Společná branná moc [1619/1649-1867+1867-1918]
Články
Číslování jízdních pluků 1769 – 1815 I.
Číslování jízdních pluků 1769 – 1815 II.
Číslování jízdních pluků 1769 – 1815 III.
Číslování pluků rakouské armády v letech 1769-1815
Číslování pluků rakouské armády v letech 1769-1815
Článek pojednává o historii dragounské posádky v městě Nymburce.
GARNIZÓNNÍ A ŠTÁBNÍ JEDNOTKY
Granátníci v rakouské armádě za koaličních válek.
PŘEHLED KOMBINOVANÝCH GRANÁTNICKÝCH PRAPORŮ V LETECH 1790-1818
Převzato z www.kaunitz-rietberg.novy-jicin.cz
Autor: Lubomír Uhlíř
Úprava pro www: Ondřej Tupý
Ukázka z připravované knihy navazující na již vydané dílo Kujebáci.
Královské věnné město Vysoké Mýto a jeho c. (a) k. vojenské posádky.
Čtyřicet pět kilometrů dlouhá fronta od Plavy k moři zažila 12. května 1917 mohutný italský útok, čítající živou sílu 280 tis. vojáků, po 54hodinové palebné přípravě více než třech tisíc hlavní italské 3. armády genpor. Emanuela Filiberta Duca d´Aosty. První fáze desáté ofenzívy byla zahájena odražením italských útoku při Plavech a u Zagory v odpoledních hodinách téhož dne. Další masový útok směřoval na Monte Santo (Sveta Gora), S. Katarinu a Škabrijel, Rožnou Dolinu, Panovec a Markuv hrib. Italské útoky byly zničující, ale obránci odolali a nedovolili jim obsadit své pozice.
Italská jedenáctá ofenzíva, která zákonitě musela přijít i přes obrovské ztráty živé síly, se stala definitivně posledním pokusem gen. Cadorny o průlom fronty na řece Soči. Comando Supremo vypracovalo důmyslný operační plán, jehož cílem na jižním úseku fronty bylo prorazit linii K, obsadit větší část Komenského Krasu a izolovat obránce na Hermadě.
Zkáza honvédských pluků u Opatje Sela - osmá italská ofenzíva na Soči
Mimořádná hustota zasazených sil čtrnácti divizí v pásmu dvanácti kilometrů od Šempeteru k pobřeží, stále se zlepšující součinnost dělostřelectva a pěchoty, masivní palebná příprava, to vše byla veliká pozitiva italské 2. a 3. armády v osmé sočské bitvě. Obránci byli oproti tomu rozmístěni na pobořené nebo zcela zničené obranné linii.
Zapomenutá bitva - devátá italská ofenzíva na Soči.
Kraské peklo - boje pluku č. 98 na Soči v letech 1916-1917.
V povodí řeky Soči protékající frontovým pásmem od severu k jihu proběhlo mezi armádami Itálie a Rakousko-Uherska v rozmezí 23. června 1915 až 13. září 1917 jedenáct gigantických pozičních, z pohledu Habsburské monarchie obranných bitev. Poslední bitva někdy též označovaná jako dvanáctá, což je z operačního hlediska nesprávné, byla ofenzivní zcela moderně vedená operace probíhající od 24. do 27. října 1917 s účastí německého spojence v prostoru na horní Soči mezi Bovcem a Tolminem...
Krvavá Smaragdová řeka - boje 14. horské brigády na Soči ve druhé italské ofenzívě.
Boje 14. horské brigády na Soči ve 3. a 4. italské ofenzívě.
Na severovýchode Slovenska v okrese Bardejov sa nachádza obec Stebnícka Huta, ktorá sa počas I. svetovej vojny stala dejiskom ťažkých bojov. Pri tejto obci došlo 3.4.1915 k udalosti, ktorá vstúpila do politickej histórie Československej republiky. Podľa tvrdenia oficiálnej verzie príslušníci rakúsko-uhorského 28. pešieho pluku vtedy dobrovoľne prebehli na ruskú stranu frontu. Tento útvar bol známy ako pluk „Pražských detí" a o jeho dezerciu sa mali zaslúžiť príslušníci „Českej družiny", ktorí v radoch ruskej cárskej armády bojovali proti Rakúsko-Uhorskej monarchii. Aká časť tohto príbehu je legendou a čo sa v skutočnosti stalo pri Stebníckej Hute?
Dle údajů v Poděbradsku bylo na území úředního okrsku okr. hejtmanství Poděbrady, kam příslušely soudní okresy Nymburk, Poděbrady a Králův Městec s více jak 80 většími politickými obcemi a které se zhruba kryje se současným okresem pouze bez menších území okolo Lysé nad Labem, na Rožďalovicku a Českobrodsku, povoláno do zbraně 8 223 mužů z celkového počtu 21 191 mužů.
Myslivci v rakouské armádě za koaličních válek
k. u. k. Infanterie-Regiment Nr. 21
Návrat náhradního praporu c. a k. pěšího pluku č. 98 ze Světové války.
ORGANIZACE RAKOUSKÉHO DĚLOSTŘELECTVA ZA KOALIČNÍCH VÁLEK
Při zřízení stálého vojska Ferdinandem III. v roce 1649 v něm dělostřelectvo nefigurovalo. Vydržování dělostřelectva v míru se pokládalo za přepych a proto byla děla deponována v arzenálech. Ale již roku 1656 bylo v důsledku hrozícího válečného konfliktu dělostřelectvo aktivováno a od té doby zůstává stálou součástí armády.
ORGANIZACE RAKOUSKÉHO DĚLOSTŘELECTVA ZA KOALIČNÍCH VÁLEK
Plukovní hudba c. a k. pěšího pluku č. 98.
Podzimní obranné boje c. a k. pěšího pluku č. 98 při spojeneckém průlomu na Piavě v roce 1918.
Rakousko-uherské úderné oddíly v první světové válce.
Výstroj, výzbroj a členění jízdy v Nymburské garnizoně 2. poloviny 19. století.
Účelom tohto článku je priniesť čitateľovi obraz života v rakúsko-uhorskej armáde v období medzi rakúsko-maďarským vyrovnaním a I. svetovou vojnou. Samozrejme nebolo možné obsiahnuť všetky zložky armády, z ktorých každá má svoje špecifiká. Globálne sa pokúsim zhodnotiť podmienky mužstva v armáde od jeho odvodu až po odvedenie do zálohy, kde som kládol dôraz najmä na priblíženie životných podmienok v kasárňach, či na ozrejmenie systému výcviku. V druhej časti článku sa zameriavam na poddôstojnícky a dôstojnícky zbor, kde som kládiem dôraz na ozrejmenie systému vzdelávania dôstojníkov, ale aj na zobrazenie miesta dôstojníkov v spoločnosti a vzťahu dôstojníkov a spoločnosti.
Myslíte-li si, že je to zbytečné a že není nutno se historií a přemýšlením o ní nějak zabývat, mějte na paměti staré heslo, které platí i v našem sporu a v potýkání s našimi sousedy. Z nichž někteří se nás snaží přesvědčit, že jsme jen národem zbabělců a hlupců: Chceme-li zničit národ, musíme nejprve zničit jeho morálku a padne nám do klína jako zralé ovoce. No a teď vás nechám přemýšlet, zda tohle řekl Sun Tsu, slavný čínský vojevůdce a filosof, anebo V. I. Lenin
Krvavá válka - Čechoslováci 1918-20.
Nejprve přeběhlíci, později legionáři. Krvavá válka - Čechoslováci 1918-20.
Třetí byla srbská vlajka - Čechoslováci 1918-20.
Pod francouzskou vlajkou - Čechoslováci 1918-20
Pod spojeneckými vlajkami USA a Kanady - Čechoslováci 1918-20.
Italskáí vlajka - Čechoslováci 1918-20.
Témata