Main Menu
User Menu

Ubijvovk, Elena Konstantinova

Ubiyvovk, Yelena Konstantinovna

Елена Константиновна Убийвовк

Elena (Ljalja) K. Ubijvovk – vedoucí ilegální odbojové organizace Komsomolu v Poltavě


(1918 – 1942)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 22. listopadu 1918 v Poltavě na Ukrajině v rodině lékaře. Po ukončení střední školy roku 1936 odešla studovat na Charkovskou univerzitu. V témže roce, kdy dokončila studium, ji zastihla válka. Vrátila se do rodné Poltavy, kde po obsazení města Němci založila v listopadu 1941 se spolužáky ze střední školy ilegální odbojovou organizaci Komsomolu.
Ta navázala spojení s místními partyzány, pro které pak prováděla výzvědnou činnost. Za 6 měsíců svého působení skupina vedená Elenou Ubijvovk roznesla na 2 tisíce letáků, získala množství zbraní a napomohla k útěku osmnácti sovětským zajatcům, kteří se poté připojili k partyzánům. 6. května 1942 byla skupina odhalena a zadržena gestapem. Elena byla podrobena výslechům a mučení a 26. srpna spolu s ostatními členy své skupiny popravena.


K 20. výročí vítězství byl E. K. Ubijvovk 8. května 1965 udělen titul Hrdina Sovětského svazu in memoriam. O dva roky později byl jí a jejím druhům odhalen v Poltavě památník. Jejím jménem jsou nazvány ulice několika ukrajinských měst a na její počest byla pojmenována malá planetka (Ljalja).
Ubijvovk, Elena Konstantinova - Kniha věnovaná E.Ubijvovk a činnosti její odbojové skupiny v Poltavě

Kniha věnovaná E.Ubijvovk a činnosti její odbojové skupiny v Poltavě
URL : https://www.valka.cz/Ubijvovk-Elena-Konstantinova-t36064#134254Verze : 0