Male doplneni.
Konstrukce jakekoli jaderne zbrane zacina klasickou stepnou nalozi, at uz kanonova konstrukce (2 kusy U235 vystrelene proti sobe, pouzitelna zejmena v delostrelecke munici, Pu239 nelze pouzit pro predetonace zpusobene prilis vysokou prirozenou radioaktivitou), nebo implozivni (drtiva vetsina jadernych bomb, obvykle duta koule stepneho materialu "obalena" vybusninou a detonatory).
Tato konstrukce (ciste stepna) se nepouziva - obvykle se dovnitr te koule umisti D-T plyn k "boostingu" efektu - uvolnene rychle neutrony zvysi ucinnost stepeni predtim nez se cela konstrukce rozleti do sveta. (tzv. Fussion boosted fission bomb)
Dalsi zvyseni ucinku se dosahu Fission-Fusion-Fission konstrukci (pomerne spinavou co se tyce spadu), kdy diky fuzi dochazi ke stepeni i U238 (ktery je pouzivan jako "tamper", cesky vyraz me moc nenapada).
Dalsiho zvyseni se dosahne u tzv. vodikovych bomb. V principu jde o klasicky, obvykle boostovany implozivni stepny primar, jehoz detonaci se ziska energie dostatecna k potrebnemu stlaceni deuteria ve vodikovem sekundaru (obvykle ve forme LiD pripadne s malym pridavkem Tritia) a naslednym zazehnutim pomoci stepeni plutoniove trubicky uprostred (spark plug). Konstrukce se jmenuje Teller-Ullamova a je pravdepodobne jedinou pouzivanou u dnesnich bomb. Pokud je treba dosahnout jeste silnejsi exploze, je mozne pouzit 3stupnovou konstrukci.
Kolem sekundaru je treba pouzit vycpavku (v anglicke literature pusher/tamper) z tezkeho kovu. U cistych bomb se pouziva napriklad olovo, u spinavych bomb se pouziva napr. U238 (kde v dusledku rychleho stepeni dojde k dalsimu zvyseni energie, napr. nejvetsi ruska Car bomba v ciste variante mela 50Mt, v pripade spinave varianty mela byt schopna uvolnit energii az 150Mt).
U hypotetickych velmi spinavych radiologickych bomb lze pouzit napriklad kobalt (pokud chceme dosahnout dlouhodobeho zamoreni, polocas rozpadu je nekolik let), pro kratkodobe zamoreni napriklad zlato (polocas rozpadu 2 dnu), nicmene podle vseho zadna podobna bomba neni soucasti arzenalu zadneho statu.
Neutronova bomba je vlastne obycejna cista vodikova bomba konstruovana tak, aby vetsina energie neutronu nebyla zachycena ucpavkou nebo plastem bomby, ale uvolnila se do prostredi.
Pravdepodobne vojenske vyuziti je jako protitankova zbran (ucinny smrtelny polomer exploze o sile kolem 1kt je necely kilometr, v pripade neopancerovaneho cile nema cenu uvazovat v teto vzdalenosti o neutronech kdyz je cil celkem spolehlive znicen teplem a razovou vlnou), na ochranu vlastnich raketovych sil (svazek neutronu uvolneny pri explozi je schopen vyradit nepratelskou hlavici z cinosti), patrne i na generovani EMP.
EMP vznika v nehomogennim prostredi a vysvetluje se jako elektricky puls, ktery vytvori silny zablesk gamma zareni v okamziku exploze, ktere "odfoukne" elektronove obaly atomu. Vznika jednak pri vybuchu v nizkych vyskach nad zemi a pak naopak pri vybusich v svrchnich vrstvach atmosfery.
Co se primych tyce ucinku, u malych bomb prevazuje tlakova vlna (jednotky kt), u velkych bomb prevazne tepelne zareni, pricemz cim silnejsi exploze, tim trva delsi dobu uvolneni tepelne energie (souvisi to s tvorbou fireballu, ionizaci a (ne)pruhlednosti vzduchu), u kilotunovych bomb se vetsina tepla uvolnuje behem zlomku sekundy, u 1Mt je to tusim kolem 5 sekund.
zdroj:
http://nuclearweaponsarchive.org/
URL : https://www.valka.cz/Ucinky-jaderneho-vybuchu-t13424#128475Verze : 0