Main Menu
User Menu

Signálna pištoľ - legislativa

Diskuse
mal by som otasku na Slovenskych kolegou ako
je u nas klasifikovana signalna pistol a jej municia na aky zborojak a ci je vobec je potrebny je jasne ze pri nespravnom zaobchadzani moze prist k urazu ale v podstate ide o "zabavnu pirotechniku"
ktora je sice armadneho charakteru ale podla mojho nazoru bezpecnejsou ako nejake piraty a ine /dostupne od 18 r./ vyrobene bohvie kde bohvie kym bohvie kedy ...Oddelil som a presunul do diskusií
slimo
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260458Verze : 0
co viem tak sig.naboje sa daju na slovensku kupit v jedne bratislavskej firme ale na klasicke nakupne povolenie na municiu.
cize treba mat legalne drzanu signalnu pistol a k nej nakupne povolenie na municiu.ale je problem zohnat a kupit tu zbran cize potom aj municiu.
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260518Verze : 0
Nevím jak na Slovensku, ale v čechách pokud vím nepatří signální pistole mezi normální zbraně a k jejímu držení je třeba zvláštní povolení (třeba pro potřeby letiště a podobně). A v žádném případě se nejedná o zábavnou pyrotechniku. Navíc i ta zábavní pyrotechnika je dělena do tříd a to co se prodává je v třídě nejnižší, vyšší třídy jsou pouze na speciální povolení. Je pokud vím dost zásadní rozdíl mezi nábojem s poměrně velkou hnací náplní a hořlavou složí a nějakým drobným nesmyslem prodávaným na vietnamském stánku (i ten samozřejmě může ublížit, ale třeba střelba ze signální pistole byla na vojně povinně s helmou, tedy o její neškodnosti se dá pochybovat).
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260524Verze : 0
V ČR je podle zákona č.119/2002 Sb. signální pistole zbraň kategorie B, čili zbraň podléhající povolení (viz §5 písm.h)). Důvody, kdy příslušný odpor PČR musí žádosti o povolení vyhovět jsou pak taxativně uvedeny v §12, odst.5, písm. a) až f). Obecně je v ČR nejsnadnější získat povolení na signálku podle písmene a) provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti, popřípadě písmene e) zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu.
Mě samotnému Policie na signální pistoli bez problémů vydala povolení podle písmene a).
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260690Verze : 0
MOD
Z tvojho popisu som celkom presne nepochopil, ze aku zbran presne myslis. Ak sa vsak nebavime o strielani "svetlic", tak podla mna ide o zbran kategorie D (teda expanzna zbran). Na jej nadubudnutie musis mat 18 rokov a pri nakupe predlozit obciansky preukaz.


Pripadne si prestuduj zakon 190/2003 Z. z. O zbraniach a strelive. Je to dostupne aj na internete napr. na stranke zbierka.sk ale aj inde.
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260883Verze : 0

Citace - Miso :

Z tvojho popisu som celkom presne nepochopil, ze aku zbran presne myslis.

Myslel jsem klasickou vojenskou signální pistoli (v ČR specifikovaná v zák. č. 119/2002 Sb, §5, písm. h)signální zbraň pro použití signálních nábojů ráže větší než 19 mm). Ta je zbraň kategorie B a je na ní nutné povolení od Policie ČR
Pokud má ráži menší (nebo rovnou) než 19mm, pak se zřejmě opravdu jedná o zbraň kategorie D podle §7 a to buď podle písmena f) expanzní zbraně a expanzní přístroje nebo podle písmene j) zbraně neuvedené v kategoriích A až C a tudíž takovou zbraň a střelivo do ní může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům.
Je ale možné, že na Slovensku to může být legislativně ošetřeno jinak.


(kurzívou jsou doslovné citace ze zákona)
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260892Verze : 0
MOD
Tak jsem si přečetl slovenský zákon č. 190/2003 Z.z. O zbraniach a strelive a podle mého názoru signální pistole je v SR zbraní kategorie B podle § 5, odst. 1), písm. b) krátka jednovýstrelová palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, alespoň nic bližšího jsem tam nenašel. Čili nejsnadnější cesta je asi stejná jako v ČR - zbrojní průkaz skupiny F (držanie zbrane a streliva na múzejné alebo zberateľské účely) a požádat o vydání nákupního povolení s odůvodněním podle § 11, odst. 3), písm. a) nadobúdanie zbierkových predmetov alebo vykonávanie zberateľskej činnosti. Platí to pouze pokud je tato zbraň opatřena civilní ověřovací značkou, jinak se jedná o zbraň kategorie A podle § 4, odst. 2, písm. a) vojenská zbraň, což je zbraň zakázaná.


Zaujalo mě, že slovenský zákon je dost podobný českému, ale v řadě detailů je přísnější (například nutnost prokázat potrebu držať alebo nosiť zbraň a strelivo)
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260896Verze : 0
MOD
Ospravedlnujem sa za zle informacie... Nevsimol som si, ze odkial to bolo presunute. Cital som oko-v prispevok a z neho mi to nebolo uplne jasne. V odpovediach sa sice spominali signalne naboje ale to mi docvaklo az teraz...


Nakolko je zakon prisny voci tomu v CR nedokazem posudit ale neda mi nerypnut si.
Ziskat zbrojny preukaz (sk. A - nosenie...) pre bezneho cloveka je na Slovensku velmi komplikovane a prave to, co pise Tango (dokazovanie a zdvovodnovanie) vytvara prisetor na korupciu. Ziskat akykolvek iny zbrojak (napr. B - drzanie...) tiez nie je uplne tak, ako si to moze predstavovat bezny clovek po precitani zakona.
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260898Verze : 0
Miso: ani si si nemal ako všimnúť odkiaľ bol príspevok presunutý, alebo slimo to tam neuviedol... Ja som si to pamätal, lebo som jeho otázku čítal hneď po vložení...
URL : https://www.valka.cz/Signalna-pistol-legislativa-t73412#260900Verze : 0
MOD