Main Menu
User Menu

Vargas, Getúlio

Getúlio Vargas – prezident a diktátor


(1883 – 1954)Narodil se 19. dubna 1883 v Sao Borja v rodině chudých gaučů. Uvažoval o vojenské kariéře a zapsal se na vojenskou školu, ale později vystudoval práva. Roku 1907 začal svoji politickou kariéru, když byl zvolen poslancem parlamentu státu Rio Grande do Sul. Od roku 1922 byl poslancem za liberální Republikánskou stranu ve federálním brazilském parlamentu.


V roce 1926 se stal ministrem financí ve vládě W. L. Pereiry a také guvernérem státu Rio Grande do Sul. V té době se vedl boj mezi konzervativci, podporovanými Velkou Británií, a liberály, za kterými stály Spojené státy. Vargas získal půjčku od americké vlády, za kterou sjednotil liberály a v říjnu 1930 zorganizoval vojenský puč, který ho vynesl k moci.
4. listopadu 1930 se stal prezidentem země s podporou armády, ale i lidových mas a odborů. O dva roky později, opět s pomocí armády, potlačil povstání konzervativců v Sao Paulu a roku 1935 levicové vzpoury v Rio de Janeiru, Recife a Natalu. To vyvolalo vzestup fašistického hnutí Plinia Salgada. Prezident Vargas reagoval nastolením vojenské diktatury 10. listopadu 1937. Prezident rozpustil parlament, zakázal činnost politických stran a omezil občanské svobody. Poté vydal novou ústavu, která vyhlašovala zřízení tzv. Estado Nuovo (Nového státu). Vargas podporoval americké investice do země, na druhou stranu usiloval o vytvoření vlastní zemědělsko-průmyslové základny.


Druhá světová válka, byla velkým impulsem k industrializaci země, zejména v oblasti těžby strategických surovin, metalurgie a těžkého průmyslu. Rostoucí obchodní a diplomatická spolupráce s USA vedla k tomu, že se Brazílie nepostavila na stranu Spojenců jen formálně, ale vyslala do Evropy i svoje vojenské oddíly. Po porážce mocností Osy zesílil tlak na Vargase, aby zmírnil autoritářský režim. Jeho nesouhlas vedl v říjnu 1945 k vojenskému puči, kterým byl prezident sesazen. Vargas se poté opřel o odbory a dělnictvo a založil Stranu práce, levicového a nacionalistického zaměření.


Roku 1950 zvítězil ve všeobecných volbách a znovu vrátil do úřadu prezidenta. Prováděl populistickou politiku a pokusil se omezit vliv zahraničního kapitálu v zemi. 3. října 1953 znárodnil ložiska ropy a vytvořil státní společnost pro těžbu a zpracování ropy Petrobrás. 1. května 1954 vyhověl požadavkům odborů a zdvojnásobil minimální mzdu. Krize a jí vyvolaná inflace však tento nárůst, nepodložený růstem produktivity, brzy znehodnotily. Armáda na popud konzervativců poté 24. srpna obvinila prezidenta Vargase z politické korupce a v „zájmu vyřešení národní krize“ ho donutila odstoupit z funkce. Prezident Vargas týž den spáchal po zasedání vlády sebevraždu. V září pak vyšly do ulic miliony dělníků a generální stávkou zabránily nastolení vojenské diktatury v zemi.
Vargas, Getúlio - Prezident G. Vargas (vlevo) s představiteli armády

Prezident G. Vargas (vlevo) s představiteli armády
URL : https://www.valka.cz/Vargas-Getulio-t27649#98021Verze : 0