Zábor Sudet - zúčastněné jednotky Wehrmachtu a jejich další osud / říjen 1938

Diskuse

Dobrý den ve spolek, je to po hodně dlouhé době co píšu na takovéhle fórum, takže se omlouvám, pokud něco nebude úplně ladit.
Chci se zeptat, jestli někdo neví, které jednotky Wehrmachtu byly nasazeny při záboru Sudet v roce 1938 a jaké byly další osudy a nasazení těchto jednotek.
Z toho, co jsem hledal po internetu příliš moudrý nejsem vzhledem k přejmenovávání jednotek a přeskupování (alespoň tak to chápu).
Díky moc za odpovědi, budete mi velmi nápomocni.
Zdraví
TomR
URL : https://www.valka.cz/Zabor-Sudet-zucastnene-jednotky-Wehrmachtu-a-jejich-dalsi-osud-rijen-1938-t219753#614561 Verze : 0
Našel jsem na netu v němčině, snad ty údaje sedí. Smile


PŮVODNÍ PLÁN
V rámci Hitlerova plánu na dobytí Československa se počítalo s nasazením těchto vyšších velitelství:
Skupinové velitelství pozemního vojska 1 (Heeresgruppenkommando 1) mělo být mobilizováno jako 2. armáda (2. Armee), která měla mít velitelství v Koselu (dnes Koźle), měla disponovat II., VIII. a X. armádním sborem (6., 8., 12., 22., 28., 30. a 32. pěší divize, 3. tanková divize) a za úkol měla mít probití se opevněným prostorem jižně od Horního Slezska a zamířit na Olomouc, kde se měla spojit se 14. armádou

Skupinové velitelství pozemního vojska 3 (Heeresgruppenkommando 3) mělo být mobilizováno jako 8. armáda (8. Armee), která měla mít velitelství v Freiburgu in Schlesien (dnes Świebodzice), měla disponovat III. a XI. armádním sborem (3., 18., 19. a 31. pěší divize) a za úkol měla mít průnik skrze koridor mezi Krkonošemi a Adršpašskými skálami do prostoru Vysoké Mýto - Svitavy - Náchod a poté vést bojovou činnost v součinnosti s 2. armádou.

IV. armádní sbor (IV. Armeekorps) měl působit jako samostatný sbor (4. a 14. pěší divize) s velitelstvím v Herrnhutu. Z oblasti Zittau (Žitava) měl sbor postupovat k Jičínu, čímž měl krýt pravé křídlo 8. armády.

Pohraniční úsekové velitelství 4 (Grenzabschnittskommando 4) s velitelstvím ve Schweidnitz (dnes Świdnica) mělo disponovat čtyřmi pluky pohraniční stráže a za úkol mělo mít přikrytí hranice mezi městem Görlitz a Kladskou Nisou.

Pohraniční úsekové velitelství 5 (Grenzabschnittskommando 5) mělo přikrýt hranici mezi Ašem a Labem.

Skupinové velitelství pozemního vojska 4 (Heeresgruppenkommando 4) mělo být mobilizováno jako 10. armáda (10. Armee), která měla mít sídlo ve Schwandorfu, měla disponovat VI., XIII. a XVI. armádním sborem (10., 17. a 24. pěší divize, 2., 13. a 20. motorizovaná pěší divize, 1. lehká divize a 1. tanková divize) a za úkol měla mít postup z oblasti mezi Gottleubou a Chamem přes Plzeň na Prahu.

Skupinové velitelství pozemního vojska ke zvláštnímu použití (Heeresgruppenkommando zur besonderen Verwendung) mělo být mobilizováno jako 12. armáda (12. Armee), která měla mít velitelství v Passau, měla disponovat V., VII. a IX. armádním sborem (5., 7., 9., 15., 16., 25., 27. a 45. pěší divize, 1. horská divize) a za úkol měla mít postup směrem na Brno.

Skupinové velitelství pozemního vojska 5 mělo být mobilizováno jako 14. armáda (14. Armee), která měla mít velitelství ve Vídni, měla disponovat XVII. a XVIII. armádním sborem a polním velitelstvím ke zvláštnímu použití (44. pěší divize, 2. a 3. horská divize, 29. motorizovaná pěší divize, 4. lehká divize a 2. tanková divize) a za úkol měla mít postup přes Bratislavu na sever, kde se měla spojit s 2. armádou.



OKUPACE TZV. SUDET
Jelikož došlo k Mnichovské dohodě, plán se nerealizoval. Na okupaci Sudet se podílely:
2. armáda, velitelství: Kosel, podřízeny: II. armádní sbor, VIII. armádní sbor a X. armádní sbor (8. pěší divize, 28. pěší divize a 30. pěší divize, 3. tanková divize)
8. armáda, velitelství: Freiburg in Schlesien, podřízeny: III. armádní sbor a XI. armádní sbor (3. pěší divize, 4. pěší divize a 18. pěší divize)
10. armáda, velitelství: Schwandorf, podřízeny: VI. armádní sbor, XIII. armádní sbor a XVI. armádní sbor (motorizovaný) (10. pěší divize a 24. pěší divize, 2. pěší divize (motorizovaná), 13. pěší divize (motorizovaná) a 20. pěší divize (motorizovaná), 1. lehká divize a 1. tanková divize)
12. armáda, velitelství: Passau, podřízeny: V. armádní sbor, VII. armádní sbor a IX. armádní sbor (7. pěší divize, 9. pěší divize a 45. pěší divize, 1. horská divize a jeden pluk 5. pěší divize)
14. armáda, velitelství: Wien, podřízeny: XVII. armádní sbor a XVIII. armádní sbor a polní velitelství ke zvláštnímu použití (29. pěší divize (motorizovaná), 4. lehká divize a 2. tanková divize)
+
V záloze severně od bývalé rakouské hranice: jeden pluk 44. pěší divize, 2. horská divize, 3. horská divize a 4. lehká divize


OBSAZENÍ ZBYTKU ČESKÝCH ZEMÍ
K obsazení zbyvající části byly mobilizovány:
Skupinové velitelství pozemního vojska 5 jako 14. armáda, velitelství: Wien, podřízeny: XVII. armádní sbor, XVIII. armádní sbor a VIII. armádní sbor (44. pěší divize a 45. pěší divize, 4. lehká divize, 2. pěší divize (motorizovaná), 2. tanková divize a 5. tanková divize)
- XVII. armádní sbor (4. lehká divize, 44. pěší divize) postupoval přes Břeclav podél řeky Moravy
- XVIII. armádní sbor (45. pěší divize, 2. tanková divize) postupoval po linii Mikulov - Brno - Vyškov, Boskovice
- VIII. armádní sbor (2. pěší divize (motorizovaná), 8. pěší divize a zesílená 5. tanková divize) postupoval ze severní Moravy na Olomouc, Prostějov a Vyškov (5.td), ve směru na Přerov a Kroměříž (2.pd) a ve směru na Lysou horu (8.pd)

Skupinové velitelství pozemního vojska 3 jako 8. armáda, velitelství: Dresden, podřízeny XIII. armádní sbor, IV. armádní sbor, XVI. armádní sbor (motorizovaný) a XIV. armádní sbor (motorizovaný) (4. pěší divize, 10. pěší divize, 24. pěší divize, 28. pěší divize, 46. pěší divize, 29. pěší divize (motorizovaná), 3. tanková divize, 4. tanková divize, 2. lehká divize a 3. lehká divize)
- XIII. armádní sbor (zesílená 4. tanková divize, 10. pěší divize, 46. pěší divize a 2. lehká divize) postupoval po ose Slavonice - Jihlava (4.td), na Milevsko (10.pd) a přes Příbram na Plzeň (46.pd, 2.ld)
- IV. armádní sbor (24. pěší divize, zesílená 4. pěší divize) postupoval podél Labe a Vltavy na Prahu
- XVI. armádní sbor (motorizovaný) (3. lehká divize a 3. tanková divize) postupoval od Liberce na Prahu
- XIV. armádní sbor (motorizovaný) (28. pěší divize, 29. pěší divize (motorizovaná)) postupoval od Trutnova a prostoru západně od Kladska na Hradec Králové, Pardubice a prostor jižně od nich
URL : https://www.valka.cz/Zabor-Sudet-zucastnene-jednotky-Wehrmachtu-a-jejich-dalsi-osud-rijen-1938-t219753#614576 Verze : 8
je otazkou, k jakemu datu vlastne byly mobilizovany ty armady, ktere jsou zde uvedene, my je mame vetsinou az od srpna 1939, nikoliv podzimu 1938

PS. lehounce jsem to prolinkoval ... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zabor-Sudet-zucastnene-jednotky-Wehrmachtu-a-jejich-dalsi-osud-rijen-1938-t219753#614692 Verze : 1
Hledám knihy s tématem vyhnání Čechů ze Sudetské župy, má někdo nějaký typ?


Našel jsem zatím jako dostupné toto: www.kosmas.cz A toto: www.kosmas.cz. Nečetl někdo? To první vypadá jako kniha vzpomínek.
URL : https://www.valka.cz/Zabor-Sudet-zucastnene-jednotky-Wehrmachtu-a-jejich-dalsi-osud-rijen-1938-t219753#625006 Verze : 0
Tak jsem nakonec koupil obojí. První kniha Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 obsahuje vzpomínky na vyhnání či útěk ze Sudet, ale i Těšínska a Slovenska. Některé vzpomínky nejsou moc podrobné, ale jiné jsou dost obsáhlé.


Druhá kniha Hitlerův socialismus a Vyhnání Čechů ze Sudet obsahuje vedle toho, že se zabývá hospodářskými a sociálními aspekty Hitlerova režimu, tak obsahuje obecně informace o vyhnání Čechů ze Sudet + nějaké ty informace z vlastivědné literatury a opět vzpomínky, většinou jiné než v první knize.


Pro příklad jednu vzpomínku, která mě zaujala: To jistý pan Benada z Bulhar dopadl znatelně hůře. Byl chycen, shozen, zkopán, bit holemi. Jeho manželku Marii jeden Němec chytnul a hodil ji na zahrádku, tak že si vykloubila ruku v rameni, načež ji začali „…tak strašně třískat a bit, až sem nevěděla o světě. A mojeho muža dobili také. Měl kdejakú kosť popřeráženú, potlučenú, rok mně tady ležel.“ Benadová skončila se třemi přeraženými žebry, ale naštěstí ji jiní Němci pomohli. Bití neunikla ani dcera paní Benadové. Těch zbitých Čechů zde bylo více, a to včetně žen. Ordneři zároveň i kradli, podle Benadové: „Celé fůry nalámali – my jsme měli tři měřice kukuřice tady za dědinú, no a jeden z nich pár dní předtým, než došli Němci, zapřáhl krávy a nalámal plnú fúru turkyně a odvezl ju do hospody na dvůr… Tady jsme měli takový malý kredenc. Tam byly v hrnečku peníze za pšenicu, co sme zavezli do Podivíny. Ty zmizely… Došli sem večer, měli sme čtyři veliké prasnice, jedna se měla za čtrnáct dní oprasit a ještě jedno prase padesátikilové, to nám všecko sebrali. Měli sme vyšustěnú turkyň na kopečkách, tak tú potom taky vybrali na vůz a odvezli pryč. Husy sebrali, měla sem tenkrát ale jedenáct húsat… a pak nám zebrali aji pole…“


Kdyby znal někdo další knihy k tématu tak je uvítám.
URL : https://www.valka.cz/Zabor-Sudet-zucastnene-jednotky-Wehrmachtu-a-jejich-dalsi-osud-rijen-1938-t219753#625368 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více