významne ovplyvňovali ; vojenské operácie. Boje medzi gréckymi mestskými štátmi, perzské ťaženia, boje o Rím (len samotný Rím sa počas svojej existencie stal priamou súčasťou 12 vojenských operácií), či príklady z nedávnej minulosti Stalingrad, Basra, Bejrút, Sarajevo, Groznyj, Nadžáf, Kirkúk dávajú tušiť, že spolu s vyššie načrtnutými trendmi sa vojenským konfliktom v mestách ľudstvo v budúcnosti s určitosťou nevyhne. Každá vojenská operácia USA po roku 1990 až dodnes v nižšej, či vyššej miere zahŕňala aj boj mestách.

  Zobrazit celý článek
 • Íránská námořní strategie a výzbroj

  👤Michal Mádl 🕔15.02.2012

  Íránská námořní strategie je naprosto učebnicovým příkladem strategie sea denial. Vzhledem k možnostem a zdrojům Íránu je pro něj nejen výhodná, ale prakticky jediná možná. Ačkoli strategie odepření přístupu je svou podstatou asymetrická, Írán díky ní poměrně efektivně naplňuje hlavní požadavky na námořnictva dneška. 

  Zobrazit celý článek
 • Role letecké techniky na moderním bitevním poli

  👤Ondřej Poděl 🕔16.02.2012

  Historický vývoj a současná role letecké techniky v boji.

  Zobrazit celý článek
 • Četnický pes Alto

  👤Michal Dlouhý 🕔18.01.2010

  Významným pomocníkem četnictva při výkonu pátrací služby byli služební psi. Z tohoto důvodu patřil vůdce služebního psa se svým svěřencem do systemizovaného stavu četnické pátrací stanice. Kniha „Četnický pes Alto“ popisuje více než pětileté soužití četníka Rudolfa Votruby s jeho vlastním služebním psem německým ovčákem „Alto“, úspěchy i nezdary této dvojice v boji proti rušitelům zákonů a je životopisem jednoho z řady čtyřnohých hrdinů.

  Zobrazit celý článek
 • Postmoderní válka: může být konflikt ve Rwandě označen jako postmoderní válka?

  👤Lucie Vargová 🕔16.02.2012

  Jak řekl pruský vojenský teoretik Clausewitz: „každý věk by měl mít své osobité formy války..., každý by tedy měl mít svou vlastní teorii války. Ti kdo chtějí pochopit válku, musí mít pronikavý pohled na její hlavní rysy...v té které době“ (Clausewitz 1950: 584). Po skončení Studené války se v mezinárodním systému začíná objevovat nový fenomén – postmoderní válka. Je nutné zmínit, že ne všichni autoři zabývající se tímto konceptem, považují za začátek postmoderního válčení konec Studené války. Např. Chris Gables Gray mluví o nástupu postmoderního válečnictví již koncem 2. světové války. Jiří Šedivý jako poslední válku, která by spadala do kategorie moderní, označuje válku v Perském zálivu.

  Zobrazit celý článek
 • Město Louny si připomene své RAFáky

  👤Radek Havelka 🕔16.09.2015

  Ve středu, 16. 9. od 14.00 budou na Mírovém náměstí v Lounech odhaleny tři pamětní desky místním rodákům. Nejen lounští si připomenou S/L Bohumila Kimličku, F/Lt Miroslava Vilda, DFC a P/O Jaroslava Skutila.

  Zobrazit celý článek
 • Medvěda nahradil mrštný rys

  👤Vladimír Marek 🕔25.02.2015

  Mnohonárodní prapor vojenské policie získal během cvičení Sharp Lynx 2012 v polském Wedrzynu certifikaci a je připraven k nasazení.

  Zobrazit celý článek
 • Výstřel je až to poslední

  👤Vladimír Marek 🕔31.01.2015

  Armádní odstřelovači se již dva roky zdokonalují ve speciálním kurzu, který pro ně organizuje vyškovské oddělení elektronického boje a průzkumu.

  Zobrazit celý článek
 • Ugandsko-tanzánijská válka 1978-1979

  👤Ing. Štefan Bukovan 🕔18.08.2006

  Shrnutí průběhu konfliktu.

  Zobrazit celý článek