Main Menu
User Menu

Solano López, Francisco

     
Příjmení:
Surname:
Solano López Carrillo
Jméno:
Given Name:
Francisco
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
24.07.1826 Asunción
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
01.03.1870 Cerro Corá
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
2. prezident Paraguaye
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
zavražděn
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Solano-Lopez-Francisco-t38020#143911Verze : 0
Presidente Francisco Solano López


(24.7.1826 - 14.2.1870)


To, co dokázal se svou zemí udělat za 8 let vlády Francisco Solano López, se v historii snad nikomu nepodvelo a doufejme, že už ani nikdy nepovede. Když se v roce 1862 stal prezidentem Paraguaye, měla tato jihoamerická země 1 337 000 obyvatel. Když ho v roce 1870 brazilští vojáci zabili, zůstalo 221 000 obvatel z toho pouhých 28 000 mužů.


López vtáhl Paraguay do boje proti koalici Uruguay, Brazílie, Argentina. To, že jeho vojáci neměli šanci ho naprosto nezajímalo. Bylo absloutně zakázáno se vzdát (když padla pevnost Humaita bráněná 400 muži proti 30000 útočníkům, byli přeživší po strastiplné cestě džunglí za svým velitelem umučeni i s rodinami), mnozí vojáci zemřeli už při výcviku.


Jeho diktatura byla neomezená a s ničím si nezadala s krutovládami některých římských císařů. S Caligulou by si López mohl podat ruce. Čím více Paraguay v nerovné válce prohrávala, tím byl šílenější. Nechal se dokonce výborem biskupů prohlásit za svatého - kdo nesouhlasil, byl zastřelen.


Dal popravit i svou sedmdesátiletou matku, neboť se od ní dozvěděl, že je levobočkem. Nakonec byl brazilskými vojáky napaden přímo ve svém ležení. Bojoval, ale byl přemožen a zabit vojákem známým jako Chico Diablo.


Ve všem ho podporovala jeho milenka, irka Eliza Lynch, která nebyla o nic lepší, než on. Založila třeba pluk paraguayských Amazonek, se kterými se osobně účastnila mnoha bitev a nechala toho, až když byla zraněna po pádu z koně přímo v bitvě. Svého milence však přežila - zalíbila se totiž jistému vítěznému brazilskému generálovi...


Zdroj:
Geoffrey Regan, Kniha vojenských omylů

URL : https://www.valka.cz/Solano-Lopez-Francisco-t38020#143836Verze : 0