Main Menu
User Menu

Uniformy SS/SD/Gestapa

Diskuse
Vážení kolegové, není mi jasné, jaké uniformy a kdy nosilo Allgemeine-SS, Waffen-SS, SD, Gestapo apod.


Narazil jsem na informaci, že šedé uniformy byly zrušeny před začátkem války, jiný zdroj tvrdí opak atd.


Děkuji za odpovědi.
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#419324Verze : 0
Pokud já vím,tak SS nosila výhradně černé uniformy s všelijakými pentlemi,poté také šedé,Waffen - SS normální šedé(nebo maskovací),jinak o tom moc nevím,ještě gestapo,to byl dlouhej plášť a klobouk hluboko do obličeje :)ale Hitlerova osobní strážm měla na konci války na fotografiích šedé uniformy,takže se mi to moc nezdá
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#430995Verze : 0
On je zásadní rozdíl mezi slavnostní (černou) a polní (šedá nebo maskovací) uniformou. GESTAPO normálně žádnou uniformu nenosilo (je těžké čekat že by TAJNÁ policie chodila v uniformě). Kravina o kožeňáku a klobouku je z dementních komunistických filmů.
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#431002Verze : 0
Zdarec


Služební blůzy:
7.června 1932 byla pro všechny druhy SS zavedená černá uniforma. V roce1938 zavedla Allgemeine-SS světle šedou uniformu střihově identickou s černou. Tato uniforma byla hlavně pro Allgemeine-SS a SD.


Polní blůzy:
Na začátku roku 1935 se začala pro vojáky Leibstandarte a SS-VT rozdělovat nová popelavě šedá uniforma. V roce 1937 byly popelavě šedý uniformy nahrazený novou šedou polní uniformou SS, (její kopiu mám doma).
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#464877Verze : 0
Příslušníci gestapa, jako součást bezpečnostní policie (SIPO), byli v případě přijetí k SS zařazeni do útvarů SD, tedy do bezpečnostní služby říšského vůdce SS, tedy jakési elity SS. Proto také v případě SIPO nebyl vyvíjen nátlak na jejich vstup do řad SS, jako u policie ochranné. Tzn., že ne všichni příslušníci gestapa byli současně příslušníky SS, obvykle se to samozřejmě týkalo nižšího personálu. Navenek se to však nedalo příliš poznat, protože příslušníci gestapa, stejně jako příslušníci kriminální policie, mohli ve služebním styku, nosit uniformu SS i v případech, když členy SS nebyli. Gestapáci nosili na svých uniformách hodnostní označení SS, které odpovídalo jejich hodnosti u bezpečnostní policie. Uniformy byly používány v zásadě dvě, tj. zpravidla v „tuzemsku-v Říši“, černou uniformu SD-SS, nebo na územích okupovaných nebo ve válečných zónách pak uniformu polní, šedou SD-SS s hodnostním označením bezpečnostní policie (tyto unikátní hodnostní nárameníky byly pro SIPO zavedeny v srpnu 1942 - měly černou a stříbrnou barvu se zeleným lemováním). Charakteristickým znamením uniforem gestapa, podobně jako u SD, jsou tedy prázdná pravá výložka na límci (do hodnosti Obersturmbannführera) a kosočtverec s označením SD na levém rukávu (SD bez lemu, GESTAPO s lemem). Hodnosti gestapa byly určeny ve dvou kategoriích, vlastní výkonné služby a administrativní správní služby. V titulatuře hodnosti byla pak tedy k jejich hodnosti u policie přidávána hodnost SS, např. tedy: SS-Obersturmführer und Kriminalinspektor der Polizei.

Obrázky jsou použity z publikace: Uniforms of the SS, volume 5, Sicherheitsdienst und Sicherheitspolizei 1939-1945. London 1992.

SLÁDEK, Oldřich: Zločinná role gestapa. Praha 1986.
LUMSDEN, Robin: SS Reálie. Praha 1998.
MOLLO, Andrew: Uniforms of the SS, volume 5, Sicherheitsdienst und Sicherheitspolizei 1939-1945. London 1992.
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#465143Verze : 0
Lituji, ale ani jeden z pramenů, které uvádíte neobsahuje informaci, že příslušníci SIPO gestapa a kriminální policie nosili při výkonu služby na území říše černé uniformy, což
potvrzují i četné fotografie pořízené v té době. V tomto případě jde o omyl neustále opakovaný. S největší pravděpodobností se zmíněné černé uniformy používaly v případě, kdy šlo o demonstraci síly a zastrašení obyvatelstva a politických protivníků v období před vypuknutím druhé světové války. Černé stejnokroje byly použity i na našem území krátce po obsazení zbytku Čech a Moravy při první hromadné zatýkací operaci Gitter, česky mříže březnu roku 1939, jak lze v¨¨idě na dobových fotografiích.
URL : https://www.valka.cz/Uniformy-SS-SD-Gestapa-t122977#499112Verze : 0