Main Menu
User Menu
Reklama

SSSR / Nástupnické státy SSSR (SOV)

Sekce věnovaná tankům SSSR a jeho nástupnických států

Články

Americké kořeny sovětského tanku T-34

Ve druhé polovině 1.světové války vznikl tank jako podpůrný prostředek pěchoty, jakási pohyblivá pevnůstka, jež měla pěchotě umožnit postup nepřátelským obranným pásmem s početnými drátěnými zátarasy a mnohanásobnými systémy zákopů. Obranné pásmo dosahovalo hloubky několika desítek km a celý prostor byl postřelován kulomety a děly. Pomalu se plazící tank pak při postupu poskytoval pěchotě nejen krytí před kulometnou palbou protivníka, ale svými děly a kulomety umlčoval i nepřátelská palebná ohniska, razil průchody v drátěných zátarasech a dokázal i zaplňovat zákopy hatěmi, jež nesl...

BT-2 Zrod v těžkých bolestech

Sovětská vojenská rada vydala 18. července 1929 protokol č. 29, ve kterém definovala požadavky na novou výzbroj tankových a mechanizovaných jednotek Rudé armády. Zároveň byly, v souladu s Leninovou teorií „vývozu revoluce“, rozpracovány plány útočných operací do hloubky protivníkova území. K tomu byla potřeba výzbroj. Hodně výzbroje.

BT-5 a BT-7 Pokračovatelé rodu

Výroba tanku BT-2 se zpočátku potýkala se značnými obtížemi, ale postupně nabírala na obrátkách. Přesto bylo jasné, že nový tank, tak jak byl okopírován z amerického vzoru, není pro službu v těžkých podmínkách Sovětského svazu nejvhodnější. Bylo potřeba přistoupit ke změnám.

Bystrochodnyj tank BT-5

Monografie sovětského lehkého tanku BT-5 z třicátých let dvacáteho století, který si však v roce 1945 zabojoval i proti Japonsku.

Kdo byl konstruktérem T-34?

Historie vzniku tanku T-34 padla na období „velkého teroru“ a byla v mnoha ohledech tragická pro jejich tvůrce. Podle kanonické sovětské historiografie je vytvoření T-34 spojeno výhradně se jménem hlavního konstruktéra Michaila Koškina, který v prosinci 1936 nahradil trestaného Afanasije Firsova. Je třeba poznamenat, že k vývoji přelomové konstrukce tanku bylo zapotřebí konstruktérského génia, a Koškin takovým nebyl.

Pístový letecký motor M-5 (Liberty 12)

Závod Ikar navrhl organizovat výrobu výkonných motorů a v roce 1922 obdržel zadání na jejich výrobu a jako vzorky byly vybrány americká Liberty-12 a francouzská Hispano-Suiza 8Fb (M-6) s 400 a 300 hp. Liberty-12 byl americký letecký motor vyráběný od konce roku 1917.

Proč byla česká modernizace T-72 úspěšnější než sovětská a ruská?

V poslední době se objevily informace o obnovení českého modernizačního programu T-72, který proběhl na konci 90. let. Poté bylo v rámci tohoto programu do roku 2006 modernizováno 35 tanků pro českou armádu, která obdržela označení T-72M4 CZ, a program byl z finančních důvodů zastaven. Nyní se Česká republika zvažuje modernizaci několika stovek vozidel pro svou armádu a případně na export.

Rychlé tanky BT v boji

Americké tanky konstruktéra Waltera Christieho neoddiskuto­vatelně položily základy moderních sovětských tanků. Při jejich úpravách a výrobě nasbírali obrovské zkušenosti jak sovětští konstruktéři, tak dělníci a celá výrobní základna. Přišel čas ukázat, co nové tanky dokážou v boji.

Souboj Titánů

Výročí vypuknutí sovětsko-německé války dává možnost připomenout některé okamžiky a nejasnosti příprav a zahájení bojových akcí. V tomto případě se pokusíme zobecnit určitá data, týkající se tankových svazků a jejich výzbroje na obou bojujících stranách. I když toto téma je v ruské literatuře posledních 15 let velmi podrobně zkoumáno, u nás na tomto poli zůstávají zachovány velmi zastaralé informace, v lepším případě z počátku devadesátých let, v horším případě ještě ideologické floskule sovětské propagandy.

Stalinovy pozemní křižníky (1. díl)

Ve 20. a 30. letech minulého století vzniklo několik typů vícevěžových tanků s rozmanitou výzbrojí. Tato koncepce rychle zastarala, ale v době, kdy vznikala, nebyla tak nesmyslná, jak se mohlo zdát na první pohled, viděno optikou dnešních dnů.

Stalinovy pozemní křižníky (2. díl)

Jakkoli si byly tanky SMK a T-100 vzhledově podobné, celková koncepce měla některé zásadní rozdíly, které nemusejí být na první pohled patrné. Přestože byl bojový význam obou tanků epizodní, rozhodně se jedná o zajímavou vývojovou větev, i když dalším vývojem odsouzenou k zániku.

Střední tank T-54

Střední tank T - 54 je bojové pásové vozidlo vyzbrojené 100mm kanónem a spřaženým kulometem ráže 7,62mm. Představuje další vývojový stupeň
tanku T - 54 A, hlavně prostřednictvím zvýšení ochrany osádky a zařízení tanku proti účinkům zbraní hromadného ničení.

Střední tank T-55

Střední tank T - 55A je bojové pásové vozidlo vyzbrojené 100 mm kanónem a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Představuje další vývojový stupeň tanku T - 55.

Střední tank T-72

Tank T-72 je bojové,pancéřované,pásové vozidlo vyzbrojené kanónem s hladkou hlavní ráže 125 mm, kulometem ráže 7,62 mm spřaženým s kanónem a protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm.

Témata

Podkategorie


Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!