Main Menu
User Menu

Suharto, Hadží Mohamed

Haji Muhammad Suharto / Haji Muhammad Soeharto

Prezident generál (Jenderal Besar1) Suharto


(1921-2008)1 - pětihvězdičkový generál, do češtiny ustáleně překládáno jako "armádní generál" (informaci dodal Vladimír Šilhán, děkuji)
URL : https://www.valka.cz/Suharto-Hadzi-Mohamed-t21169#80513Verze : 0
MOD
Thodžib Suharto, armádní generál, prezident Indonésie


Thodžib Suharto se narodil roku 1921 na Jávě, která tehdy byla součástí tzv. Nizozemské východní Indie. V době okupace země Japonci vstoupil do odboje. Po druhé světové válce se stal blízkým spolupracovníkem vůdce indonéského hnutí za nezávislost a prvního prezidenta nezávislé Indonézie - Ahmada Sukarna. Pomáhal budovat indonéskou armádu, stal se generálem a byl jmenován velitelem tzv. strategických rezerv.


1. října 1965 se indonéská komunistická strana (PKI) za podpory Číny a nečinného přihlížení Sukarna pokusila o převzetí moci, při kterém byl zavražděn ministr obrany a někteří generálové, včetně náčelníka štábu indonéské armády. Novým náčelníkem štábu se stal Suharto, který za pomoci nejtvrdších prostředků komunistický pokus
o puč rozdrtil. 8. října bylo vypáleno ústředí komunistické strany v Djakartě a komunisté s celými rodinami postaveni podél silnic a hromadně popraveni. Počet obětí přesáhl 500 tisíc.


Prezident Sukarno byl obviněn z účasti na puči a izolován ve svém paláci. Suharto postupně převzal všechny jeho funkce, roku 1967 se stal úřadujícím a o rok později plnoprávným prezidentem. Ukončil tři roky trvající válku s Malajsií a zahájil politiku ekonomického oživení a orientace na Západ. Za jeho vlády dosáhlo indonéské hospodářství nebývalého rozmachu. Avšak odpor levicových studentů, odborů a v neposlední řadě islámských fundamentalistů, spolu s mezinárodním tlakem vedly v květnu 1998 prezidenta Suharta k odstoupení z úřadu. Mezinárodní společenství mu rovněž vytýkalo podporu genocidy ve východním Timoru.
Suharto, Hadží Mohamed - Prezident Suharto při návštěvě Sumatry, 1987

Prezident Suharto při návštěvě Sumatry, 1987
URL : https://www.valka.cz/Suharto-Hadzi-Mohamed-t21169#83149Verze : 0
Suharto zemřel v neděli 27.1.2008 v 13:10 indonéského času po težké nemoci a hospitalizaci s akutní infekcí plic, problémy srdce a ledvin.
URL : https://www.valka.cz/Suharto-Hadzi-Mohamed-t21169#242592Verze : 0
MOD
čo sa týka obetí Suhartovho režimu, tak som počul z rôznych zdrojov o min. 800 000 obetiach, aj o min. milióne...
URL : https://www.valka.cz/Suharto-Hadzi-Mohamed-t21169#242604Verze : 0
zdroje uvádějí těch asi 800 tisící obětí z řady převážně komunistů, kteří se pokusili převzít v Indonésii moc


obecně je Suharto vnímán myslím si spíše pozitivně, v zahraničním tisku se slovo diktátor v našem negativním slova smyslu skoro neobjevuje, je to postava značně rozporuplná, která ma podíl jak na ekonomickém rozvoji a stabilizaci země, tak na skandálech a smrti mnoha tisíc lidí.
URL : https://www.valka.cz/Suharto-Hadzi-Mohamed-t21169#242605Verze : 0
MOD