Main Menu
User Menu

Smutné 70. výročí.

Diskuse
Včera jsme si někteří připoměli 70 let od konce tzv. druhé republiky. Je to smutné výročí a je podle mne v našem národě poněkud vytěsňováno. Ono stačí podívat se zde, jak důkladně rozebiráme Mnichov a zejména možnost obrany a jak cudně mlčíme o 15. březnu 1939. Možná některé potěším, že v Místku se v pátek u památníku sešli oficiálně "pamětníci a představitelé" a zavzpominali na jediný čs. vojenský odpor proti němcům, který čs. armáda v březnu 1939 provedla. Ještě že česká televize se k tomu postavila trochu chlapsky a pár pořadu s příbuznou tématikou zařadila. Zejména jsem ocenil "film" Neporažená armáda. Byl sice točen za mobilizace, ale byla tam hromada zajímavých záběru na techniku a vojáky. Děj tu nebudu rozebírat Smile .


No, berte to trochu jako téma k diskuzi, protože mi připada nefér přejít toto výročí mlčením. Zejména názor odborníku na tuto dobu bude zajímavý Smile. Myslím že možnost většího bojového vystoupení tu již JF jednou z někým kriticky rozebíral, ale třeba to někoho zaujme a více se tu rozepíšeme.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#301883Verze : 0
A ještě názory v médiích .....
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#301884Verze : 0
Myslím, že je to skutečně velmi smutné výročí, ale pro mě osobně je září 1938 s jeho promarněnou šancí na obranu vlasti ještě v přijatelných podmínkách a s připravevou a hlavně odhodlanou armádou, ještě smutnější a neobyčejně hořké. Březen 1939 byl vlastně jen logickým vyústěním podzimních událostí.
Vždycky když vidím fotky ze vstupu jednotek LAH (Leibstandarte Adolf Hitler) do Prahy a konkrétně na tak posvátné místo české státnosti jakým bezpochyby je Pražský Hrad, mám husí kůži. A Sepp Dietrich na Pražském Hradě je pro mě absolutní katastrofou, srovnatelnou snad jen s osudným osmačtyřicátým, kdy vládu v této zemi převzala ta nejubožejší a mrzká lůza.
Což je ostatně nepřímý následek onoho osudového podzimu 1938 a posléze března 1939. A za to tedy Němcům nezbývá, než v uvozovkách pěkně poděkovat. Především díky nim, se Stalinská zrůda dostala do střední a východní Evropy a ovládla tento prostor na bezmála 50 let. Tento fakt bývá bohužel v médiích často opomíjen a proto jsem si dovolil jej zde nastínit alespoň já.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302035Verze : 0
Po přečtení článku na výše uvedeném odkazu:
www.novinky.cz
mě napadla ještě jedna věc. Proč se pořád všude v médiích tak úzkostlivě uvádí nacisté, fašisté, nacistické Německo atd.
Bylo to přeci především NĚMECKO a nezáleží na tom jestli se jmenovalo Třetí Říše nebo jiným blábolem, jak ho pojmenovali nacističtí pohlaváři. Vždyť přeci většinu jednotek tvořili obyčejní Němci a ne členové NSDAP, nebo ne??
To je jedna věc a pak dále v textu postrádám zmínku o našich bývalých spoluobčanech, kteří hovořili jiným jazykem než my a měli v oblibě bílé punčochy!! To i oni mají lví podíl na tom co se dělo v letech 1938 a 1939. Možná by na to měl někdo také upozornit pana Posselta, než bude zase vznášet nějaké další nároky!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302039Verze : 0
Myslím, že téma bojového vystoupení v březnu 1939, bylo už tady na fóru probíráno a dospělo se společnými silami k obecnému názoru, že by to byla asi holá sebevražda. Armáda byla na mírových stavech, značně demoralizovaná.Plány na eventuální obranu bez odstoupených pohraničních oblastí byly teprve v plenkách. Chyběla, jako vždy v naší pohnuté historii politická vůle. K tomu je nutno ještě připočíst ještě nacionalistické nálady některých Slovenských politiků i občanů a jejich tendence na vyhlášení samostatnosti a s tím související otazníky, jak by se asi zachovali Slovenští důstojníci a vojáci, pokud by dostali rozkaz k útoku na nepřítele......a to už se ani nezmiňuju o nacionalistech na Podkarpatské Rusi a zejména o páté koloně Československých občanů Sudet, toho času vlastně již Říšských občanů.........
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302040Verze : 0
Pokud jde o diskuzi, o obraně se diskutovalo už jinde, jen bych na rozdíl od Roberta Foxe viděl poněkud jinak "to proč se k nám dostali stalinovi komunisté. Bohužel jsme si je sem pozvali především sami, kupodivu stejně jako za přijetím "Mnichova" se o to silně zasloužil stejný E. Beneš. Ten vyjednával se Stalinem, postoupil mu Podkarpatskou Rus, ale především, tenhle nikým nevolený "prezident" zrušil demokracii v ČSR, nahradil ji rovněž nikým nevolenou Národní Frontou (jestli si takhle někdo představuje demokracii, pak se asi dost lišíme v názoru) a právě tím umožnil snadné převzetí moci. Ostatně s vousatým bolševikem spolupracoval EB už dávno před válkou, kdy mu předal dokumenty připravené němci (následovaly čistky) Takže si zkusme uvědomit, že obvyklé svalování viny na někoho jiného, je často nesmyslem. Mnohem důležitější je najít chyby vlastní a snažit se je neopakovat.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302043Verze : 0
ja jen k tomu vyroci dodam toto : cele dnesni rano radia papouskuji imbecilni informaci o tom, ze se pred 70ti lety u nas zacalo jezdit vpravo, jako by to bylo vyroci narozeni naseho prvniho prezidenta nebo den prichodu praotce cecha. budiz, co na tom. Ale ze zapominaji, ze tento pocin prisel prave s Hitlerem a jeho vojsky, o tom uz se jaksi nemluvi, a dokonce jsem se dozvedel, ze tomu "predchazela masova kampan" - jaka asi kampan muze provazet rozhodnuti behem dvou dnu ? Sad Hlavne, ze je o cem mluvit, kdyz nas zrovna nebavi sexymozek Jyrka ...
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302066Verze : 0
MOD
Befel je befel. Ten problém se řešil dokonce v Národním shromáždění a bylo statisticky uváděno proč to nejde, jaké budou ztráty na životech. Jnak já se nedivím neb novináře mám v rodině a ještě to jsou pražáci!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302068Verze : 0
Admine, tak to bych asi nevydrzel Smile Masivni kampan a vzdelavani obyvatelstva a pote referendum ohledne zda jezdit vpravo ci ne. Takhle asi si to novinari predstavuji Smile


Vim, ze to sem nepatri, ale az budu v Cechach rad bych toho Benese trosku nastudoval. Nemate nekdo knihu:
Josef Kalvoda - Byl Edvard Beneš sovětským agentem?


Resp. nemate nejake info o teto knize. Je to podobne neco jako Rezun nebo se to da celkem precist?


Diky
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302070Verze : 0
Admine já to naštěstí slyšel jen jednou ale byla k tomu podána informace o tom, že o tomto bylo rozhodnuto už někdy v roce 1938 naším NS a mělo to platit až od dubna 1939, takže Němci to urychlili pouze o 14 dní, co je a není na tomto pravdy nevím, sám jsem to nikdy nestudoval, ale asi by se to dalo najít na stránkách parlamentu, kde jsou zápisy o jednání za 1. republiky a R-U.PS: oprava platit to mělo od 1.května 39
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302072Verze : 0
Na Frontě je o zavedení jízdy vpravo článek.


Citace :

Stálý výbor Národního shromáždění přijal 10. listopadu 1938 opatření č. 275, které nařizovalo změnu směru jízdy na pravou stranu od 1. května 1939
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302073Verze : 0
MOD
Něco je i v tomto článku na idnes je to z roku 2005 zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302075Verze : 0
Včera večer na ČT 1 byl dokument, jak pplk.Mašín chtěl 15.3.1939 střílet děly / velel děl. pluku v Ruzyni / proti němcům a že se nakonec pobil se svým velícím generálem / jméno mi teď vypadlo /, páč odmítal akceptovat rozkaz nebojovat. No škoda, že jich nebylo více....


No jinak jsem rád, že se diskuze rozběhla, musím a souhlasi s Bitaxem, že 15.březen byl pouze důsldek mnichova ten zase důsledek zahraniční politiky EB. Možná by mohl parlament schválit zákon, nejlépe ústavní, že se EB nezasloužil o stát Smile .... no asi NÉ Sad
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302080Verze : 0
Můj zcela soukromý pohled na neustálé diskuse kolem Mnichova 38 a Března 39.


Dloubání se v kupce h..... a vrážení si klacku do otevřené hnisající rány - naprosto k ničenu, protože to vše co zde zazní nebo zaznělo je jen omílání toho co se řeklo v dalších x diskusích. No ale když Vás to baví tak se bavte Smile.


Ještě že Vás nebaví dloubání v tom jak to bylo z Bílou Horou, Kresčakem, Moravským Polem, Lipany a co já vím kde všude se naše slavné výhry tedy pardon prohry vlastně odehráli.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302081Verze : 0

Citace - Robert Fox :


To je jedna věc a pak dále v textu postrádám zmínku o našich bývalých spoluobčanech, kteří hovořili jiným jazykem než my a měli v oblibě bílé punčochy!! To i oni mají lví podíl na tom co se dělo v letech 1938 a 1939. Možná by na to měl někdo také upozornit pana Posselta, než bude zase vznášet nějaké další nároky!

než se tady začne vykřikovat k něčím co zjednodušeně podněcuje jen vzájemnou nenávist, nejdříve bychom si jako Češi měli zamést před svým vlastním prahem - https://www.valka.cz/clanek_10992.html .
Události hold málokdy bývají černé nebo bílé, většinou je to někde mezi tím.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302085Verze : 0
MOD
Toto je meritum problému.Československo přece nebyli jen Češi,ale Němci, Slováci. Maďaři, Poláci. Rusíni, Židé. V tom byla sílá,ale i slabost ČSR. Já nechci jít až ke vzniku ČSR.Ale přece jen název Československo a československý národ asi pro naše Německé Čechy, či České Němce nemusel být příjemný neb jich bylo 3 500 000,ale Slováku jen zhruba 1 500 00 Kč. To dobře vysvětlil Dr. Fidler, za Benešem šli jen Češi, za Masarykem celý národ. Znám případy kdy RU důstojník, německé národnosti,který se vrátil z fronty v hodnosti kapitána v roce 1938 byl zase jen kapitán, neb na něj nezbylo místo v žádném kurzu. Přesto však apriori není možno říci,že všichni Němci zradili. Již v roce 1938 jich hodně uteklo do ciziny a tak zvaná II.republika si sama posvítila na ˇZidy ač tehdy ještě nemusela. Snad každý zná jak museli herci jako byl Háss opustit své místa. a to ještě v roce 1938.Dovolím si ješčtě připomenoiut hon novinářů a prav. intelektuálu(byl tam i gen. Medek) na osobu K.Čapka Nevidím to jednoduše, asi se o tom musí stále mluvit i když ani já to nepovažuji za užitečné, neb zde jsme všichni více méně poučení a umíme se orientovat. Ale mladí se to mnoho neučí a vím,že moje dcera, byť vysokoškolsky vzdělaná tuto problematiku chápe také jen zcela nacionalisticky, či spíše hloupě.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302088Verze : 0
To: Schlange: Neměl jsem rozhodně v úmyslu podněcovat nenávist. Nejsem nacionalista a je mi dobře známa problematika menšin žijících tehdy na území ČSR. Jen mívám někdy pocit, že se nepojmenovávají věci pravými jmény. Nejsem naivista, je mi jasné, že Češi mají své chyby a někdy nám chybí případná sebereflexe. Ale rozhodně mezi České vlastnosti nepatří terorismus, což už se o Sudetských Němcích ve světle historie říci nedá.
To Bitaxe: Nesvaluji vinu na někoho jiného a je mi jasné, že jako národ máme hlavní díl viny na tom, co se u nás odehrálo koncem čtyřicátých let. Vím o Benešových "zásluhách" o stát, jak o těch kladných z období založení ČSR tak o těch z let třicátých a zejména poválečných. Jen jsem chtěl uvést další faktory, které se podílely na bolševickém vpádu do střední Evropy.
Omlouvám se, jestli jsem někoho pohoršil....
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302102Verze : 0
Těmi zásluhy z počátku republiky myslíš tu skvělou zahraniční politiku, která mám přinesla nepřátelství ze strany všech sousedních států z vyjímkou Rumunska ????

Ne toto téma opravdu není o E.B. a navíc spoustu z toho už tu bylo řečeno a napsáno - navíc v roce 1939 byl už Beneš pryč i ze svým plánem, tedy pardon aeroplánem a pracoval na tom jak nás dostat z jednoho hnojiště do druhého. Hlavně tedy na tom aby se nějako vylhal ze své osobní odpovědnosti.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302110Verze : 0
Ne to jsem opravdu nemyslel. Měl jsem na mysli spolupráci s TGM , Štefánikem a jednání se spojenci. Ale jinak souhlas. Benešova role v Československé historii je opravdu tragická, téměř ze všech úhlů pohledu.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302113Verze : 0
to RF, myslím že jsi nikoho nepohoršil, spíš je potřeba neuvádět věc jen z jednoho pohledu. Benešovi samozřejmě sekundovala řada lidí a byť jeho vnímáme jako hlavního tvůrce nedemokratické konstrukce NF, bylo to ve skutečnosti více lidí kteří se na tom podíleli.
Role EB v přípravě republiky byla zřejmě potřebná a přínosná, vzhledem k tomu že to tak viděl i TGM, těžko o tom pochybovat. Jeho činnost za 1. republiky vidím dost podobně jako dav, jeho činnost v Londýně pak jako zcela nezákonou a jednoznačně protiústavní, stejně jako jeho činnost poválečnou. Bohužel na rozšíření bolševismu máme jako stát dost solidní podíl, přičemž Beneš je vinenn velmi nadstandardně.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302161Verze : 0
ono jedna vec je rict, ze za neco muze nase zahranicni politika, ale i to je jen jednostranny pohled, je treba vnimat celou situaci v tehdejsi Evrope. Madarsko prislo o vyraznou cast sveho uzemi a par set tisic madaru Trianonskou smlouvou po konci prvni svetove valky. Rumuni byli jedni z tech, kteri toto uzemi ziskali, stejne jako Ceskoslovensko a dalsi zeme. Tedy logicky Rumuni stali na nasi strane proti Madarsku, ale ze by to bylo z lasky nebo obdivu k nam a nasi zahranicni politice, to rozhodne ne. Nase slepa orientace na vzdy porazenou "velmoc" kterou byla Francie byla skutecne velmi neprozirava, ale stejne tak spousta dalsich vazeb se narusila zejmena pusobenim velmoci a jejich hrou v Evrope. At uz je to otazka Turecka a Balkanu obecne, tak post Rakousko-Uherskych zemi, Polska, Nemecka a nakonec i nejkaych tech kolonii kolem a okolo. V teto situaci prohrali troufam si tvrdit vsichni, nikoliv jen Benes, a tezko tedy soudit cloveka, ktery se v dane dobe snazil udelat to, co mohl. Tohle se tady opakuje take stale a dokola, a porad si myslim, ze ten soud je zbytecne jednostranny (a opak plati pro jeho obdivovatele, tezko najdeme v nasich dejinach rozporuplnejsi postavu). Myslim si, ze ve smyslu toho, co jsme si rekli v paralelnim tematu o Mnichovu, a co tu v podstate psal i Dav - je treba uzavrit tuto cast nasi historie, protoze ty diskuse k nicemu nevedou. Odsoudime-li Benese nebo ne, nic to nezmeni na skutecnosti, ze druha valka probehla tak jak probehla, mrtvi neobzivnou, a nestane se ani vubec nic dalsiho. Je tady mezi nami mnozstvi potencialu a obrovske mnozstvi vedomosti, pojdme je namirit k plneni smysluplnejsich temat, nez vedeni bolestivych diskusi o minulosti, kterou at se nam to libi nebo ne, nemuzeme zaklasifikovat jako "cernou" nebo "bilou", v tomto pripade se nam to proste nepodari.


Pokud uz chcete nad necim dumat, uz nejaky cas mi v hlave vrta, v ramci mych "cost-benefit" uvah nad "socialni efektivitou" urcitych opatreni, zdali vlastne existuje v moderni dobe pevnostni system, ktery splnil svuj ucel a tak obhajil obrovske materialni a lidske prostredky vynalozene na jeho vystavbu. Prvni i Druha svetova valka presne ukazaly, jak miliony vyhozene za stavbu pevnostnich systemu, jaky byl treba na nasi hranici, francouzske hranici a mnoha dalsich, byly z meho pohledu zcela vymrhane penize, protoze relativne snadnym politickym ci vojenskym cachrovanim doslo k obejiti techto pevnosti. A podivejte se, jak v soucasnosti peskujeme nase politiky za to, ze tu a tam utrati o miliardu navic, kdo kdy resil zodpovednost vojenskych a politickych elit za takoveto investice, ktere se nedokazaly obahjit ?
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302169Verze : 0
MOD
S tím prvním odbojem to je také docela problematické. Do exilu odešli v letech 1914-1915 pouze dva čelní politici - poslanec Tomáš G. Masaryk (realista) a poslanec Josef Dürych (agrárník, předseda klubu na Říšské radě). Dürych měl mnohem větší mandát, byl totiž vyslán nejsilnější českou politickou stranou, ale Masaryk měl v zahraničí výraznější jméno. Proto se předsedou Československé národní rady stal Masaryk a místopředsedou Dürych. Masaryk si pak prosadil, aby se generálním tajemníkem (jak případná funkce!) rady stal Beneš, jenž byl znám jako výborný podržtaška a úředník, jenž prý (SNAD) dělá pouze to, co mu Masaryk přikáže.
Zatím nerozebraný problém je skutečnost, že sbírky mezi krajany v USA se dělaly "pro Masarykovu a Dürichovu akci", ale prachy shrábnul generální tajemník pro sebe a Masaryka, ostatní z toho neviděli téměř nic. A že to byla sumička kulatá, šestimístná, v dolarech. V dolarech z roku 1915!!!


Odboj uspěl, protože se prosadil u politiků Dohody a vojenskou silou, odpovídající cca srbské či belgické armádě.
No a kdo uvedl vidláky z Čech k čelným francouzským politikům? Štefánik - a jak skončil???
No a kdo prosadil u ruského panovníka a generality výstavbu vojska ze zajatců (a našel obezličku z hlediska mezinárodního práva)? Dürich - a jak skončil???


Oba dva byli odrovnáni - Dürich vykopnut na jaře 1917, Štefánik vykopnut na jaře 1919 (s jeho posledním letem to SNAD nesouvisí).


A kdopak inicioval vykopnutí obou? Hádejte děti!!! Začíná příjmení na A? Nee! Začíná příjmení na B? Bingo! Již druhý pokus je správný!!!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302175Verze : 0
MOD
No vida, a jsme hezky opět u vzniku ČSR. Jak příkladné, jak smutné. Pochopitelně, já to vidím jako skalní monarchista a tak raději snad ani diskutovat nemohu.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302179Verze : 0
Ale Radku, i Tvoje otázka skončí na skutečnosti, že onu investici do pevností v Československu fakticky zmařil právě Beneš svojí kapitulací v září 1938. Stejně tak si to zmrvili Francouzi v letech 1939-1940, ale to bych jako příklad nebral.
Dám příklad jiný. Před první světovou válkou postavila naše monarchie pevnostní uzávěry v přístupnějších údolích na jihu Tyrolska (dnes to je Itálie, i když tam Tyroláci stále žijí). Od května 1915 do října 1918 tyto pevnostní uzávěry bránily minimální jednotky (až do jara 1916 jen tyrolští domobranci, čtyřicetiletí fotrové) a nepustili Italy (včetně elitních alpínů) ani k plotu, natož do baráku. Takže zde investice do opevnění sehrály pozitivní úlohu.


Pokud by se nevědělo, že jde o chrabré a schopné Italy, tak by celé působení naší c.k. armády na italském válčišti bylo zázrakem. Bojovali proti 3-6 násobné přesile a dokázali se udržet od května 1915 do listopadu 1917 (dva a půl roku), než se rozhodli sami zaútočit a hnali Italy až k Pavii. Objevil jsem zajímavou knihu, v níž autor asi trefil hřebík na hlavičku. Mezi nejlepší vojáky v těchto bojích patřili Češi, kteří si na východoevropském válčišti nevedli zrovna nejlépe. Ale proti Italům bránili slovanské území - a úspěšně!!!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302185Verze : 0
MOD
Pánové, nechci se vám míchat do tématu ale když už se tu opět propírá otázka "bránit nebo ne" tak tohle možná někomu uniklo (rovněž těm kdo nečetli doporučuji článek Úder za rozbřesku z pera Jirky Fidlera uveřejněný zde na válce.cz):


www.ceskatelevize.cz


Sice zastávám opačný názor než autoři pořadu (tedy že bychom se ubránili) ovšem i tak to je myslím dosti zajímavé.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302187Verze : 0
Ono s těmi pevnostmi je to dost sporné, francouzské pevnosti na Maginotově linii se bránili většinou až do pádu Francie a němcům způsobily dost problémů protože zásoby musely jít přes Belgii, takže nešlo ani tak o čachry politiků, ale o to že nebyly po celé hranici. Švýcarské pevnosti se němci ani nepokusili vyzkoušet. Prostě asi věděli že by to neprošlo tak snadno. Mimochodem francouzi (stejně jako čechoslováci) své pevnosti po válce opravili a využívali až do let šedesátých, takže asi pohled vojáků byl dost jiný než to co se píše v populárních příručkách. Pokud vím nečekalo se že naše pevnosti nepřítele zastaví, ale že ho zdrží na dost dlouhou dobu, aby mohla proběhnout mobilizace a aby nám Francie přišla na pomoc (že to bylo nasmlouváno tak že přijít nemusela je už zase jiná pohádka (kdo vlastně tu smlouvu podepisoval, nebyl to ministr zahraničí, nějaký Beneš, mám dojem) . A to že s námi měli spor maďaři je pravda, ale že jsme se nijak nesnažili mít dobré vztahy třeba s Polskem, je fakt a tam byla šance na solidní vztahy docela dobrá, že by za to že se vztahy neurovnaly (šlo jen o n malé území, které poláci nabízeli vyměnit) mohl třeba ministr pošt se mi nějak nezdá, spíš asi ministr zahraničí, ale tím byl sakra zase nějaký Beneš. Čím to že když narazím na něco co smrdí, je tam vždy nějaký Beneš? že by jich bylo tolik, nebo je to pořád ten samý, který zkazil nač se podíval? Že by to byl ten "demokrat" který když v odboji uzurpoval moc dokázal prosadit zákaz politických stran kromě vybraných (jím) který v touze po uznání (svém, nikoli státu) vlezl do zadku asi nejhoršímu zločinci 20. století, (myslím Stalina) který ho s radostí uznal za "prezidenta", kterým od roku 1938 nebyl a být nemohl, který bez mandátu parlamentu změnil území republiky, nikoli jen v roce 1938, ale i v době kdy podkarpatí předal sovětům. Který po skončení války vládl pomocí "dekretů" což podle ústavy ČSR vůbec nejde (prezident i podle této ústavy nemá právo tvořit zákony, jen je podepisuje, tvořeny jsou parlamentem) který se bez volby prohlásil s bandou svých pohůnků z NF, prezidentem státu kdysi demokratického a nastolil zde zřízení silně nedemokratické dávno před rokem 1948. Kruci a tahle kreatura se zasloužila o stát? O který, o ten komunistický jistě, ale o jaký jiný?
Nelíbí se vám hodnocení soudruha Beneše? Tak zkuste vysvětlit, jak se může někdo kdo odstoupí, a odejde bez nové volby stát prezidentem? Tím že ho uzná nějaký aziatský komisař? Nebo jak někdo kdo se proviní zcela jednoznačně proti ústavě státu (odstoupení pohraničí) který zakáže některé politické strany, může být brán za člověka zasloužilého o stát.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302196Verze : 0
Smile koukam že se Bitaxe rozohnil ... ale má Bohužel pravdu, alespoň podle mne. Sice jsme se dostali od března 1939 trochu jinam, ale nevadí. Navíc mezi březnem 1939 a EB je určitě příčinná souvislost. Sad A to co psali výše třeba JF nebo Darkfold se dá pouze podepsat, takže již není moc co dodat.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#302477Verze : 0
Bitaxe to moc zjednodušil ála za všechno může Beneš! Předně Poláci v meziválečném období nebyli žádní andílci a především byli těžcí nacionalisté s docela imperiální ambicí. Takže jejich tužbu vyměnit území bych rozhodně nepřeceňoval. Navíc od roku 1934 měli s Němci smlouvu o neůtočení byli s ní do roku března 1939 docela spokojení.
A na rozpadu ČSR přímo participovali.
Vztahy s Maďary-jak jsme s nimi měli mít dobré vztahy když chtěli zpět celé horní uhry?
Smlouva s Francií-prosím nezapomínejte, že Francie byla v době podepsání smluv považována za vojenského hegemona Evropy a všichni se jí báli(alespoň do roku 1938)!
Beneš v exilu-bohužel Beneš byl dost známá osobnost a nikoho jiného jsme tam neměli! A Hodža ani Osutský prostě takovou podporu jako on získat nemohli!
Před uznáním "asijským rudým komisařem"("náš přítel" Gruzie je ještě pořás v Evropě) jeho vládu prozatímně uznala Anglie!
Dekrety-pokud se nepletu všechny později potvrdil parlamrnt!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307334Verze : 0
to werner, obávám se že motáš časy, Polsko nabízelo výměnu sporných území počátkem let dvacátých, to že bylo odmítnuto je fakt a na vzájemné "lásce" se to projevilo, že si o více jak 10 let později podepsali smlouvu s Německem není nic divného, s Francií ji stejně jako ČSR měli a na rozdíl od nás se snažili ji dotáhnout do stavu kdy by byla proveditelná (připravovala a zkoušela se letecká podpora), to že na rozpadu ČSR následně vydělali je logické, každý kdo měl nároky je samozřejmě uplatnil, ale to je jen důsledek, nikoli příčina. Příčinou je mizerná zahraniční politika právě Beneše, stejně jak to že protiprávně přijal Mnichovskou smlouvu, bez ní by asi sotva mohli na něčem "participovat".
S Maďary jsme samozřejmě měli vztahy pokažené tím že Slovensko považovali za součást "Uher", ale nikdy jsme se ani nepokusili to změnit, jedninou snahou bylo vytvoření "Malé dohody" se státy kolem Maďarska a uvědom si že ta se nevztahovala na nic jiného než na útok právě maďarů (kteří nás svou vojenskou "mocí" sotva mohli ohrozit).
Nejde o to jestli byla Francie v době podepsání považována za silnou, jde o to jak byla smlouva formulována a o to že v ní nebylo nic krom vágního vyjádření o tom že jedna země přijde druhé na pomoc. Jak to se neřešilo, stejně jako se neřešilo kdy. A že by se Francie někdo bál do roku 1938 je poněkud přehnané, němci se tak "báli" že obsadili se svou "obrovskou" armádou demilitarizované oblasti Smile což opravdu svědčí o hrůze která z Francie šla.
Benešova "vláda" nebyla uznána jako vláda, ale jako výbor který konsoliduje síly, což je dost rozdíl, britové měli značný problém právě s tím že odešel z funkce, po něm byla legálně zvolená vláda která neodešla do exilu, ale zůstala v zemi. Podobné problémy měl i třeba De Gaull (i on byl hlavou "výboru svobodné Francie") první kdo ho uznal byl opravdu gruzínský bolševik v Kremlu. A nezlob se to že "dekrety" uznal parlament, je s prominutím o h***ně. On si totiž Beneš nejdřív ten parlament najmenoval. Už v anglii tenhle samozvaný namyělený člověk o tom že v politice budou jen jím určené strany, tedy ty které se združí v NF, ty se pak po volbách zúčastní voleb, takže všechny ostatní se z politiky vylučují, to je opravdu představa o demokracii hodná třeba Stalina, že pak takový "parlament" odkýval cokoli je nasnadě. Mimochodem na rozdíl od Beneše byl Hodža předseda vlády (řádně zvolené a platné) a tvá představa jak byl Beneš "známý" se zakládá spíš na pozdější snaze Beneše očistit od toho že moc uzurpoval, Naopak ve Francii ho poslali i s jeho pokusem moc převzít do míst kam slunce nesvítí a vojenské akce ve Francii včetně přesunu našich vojáků z Polska, Rumunska o Jugoslávie řídil a zajišťoval Osuský.
Obávám se že zjednodušuješ mnohem více než já, ostatně ani s tou Gruzií nemáš moc pravdu, původně byla hranice Evropy na podhůří Kavkazu (a nejvyšší horou evropy byl Mont blanc) později se hranice posunula (a nejvyšší horou je dnes Elbrus) Džugašvilli se narodil za carského ruska v gubernii která byla v Asii, je tedy asiatem.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307357Verze : 0
Mimochodem, nikdy jsem netvrdil tvé silně zjednodušené že "za všecko může Beneš", ale vždy jsem poukazoval že tenhle člověk se zasloužil o stát velmi silně, jek o jeho vznik, tak o jeho zánik a přesunutí do sféry komunistického vlivu. a jednoznačně se zasloužil o likvidaci demokracie v ČSR
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307358Verze : 0
Malou dhodu vytvořil " malý Eda" jako obraný pakt proti restauraci Habsburků . Měl se chudák více zajímat o dění v sousedním Německu a nezajímat se o problémy šlechty i v ČSR, to jej bohužel zajímalo více. Měl jedinečnou šanci ve spolupráci s Rakouskem vytvořit obranný pakt proti Německu,ale to on ne, on raději posílal ze svého zamini penízky do Mnichova na podporu časopisu,, v kterém tak rádi opisovali texty malého desátníka. Bojím se,že pan Beneš nese velký podíl viny na roku 1918,1938 i 1948.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307360Verze : 0
Podľa OSN je Gruzínsko stále súčasťou Ázie (hranica medzi kontinentami podľa nich vedie práve na hranici medzi Ruskom a zakaukazskými štátmi.


Rôzne názory na hranicu medzi Európou a Áziou:


Citace :

Méně problematická je severní část hranice, kde se všeobecně přijímá role pohoří Ural (vzniklo v permu nárazem tehdejšího kontinentu Sibiř do Pangey v oblasti někdejší Baltiky). Za rozhraní kontinentů se ovšem nepovažuje hlavní hřeben pohoří, ale jeho východní úpatí (hranice začíná v Bajdarackém zálivu), Ural tedy leží celý v Evropě.


Rozšířená a na českých školách vyučovaná[2][3] verze dalšího průběhu hranice je po řece Embě do Kaspického moře, odtud Kumomanyčskou sníženinou podél řek Kuma a Manyč až po ústí Manyče do Donu a po něm do Azovského moře.[4]


Alternativ k takto stanovené hranici Evropy se objevuje celá řada. Relativně menší (s menšími důsledky) odchylkou je starší názor na vedení hranice po hřebeni Uralu, dále po řece Ural (teče západněji než Emba, ale i v tomto případě do Evropy zasahuje část Kazachstánu), mezi Kaspickým a Černým mořem pak nikoli korytem řek, ale až po severním úpatí Kavkazu.[5][6]


Další posun hranice z úpatí Kavkazu na jeho hlavní hřeben, který by připravil o post nejvyšší evropské hory západoevropský Mont Blanc a přidělil jej nejvyšší ruské hoře Elbrusu, kupodivu zřejmě nelze přičítat sovětské propagandě, ale geografům z USA.[5][6]


Nejextrémnějším je v tomto směru pohled některých britských geografů, který posouvá evropské hranice až na severní hranice Turecka a Íránu.[5] Pouze v tomto případě by evropskými zeměmi byly i zakavkazské státy Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán.

cs.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307366Verze : 0
MOD
bitaxe máš pravdu zjednodušuju! hodil jsem to jen v heslech nechtělo se mi moc psát! nechci se hádat, ale éda byl prostě v té době nejznámější čechoslovák- měl slušné známosti ještě z dob 1sv, předsedal společnosti národů takže to žádné béčko zase nebylo! hodža pokud se nepletu odešel z funkce v září 38 o měsíc dříve než beneš takže si byli rovni! jinak si nedovedu představit že by stát vedl slovák(nic proti) v době kdy ČSR neexistovala ale existoval Slovenský štát! a po mnichovu se divíš že moc nedůvěřoval západu!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307370Verze : 0
Pokud vím byl Hodža DONUCEN odstoupit tzv, Berchtesgadenským ultimatem, na rozdíl od Beneše který nejen protiústavně přijal Mnichovskou dohodu, ale i odstoupil dobrovolně. Představa Beneše jako nejznámějšícho čechoslováka je poněkud scestná, kde byl znám ? A mezi kým? Je to podobné jako když se nedávno tvrdilo jak je znám Havel, kupodivu když jsem cestoval koncem let 90´ a oracoval s kolegy ze západní evropy, nebylo to nikterak slavné se znalostí právě Havla (byť byl v té době ve funkci. Podobně to bylo s Benešem. Jeho uznání bylo naopak velmi stíženo tím že odstoupil a jeho jednoznačně nedemokratické kroky (sám jako samozvanec jmenuje vládu) velmi ztěžovaly uznání ČS odboje. A to co si dovedeš představit je nezajímavé, pokud tedy (dle tebe) existoval Slovenský štát, čeho pak ten prcek Eda (to familierní oslovení jsi použil ty) byl vlastně prezidentem? Čech a Moravy? A jestli celého ČSR, pak proč by ho nemohl vést slovák? Právě to že nebyly splněny sliby dané slovákům vedly k rozpadu 1. republiky. To že nebyly splněny je prostě fakt, ať se nám to líbí či ne. A právě nerovnoprávnost byla i příčinou že došlo k "auditu" či jak to nazývat (právě Beneš podepsal počátkem 20´let že se mu podrobíme) který vyvrcholil Mnichovem. Takže proč věříš že právě prcek s napoleonským komplexem a nechutnou touhou po moci byl tím "spasitelem"? To že byl znám? V reálu se o něm v dokumentech mnoha jeho "přátel" ve Francii píše jako o neschopném, intrikánovi a podobně "hezky", jeho kredit ani u lidí kteří ho znali nebyl nijak velký. Po pravdě Osuský byl ve Francii lépe znám než Beneš, byl zde od dvacátých let velvyslancem až do konce (tedy do roku 1939) a francouzi ho na rozdíl od Beneše uznali, na rozdíl od EB se také staral o přesun ČS vojáků do Francie, kupodivu mu nijak nevadilo že to byl rovněž Slovák, na rozdíl od Beneše nežvanil, ale konal. Čili to že Beneš si uzurpoval moc, není tím že by byl někým zvolen, jen prostě měl více sprostoty a své protivníky odstavil (obvykle dost nechutně) neregulérním způsobem. Už to že první dva dekrety jsou o tom že je prezidentem a že vláda ho zvolila (podle čísel jsou prohození a antidatované) jsou takové jako když řeknu "šéf jsem já, pokud nejsem, platí to předchozí" což je v rozporu nejen s ústavou ČSR (prezident NEMĚL zákonodárnou moc) ale i se zdravým rozumem.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307372Verze : 0
Mimochodem já se spíš divím že že už v polovině let třicátých věřil SSSR (viz jeho upozornění Stalinovi na Tuchačevského)
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307373Verze : 0
Dovolím si opravit, když sprostě udal a obětoval nejen Tuchačevského,mimochodem Osuský byť Slovák byl čestný chlap a žádný posera, já bych si jej uměl představit velmi dobře v čele odporu. Konec konců De Gaulle byl jen novopečený generálek a své místo na slunci si vybojoval a hlavně narovnal páteř Francie!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307374Verze : 0
Je skoda, ze v dobe kdy politici selhali, se u nas nenasel obdobny novopeceny generalek, ktery by se postavil do cela ozbrojeneho odporu Sad
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307377Verze : 0

Citace - Radim.ch :

Je skoda, ze v dobe kdy politici selhali, se u nas nenasel obdobny novopeceny generalek, ktery by se postavil do cela ozbrojeneho odporu SadV tom ti budu odporovat - armáda musí reagovat vždy jen na objednávku politického vedení státu.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307379Verze : 0
tvrdím že benešovo jméno v době mnichova oběhlo svět a byl mediálně znám, předtím pracoval v diplomacii takže kontakty měl i na nejvyšších místech(havel byl vedle něho nicka)-navíc hodža už byl v exilu nemocen. představa že by okupovaný stát vedl někdo narozený a příslušející k etniku které dobrovolně přistoupilo na dohodu s hitlerm a valčilo s ním proti spojencům by asi exilu zrovna nejlepší podporu v zahraničí neudělalo-a bohužel to potvrzují i mnozí pamětníci. je to prostě složitější proč beneš a ne hodža nebo osutský.česká zahraniční politika vždycky byla slepá a a totálně blbá-stačí se podívat jak se chováme dnes! beneš byl prcek co si myslel že to může hrát na všechny strany ale zapoměl že on na vysokou hru prostě nemá a neuměl to ukočírovat! a tvorba jeho dekretů nebyla jenom jeho záležitostí ale i záležitostí jak londýnské tak i košické vlády!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307384Verze : 0
To DAVE - z historie zname nekolik pripadu kdy se z vojaka stal politik, mozna by stalo za zamysleni o vhodne osobe z vojenskeho prostredi v dobe po mnichovske dohode, ktera by byla schopna ujmout se vedouci ulohy v ozbrojenem odporu proti nemecku. Urcite ambice mel pravdepodobne gen.Lev Prchala...
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307386Verze : 0
Radime to že známe příklady z historie nic neznamená. Prostě podle mě (a nejen mě) je nepřijatelné aby po rozhodnutí politického vedení státu se armáda rozhodla k jinému řešení. Ono by pak nejspíše šlo o vojenský převrat nebo chceš-li minimálně o vojenskou vzpouru. Ovšem toto neplatí po 15.3. 39 - stát neexistoval a tak nemohla existovat ani politická objednávka zákonného politického vedení státu.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307387Verze : 0
Ale o tom prece mluvime, o vojenske osobnosti, ktera by se v emigraci stala vedouci postavou naseho odboje, jestli ovsem v nasi armade vubec nekdo pripadal v uvahu????
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307388Verze : 0
Dave a nelze za "existenci" státu jakožto okupovaného území náhodou uznat i existenci uznané exilové vlády (stejně tak třeba u Polska, Norska a dalších okupovaných zemí)?Co vlastně mezinárodní smlouvy požadují (respektive v té době požadovaly) k tomu aby byl stát uznán za stát?
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307390Verze : 0
Radime: promiň nepochopil jsem Tě - myslel jsem že narážíš spíše na Mnichov než na březen.


Darku: tady nejde o mezinárodní smlouvy tady jde o vztah armády a státu.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307394Verze : 0
tak znovu, Beneš si "vládu" najmenoval sám (nikdo ji nevolil, jmenoval a odvolával si ji sám, takže se skládal z jeho pohůnků, jestli se to někomu nelíbí tak by si měl uvědomit že pokud se dotyčný člen "vlády" Benešovi znelíbil, byl odvolán a samozřejmě přišel i o příjem z toho plynoucí), dekrety jsou jeho a nikoli někoho jiného, prostě to že je navrhl a nechal onu pochybnou vládu potvrdit je faktem, to že je někdo koncipoval, tedy jim dával formu (nikoli obsah) je celkem jedno. Benešovo jméno možná oblétlo svět (i když o tom dost pochybuji, protože to co se dělo u nás nebylo nijak zvlášť zajímavé z pohledu světa (probíhala válka ve Španělsku, Číně a řada dalších věcí), takže představa Beneše jako mediální hvězdy je hodně daleko od reálu, navíc být znám jako někdo kdo se vzdá bez boje a zdrhne, není moc výhodná známost. Beneš byl sice znám ve Francii, ale tam jeho nároky na vedení odboje jasně a zřetelně odmítli (divné co, naopak uznali Osuského). Česká zahraniční politika byla celou dobu buď přímo dělána Benešem, nebo jím silně ovlivněna (když přestal být ministrem a stal se prezidentem), takže pokud uznáváš že byla "slepá a a totálně blbá" je to právě o Benešovi, pokud je někdo tvůrcem podobné politiky (a v zahraničí znám jako mizerný politik) proč od něj všichni čekáte že byl v zahraničí tak vážen a vnímán jako osoba něčím přínosná. Právě to že se mu povedlo odstavit Osuského na vedlejší kolej (dostal místo ve "vládě" a později byl vyloučen z důvodu nesouhlasu s pidivůdcem)umožnilo Benešovi získat alespoň nějakou podporu v Británii, nikoli to že by ho někdo znal. Po pravdě britové měli s jeho odstoupením a převzetím moci dost problémů a bránili se ho oficiálně uznat. Jeho známost je obecně přeceňována (mimochodem nemocný byl stejně jako Hodža a i to byl důvod jeho smrti v celkem nevysokém věku). Znám byl zřejmě pouze doma a v okolních zemích, nikoli u spojenců, to je šířený mýtus. Ono nejde o to co si "pamatují" pamětníci, spíš o to co říkají archivy, nebo deníky a poznámky z té doby, ty se zhusta netváří tak nadšeně. Pamětníci třeba vypráví jak "všichni byli pro Beneše a proti němcům" to je ovšem nesmysl, dost velká část lidí v Británii za ním a už vůbec proti němcům nebyla, poměrně velká skupina lidí (hlavně komunistů) se raději nechala internovat jako nepřátelští cizinci a k ČS jednotkám se přidala až po napadení SSSR, takže o pamětnících bych moc neuvažoval. Realita byla prostě jiná, navíc jen minimum pamětníků mělo přístup do vyšší politiky, jak moc byli objektivní je otázka. Co nejde oddiskutovat je Benešův jednoznačně totalitní přístup, tedy zákaz všech konkurentů, především strany Agrární (zřetelně nemohl zapomenout že byli proti jeho volbě prezidentem, byť ho nakonec podpořili.
A úplný nesmysl je vyprávění o slovácích, Beneš vždy razil že jsme "čechoslováci" nikoli tedy dva národy, v jeho vládě byl právě třeba Osuský původně ministrem. Navíc slováci třeba ve Francii tvořili značnou část mužstva. Takže to že to byl "nepřátelský" stát je nesmysl. V podstatě do roku 1941 nebyli nijak výrazně vnímáni jako nepřátelé.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307396Verze : 0
Darkfolde, u Norů, nebo poláků jejich legitimně zvolené vlády po porážce země unikly do zahraničí, to se třeba u nás a francouzů nestalo, proto nebyly "vlády" které nikdo nevolil, v Británii uznávány jakoopravdové vlády, ale jako výbor připravující osvobození země s tím že okamžitě po osvobození budou volby a vláda bude zvolena. Proto byl De Gaull šévem výboru Svobodné Francie a ne prezidentem, tím byl Petain a proto se Darlan stal v očích spojenců možným vůdcem, byl to totiž nejvyšší státní úředník na jejich území (byl příhodně zavražděn a tím umožnil další fungování svobodných francouzů) Vůdci v Kremlu samozřejmě nějaká demokracie vrásky nedělala a Beneše uznal, teprve následně uznala jeho "vládu" i Británie.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307399Verze : 0
radim pokud by se stalo to co říkáš hitler by už nemusel ani do toho mnichova jezdit! měl by totiž zámínku jako hrom a vsadím se že i naši "spojenci" by podobný vývoj brali z ulevou!
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307400Verze : 0
Dave, proto se ptám.Pokud by k uznání "existence" státu (nebo jeho přetrvání) stačila exilová vláda, potom by bylo možné diskutovat zda mohla požadovat po armádě která zůstala v protektorátu aby i přes její rozpuštění okupanty (v tomto zřejmě neprávoplatné) zasáhla dle svých možností.


Edit:Bitaxe odpověděl zároveň s mým doplněním.Tímto mu děkuji za vysvětlení a lze toto považovat za uzavřené.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307401Verze : 0
to werner, ja se ptal obecne, jestli si myslite, ze jsme mohli mit v exilu ( z toho vyplyva ze az po obsazeni nemecke ) nejakou vojenskou osobnost schopnou postavit se do cela odporu proti nemecku?????
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307402Verze : 0
To je what if, těžko se dá posuzovat co by bylo kdyby. Lze posuzovat činy skutečné, nikoli imaginární. Samozřejmě se mohl do čela odporu postavit třeba L. Prchala. nebo klidně někdo jiný, ale nepostavil, takže to už je spekulace co by kdyby.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307407Verze : 0
L.Prchala se v dobe shromazdovani nasich vojaku v Polsku stavel do funkce velitele vsech zahranicnich čs. vojsk, mel k tomu nejake povereni a nebo to byla jeho vlastni aktivita?????
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307410Verze : 0
Otázkou je kdo ho v té době mohl pověřit a k čemu. Prchala byl pokud vím předsedou vlády (od 6.3.1939), což je myslím dost silné "pověření", po mnichovu byl přeložen na Podkarpatskou Rus, zde organizoval obranu proti maďarům a odešel do exilu jako voják a předseda vlády, který bojoval do samého konce (de facto i po něm), takže to že se (zřejmě sám) prohlašoval hlavou odboje bylo zřejmě oprávněné. Teoreticky se za pověření možná dalo brát i to že byl jako voják pověřen obranou poslední neokupované části státu (Podkarpatská Rus), prezidentem republiky Dr. Háchou a své pověření nevzdal ani po ztrátě území. Jako bývalý legionář bojoval dál i když už stát za který bojoval právně zmizel (původně to bylo naopak - tehdy ještě právně neexistoval)a svou přísahu splnil prostě více než nadstandardně. Beneš se ho v roce 1945 pokusil zbavit hodnosti, ale Prchala se u britského soudu obhájil a hodnost získal zpět (na českou žádost o vydání v roce 1946 se britové dívali značně překvapeně a pochopitelně ji odmítli). Prchala byl beze sporu člověk který jako předseda poslední legální vlády, mohl vést odboj a jednat se zahraničními zástupci, na rozdíl od Beneše byl totiž do své funkce jmenován zcela legálně a nikoli že se do ní jmenoval sám.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307440Verze : 0

Citace - werner :

představa že by okupovaný stát vedl někdo narozený a příslušející k etniku které dobrovolně přistoupilo na dohodu s hitlerm a valčilo s ním proti spojencům by asi exilu zrovna nejlepší podporu v zahraničí neudělaloTo je zaujímavé tvrdenie - lenže potom by na čele exilovej vlády nemohol stáť ani čech - prečo by okupovaný štát mal viesť predstaviteľ etnika, ktoré dobrovoľne pristúpilo na dohodu s Hitlerom a svojím priemyslom a ľudskými zdrojmi podporovalo jeho agresívnu politiku (protektorát v zmysle medzinárodného práva neznamená to isté ako okupácia - protektorát je označení pro autonomní státní zřízení, kdy část pravomocí zastává autonomní vláda a část vláda jiného státu...).
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307441Verze : 0
MOD
Musím souhlasit s Bitaxem, arm.gen.L.Prchala měl určitě větší oprávnění se postavit do čela čs. odboje než Beneš, však byl takhle poláky v létě 1939 taky vnímán. Navíc byl znám svým silně protiněmeckým, ale i protikomunistickým postojem, což bylo v září 1939 dosti významné a v budoucnu možná mohlo čs. národ uchránit před únorem 1948. Ale to je Bohužel jen spekulace. Jsem moc rád, že zde Bitaxe Prchalu zmnínil, protože je to můj favorit.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307600Verze : 0
Ještě upřesnění k Bitaxovi, Prchala byl od 6.3.1939 "pouze"
ministr vnitra, financí a dopravy tzv. 4. autonomní vlády podkarpatské rusi.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307615Verze : 0
to Welda, čerpal jsem odtud : cz.altermedia.info
tam se tvrdí že od 6.3. byl předsedou vlády Podkarpatské Rusi a dale ministrem jak píšeš ty
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307689Verze : 0
Člověk vás nechá chvilku bez dozoru a vy tady začnete takhle plácat Smile


werner: Poláci během meziválečného období změnili režim, takže je třeba rozlišovat dobu před a dobu po. Souhlasím že před nástupem sanačního režimu (1926) propásla ČSR možnost aspoň se pokusit navázat s Polskem přátelské vztrahy. Na druhou stranu na to nebylo moc času - Polsko teprve v roce 1921 uhájilo svou holou existenci ve válce se SSSR a bylo pak velmi nestabilní demokracií se spoustou vnitřních problémů, načež nastoupil režim Pilsudského, se kterým byla dohoda už asi o dost těžší a co hůř, čím dál těžší.


Vztahy s Maďary podle mě nebyly moc důležité - Maďarsko bylo vojensky velmi slabé a navíc - na což zapomínáte - bylo obklopeno silnějšími nepřáteli.


Francie mohla být za hegemona považována i největším optimistou maximálně do roku 1936. Ovšem - co mohlo ČSR za této situace dělat? Tak maximálně uzavřít spojenectví se SSSR...


bitaxe: Zase opakuješ, že Mnichovskou dohodu přijal Beneš. Ne! Mnichovskou dohodu přijala vláda ČSR se souhlasem prezidenta a po konzultacích s předsedy politických stran (parlament nezasedal, čímž myslím celkem jasně vyjádřil svou ochotu nechat to na vládě, protože v takovém krizovém čase - a ta krize nebyla otázkou hodin, ale minimálně týdne - mohl Parlament být svolán a zasedat nepřetržitě, kdyby chtěl).


Beneš byl známým diplomatem - neříkám že mezi "lidem", ale mezi politiky evrospských států rozhodně (už díky své funkci v Spojených národech).


altmann: Ano, Beneš měl velký díl viny na roku 1918 - což je nepochybně závažné nařčení, neboť jde o jednu z nejtragičtějších událostí našich dějin...


A ano, Malá dohoda byla vytvořena proti restauraci Habsburků - jak neprozíravé, vždyť Karel se o ni pokusil jen dvakrát a Maďarsko bylo oficiálně monarchií ještě za druhé světové války... Nemluvě o tom, že nároky na území Slovenska si činilo Maďarsko ať už bylo zrovna monarchistické či republikánské. Malá dohoda je asi největším úspěchem Čs. zahraniční politiky (samozřejmě k tomu přispělo že ostatní účastníci měli hodně podobné zájmy co se Maďarska týče). Svůj účel splnila - ale s Německem neměla co dělat.


Vytváření obranného paktu proti Německu s Rakouskem je docela naivní nápad - kdy by k němu jako mělo dojít? Ve dvacátých letech? A kdo z našich politiků disponoval onou křišťálovou koulí, které bylo k předvídání nástupu nacismu v Německu třeba? A nebo v letech třicátých, kdy se v Rakousku samotném čím dál více prosazovala nacistická a proněmecká orientace, která vyvrcholila statečným vítáním Hitlera, když do Rakouska jeho armáda bez boje vstoupila? To by byl panečku spojenec...


dav: To je filosofická otázka, zda máš právo jednat proti zákonům země, pokud jde o "vyšší zájem", a závidím ti, že v tom máš tak jasno. Jednání legionářů za první světové války bylo taky nepřijatelné, že...


werner: Já předpokládám, že se tady mluví o vojenském převratu PO Mnichovu, jinak to nedává smysl. Takto ovšem nedává smysl cos napsal ty.


Čili abych to uzavřel - postavení ČSR mezi válkami nebylo vůbec tak jednoduché, jak se vám s odstupem sedmdesáti let a znalostí následného vývoje jeví, a rozhazování mouder, co všechno se mělo udělat jinak a lépe, plnými hrstmi na všechny strany mi připadne dost laciné. Kdyby to bylo tak jednoduché, že by to každý z vás vyřešil levou zadní, tak by to asi dopadlo pro ČSR lépe.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307704Verze : 0
Kapa: legionáři a chování armády nemá spolu co do činění. To co jsem popsal je prostě fakt se kterým nejde nic dělat, nebo ty si jako myslíš že je zákonné to že vláda a parlament řekne že válku vést nebudeme a velení armády tuto válku o vlastní vůli rozpoutá ? Hmmm to asi fakt máme rozdílné názory na základní principy fungování státu. Žádný "vyšší zájem" nemůže nikomu dovolit, aby si použil armádu tak jak se mu právě zachce - podle tvého výkladu bylo použití SNB v únoru na potlačení protikomunistických demonstrací naprosto legální - byl to přece vyšší zájem KSČ.


A pokud jde o legionáře - ano jejich jednání bylo nezákonné a oni moc dobře věděli že nezákonné je. Jestliže někdo říká že nezákonné nebylo tak neví o čem mluví.
To ovšem nic neříká o tom jaký pohled na jejich činnost mám já.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307709Verze : 0
Dav: Vždyť o tom mluvím. Samozřejmě že bylo nezákonné, stejně jako by bylo nezákonné, kdyby se armáda v září 1938 chopila moci. Ale tys nepsal o tom, že je to nezákonné (o tom asi těžko někdo bude pochybovat), ale o tom, že je to "pro mě nepřijatelné". Proto se nad tím pozastavuju. Legionáři jsou pro tebe přijatelní, tohle ne - nic proti tomu, klidně, jen se divím, že to zdůvodňuješ tím že je to nezákonné (to jsou totiž legionáři taky). Vyjadřuju se aspoň trochu srozumitelně? Smile
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307718Verze : 0
Kriste pane no tak jsem v odpovědích pro Radima.ch nepoužil slovo nezákonné no to se toho děje... máš ještě něco k věci nebo se tu budeš dále slovíčkařit.
A ano je pro mě osobně je nepřijatelné poslechnout rozkaz, který by byl v rozporu z rozhodnutím zákonně zvoleného politického vedení státu. Tedy pokud bych byl v danou chvíli příslušníkem armády.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307722Verze : 0
Výrazy "pro mě nepřijatelné" a "nezákonné" neznamenají to samé, tak se nediv že tomu nerozumím když říkáš jedno a myslíš a druhé. Jako synonyma ti můžou připadat jedině pokud sebe považuješ za stát Smile
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307727Verze : 0
No a co???? Použil jsem to co jsem použil ono to co je nezákonné ještě neznamená že je to pro někoho nepřijatelné a naopak.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307730Verze : 0
to kapa, opět už po několikáté používáš nepravdivou konstrukci : "Mnichovskou dohodu přijala vláda ČSR se souhlasem prezidenta"
V reálu to ale bylo naopak, Beneš na vládu tlačil aby mnichov přijala, nikoli že on jen podepsal co si vláda odsouhlasila. Stejné to bylo se svoláním parlamentu, ano krize trvala několik dnů, ale vlastní vyvrcholení (tedy usnesení čtyř mocností v Mnichově a přijetí) bylo velmi krátké, nikoli týdení, do doby kdy bylo vypracováno znění mohl sotvy parlament na něco reagovat, na co asi? Na ujišťování že Francie je s námi? A po předložení požadavku Beneš nesvolal parlament, sešel se jen s někteými předsedy stran (s mnoha pokud vím jen jednotlivě, takže nikoli že by se sešla nějaká reprezentace, ale prostě několik schůzek) a následně svá jednání prezentoval vládě a tlačil na přijetí. Připadá ti to že vláda cosi rozhodla a on to jen podepsal?
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307739Verze : 0
No, tak myslím že je čas abych zase šel do knihovny, protože podle mě se vláda sešla jako celek, čili všeci naráz (to že kolem byly další jednání je samozřejmě pravda), ptala se na náuzr taky vojenského vedení a nakonec pokud vím to bylo naopak - předsedové stran ujistili Beneše, že s odstoupením souhlasí. Já netvrdím, že vláda něco rozhodla a on jen podepsal, nepopírám, že Beneš byl pro přijetí mnichovské dohody, a nepopírám, že měl na politickou reprezentaci nemalý vliv. Ale nebylo to prostě jeho osobní rozhodnutí, bylo to rozhodnutí politické reprezentace jako celku.


Parlament nesvolává a ani tehdy nesvolával prezident, nýbrž jeho předseda. A nezlob se na mě, ale nesvolat parlament v situaci, jaká na konci září byla, notabene když je ve vzduchu možnost buď války nebo územních ústupků (vždyť čs. vláda už před mobilizací v zásadě s úpravou hranic vyslovila souhlas), je podle mě buď nehorázná nezodpovědnost, nebo úmyslné vzdání se pravomoci rozhodovat a jakési dobrovolné (byť mimoústávní) přesunutí odpovědnosti na vládu. V takové situaci má parlament zasedat nepřetržitě, sakra, od toho je...
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307748Verze : 0
Souhlasím s tebou, že je zde i vina parlamentu, jak moc se dal či nedal svolat, to nedokážu říci, podle ústavy ale ani vláda, ani prezident nemají právo odstoupit území, takže i předběžný souhlas je nesmyslem. Ten by mohl dát opět jen parlament a nikdo jiný. Proč se nesešel, opravdu netuším. Nepsal jsem že s vládou jednal jako s jednotlivci, tak pokud vím jednal s předsedy stran, kteří jakoby zastupovali parlament, tam jde právě o to že pokud zastupují shromáždění a jedná se s nimi jednotlivě je mnohem více místa pro manipulaci. Beneš měl nesporně velký vliv na politiku a na reprezentaci státu, proto jeho vina na jednoznačně neústavním podepsání dohody je majoritní. Ostatně jako prezident ji podepsal neústavně, to že se vláda rozhodla bylo protiústavní, to že on s tím následně souhlasil rovněž. Snaha svalit vinu na to že "někdo rozhodl" je sice oblíbená, leč zbytečná.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307784Verze : 0
To bitaxe, já čerpal odtud https://www.libri.cz/databaze/dejiny/vlady4.html , nicméně je to myslím jedno, zda byl předseda vlády či jen ministr.


To Kapa: myslím, že zde má pravdu spíše bitaxe. Beneš byl hlavou státu a na rozudíl od Háchy měl nesporný vliv na celou politickou scénu. Kdyby Beneš dal na názor generálů /npř.Prchaly/ a my se bránili, tak by se asi málokdo vzpouzel.


Smile Nicméně pánove koukám, že jsme opět utekli k Mnichovu, tedy trochu od tématu. Nevadí.
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307844Verze : 0
udalosti okolo 13-15.3.1939 sú momentálne popisované v poslednom čísle ATM (autor Jan Máče). Odporúčam preštudovať hlavne wernerovi...
URL : https://www.valka.cz/Smutne-70-vyroci-t82414#307863Verze : 0
MOD