Přehled (31 článků)

Ruční zbraně : Palné zbraně

Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 5. – Hledání kouzelné střely

Proč kouzelné střely? Protože požadavky, které někteří autoři kladou na obrannou munici, jako by patřily do pohádek. Existuje skutečně munice, která by člověka vyřadila na místě jedním zásahem?
V závěru seriálu zkusíme najít odpověď, zda je možno nějakým způsobem definovat nejlepší obranný náboj...
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 17.12.2021 👁︎ 8118

Záhada revolverů Divokého Billa

Je prozoruhodné, jak málo víme o zbraních nejvslavnějšího pistolníka Západu. Opravdu Divoký Bill Hickok používal Colty Navy Model 1851, nebo mají pravdu ti svědci, podle nichž šlo o čtyřiačtyřicítky? Kde jsou tyto zbraně dnes? Vážně měl v okamžiku smrti u sebe Smith & Wesson? A co zbraň, která jej sprovodila ze světa? Pojďme se společně vydat po stopách patrně nejslavnějších revolverů Západu...
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 19.02.2020 👁︎ 13458

Samočinné pušky

Pokusy vyvinout zbraň, jež by byla schopna vyšší kadenci, nežli opakovací puška – v té době nejvíce užívaná a zároveň nejlepší ruční palná zbraň, která, nota bene, ještě nedosáhla všech možností, které její mechanismus skýtal – jsou datovány již do poloviny devatenáctého století. Avšak doba novému vynálezu nepřála a ten si musel počkat až do období mezi světovými válkami...
🪖︎ Václav Šebek 🕔︎ 01.06.2003 👁︎ 41634

Pěchotní výzbroj ve 20. století

Od konce 19. století byla hlavní zbraní řadového vojáka jednoduchá, ale výkonná a přesná opakovačka. Opakovačky jako německá Mauser, britská Lee-Enfield, ruská Mosin, rakouská Mannlicher či francouzská Lebel ve své době představovaly vrchol technické dokonalosti, využití veškerého předchozího vývoje palných zbraní. O tom svědčí v podstatě shodné základní schéma různých opakovaček, zavedených do výzbroje v různých zemích, a také dlouhé období jejich používání.
🪖︎ Pavel Koudelka 🕔︎ 25.05.2002 👁︎ 75562

Palné zbraně v Českých zemích v době předhusitské a husitské

Černý prach popsaný Rogerem Baconem v roce 1242 se - až na změnu vzájemného poměru jednotlivých příměsí - používal až do poloviny 19. století. Zato palné zbraně se v průběhu těchto šesti staletí změnily k nepoznaní. Z hrubě opracovaných děl středověku se vyvinuly zbraně svou elegantní výzdobou připomínající spíše umělecká díla. Ale i přes všechny odlišnosti zůstal jejich koncept v základech stejný. K lepšímu pochopení vývoje Evropy formované do značné míry válečnými konflikty je nutné blíže prozkoumat počátky evropských palných zbraní...
🪖︎ Adam Cabiš 🕔︎ 25.02.2007 👁︎ 81654

Wild Bill Hickok

Divoký Bill Hickok - nejslavnější ze slavných a nejobdivovanější z obdivovaných. Byl opředen mystériem legendy už za svého života a později byla skutečnost překryta vrstvou mýtů docela. Faktem však zůstává, že tento muž se stal nejvěhlasnějším pistolníkem Divokého západu.
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 17.07.2003 👁︎ 46224

Slavné zbraně a střelivo - Colt 1911 a .45 ACP

V roce 2011 vypuklo ve střeleckém světě hotové šílenství. Důvodem bylo jedno neobyčejné výročí. Toho roku totiž uplynulo 100 let od vzniku Coltu M 1911, jedné z nejslavnějších samonabíjecích pistolí světa. Odborná periodika chrlila články o této zbrani, zbrojařské firmy vrhly na trh jubilejní modely a některé zbrojovky dokonce zahájily výrobu tohoto typu, ačkoliv do té doby se ve výrobním programu vůbec nenacházel. My na valka.cz pochopitelně též nemůžeme toto jubileum jen tak pominout, a tak i na těchto stránkách si tuto famózní pistoli připomeneme. Zdánlivě přicházíme takříkajíc "s křížkem po funuse", avšak ono to se vznikem slavné pistole nebylo tak jednoduché. Zbraň fakticky vznikla již roku 1910 a o rok později byla oficiálně přijata do výzbroje ozbrojených sil USA. První pistole však byly  z Coltovy továrny vyexpedovány až v lednu 1912, tedy před sto lety.
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 13.01.2012 👁︎ 90802

Bratři Jan a Jaroslav Kratochvílové

Jak už to tak bývá, jsou také někteří čs. konstruktéři zbraní známější, zatímco jiní jsou známí méně a o některých se neví téměř vůbec nic. O Václavu a Emanuelu Holkových se toho napsalo už mnoho, o jejich třetím bratu Františkovi zase skoro nic. Poměrně často se psalo také o bratrech Kouckých, prakticky nic bližšího se ale neví o strakonických bratrech Kratochvílech, Janu a Jaroslavovi. Je pravda, že – ve srovnání s výše jmenovanými – pracovali ve zbrojním oboru poměrně krátce, jen do přesunutí vývoje a výroby zbraní do Brna v roce 1954. Přesto ale zavedly čs. ozbrojené složky do výzbroje hned tři jejich zbraně: samonabíjecí pistole vz. 50 a vz. 52 a samonabíjecí pušku vz. 52 (pozdější vz. 52/57). Snad je nyní na čase tato bílá místa v historii čs. zbrojního průmyslu alespoň trochu zaplnit. Jako děti bydleli Jan a Jaroslav s rodiči v jižních Čechách, v obci Budislav u Soběslavi. Otec Lambert tam pracoval jako vedoucí družstevního lihovaru, matka Ka - teřina měla plno práce v domácnosti. Měli spolu pět dětí. Nejstarší, po otci Lambert, zemřel sice jako malý, pak ale následovali bratři „zbraňaři“ Jan a Jaroslav, sestra Marie (provdaná Závodná, úřednice, která pak bydlela v Deštné u Jindřichova Hradce), a Bohumil (který se posléze stal zástupcem ředitele Pedagogického institutu v Českých Budějovicích). Po smrti otce se přestěhovala matka Kateřina do obce Sedlečko kousek východně od Karlových Varů, kam za ní děti s vnoučaty pravidelně jezdily na prázdniny.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 04.06.2011 👁︎ 25646

Pěchotní srub K-S5 U potoka

Srub K-S 5 (kde K = králický úsek opev­nění, S = srub a 5 = pořadové číslo objektu v linii opevnění) s krycím názvem ,,U potoka" je typickým představite­lem těžkého opevnění (TO), které mělo zajistit severní hranici ČSR před náhlým vpádem německé armády, umožnit nerušenou mobilizaci polní armády a eventuálně také chránit její bok během případného ústupu (pod tla­kem silnějšího protivníka) směrem na Sloven­sko. 
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 21.02.2013 👁︎ 21665

Civilní verze Coltu 1911 a jeho klony

Když Gerry James, význačný americký odborník a publicista  v oboru zbraní střeliva, před lety sestavoval pro časopis Guns & Ammo žebříček podle něj nejúspěšnějších krátkých zbraní 20. století, jeden jeho známý mu přitom položil otázku: „Kdybys směl mít jen jednu zbraň, co by to bylo?“ James mu bez zaváhání odpověděl: „Model 1911 v ráži .45.“ S tímto názorem se ztotožňuje jak řada jiných odborníků, tak početná skupina střelců z řad laické veřejnosti. Málo platné, ačkoliv drtivá většina lidí si jméno Colt spojuje s revolvery, nejúspěšnější krátkou zbraní slavné zbrojovky je právě Colt M 1911 a jeho variace. Na tom všem je ovšem nejpozoruhodnější, že slavná pistole loni oslavila 100. narozeniny.

🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 05.03.2012 👁︎ 47926

Úvahy o přezbrojování ČSLA

Dne 14. 5. 1955 byla ve Varšavě podepsána smlouva, podle které vzniklo vojenské seskupení států východního bloku, a členem tohoto mocensko-politického nástroje SSSR se stalo i tehdejší Československo. To pochopitelně znamenalo další ze zásahů do budoucího vývoje nejrůznějších zbraní a zbraňových systémů domácího původu.
🪖︎ Mgr. Martin Dubánek 🕔︎ 12.11.2011 👁︎ 44981

Ing. Jeronym Kynčl - Neznámý známý (2.díl)

V únoru 1947 uvědomil VTÚ strakonickou i brněnskou zbrojovku, že se chystá objednat na zkoušku prototypy samočinných pušek, a sdělil jim i „předběžné všeobecné podmínky“. ČZ předložila dva návrhy, brněnská Zbrojovka v závodě Janeček v Nuslích také dvě – AK s pístem a AK bez pístu, pražská konstrukční kancelář Zbrojovky, vedená Josefem Kouckým, svůj návrh s pístem. Od všech řešení byly objednány prototypy...
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 25.02.2015 👁︎ 22267

Ing. Jeronym Kynčl - Neznámý známý (1.díl)

„Za okupace se v Janečkově zbrojovce interně pracovalo na protitankových (PT) puškách, samočinné pušce a kulometu bez pístu. Po válce Ing. Kynčl připravil kulomet s dynamickým závěrem, zkoušený pod značkou ZJ 483 či později KP 5. […] připravil [prototyp opakovačky] ZJ 480 (jejíž další vývoj vedl až ke K 5), celou řadu verzí samonabíjecích pušek AK s pístem i bez pístu, načež začátkem roku 1948 prověřoval svůj prototyp ZJ 481. Rovněž pokusy s PT puškami 9/7 a 15/11 mm pokračovaly i po válce. Pro druhou střelu zkonstruovala Janečkova zbrojovka dvě PT pušky – opakovačku a samočinnou. Na zbraních pracoval Ing. J. Kynčl.“

Šáda, M.: Čs. ruční palné zbraně a kulomety. Praha 1971

🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 21.02.2015 👁︎ 20286

SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Colt Single Action Army a .45 Long Colt

Seriál o slavných zbraních jsem začal pistolí Desert Eagle kvůli její mediální proslulosti a rozhodl jsem se střídat pravidelně pistole a revolvery. Dnes je tedy řada na revolveru a jakou jinou zbraní bychom měli začít tuto část seriálu než revolverem, který se vyrábí už téměř 130 let.
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 01.12.2004 👁︎ 79372

Ing. Bohuslav NOVOTNÝ - pravá ruka Jiřího Čermáka

Ing. Bohuslav Novotný se narodil 5. srpna 1931 v malé dědince Mouřínov u Bučovic, dnes okres Vyškov (dříve Bučovice), jako nejstarší ze tří dětí (sestra je o rok mladší, bratr byl mladší o pět let). Mládí prožil v obci Dambořice (téměř 2000 obyvatel), kde jeho otec učil...
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 19.02.2015 👁︎ 23007

Zbraňaři par excellence - Bratři Josef a František Koučtí (3.díl)

Už v letech 1950–1960 se postupně staly typickým uherskobrodským výrobkem zejména krátké zbraně (samonabíjecí pistole vz. 50 a vz. 70, 6,35mm pistole „Z“ a DUO, vzduchová pistole ZVP, už zmíněná terčová ZKP 493, automatická plynová APP, signální vz. 67, revolver Grand či startovací pistole UB 70 a UB 71). A tak tu byla velmi úrodná půda i pro novou pistoli v ráži 9 mm Para, vystavenou poprvé v Madridu a označenou odborným tiskem jako „bomba z Madridu“ – pistoli CZ 75 Františka Kouckého. Tehdy bohužel nikdo netušil, o jak převratnou konstrukci se jedná, ani že se zbraň stane na dlouhá léta vlajkovou lodí České zbrojovky. A výsledek? – Naprosto nedostatečná patentová ochrana konstrukce měla za následek, že varianty této zbraně dnes vyrábí ve světě doslova kdekdo...
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 01.02.2015 👁︎ 24713

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více