Main Menu
User Menu

Sovietská AREA 51

Diskuse
Rád by som sa dozvedel o Sovietskej obdobe NEWERLANDu teda utajovanej AREA 51. Atómové strelnice mal Sovietsky Zväz v Semipalatinsku v Kazachstánu a na souostroví Novaja Zemlja v Severním ledovém oceánu. Niektoré pramene popisujú aj atomové pokusy nedaleko od Jakutska v místě STS (?) na veži vysokej 30 m , o síle 22 kt. Bola v týchto oblastiach aj letecká bombardovacia plocha? Prípadne kde sa vykonávali letové skúšky utajovaných lietadiel TU-160, MIG-25, alebo okrídlených striel ? Fungovalo to snád opačne ako u USA, ktoré sa snažilo všetko ututlať a zakryť ?? Bola sovietska stratégia nič neskrývať chváliť sa a preháňať ??

Ospravedlňujem sa adminovy, nebol som si istý kam s otázkou. Je to otázka geografická, aj otázka na jednotky aj zbrane.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343601Verze : 0
Hodně komplikované Very Happy
- Obecně sovětský přístup byl takový. Dopředu se nezveřejňovalo nikdy nic, protože neúspěch by se těžko vysvětloval. Viz např soutěž o Měsíc a starty N-1.


- Pokud to náhodou vyšlo a byla šance to propagandisticky využít. Potom se to mohlo publikovat.


- Nikdy se nezveřejňovaly detaily. Jen mlhavá prohlášení typu. Sovětský svaz má výkonnou nosnou raketu, schopnou zasáhnout území USA. Odkud? Kam? S jakou přesností? Kolika hlavicemi? to se neuvádělo.


- Stejné to bylo s přesným označením typů. Ještě v osmdesátých letech se civilisté měli problém dozvědět označení verzí MiGu-23, MiGu-25 o MiGu-29 a Su-27, nebo nedej bože o Tu-22 či Tu-160 Very Happy To byly jen nadzvukové stíhačky s měnitelnou geometrií, s výkonnými motory z konstrukční kanceláře MiG a podobně. Navíc většinou převzaté ze západního tisku koupeného na burzách.


Polygonů byla celá řada, dozvíš se vždy u konkrétního systému (Donguz, Emba ...)
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343603Verze : 0
MOD
Je len toľko, že nie je problém nájs na GoogleEarth Nevada Test Site - AREA 51 a pomocou nástroja pravítko merať priemer kráterov. Bývam v blízkosti delopstreleckej a bombardovacej strelnice Vojenského Výzkumného Ústavu pri Malackách ( niekedy firemná strelnica Kanony Škoda )a tu si tiež cez Earth prezerám každú dieru po leteckej bombe. Na území Ruska si nájdeš Murmansk a máš tam ponorku s dĺžkou 160m nad hladinou hned vedľa vrakoviska starých ponoriek a lodí. Nemôžem ale nájsť žiadne vybombardované plochy, žiadne veľké krátery, žiadne letiskové plochy ako AREA 51. Sám som slúžil ZVS v Hraniciach na Morave a videl som že utajované objekty nemajú spevnené cesty a aj tie čo sú nie sú rovné a kolmé na seba, aby sa sťažila identifikácia z družíc. Neviem hľadať alebo to tak dobre maskujú ?
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343607Verze : 0
Podívej se na Kapustin Jar - např. 48.5500°N 45.8200°E
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343611Verze : 0
MOD
no ono to není jednoduché, některé oblasti jsou vyfocené "divně" Scapa Flow např Smile
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343613Verze : 0
MOD
Asi sú fotografie aktualizové postupne a občas im tam vletí nejaký mrak. V tom škótsku nič zvláštne. Ale na www.mapy.sk chýba atómka Jaslovské Bohunice a namiesto letiska Kuchyňa je krásna zelená lúka.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343618Verze : 0
Bývalá jadrová strelnica Semej v Kazachstáne 50°22'4.20"S 80°23'55.72"V je tiež nejaká zvláštna . Oooopss oprava: Tie krátery sú 150 km na JZ
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343626Verze : 0
jj mraky jsou potvory Very Happy a ta tráva taky roste jak zběsilá Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343636Verze : 0
MOD
Absolútne nechápem zatajovanie letiska Kuchyňa na mapy.sk.... Ktorý terorista by už niečo hľadal na tomto serveru, keď má toto letisko pekne k dispozícii na maps.google.com.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343646Verze : 0
MOD
Alibismus ... kdyby se něco stalo, tak to hodí na gooooogle, že za to můžou oni ... imperialisti Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343650Verze : 0
MOD
Tohle vychází z národních zákonů a pokud má server mapy.sk sídlo na Slovensku tak je musí dodržovat. Samozřejmě že tento zákon se na google.maps už nevztahuje. Například (a teď tedy píšu jen o tom co mám z doslechu) v Maďarsku by neměl být k leteckým snímkům území přístup pro veřejnost vůbec povolen. U nás se toto v podstatě nereguluje. Navíc na google na rozdíl od map.sk nejde o letecké ale satelitní snímky (tedy pokud se nepletu).
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343655Verze : 0
Pozrite si trebárs Bajkonur...
Užasnete. Ani nie nad tým, čo tam je teraz vybudované, ale nad rozsahom toho, čo tam bolo a bolo zlikvidované - zostali ruiny alebo často len "tiene na zemi".


Zaujímavý polygón je napríklad aj Šary-Šagan.


Mimochodom ruská stratégia pri utajovaní a maskovaní objektov je značne odlišná od západnej.
Napríklad ešte v 60. rokoch boli mnohé strategicky významné mestá pravidelne zakreslované do civilných máp s nesprávnou polohou - často až desiatky kilometrov od ich skutočnej polohy.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343675Verze : 0
No třeba mapy NDR jezdili dederoni údajně nakupovat do SRN, protože ty tuzemské byly naprosto k ničemu, byly až s příliš velkou dochylkou.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343702Verze : 0
MOD
Môj dedo pracoval na "Škodovke" teda Vojenskom výzkumnom ústave Záhorie a v 70-tych rokoch nosil vojenské mapy, ktoré sa odlišovali od civilných autoatlasov a turistických máp. Vtedy bolo "niečo" mať vojenkú mapu. Každý hríbar závidel.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343763Verze : 0
Ale ani vojenským mapám se určité korekce nevyhnuly.Kupříkladu ve vojenském atlasu, který mám k dispozici (rok vydání tuším 1984) je několik nových obcí - jeden příklad za všechny, obec Výmyslov, je na pozici která je dnes známá jako letiště Přerov Smile
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343772Verze : 0
Jak to pak bylo? Existovaly dvě verze mapy, jedna s Výmyslovem a druhá s letištěm, nebo si ti, co "směli vědět" museli to letiště do mapy sami nakreslit? Smile


Ad ICE v druhém příspěvku, hezký příklad je dosti obsáhlá kniha "Vojenské rakety", ze Západu je tam popsán pomalu každý projekt co kdy spatřil světlo světa aspoň na papíře, z Ruských je tam pokud si dobře pamatuji (jsem v kanclíku ve škole, knížku mám doma) typem označena jen 3M6 Šmel, jinak tam jsou "Protitanková řízená střela typu 2", "3"... I když u "3" tam snad mají i že je to Maljutka Smile
I u protiletadlových se značení přísně drží značení NATO Smile
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343775Verze : 0
Jo tak to se mě moc ptáš.Jisté je že mapy, které fasovaly posádky letadel tam Přerov měly...i když samozřejmě musíš brát skutečnost že letecké mapy byly ještě něco trochu jiného...
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343779Verze : 0
Čistě pro zajímavost.Autoatlas České Socialistické Republiky, rok vydání 1989
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343783Verze : 0
A když už jsme v tom utajování, takto utajují bratří Slováci...a toto jsou (nebo by měly být) zcela aktuální mapy...(poznamenám že původně byla detailní fotka i na www.mapy.cz ale nyní tam jsou jen neostré fotky z velké výšky...asi mezinárodní konspirace...Smile)


Stejně tak třeba Sliač je zachovaná ale vyčištěná tak dokonale až z toho zrak přechází...
Sovietská AREA 51 - Zdánlivě nevinná obec Nový Dvor...

Zdánlivě nevinná obec Nový Dvor...
Sovietská AREA 51 - ...která však na fotogrammetrickém snímku vůbec neexistuje...

...která však na fotogrammetrickém snímku vůbec neexistuje...
Sovietská AREA 51 - ...ale boží oko všechno vidí...:)

...ale boží oko všechno vidí...:)
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343784Verze : 0
kdyz se vratim k tomu rusku, je treba si uvedomit, na co slouzi google earth a google maps - na cestovani, na reklamu, na komerci, na "zajimava mista" a vydelava penize samozrejme hlavne to, co je nejvice zajimave a navstevovane, kam si google muze dat reklamy. A na svete je asi mnohem vic frekventovanejsich mist, nez je pustina kdesi v kazachstanu, kde se testovaly jaderne a termonuklearni zbrane Smile oni tam ty kratery jsou, par jsem jich tam nasel, ale v tak prisernem rozliseni, ze se s tim neda skoro pracovat - a dle vyse uvedeneho, nelze cekat, ze google bude kupovat a do sveho systemu vkladat satelitni snimky s treba metrovym rozlisenim, prave takoveto pustiny, jen pro nas vojenske fandy Sad coz je obcas docela skoda ... stejne tak kdyz se podivate na jednu ponorkovou zakladnu ve Skotsku, pulka mola je tam nafocena ve vyssim rozliseni, druha pulka uz jenom v tom mizernem rozmazanem (rozliseni myslim 50m) ... takovych mist je spousta. Nerekl bych tomu ani cenzura, google se tomu pomerne dost brani a dava si tam, co uzna za vhodne, jedine co si pamatuju je zakaz vlady USA davat tam satelitni snimky budov jako je Bily dum, protoze na strese a okolnich objektech jsou ostrelovaci, a bezpecnostni politika si vyzaduje udrzet tyto informace mimo oci zvedavcu ... kazdopadne mnoho dalsich "strategickych" objektu na google mapach samozrejme je krasne videt.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343797Verze : 0
MOD
S Google Earth se jde skvěle vyblbnout třeba v Nevadské poušti Smile
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343803Verze : 0
ono na spouste mist, doporucuju tento web


https://virtualglobetrotting.com/


tam je to pekne shromazdene a navic to nenabizi jen G-E, ale i dalsi systemy, ktere mnohdy nabizeji ze stejneho mista vyrazne lepsi snimky
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343807Verze : 0
MOD
Najradšej si prezerám TUSCON v Arizone - známe úložisko pohrebisko lietadiel, Murmansk a jeho Kuznecova a ponorky, MIGy 25 v Líbii, vojenské prístavy v Alexandrii, Indii, letisko v číne Pudong a pripináčik mám aj na Libave v mieste TOČKA -JIH. Možno by bolo dobré - teda ked už to niekde na forum .valka nie je - spísať zaujímavé miesta podľa G-E kde je vidno nejaká základňa, technika, vraky lodí. Sám mám týchto bodov veľa, len okolo mesta Pensacola mám pár letisiek, kde je vidno nejaká technika.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343819Verze : 0
něco málo je tady forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343824Verze : 0
Toto je ono virtualglobetrotting.com na každom mieste sa porovnáva viac prehliadačov a niekto ukáže, niekto neukáže.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343852Verze : 0
problem je v tom, ze aktualizaci snimku se mnoho veci z techto map ztrati, takze delat tema pouze se souradnicema je skoro zbytecne - letadla, letadlove lode, to vsechno za rok nebo za dva zmizi, takze jsem spis chtel delat primo ty snimky a nekam to silazovat Smile, aby to zustalo zachovano pro budouci generace Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343860Verze : 0
MOD

Citace - Darkfold :

Ale ani vojenským mapám se určité korekce nevyhnuly.Kupříkladu ve vojenském atlasu, který mám k dispozici (rok vydání tuším 1984) je několik nových obcí - jeden příklad za všechny, obec Výmyslov, je na pozici která je dnes známá jako letiště Přerov Smile
Jen pro zajímavost tak ten Výmyslov najdeš na mapách dokonce i dnes Smile a přesně tam kde je na tom tvém mapovém listu


www.mapy.cz
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343879Verze : 0
prece byste si nemysleli, ze se s tou mapou bude nekdo aktualizovat kazdych dvacet let Very Happy Very Happy Very Happy kdyz tam nevede nova dalnice, neni duvod tu mapu predelavat jen proto, ze tam nekdo za komancu zakamufloval letiste Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343885Verze : 0
MOD
Admine to není zakamuflované letiště to je totiž hned vedle, to je prostě část Přerova, která tam vždy byla a co se týká aktualizace, tak z vlastní zkušenosti vím, že v současnosti se mapy aktualizují každé tři roky.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#343890Verze : 0
Rád by som sa vrátil k tématu AREA 51 a testovaniu lietadiel. Videl som pár dokumentov o testovaní leteckých turbínových , tryskových motorov na pevné aj kvapalné palivá a používal sa na to vozík na kolajniciach. Pravdepodobne bol istený viecerými vodiacimi kolieskami aby sa nevzniesol a dosahoval rýchlosti okolo 600 km/h. Na dráhe aj niekoľko km sa na ňom testovali katapultážne sedadlá v rýchlosti, brzdiace padáky. U turbínových motorov sa už častejšie v súčastnosti používa lietajúce laboratórium z nejakého vyslúžilého dopraváku, ale v rokoch pedesiatych až sedemdesiatych to bolo bežné zariadenie. Nemá prosím niekto popis,TTD, prípadne foto týchto vozíkov v akcii ??? Videl som nejaký dokument o AREA 51 a bol tam ?Sabre? bez krídiel na tomto železničnom podvozku . Na konci dráhy sa to brzdilo vo vodnej ploche.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#344697Verze : 0
Tak který dokument o Area 51 to byl sice nevím nicméně existují podobné záběry a to v seriálu Udarnaja sila kde jsou tuším ve třetím díle ukázky zkoušek sedaček pro Su-25UBK prováděné právě na takovéto rychlodráze...
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#344724Verze : 0
Presne tento som myslel. Ale u toho Súčka to bolo akési úzkorozchodné a vysoké. A myslím že to ani nebolo istené proti prevráteniu či vzletu. Motor bol tuším na tuhé palivo. To čo mu tan strelili do nasávania že mu výtoková tryska odpadla ?? ............


Videl som nejaký dokument v púšti o testoch motorov X-1 alebo podobná okrídlená raketa s raketovým motorom na kvapalné palivo a dal som si to do súvisu s Groom Lake a AREA51. Bola tam tuším aj kabína s pilotom a dosť to tam prášilo. Efekné je brzdenie v mláke vody hlbokej cca 20 cm s obrovským gejzírom.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#344727Verze : 0
Raketové sane sa držia každej koľajnice z troch strán a na niekoľkých miestach, takže prevrátiť ich je celkom problém. Ostatne, to je ich účel.


Sučko s výbuchom - test odolnosti draku a motorov proti zásahu raketou Stinger
Hlavica a bojová časť FIM-92 Stinger je na ramene zasunutá do trysky motoru. Lietadlo je ofukované prúdom vzduchu z aerodynamického tunela, viditeľného vľavo.
Existujú aj efektnejšie zábery, kde to isté urobia pri pracujúcich motoroch Cool
Sovietská AREA 51 - z filmu Udarnaja sila - Letajuščij tank

z filmu Udarnaja sila - Letajuščij tank
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#344759Verze : 0
Včerajší večer som strávil GOOGLOVANÍM a hľadal železničný vozík na testovanie motorov, katapultov a brzdiacich padákov. Skúšal som "test jet engine" "jet rail" a veľa iných. Jediné čo mi to vyplulo bol posledný diel Indiana Jones a královstvo kr. lebky. Indiana sa tam na niečom podobnom preváža.


Je pravda, statický test tryskového, alebo raketového motora nestačí. Treba ho dať do bezpečného pohybu a simulovať zvýšenie tlaku na nasávacej strane, ofukovanie plášťa a podtlak (úplav) na výstupe. Testuje sa hlavne hrozba odtrhnutia plameňa - teda zhasnutie pri náhlom ubratí prípuste plynu pri vysokých otáčkach turbín a naopak zahltenie motora palivom a požiar motora pri náhlom pridaní prípuste v malej rýchlosti. Predpokladám že v rokoch päťdesiatych a možno i šesťdesiatych sa využíval tento spôsob rýchlodráhy, ale z ekonomických a hlavne z bezpečnostných dôvodov sa neskôr začal využívať systém ofukovania motora z veterného tunela (dá sa asi simulovať vyššia rýchlosť, rôzne tlakové diferencie aj rôzna teplota vzduchu). V súčasnosti sa asi všetky dynamické testy motorov robia v lietajúcich laboratóriách.
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#344845Verze : 0
Tak mi to nedalo a prelistoval som pár kníh o X-15 a jeho testoch na Edwards AFB , niečo od Yefima Gordona - Soviet X planes a dostal som to. Správne spojenie je ROCKET SLED TRACK a o ostatné sa postarala WIKI.. toto je odkaz https://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_sled
Najdlhšia "Holloman High Speed Test Track" ak dobre prekladám má rýchlostný rekord Mach 8,5 .
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#345002Verze : 0
Presnejšie 10 430km/h (2,897km/s) pri použití štvorstupňových raketových saní.
Na konci dráhy stála betónová stena Cool
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#345022Verze : 0
Impakt pri Mach 8,5 - z videa
URL : https://www.valka.cz/Sovietska-AREA-51-t91923#345030Verze : 0