Main Menu
User Menu

Významné bitky Korejskej vojny (války)

Diskuse
Ak viete o nejakej významnej bitke Korejskej vojny.......sem s nou. Zakladne informacie tu aspon uverejnite.......
URL : https://www.valka.cz/Vyznamne-bitky-Korejskej-vojny-valky-t20816#78837Verze : 0
Bitva se odehrála během protiútoku vojsk OSN po zásahu Číňanů, kteří se na oplátku pokusili opět získat Soul. Přestože Číňané v bitvě zvítězili, utrpěli velké ztráty (70 000 obětí) a jejich postup byl zastaven. Tíhu hlavního náporu čínské ofenzívy nesl Gloucestershirský pluk, z něhož všichni kromě třicetidevíti vojáků padli nebo byli zajati. Ve Velké Británii se stali národními hrdiny.
Byla to poslední velká bitva korejské války, která vytvořila současné hranice příměří na korejském poloostrově a zabránila komunistickým silám zmocnit se Soulu.
URL : https://www.valka.cz/Vyznamne-bitky-Korejskej-vojny-valky-t20816#80700Verze : 0
Vylodění u Inčchonu


15. - 28. září 1950


Rozhodující bitva první části války, způsobila, že síly OSN do té doby se bránící u Pusanu přešly do protiútoku, dobyly postupně takřka celý poloostrov a dorazily až k řece Jalu, kde byli zastaveni čínskou invazí.
URL : https://www.valka.cz/Vyznamne-bitky-Korejskej-vojny-valky-t20816#150078Verze : 0
K průběhu té bitvy, kterou popisuje kolega Vladimír Šilhán si dovolím přičinit jednu poznámku ve stylu "inside information", historku mi vyprávěl bývalý příslušník výše zmiňovaného Gloucestershire Regiment...
V určitém okamžiku, když nadřízený velitel (Američan) dostával hlášení o postupu Číňanů a ztrátách Britů, učinil přímý dotaz k veliteli britského útvaru, pravděpodobně s cílem utvrdit se v případné nutnosti zasadit posily. Ten na něj odpověděl slovy "THINGS GO A BIT STICKY, SIR", čímž chtěl naprosto pregnantně vyjádřit, že situace stojí za ho..o.
Američan však, v okamžiku kdy slyšel A BIT (tedy "trochu") nepochopil vážnost situace a spolehl se na to, že "GLOSTERS" jsou schopni vyřešit situaci vlastními silami.
Není to o tom, že by spolu oba velitelé nemluvili, ani o tom, že by tam byla skrytá "britsko-americká" nevraživost - prostě se projevily rozdíly mezi angličtinou a "tím derivátem anglického jazyka, kterým se dodnes mluví v bývalých koloniích", jak to nepochopení dopadlo, napsal kolega Šilhán...
URL : https://www.valka.cz/Vyznamne-bitky-Korejskej-vojny-valky-t20816#150099Verze : 0
Výsadek u Ja-Lu
Jednotky americke armady pod vedenim gen. Douglasa MacArthura uskutečnili riskantnou akci. Vysadek blizko Incchonu, odtud pokracovali k Soulu, pri postupu prerusili severokorejske zasobovaci trasy. OSN prekrocili 38.rovnobezku a postupovali k rece Amnokkang(Ja-Lu), tam na nich cekali cinski vojaci , da se povedat ze vysadok byl v celku uspesnej
.
Dalsie velke bitvy:
- bitva u bunker Hill
- Pork chop hill
- Old baldy
-Snipeer ridge
- Heartbreak ridge
URL : https://www.valka.cz/Vyznamne-bitky-Korejskej-vojny-valky-t20816#218376Verze : 0