TCU "Tiger Stripe"

Tropical Combat Uniform "Tiger Stripe"



Tento maskovací vzor bol vyvinutý pre boj v džungli na extrémne krátke vzdialenosti ( pod 50 metrov ). Používali ho najmä jednotky MACV-SOG a rôzne ďalšie jednotky vo Vietname ( napr. CIDG, rôzne jednotky ARVN ), kde nahradil maskovacie odevy "Duck Hunter" komerčného pôvodu. Neskôr bol tento vzor nahradený vzorom ERDL. Strih odevu je veľmi jednoduchý. Na blúze sú štyri vrecká so zapínaním na gombíky, na nohaviciach je šesť vreciek. Nosný systém jednotlivca bol obvykle ALICE, častokrát upravený podľa potreby. Jednotky SOG len málokedy používali helmy, častejšie boli barety, šatky a tzv. "Jungle Hats", na ochranu pred hmyzom padajúcim zo stromou. Tieto maskovacie odevy boli mimoriadne obľúbené u príslušníko ARVN pretože pred civilným obyvateľstvom vytvárali dojem, že ide o elitné jednotky, čo však v skutočnosti nebola pravda. Aj to je dôvod prečo bol prechod amerických jednotiek SOG na vzor ERDL taký rýchly. Existuje niekoľko druhov uniforiem TCU Tiger Stripe americkej, juhovietnamskej a inej výroby. Známe súpod skratkami, ktoré označujú druh maskovacieho vzoru, napr.


Late War, Heavyweight Dense pattern - LHD.
Late War, Lightweight Dense pattern - LLD.
Late War, Lightweight, Sparse pattern - LLS.
Tadpole Sparse pattern - TDS.
Vietnamese Marine Corp Dense second pattern - VMD



Na prvých fotografiách je REPRODUKCIA tohto poľného odevu. Je to produkt firmy TruSpec. Strih Tiger Stripe je podľa americkej armádnej normy MIL-T-44047E pre nohavice a MIL-C-44048G pre blúzu. Toto sa ale vzťahuje iba na strih. ten je v podstate identický ku klasickým TCU vo farbe "Olive". Pre podrobnosti o amerických armádnych a vládnych špecifikáciách, odporúčam :
http://global.ihs.com/
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#141753 Verze : 0
Aktuálna fotografia filipínských špeciálnych jednotiek ukazuje, že US Tiger Stripe je stále v aktívnej službe.
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#145559 Verze : 0
Jenom bych jeste doplnil par veci k tem uniformam a fotce z Filipin.


Ta zenska na fotce je soucasna prezidentka Filipinske republiky Gloria Macapagal Arroyo, ktera se k moci dostala velmi zajimavou metodou pres ovlivnovani (rozumej korupci) volitelske komise (tzv. electoru). Jeste minuly rok probihali kazdodenne na Filipinach velke protesty a demonstrace za odstoupeni.


Ohledne tech uniforem, pouzivaji se z toho duvodu, ze jsou primarne -jak zminil Aranai - urceny k boji v dzungli na kratsi vzdalenosti. Diky tomu, ze do dnesniho dne na Filipinach existuje nekolik uskupeni bojujicich proti vlade, jsou tyhle uniformy naprosto vhodne. Jde predevsim o boj v dzungli (predevsim prepadove boje v prostredi dzungle ci na rozhrani dzungli a vesnic). Tedy z tohoto pohledu jde o protipartyzansky boj, na velmi kratkou vzdalenost i pod 50metru.
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#146050 Verze : 0
Bohužel nemohu si vzpomenout na titul dokumentárního pořadu, ve kterém byly záběry na hlídky legionářů v džungli ve Francouzské Guayaně, ale jednoznačně byli oblečeni do klasických tygřích pruhů a záběry byly pouze pár (max. 5-10) let staré. Což ve mě vyvolává dojem, jestli tento kamuflážní vzor není právě francouzského původu (Indočína=Kambodža,Vietnam - až do r.1954 francouzské kolonie)?
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#164664 Verze : 0
Francúzsky vzor je tzv. Lizzard a je podobný len prechodmi a tvarom polí ale určite nie farbou. Dnešné džunglové hliadky, bojujúce proti ilegálnej ťažbe zlata v Guajane majú iné maskovacie uniformy aj strihom aj farbou, len polia sú trochu podobné.


forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#175491 Verze : 0
Zdravím, maskovací vzor Tiger Stripe má skutečně původ ve francouzském vzoru "Lizard" z uniforem vz. 1947-1952. První složkou, která bavlněné uniformy potištěné vzorem Tiger Stripe začala používat, byla na přelomu padesátých a šedesátých let Vietamská námořní pěchota (VNMC), která až do roku 1975 patřila k nejelitnějším složkám sil Vietnamské republiky. Velice populární maskovací vzor se postupně rozšířil také k výsadkovým, průzkumným a úderným (Biet Dong Quan - jihovietnamští "Rangers") jednotkám, odkud si našel cestu k Američanům.


Podle amerických nařízení mohli mohli Tiger Stripes oficiálně používat pouze členové průzkumných a speciálních útvarů, řada vojáků si však pořídila uniformy za své peníze.


Jihovietnamci používali Tiger Stripes až do konce války. Na přelomu 60. a 70. let se objevily nové typy uniforem vyráběné z rip-stop popelínové látky, které do značné míry nahradily původní oděvy vyráběné ze 100% bavlny. Maskovací vzor však zůstal prakticky bez významnějších změn. Odborníci v dnešní době rozlišují značný počet druhů, záleží na výrobci, barevných odstínech, použitém materiálu, útvaru určení a době vzniku. K nejznámnějším patří "zlatý" nebo "stříbrný" vzor, či třeba vzor "John Wayne". Na tigery nejsem odborník, proto tak stručně...
URL : https://www.valka.cz/TCU-Tiger-Stripe-t37578#240435 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více