Main Menu
User Menu

ZAF - ZT-3 (SWIFT) / ZT-35 INGWE

Protitanková řízená raketa ZT-3 byla v 80. letech minulého století vyvinuta v podmínkách mezinárodního zbrojního embarga jihoafrickou firmou Kentron patřící státnímu koncernu DENEL především jako výzbroj vrtulníku ROOIVALK.
Raketa je moderní koncepce, tandemová hlavice měla nekontaktní optický zapalovač ve vysouvací sondě s přední kumulativní hlavicí a navádění po paprsku laseru. Přestože první kusy prokázaly v r. 1987 své schopnosti zničením asi 90 ks angolských T-55, vrtulník Rooivalk byl později přezbrojen na mohutnější ZT-6 Mokopa a použití ZT-3 bylo směřováno na pozemní použití - například na vozidle RATEL.

Při modernizaci provedené po r. 2000 nástupnickou firmou Denel Dynamics došlo k viditelným změnám v optickém čidle zapalovače který byl přesunut na tělo rakety, a k neviditelným, ale podstatným změnám v software. Raketa dostala nové označení ZT-35 INGWE.
Systém navádění po laserovém paprsku je doplněn o funkci korelačního "trackeru" ve stabilizovaném televizním / termovizním zaměřovači, kdy operátorovi stačí pouze ,zachytit cíl a spustit automatické sledování. Tento systém sama firma označuje jako ACLOS, protože zaměřovač údajně před odpálením rakety nahraje do autopilotu rakety zjistěné parametry pohybu cíle.

Systém používají Mi-24 alžírského letectva.


TTD z různých pramenů si poněkud protiřečí, proto uvádím pouze oficiálně uváděná data pro ZT-35 INGWE, a údaje
o výkonech hlavic, kde je shoda.

Ráže - 127 mm (5" )
Délka - 1750 mm
Hmotnost - 28,5 kg
Dálky - minimální - 250 m, maximální - přes 5000 m
Průraz panciře - 1000 mm ( 650 mm pro ZT-3 )


Zdroje :
Veletržní prospekt fy. Kentron z r. 1995
web stránky Denel Dynamics - http://www.deneldynamics.co.za/
vlastní archiv
URL : https://www.valka.cz/ZAF-ZT-3-SWIFT-ZT-35-INGWE-t105646#377652Verze : 0