Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky

Čestné odznaky a dekorace Ruského Červeného kříže


Všechny tyto odznaky, dekorace, medaile můžeme rozdělit do několika kategorii (pro lékaře a zdravotní personál, Čestné odznaky a žetony Červeného kříže, vyznamenání ruského Červeného kříže).


Většinou se nosili na pravé straně hrudi, na civilním či rezortním oděvu a to jednak klasické velké dekorace a odznaky, ale i miniaturní odznaky, které byly v Rusku velmi oblíbené. Miniaturky většinou o velikosti 10 mm se s oblibou nosili na pravé klopě oděvu.


Pro nošení řádů, vyznamenání a čestných odznaku v Ruské říši byl vydán závazný předpis (zákon) dne 31. května 1890. Tento zákon panovníka také upřesňuje, že dekorace pro muže (vojáky i civilisty) bude vždy vyroben s upevňovacím šroubem případně se sponou a dekorace, kterou budou nosit ženy se nosí na stužce, která se skládá do ozdobné mašličky. O vylepšené klenotnicky doplněné dekoraci, nebo o menší dekoraci než je předepsáno se v tomto nařízení nehovoří a tak v této oblasti nacházíme dekorace Červeného kříže různých typů i výroby.


Rusko mělo bohatou tradicí v udělování čestných odznaků, které mohli obdržet kandidáti věd, lékaři, soudci, stavitelé a další. Již v roce 1803 došlo k prvními ocenění právě kandidátu věd v Ruském samoděržaví. Pro naši potřebu se budeme zabývat jen lékaři, případně vojenskými felčary, ale i graduovanými lékárníky, farmaceuty. Postupně, tak jak se nám bude dařit získávat obrázkové přílohy s popisem budou tyto průběžně doplňovány k tomuto tématu.


Odznak pro lékaře (obr. č.1):
Čestný (i profesní) odznak lékaře byl založen 15. února 1897 (carský výnos číslo 13735). Oficielní název tohoto krásného odznaku zní: Čestný odznak (znak či znamení) pro vojenské lékaře, kteří absolvovali školu, získali titul doktora v carské lékařské a chirurgické akademii na ruské universitě a mají právo na titul lékaře (doktora).


Vlastní ražba odznaku je provedena ve stříbře předepsané ryzosti (viz detail obrázku s puncem). Na státním znaku carského Ruska, který je položen na věnci z dubových a vavřínových listů. V dolní části je tak zvaná "Hippokratova číše", která je modře smaltovaná. Modře smaltovaní jsou i oba hadi u této číše. Ve vrchní části odznaku věnec z dubových a vavřínových listů končí u státního znaku Ruska, který vlastně tak tvoří vlastní převýšení odznaku.


Tyto první odznaky z roku 1897 určené doktorům medicíny byly vyrobeny ze zlata, případně zlaceného stříbra, číše i oba hadi (zmije) jsou modře smaltované. Pozdější exempláře jsou stříbrné a známe i odznaky bronzové a postříbřené, které se používali na běžné nošení např. na polní uniformě


Obrázky originálů jsem převzaté z nabídkových (prodejních katalogů). Pokud není uvedeno, jde vždy o originální ruskou ražbu.


Literatura:
S. Andolenko: Čestné (náprsní) odznaky Ruské armády, Paříž 1966.
E. N. Ševaleva: Katalog řádů, medailí a náprsních odznaků, Leningrad 1962 – Sankt-Petěrburg.
E. D. Gribanov: Ruské náprsní čestné lékařské odznaky a medaile, Riga 1989.


Edit JRT
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Odznak pro lékaře , kvalitní ražba, punci, originál

Odznak pro lékaře , kvalitní ražba, punci, originál
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Zadní strana je vyztužena stříbrným rámečkem

Zadní strana je vyztužena stříbrným rámečkem
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Odznak je ražen v obecném kovu a je patinován do barvy stříbra a zlata . Takový typ byl určen k nošení na polním stejnokroji . Privátní moravská sbírka

Odznak je ražen v obecném kovu a je patinován do barvy stříbra a zlata . Takový typ byl určen k nošení na polním stejnokroji . Privátní moravská sbírka
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Odznak praktického lékaře bez vyšší odbornosti

Odznak praktického lékaře bez vyšší odbornosti
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Mini, stříbro, punc , velikost 2.4 cm.

Mini, stříbro, punc , velikost 2.4 cm.
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Obrázek důstojníka lékaře z roku 1914

Obrázek důstojníka lékaře z roku 1914
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#360992 Verze : 0
Odznak žen lékařek


Ruská společnost byla zcela jistě rozvrstvena do společenských tříd či skupin. Měšťanstvo v Rusku bylo dozajista nositelem pokroku. Ne vše je možno hodnotit jen z úzce třídních hledisek. Rusko, které pravidelně vedlo války mělo v devatenáctém století kvalitní (na svoji dobu) zdravotní péči o své vojáky. Invalidovny podle vzoru Francie a Rakouska se péči o raněné a zmrzačené vojíny věnovali s dostatečnou pozorností. Nemůže nás tedy překvapit velké zastoupení žen, doktorek medicíny v Ruské společnosti. Pro tyto dámy byl zřízen obdobný odznak, který měl být a byl protiváhou k odznaku pro lékaře či doktory.


Odznak byl založen 14. května 1880 (výnos č. 61090)


Odznak v originálu měl opět značně vzletný název: Odznak při ukončení studia na ženském (dámském) lékařském kurzu v Sankt-Peterbuku v Nikolájevské vojenské nemocnici (hospital).


Odznak je vyroben ze stříbra. Jde o věnec ze stříbrných dubových listů, který ve své horní části je převýšený státním znakem Ruska. V dolní části je opět hippokratova číše s hady (zmije) tak jak je u odznaku pro muže. Na středu odznaku jsou položena dvě stříbrná a zlacená písmena v azbuce: Ž V (v našem překladu: Žena - lékař).


Odznak je dostatečným dokladem zapojení ruských žen jednak do společnosti mužů, ale také oceněním jejich humanitární a lidské pomoci v péči o raněné a ubohé spoluobčany.


Zadní strana odznaku je zpevněna stříbrným rámem na kterém je spona k upevnění na oděv. Odznaky vykazují velké odchylky v kvalitě a provedení. Známe luxusní velmi kvalitní ražby, miniaturky provedené ve zlatě, menší typy atd.


Literatura je uvedena v úvodní část.


Edit JRT
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Oznak , který má věnec tvořený dubovými listy a listy vavřínu je zajímavým dokladem toho , že ruské ženy si v takových detailech nezadaly s muži .

Oznak , který má věnec tvořený dubovými listy a listy vavřínu je zajímavým dokladem toho , že ruské ženy si v takových detailech nezadaly s muži .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#360999 Verze : 0
Rusko již v roce 1867 svým podpisem potvrdilo, že se hlásí k myšlence Červeného kříže, společnosti která byla založena v Ženevě v roce 1864 .


Zakládající výbor ruského Červeného kříže měl 25 členů a v roce 1867 bylo v celém Rusku registrováno 218 obětavých aktivních členů společnosti .


V roce 1899 na I. mezinárodní konferenci společnosti Červeného kříže v Haagu Rusko přistupuje na podmínky ČK vztahující se k válce na moři .


V Evropě se Ruský Červený kříž poprvé zapojil do války Prusko-Francouzské 1870/1871 a zodpovědně a pečlivě se staral o raněné vojáky francouzské i německé .


Velmi dobré výsledky má Ruský Červený kříž ve válce Rusko-turecké 1877/1878. Kdy se v souladu se směrnici Červeného kříže podílel na ošetřování raněných voják a to nejen ruských, bulharských, ale i tureckých. V této válce, kterou Rusko vedlo i ve jménu svobody Bulharu byl založen jeden z prvních odznaků .


ODZNAK ČERVENÉHO KŘÍŽE „ ZA ZÁSLUHY V RUSKO-TURECKÉ VÁLCE 1877 – 1878 .


Toto vyznamenání má opět poněkud delší název, který lze přeložit volně :


„Odznak ( dekorace ) příslušníků Červeného kříže zapojených do péče o raněné a nemocné vojáky v tažení 1877 – 1878. „


POPIS DEKORACE :


Stříbrný červeně smaltovaný kříž je obklopený stříbrnou zlacenou stuhou. Na této stuze je na levé straně letopočet 1877 a na straně pravé 1878. V horní části odznaku je carská koruna .


Tato záslužná dekorace byla potvrzena a schválená carským nařízením z 13. března 1879. Další nařízení ze dne 28. srpna 1879 upřesňovala, že tato dekorace může být udělena i nekřesťanům ( musulmani ). V tomto případě je červeně smaltovaný kříž nahrazen mnohoúhelníkem na kterém je letopočet 1877-1878 .


Evidence Červeného kříže mezi nositeli uvádí jméno Ilja Nikolajevič Uljanov ( otec V.I. Lenina-Uljanova ) .


Literatura je uvedena v úvodní části .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361080 Verze : 0
Odznak Ruské společnosti Červeného kříže .


Byl zřízen dne 24. července roku 1899 .Potvrzení či schválení z roku 1900 výnos č. 97 .



Popis odznaku :


Stříbrný, zlacený štít, který je v ploše bíle smaltován. Ve střední části odznaku je červeně smaltovaný kříž. Pozlacená carská koruna s pendiliemi je v převýšení štítu. Na přední straně je rozložen nápis ve staroslovanštině, který ve volném překladu chápeme následovně :


„ Miluj bližního svého tak jako by jsi miloval sebe „ .


Zadní strana je hladká s jehlicí ( sponou ) pro upevnění na oděv. Odznak je puncován a značen výrobcem .


Odznak byl udělován jako nejvyšší ocenění ( vyznamenání ) Ruské společnosti Červeného kříže za zásluhy o raněné, zmrzačené a nemocné vojáky .


Odznak však mohl být udělen i lidem, kteří se osobně akcí Červeného kříže nezúčastnili, ale stávají se donátory ( sponzory ) a ve prospěch společnosti složí jednorázově částku minimálně 5 000 rublů .


Odznak tohoto typu se na oděvu nosil pod odznakem z roku 1877-1878 .


Odznak Ruské společnosti Červeného kříže-Prozatímní vláda 1917 .


Jde o dekoraci, které je kvalitně ražena i smaltována. Stříbro je nahrazeno zlacenou bronzi a carská koruna v převýšení kovovou zlacenou stuhou. Podmínky pro udělení se nemění .


Literatura je uvedena v úvodní části .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Prozatímní vláda 1917

Prozatímní vláda 1917
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Při pozorném studiu obrázku vidíte plukovního lékaře s plnovousem . Na prsou má odznak vojenského doktora a odznak Ruského Červeného kříže .

Při pozorném studiu obrázku vidíte plukovního lékaře s plnovousem . Na prsou má odznak vojenského doktora a odznak Ruského Červeného kříže .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Odznak se v Rusku upravoval k nošení na stuhu . Především ženy chtěli takový odznak nosit na ozdobné mašli . Mašle byla červená , ale i světle modrá .

Odznak se v Rusku upravoval k nošení na stuhu . Především ženy chtěli takový odznak nosit na ozdobné mašli . Mašle byla červená , ale i světle modrá .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Na zadní straně je zřetelná úprava ) odřezáni spony )

Na zadní straně je zřetelná úprava ) odřezáni spony )
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361187 Verze : 0
Medaile Červeného kříže na památku rusko-japonské války 1904-1905 .


Medaile byla založen 17. března 1906 (Carský výnos č. 59 ) .


Japonsko-ruská válka se řadí mezi válečné střety, kdy podíl mrtvých, raněných, zmrzačených a těžce nemocných bojovníků na obou stranách dosahoval do této doby nebývalých rozměrů .


Medaili mohli obdržet všichni občané, civilisté i příslušníci armády či námořnictva, kteří se zapojili do práce Ruského Červeného kříže .


Ústřední výbor Ruského Červeného kříže ve stanovách jmenuje lidi a funkce, kteří mají právo na medaili :


- členy Ústředního výboru
- členy poboček a řídící pracovníci na nižších stupních
- lékaři, farmaceuti, zdravotní sestry
- studenti dobrovolníci zapojení do akcí ČK
- felčaři ( zdravotníci)
- lidé, kteří sloužili ve vojenských nemocnicích zde i dobrovolníci bez patřičné kvalifikace
- příslušníci ( osádky ) sanitních vlaků



POPIS MEDAILE :


Medaile je vyrobena ze stříbra. Na přední straně v ploše je červeně smaltovaný Červený kříž, symbol této mezinárodní organizace .


Zadní strana medaile je hladká s reliéfním nápisem :
RUSKO – JAPONSKÁ VÁLKA 1904 – 1905 .


Medaile jsou značeny šifrou výrobce a předepsaným puncem pro ryzost stříbra. Medaile se nosí na Alexandrovské ( červené ) stuze .


Medaile, tak jako většina ruských medailí, má dva rozměry :


- 24, 9 mm
- 27, 8 mm


Medaile byla určena širokému okruhu lidí ( civilistů i vojáků ). V žádném případě však nemůžeme hovořit o běžné medaili. Obrázky jsou částečně převzaté z ruských stránek, kde této medaili je věnována velká pozornost.


Medaile je zařazena mezi tyto dekorace Červeného kříže neb svoji specifičnosti sem rozhodně patří .


Literatura je uvedena v úvodní části
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Udělovací dekret je vzácný , obrázek je převzatý z ruské faleristické sbírky .

Udělovací dekret je vzácný , obrázek je převzatý z ruské faleristické sbírky .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Soukromá práce , privátní ražba .

Soukromá práce , privátní ražba .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361448 Verze : 0
V ruské společnosti bylo obvyklé nošení viditelných dekorací ( jetonů), které v mnoha případech svým významem nahrazovaly nošení řádů a vyznamenání. V našem případě si představíme jetony ( žetony ), které mají jasnou vazbu na Ruský Červený kříž. Ve většině případu jsou zhotoveny ze stříbra a zlata .


Jeton Sv. Alžběty ( Elizabeth )
společnosti milosrdných sester Ruského Červeného kříže .


Tento odznak byl rozhodnutím ústředí Červeného kříže nošen na řetízku kapesních hodinek ( u mužů ), ženy jej nosili jako brož na malé, motýlovité stuze .
Žetony známe jednak stříbrné, ale velmi vzácně i zlaté .


Na stříbrné odznaky měl právo donátor, který jednorázově společnosti přispěl částkou ve výši nejméně 10 rublů. Zlatý odznak ( žeton ) obdržel ten, kdo získal nejméně 12 dárců, kteří každý složí částku ne menší 10 rublů ve prospěch společnosti. V tomto případě mohl být takový aktivista navržen k udělení Čestného odznaku Ruské společnosti Červeného kříže. Zlatý žeton mohl být udělen jen jedenkráte .


Popis dekorace :


Jeton má tvar kosočtverce. Na přední straně je červeně smaltovaný červený kříž a kolem kříže je nápis zlatými písmeny :


SPOLEČNOST SV. ELISABETY ( Alžběta )


Kosočtverec je převýšený zlacenými písmeny EF ( velkokněžna Alžběta Fedorovna ), které jsou převýšeny malou zlacenou carskou korunkou .


Zadní strana, které je hladká nese punc a značku výrobce. Zároveň byla určena pro dorytí křestního jména, jména po otci a příjmení. Na většině dekorací je i rok udělení .


Zlatá dekorace je tvarově stejná. Přední strana je bíle smaltovaná, na středu je opět červeně smaltovaný kříž a opis zlatými písmeny zadní rana je hladká s puncem pro ryzost zlata 750/100. Je zde však prostor pro dorývání jména a letopočtu. Originál zlatého jetonu je velmi vzácný a v evropských sbírkách se nenachází .


Finanční částka sloužila ke zdokonalení studia sester a umožnila i velmi chudým dívkám získat vzdělání. Zdravotní sestry v období Velké války 1914-17 v bojích prokázali mimořádnou statečnost, ale i odbornou zdatnost .


POZNÁMKA :
V době po únorové revoluci, tedy Prozatímní vláda 1917 ( Kerenský ) dochází k odstranění carských symbolů na všech odznacích, ,žetonech. V prvním období jsou např. medaile Za statečnost nošeny zadní stranou tak aby car Nikolaj II. nebyl vidět. Ruský Červený kříž řešil tuto problematiku také. Jako ukázkla zde tři obrázky žetonu upravené a opravdu nošené až do roku 1920 .


Literatura je uvedena v úvodní části
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Učitel K.Novák žil v rusku do roku 1922 . Původní sbírka Alt. Prodáno v aukci Aureaa

Učitel K.Novák žil v rusku do roku 1922 . Původní sbírka Alt. Prodáno v aukci Aureaa
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Prozatímní vláda  1917

Prozatímní vláda 1917
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361562 Verze : 0
Kříž Za záchranu života na moři .


Kříž carské společnosti záchrany života na moři byl založen 31. března 1894 .


Tato dekorace, která více připomíná řádový kříž je ve své jednoduchosti téměř dokonalá. Odznak ve tvaru rovnoramenného ( řeckého ) kříže je v ploše pokryt červeným, jasně zářivých smaltem. Ve středu kříže je malá, zlacená carská korunka. Vlastní kříž je položen na dvou zkřížených kotvách. Nápis ve volném překladu můžeme chápat jako :


ZA ZÁCHRANU ŽIVOTA VE VODÁCH


Členy této bohulibé společnosti mohli být carští podaní, muži, ženy, lidé jakéhokoliv postavení či náboženského vyznání. Jedinou podmínkou byla aktivní práce ve prospěch společnosti pro záchranu životů „ ve vodách „ .


Kříž měl dva stupně :


- zlatý kříž ražba ve zlatě
- stříbrný kříž ražba ve stříbře


Zlatý kříž mohli obdržet čestní členové společnosti ale i donátoři s jednorázovým vkladem nejméně 2000 rublů a více.
Udělení kříže stříbrného bylo podmíněno darem ve výši nejméně 500 rublů. Pokud byl však kříž udělen opravdu za záchranu života ve vodách ( jezera, řeky, moře ) tisk o této skutečnosti informoval a hrdinný záchrance obdržel toto čestné vyznamenání zdarma, mnohdy i s malým finančním oceněním. Stříbrný kříž však nosili všichni příslušníci společnosti jako stavovské vyznamenání .


Kříž se nosil na levé straně hrudi a byl podložen stuhou složenou do rozetky. Stuha byla světle modrá -(viz obrázek ) .


Ve stanovách společnosti bylo zakotveno i to, že pokud bude zlatý kříž udělen za hrdinský čin odvahy a statečnosti, kterou záchrance projeví při záchraně života, takový kříž lze nosit na stuze řádu Sv. Vladimíra .


- dalším typem je :



KŘÍŽ ZA ZÁCHRANU ŽIVOTA NA MOŘI


Obrázek tohoto kříže nemáme k dispozici. Jde o stejný kříž, který se liší jen tím, že na středu dekorace není carská koruna a na spodním rameni je přesné vročení ( Za záchranu na moři ) .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361612 Verze : 0
Podle vzoru humanitních společnosti v cizině a pod patronací Ruské společnosti Červeného kříže koncem 19. století jsou v Rusku zakládané společnosti které se starají o raněné, nemocné a invalidní vojáky. Mezi takovými nacházíme :


„Společnost pomocí invalidům z bojů na Kavkaze „


Odznak ( dekorací ) této společnosti je červeně smaltovaný kříž na který je upevněn „Kavkazský kříž 1864“, který byl udělován vojákům, Kavkazské armády bojující proti vzbouřeným horským kmenům .


Kříž měl dva stupně:


- Zlatý kříž mohl obdržet člen společnosti, který jednorázově ve prospěch invalidů složil částku ve výši nejméně100 rublů .
- Stříbrný kříž mohl obdržet člen společnosti, který jednorázově ve prospěch invalidů složil částku ve výši nejméně 60 rublů .


Kříž, který je zhotoven v bronzu byl nošený všemi členy společenstva jako kříž profesní .


V roce 1905 v Tbilisi byla zřízená obdobná společnost se zaměřením na péči na raněné a invalidní vojáky, nositele kříže Sv. Jiří. Byl zřízen Kavkazský invalidní dům, který trvale pečoval o 24 lidí, invalidů Kavkazských válek. Členy ( donátory ) společnosti byli důstojníci, kupci, měšťané. Základní vklad ke vstupu do společnosti byl 3 ruble .


Literatura:
-viz obrázek
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361685 Verze : 0
Ruský Červený kříž byl semknutou společností dostupnou všem lidem dobré vůle v Ruském carství. Před Světovou válku 1914 to bylo více jak 39 000 lidí aktivně pracujících v Ruském Červeném kříži .


Centrální výbor společnosti měl své sídlo v Sankt-Peterbuku a dalších 8 podvýborů bylo rozmístěno tak, že kopírovali vojenské okruhy carské armády .


V guberniích Ruska to bylo 97 městských výboru Červeného kříže které aktivně pracovali ve velkých městech Ruska .


Dalších 465 menších společností je registrováno v tak zvaných „ újezdních „ městech Ruska .


Mimo těchto všeobecných organizací, které byli připraveni pomoci v případě nouze Červený kříž ještě řídil a staral se o 109 spolku zdravotních sester, které se vzorně připravovali na svoji profesi zdravotnice, pomocnice lékaře. Tyto sestry v případě válečného konfliktu byli připravena pro vstup do armády tak jak velmi dobře s výtečným výsledky v armádní zdravotní službě předvedli v prvním období války, ale i později v tak zvané „ Občanské válce 1917-1922 .


Ruský Červený kříž disponoval kvalitním materiálem, který byl uložen v centrálním skladu v Petrohradu a dalších skladech ( Moskva, Astrachán, Vladivostok, Chabarovsk ) .


Ruský Červený kříž měl větší množství čestných odznaků, žetonů a medailí ,které sloužili jako vyznamenání a poděkování za práci angažovaných lidí .


Další dekorací, která rozhodně patří do tohoto povídání je :


Žeton společenství svaté Jevgenije


Kdy byl vlastní žeton založen přesně nevíme. Vyroben je z kvalitního stříbra oválný tvar je v dolní části zakončen hrotem. Ve střední části medailonu je červeně smaltovaný červený kříž. Kolem kříže, na bílém smaltu je opis :


¨“Společenství Sv. Eugenie „


V dolní části se klenotnicky vyrývalo jméno, jméno po otci a příjmení člena společnosti a nositele tohoto odznaku ( žetonu ) .


Na zadní straně, která je smaltovaná transparentním modrým smaltem jsou položena propletená písmena „ E – M „ – ( Eugenia Maximilinovna ). Písmena jsou převýšená zlacenou carskou korunou .


Žeton se nosil na stužce světle modré barvy. Rozeznáváme typ stříbrný a smaltovaný a další typ, který má smaltovaný pouze červený kříž v centru medailonu .


Literatura: Je uvedena v úvodní části
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Miniaturka jetonu ( Pražská sbírka )

Miniaturka jetonu ( Pražská sbírka )
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361771 Verze : 0
Naše informace pocházejí z moderní ruské faleristické literatury, bohužel ne každý odznak, či jeton, má svoji historii dostatečně zmapovanou. Mezi takové méně známe jetony řadíme :


JETON RUSKÉ SPOLEČNOSTI ČERVENÉHO KŘÍŽE


Jeton městského výboru Moskevské společnosti pod patronátem velkokněžny Jelizavety Fedorovny 1904


Jeton má podobu kruhu s monogramem ( ruština) : “EO“. Ve středu tohoto kruhového jetonu je červeně smaltovaný symbol Červeného kříže. V horní části, v převýšení je zlacená carská korunka. Odznak se nosil na řetízku či na malé stužce, snad světlemodré barvy .


Zadní plochá strana dekorace nesla ve většině případů vyrytý letopočet a opět křestní jméno, jméno po otci a příjmení .


Váha tohoto zajímavého jetonu je 3 ,10 g. Rozměr 26, 9 x 17, 3 mm. Dekorace je sice ražena ze stříbra, ale není puncovaná a nenese značku výrobce .


Jednoduchý znak byl pečlivě ražený ze stříbra a zlacený .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Ukázka různorodosti jetonu ve prospěch Ruského Červeného kříže.

Ukázka různorodosti jetonu ve prospěch Ruského Červeného kříže.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#361917 Verze : 0
Již počáteční období světové války znamenalo zvýšené nároky na organizační a výkonnou práci Červeného kříže. I to je jedním z důvodů proč vznikají další společnosti, které pod patronaci příslušníků carské rodiny a ve spolupráci s Ruským Červeným křížem se zapojuji do systému organizace péče o raněné a nemocné vojáky. Dalším jetonem, který má klasický tvar kříže je :


„ Jeton Červeného kříže pod patronaci Marie Fjodorovny „


Vlastní dekorace má podobu rovnoramenného kříže, který je v ploše pokrytý červeným, transparentní smaltem. Středový medailon je smaltován bíle a je zde monogram velkokněžny Marie Fjodorovny převýšený zlacenou carskou korunou .


Zadní strana je hladká s výrobní značkou zlatníka a puncem pro stříbro. Je zde letopočet založení tj. rok 1915 (ale známe kříže i bez letopočtu ). V horní části je malé ouško k zavěšení na motýlovitou stužku .


Velkokněžna byla čestná, charakterní šlechtična se silnou vůli, která dokázala pro potřebu Ruského Červeného kříže získat mladé dívky pro práci v nemocnicích, ale také velké finační prostředky ve prospěch Červeného kříže .


Literatura:
-je uvedena v úvodní části
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362097 Verze : 0
Velká a bohatá města jako byla Moskva nebo Petrohrad s bohatými kupci, obchodníky i šlechtou mělo prostředky, které využívali ve prospěch Ruského Červeného kříže. Mezi další jetony řadíme :


Odznak Červeného kříže z Petěrburgu .


Rovnoramenný kříž řeckého typu je pokrytý červeným, kvalitním, transparentním smaltem. Na středu dekorace je erb města, který je převýšený zlatou carskou korunkou. Středem kříže procházejí dvě panovnické žezla. Celek je obklopený modře smaltovanou stuhou .


Zadní strana je hladká, zlacená s punce a značkou výrobce –(viz obrázek )


Kříž o rozměru 27,55 x 28,18 mm má hmotnost 9, 38 g .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362260 Verze : 0
Kříž Petrohradské společnosti „ SAMARITÁN „ .


Tato velmi pěkná a vkusná dekorace má podobu rovnoramenného kříže řeckého typu a je vyrobena ze zlaceného stříbra. Vlastní kříž je převýšen zlatou pěticípou hvězdičkou ( jde o starý zednářský symbol, který má znázorňovat přátelství a jednotu mezi lidmi pěti kontinentů ). V ploše horního ramena je položeno „ hořící srdce „, které představuje prastarý symbol lásky k lidem. Ve středu kříže je zlatá číše se symbolem hada - zmije .


Zadní strana je značená výrobcem a puncována ( viz obrázek detailu ). Dále je zde spona k upevnění na oděv. Ruská písmena a nápis : „ Společnost Samaritánu „ .


Historie společnosti Samaritánu má své kořeny v Německu a Anglii. Spolky Samariterverlin v Německu a Ambulance Classes v Anglii. V roce 1893 se konal I. mezinárodní kongres Samaritánu ve Vídni a v roce 1895 v Mnichově vychází časopis “ DER SAMARITER „. Tolik jen velmi stručně pro pochopení názvu společnosti. Historie Samaritánu v Rusku své tradice a vzor viděla především v Anglii .


V ruské říši tato společnost pěstovala osvětu a řídila specielní kurzy první pomoci. V těchto kurzech přednášeli lékaři a zdravotní sestry zásady první pomoci, jednoduché seznámení s anatomii lidského těla, funkce jednotlivých orgánu. Na závěr kurzu, po složení předepsané zkoušky obdržel kurzant ! osvědčení ( Atest či diplom ) „ SAMARITÁNA „ .


Ve spolupráci s Ruským Červeným křížem se tak dostávalo minimální osvěty i těm nejchudším občanům Ruska, zde především angažovaným ženám .


Ligatura:
Je uvedena v úvodní části
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362375 Verze : 0
Ruský Červený kříž pomáhal v době války především vojákům v poli. Pro případ válečného střetnutí to byl Červený kříž, který měl dostatek prostředků, materiálu, chirurgických nástrojů, stanů, ale i potravin, které mohl dát k dispozici jednak bojujícím jednotkám, ale i lékařům, ošetřovatelkám a dalším pomocným silám a dobrovolníkům, kteří se zapojili a angažovali v péči o raněné a nemocné vojáky. Zajímavým pamětním jetonem je :


Jeton skladů Červeného kříže pod patronaci carevny Alexandry .
Jeton des Roten Kreuz Depot von Zarin Alexandra


Tento jeton je vyroben ze zlaceného bronzu. Má kruhový tvar a tento ovál je převýšený carskou korunkou. Ve středu kříže je červeně smaltovaný kříž ( v našem případě je však červený smalt poškozen a částečně chybí –viz obrázek ). Na tomto křížku, ve středu jetonu, jsou propletena písmena „ A „ – Alexandra a písmeno „F“ – Fjodorovna .


Zadní strana, je hladká, zlacená s nápisem, který je pro nás zajímavý především letopočtem 1904-1905. Tedy určuje dobu vzniku po nešťastné válce rusko-japonské .



Jeton má rozměr 22 ,10 x 34, 5 mm. Váha 8, 50 g .
Na přiloženém obrázku vidíme jednu z možnosti nošení podobných jetonu s řetízkem i na vojenském stejnokroji .


Další dekorace, která navazuje na tuto tradice je jeton z Velké války 1914-17. Přední strana je zcela identická. Na zadní straně je však již odlišný, jednoduchý nápis. V horní části je opis „ VÁLKA „ v dolní letopočet „ 1914 – 1915 – 1916 „. ( obrázek není k dispozici )


Poznámka:
Carevna se narodila 6. června 1872 a dne 29. srpna 1918 byla s manželem a dětmi brutálně zavražděna bandou bolševiků a to na přímý rozkaz Lenina. Carevna byla dcerou velkovévody hesensko-darmstadtského. Manželkou cara Nikolaje II. byla od roku 1894 .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362472 Verze : 0
Čestná dekorace válečných invalidů :



K tomuto zcela mimořádné a vzácnému odznaku mnoho informací nemáme, přesto si dovolíme představit jeden z nejkrásnější odznaků z tohoto období, který jistě patří do společnosti dekorací Ruské společnosti Červeného kříže .


Ruské prameny uvádějí, že odznak byl založen koncem roku 1916 k tomuto faktu se lze přiklonit, neb ražba je provedena ve stříbře s kvalitním ruským smaltem a značením .


Odznak má podobu a tvar ruského státního znaku ( rozkřídlený orel s dalšími ruskými atributy jako je žezlo a meč ), zarve zde je symbolika „ Bílého kříže „. Orel nese na středovém štítku znak sv. Jiřího. V pařátech drží orel ( orlice ) modře smaltovanou stuhu s opisem :


„ ZA VÍRU CARA A VLAST „


Zadní strana odznaku je opatřena sponou k upevnění na oděv, jsou zde jasně viditelné punci a značka výrobce ( Karl Fabergé ). Váha odznaku 2105 g. Rozměry 55 x 45, 50 mm.


Odznak byl prodáván aukční firmou ( W ), z vyvolávací ceny 1500 byla konečná cena 6500 Euro ( bez poplatků ), které činí 22% z dosažené ceny .


Dalším odznakem je dekorace podobného typu, která však má svůj zrod v emigrantském prostředí Paříže. Odznak se poněkud liší od výše popsaného. Obrázek nemáme k dispozici .


Popis odznaku :
Znak je tvořený pozlaceným z bronzu raženým státním znakem ( erbem) Ruska. Vlastní orlice je opět rozkřídlená, na prsou má střední štítek, který není smaltovaný. Tato imperátorská orlice je položena na trnovém věnci. V pařátech orlice také drží modře smaltovanou stuhu, ale s nápisem ,který je odlišný :


„Sojuz Russk.Voen.invalid „


SVAZ RUSKÝCH VOJENSKÝCH INVALIDU


Zadní strana má šroub s maticí. Pořadové číslo mnohdy chybí .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362577 Verze : 0
Čestný odznak 100 let vojenské lékařské akademie .



Byl založen 8. července 1898 ( sbírka zákonů č. 3 – 15778 ). Odznak má podobu zlatého věnce, který tvoří z leva vavřínové snítky a z pravé strany dubové listy. V převýšení odznaku je zlatá carská koruny. Ve středu odznaku jsou pozlacená písmena cara Pavla I. a Nikolaje II. Písmena jsou vložena v latinském písmeno „ C „ –(Centum- sto ). Ve spodní části odznaku je pozlacená číše s jedním hadem-zmiji, která je smaltovaná světle modrým smaltem. Znak se nosil na levé straně hrudi .


Vojenský odznak vojenské lékařské akademie mohl obdržet :


- studenti ,kteří k výročnímu dni studovali na VLA
- prezidenti a čestní členové lékařské akademie
- členové – korespondenti
- všichni armádní lékaři v aktivní službě
- dalším zasloužilým funkcionářů a tedy i činitelům Ruského Červeného kříže


V roce 1899 bylo právo nosit tento čestný odznak přiznáno všem lékařům, kteří ukončili VLA ( Vojenskou lékařskou akademii ) - realizováno podle dodatku výnosu č. 172334 .


Tento odznak se vyskytuje i ve zlaceném bronzu, tedy ražba, pro každodenní nošení na stejnokroji .


Odznak je volně zařazen do skupiny Čestných dekorací Ruského Červeného kříže. Ruští lékaři ve své většině byli mimořádně vzdělaní a kvalifikovaní. VLA ve svých řadách měla i vynikajícího lékaře, který je považován za průkopníka péče o raněné a za zakladatele Ruského Červeného kříže .


Nikolaj Ivanovič PIROGOV narozen 25. 11. 1810 – 5. 12. 1881. Vynikající ruský chirurg, který prokázal své znalosti již v období Krymské války, učitel a zakladatel společnosti ruských zdravotních sester .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362712 Verze : 0
Jeton Petrohradského dámského výboru velkokněžny Marie Pavlovny Ruské společnosti Červeného kříže .


Založen byl 25. září roku 1900. Společnost dámského výboru Červeného kříže pod patronací velkokněžny Marie Pavlovny měla k dispozici celkem tři typy jetonu .


- l. stříbrný jeton mohl nosit člen společnosti, který jednorázově ve prospěch bědných a nemocných složil částku nejméně 10 rublů .
-
- 2. zlatý jeton mohl obdržet člen společnosti, který jednorázově v prospěch společnosti složil částku nejméně 100 rublů. Dále člen společnosti, který získal pro práci v společnosti nejméně 12 aktivních členů, kteří složili ( každý ) částku nejméně 10 rublů .
-
- 3. zlatý jeton s brilianty jako zcela nejvyšší ocenění této společnost mohl být udělen a to zcela výjimečně za mimořádný finanční vklad ve prospěch léčebných domů a zařízení, které sloužili pro potřebu těžce nemocných a raněných vojáků a poddaných ruského cara. Tato zcela mimořádná klenotnická práce byla udělena převážně příslušníkům vysoké šlechty a bohatým obchodníkům, ale byl udělen i několika vynikajícím lékařům v Petrohradě.


Velkokněžna Marie Pavlovna ( 1854-1920 ) byla velkou milovnicí a sběratelkou šperků, klenotů a tak i tyto jetony byly všechny vyrobené klenotnicky a to pouze firmou, kterou určil a povolil výbor společnosti. Zlaté jetony jsou vynikající ukázkou ruské klenotnické práce .


Popis dekorace :


Jeton má podobu či tvar vypouklého štítu oválného tvaru. Na středu tohoto štítu je položený červeně smaltovaný kříž. Ovál je převýšený carskou korunou pod kterou jsou velká písmena „MP „ –Marie Pavlovna. V bíle smaltovaném oválném mezikruží je nápis společnosti .


Zadní strana je hladká a nádherně klenotnicky zpracovaná. Zde se umístilo křestní jméno, jméno po otci a příjmení nositele a člena společnosti .


Pro udělení dekorace bylo mimo složení příslušné částky navíce nutno být i aktivním pracovníkem, který se angažoval v problematice ošetřování a péče o raněné, nemocné, staré a jinak potřebné spoluobčany. Tato společnost patřila mezi bohaté společnosti, byla velmi pokroková, osvětová. Pracovala v úzké spolupráci s ruským Červeným křížem a hrdě se hlásila k odkazu Mezinárodního Červeného kříže .


Muži nosili jeton na řetízku povětšině u kapesních hodinek. Ženy jako brož s malou stužkou v podobě mašle .


Velikost jetonu je 48,1 x 22,3 mm. Váha 9, 21 g. Exemplář je z nabídkového katalogu, prodán za 82 000 rublů. Tento jeton je opatřen nápisem J. K. Tocenko .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Velkokněžna Marie Pavlovna

Velkokněžna Marie Pavlovna
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Obrázek diplomu převzat ze sbírek Muzea Červeného kříže

Obrázek diplomu převzat ze sbírek Muzea Červeného kříže
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Odznak Mariinské léčebny ve stříbře.

Odznak Mariinské léčebny ve stříbře.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362821 Verze : 0
Pamětní jeton Petrohradského výboru Ruské společnosti Červeného kříže pro podporu invalidních vojáků a jejich rodin .


Jeton má podobu oválného štítu, který je ve spodní části zakončen ostrým hrotem. Ve středu tohoto štítu je červeně smaltovaný křížek ( symbolika Mezinárodního Červeného kříže ). Kolem v ploše je rozložený nápis v azbuce, který nás informuje ,že jde o Petrohradskou společnost, která má na starost trvalou péči o zmrzačené vojáky a jejich rodiny .


Příslušníci této společnosti dbaly o výchovu dětí invalidních vojáků. Mladé dívky se stávají kvalifikovanými zdravotními sestrami, velmi nadaným dětem je umožněno studium na středních, ale v několika případech i vysokých školách. Praktická pomoc byla zaměřena na pořízení pomůcek pro invalidy a jejich rehabilitaci .


Na zádní straně je ve středu medailonu umístěn červeně smaltovaný erb města Sankt-Petěrburgu, převýšený carskou korunou. Erb je překřížen dvěmi žezly a kolem vidíme modře smaltovanou stuhu. Na erb se dorývalo jméno nositele, člena společnosti .


Poznámka:
Tento jeton je tak zvaný II. typ společnosti .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362936 Verze : 0
Profesní ( standardní ) kříž Ruské společnosti Červeného kříže pro zdravotní sestry .


Tento typ kříže byl používán v Rusku v letech 1898 – 1909. Dekorace ve tvaru řeckého kříže je vyrobena ze stříbra, značena výrobcem a puncována. Plocha kříže je červeně smaltovaná. Na střed kříže je položena stříbrná carská koruna .


Rozměr kříže je 27 x 27 mm. Celková váha 9, 4 g .


Kříž byl jako označení kvalifikovaných zdravotních sester nošený připnut na stejnokroji či oděvu. Pouze školená zdravotní sestra, která složila před lékařskou a odbornou komisi zkoušky měla oprávnění k nošení této dekorace .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#362937 Verze : 0
V roce 1898 byl založen Jubielní odznak 100 let vojenské lékařské akademie. Zároveň v tomto roce byl vydán ( neoficielní ) jeton, který byl také věnován tomuto jubileu .


Jeton má podobu štítu, který je převýšen carskou korunkou .
Při okraji, v nesmaltovaném mezikruží je opis :


„Imperátorskaja Voen. – zleva Medicínskaja Akademija – zprava „


Carská vojenská lékařská akademie


Ve středu medailonu na bíle smaltovaném podkladu jsou iniciály cara Pavla I. a Nikolaje II. Nad carskými iniciály je latinské písmeno „ C“ ( 100). Písmeno je ohraničeno zeleně smaltovanými vavřínovými snítky .
V dolní části je číše s hadem, symbol lékařů nejen v Rusku .


Zadní strana je stříbrná, hladká a je určena pro dorytí jména nositele .


Obrázek jetonu je jen ilustrační neb jde o ruský novoděl, neboli COPY ! Za povšimnutí stojí jistě puncování na závěsném oušku. Ale zadní strana zcela jasně vypovídá o tom, že v tomto případě jde jen a jen o kopii originálního jetonu, který je velmi vzácný a hledaný .
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - ORIGINÁL !

ORIGINÁL !
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#363928 Verze : 0
Aktivními členy Ruského Červeného kříže byli vysokoškolsky vzdělaní lékaři - veterináři. Především v menších městech, oblastech a újezdech ve spolupráci s lékaři a školenými příslušnicemi ČK tvořili mnohdy jedinou osvícenou vrstvu lidí, která věnovala pozornost, poskytovala péči lidem, ale i zvířatům. Veterinární lékaři vystupovali i jako ranhojiči a to především v oblastech obývaných kozáky, kde veterinární lékař měl mimořádnou důvěru lidí.



Popis odznaku:


Odznak pro veterinární lékaře byl založen 7. ledna 1897. Znak má podobu carského dvouhlavého orla převýšeného carskou korunkou. Kolem tohoto erbovního znaku je plastický polověnec, který zleva je tvořen dubovými listy a zprava listy vavřínu.


V dolní části odznaku jsou dvě azbukou psaná písmena: "VV" – Veterinarnyj vrač – veterinární lékař.


Odznaky tak jak bylo v Rusku zvykem jsem pečlivě raženy ze stříbra, značeny a puncovány. Obrázky odznaků jsou převzaty z ruského nabídkového a prodejního katalogu.


Literatura je uvedena v úvodní části.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#368515 Verze : 0
Čestný odznak „ Za boj s morem „ .



Tento doslova otrocký překlad je jistě ne zcela vyhovující. Čestný odznak pro všechny ty, kteří se podíleli na léčení a ošetřovaných nemocných a nakažených morem je zase příliš dlouhý. Důležité je uvědomit si, v jakém nebezpečí tito lidé, lékaři, zdravotní sestry a další dobrovolníci byli vystaveni .
V Rusku je odznak znám i jako :


Vyznamenání pro lidi bojující s morem ( s černou smrtí )


Odznak byl založený 21. června roku 1897 ( sbírka, sborník č. 3 – 14348 ) .


Vlastní kruhový odznak má rozměr 38-40 mm a je vyroben ze stříbra i obecného kovu. V centrální části odznaku je carský heraldický erb státního znaku Ruska. Poněkud níže pod erbem je číše se dvěmi hady ( zmije) jako symbol lékařů nejen v Rusku. V horní části odznaku je nápis v azbuce :


BORBA S ČUMOJ - ( boj s morem, případně potírání moru )


Mezi nadpisem a větvičkami jsou obvykle dvě pěticípé hvězdičky. Vlastní dekorace se nosila na rozetě, která byla tvořena stuhou ( bílo-červenou) toto barevné složení bylo určeno pro křesťany, případně stuhou zelenou, která byla určena pro nevěrce či musulmany .


Odznak byl určen pro všechny občany angažující se v potírání této nebezpečné nemoci. Byl nošen viditelně na občanském oděvu či stejnokroji .


Bylo na specielní komise, která rozhodovala o tom, zda si dotyčný jako mimořádnou odměnu zaslouží nosit tento čestný odznak i po ukončení epidemie „ černé smrti „


Obrázky odznaku jsou převzaty z ruského prodejního katalogu .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#368645 Verze : 0
Odznak Magistra farmacie .


Rusko si potrpělo nejen na tituly, ale i na dekorace všeho druhu. Proto i magistři farmacie mají svůj profesní odznak .


Odznak byl založen 20. února roku 1908. Vlastní dekorace je vyrobena ze stříbra, které je patinováno ( oxidováno). Stříbrný státní symbol, erb Ruska, je obklopený stříbrným věncem tvořeným z levé strany vavřínovým půlvěncem a z pravé strany dubovým půlvěncem .


V dolní části odznaku je bíle smaltovaný kosočtverec ( romb ). Na tomto kosočtverci jsou položena pozlacená písmena ( azbuka : „MF“ – Magistr farmacie .


Odznaky pro běžné nošení jsou vyrobeny z obecného kovu a pouze postříbřené.


Literatura :
Je uveden v úvodní části .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#368733 Verze : 0
Dekorace Vojenského sanitního ( zdravotního ) zařízení pod patronaci velkokněžny Marie Pavlovny .


Odznak či dekorace má podobu červeně smaltovaného kruhu. Středový zlatý medailon nese propletená písmena ( v azbuce ) :
„M P „- ( Marie Pavlovna ) - monogram je převýšený carskou korunkou. V červeně smaltované ploše kruhu či ramen je rozložený nápis v azbuce, který vlastně tvoří název této pěkné a zajímavé dekorace.. Zadní strana je hladká bez smaltu. Obrázek je převzat z ruského „Molotku“ neb lepší a kvalitní obrázek není k dispozici .


Existuje však další dekorace této společnosti kdy vlastní dekorace je ražena ze zlaceného stříbra, není smaltovaná o velikosti 28 mm .Tato dekorace, která může být soukromou úpravou popřípadě nižším stupněm dekorace má na zadní straně sponu k upevnění na oděv. Je pravděpodobné, že i zde se dekorace udílela jednak za vzornou službu, ale i za finanční dar organizaci .


Společnost tohoto typu zabezpečovala sklady a další sanitní a sanitární zařízení, které v případě války, ale i živelních pohrom pomáhalo Ruskému Červenému kříži v jeho záslužné práci .


Další obrázek zajímavého kříže, který má vztah k Ruskému Červenému kříže je neznámý kříž z roku 1886, který prozatím neumíme přesně určit a dokonce ani sběratelé z Ruska a Ukrajiny nemají žádné poznatky či informace .


Prosíme tedy každého, kdo může pomoci, upřesnit, kdo má nějaké informace k tomuto odznaku o zprávu .


Kříž 1886 kolega Radyjo mně upozornil, že kříž ,který je zde vystavený bez bližšího určení se vztahuje k městu KAZAŇ. Toto bohaté kupecké město s nejbližším okolím mělo vlastní městskou pobočku Ruského Červeného kříž a jako viditelné vyznamenání používalo právě tento velmi pěkný kříž. Kříž byl údajně vyroben v 1. třídě i ve zlatě ( bez ověření )
Ruský Červený kříž a další dekorace a odznaky - Neznámá dekorace Ruského ČK

Neznámá dekorace Ruského ČK
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#369153 Verze : 0
Vyznamenání Ruského Červeného kříže pro ženy .


Vyznamenání bylo v souvislosti s rusko-tureckou válkou 1877-1878 založeno 19. února 1878. V prvním období, krátce po založení se tato dekorace ( neoficielně ) nazývala :


Vyznamenání ( medaile ) řádu Sv. Kateřiny .


Tento název však byl odmítnut řádovou kanceláři. Dekorace má oficielní název :


ČESTNÉ VYZNAMENÁNÍ ČERVENÉHO KŘÍŽE



Vyznamenání bylo určeno jako vyšší odměna pro ženy, profesionální zdravotní sestry, ale i školené dobrovolnice, které se v době války a po válce starali o raněné, nemocné a invalidní vojáky .


Vyznamenání se členilo do dvou stupňů :


- 1. stupeň ve zlatě
- 2. stupeň ražba ve stříbře


Popis dekorace :


Dekorace má podobu kruhu, kde ve středu je červeně smaltovaný symbol Červeného kříže. Na vlastní ploše kruhu je v ruštině rozložen opis, který můžeme volně přeložit :


ZA PÉČI O RANĚNÉ A NEMOCNÉ VOJÁKY .


Na zadní hladké straně, která je zlatá nebo stříbrná je patřičný ruský punc pro zlatý či stříbrný výrobek a pořadové číslo, které je pro každý stupeň individuální .


STUHA :
Dekorace se nosila na červené stuze řádu Sv. Alexandra, která byla složena to typicky dámské motýlovité stužky .



Mezi léty 1878 – 1866 byl 1. stupeň ve zlatě udělen pouze 71 ženám a to převážně v období rusko-turecké války 1877/78 .


2. stupeň byl udělen několika stovkám ošetřovatelek a opět převážně ve válečných letech 1877/78. Dekorace řadíme mezi vzácné .


Literatura je uvedena v úvodní části .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#370317 Verze : 0
Pamětní jeton výboru Severní železnice za prokázanou pomoc strádajícím a trpícím v době války .


Pamětní jeton je výrobek známé moskevské firmy D. Kučkina. Jde o slabý střižek z bronzu, který je postříbřený tedy jednoduchá ražba s nízkou výrobní cenou. Přesto je pro sběratele dekorací Červeného kříže hodnocena jako velmi málo se vyskytující a tedy vzácná .



POPIS JETONU :


Avers:
Na přední straně je zkřížená ženijní sekera s námořní kotvou na kterých je položen symbol Červeného kříže, nesmaltovaný malý řecký křížek .


Revers:
Na zadní straně je rozložen nápis v azbuce, který lze volně přeložit :


VÝBOR SEVERNÍ ŽELEZNICE ZA PROKÁZANOU POMOC STRÁDAJÍCÍM VE VÁLCE .


V dolní části jetonu : ( Fabr. D. Kučkin)


Stuha : stuha není známá .


Literatura :- viz úvodní část
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#370894 Verze : 0
Jeton :
Sklad Červeného kříže carevny Alexandry Fjodorovny .



Jeton byl určen jako odměna a viditelné ocenění lidí, kteří se angažovali v materielní či humanitární pomoci, která směřovala k frontovým vojákům a pomáhala jim mírnit válečné utrpení .



POPIS ODZNAKU :


Jeton má podobu a tvar oválu, který je ražen z bronzu a patinován do zlaté barvy kovu. V horní části je medailon převýšen carskou korunkou. Pod korunkou je červeně smaltovaný mezinárodní symbol Červeného kříže. V střední části medailonu jsou propletená zlacená písmena ( azbuka ( A+F ) = Alexejevna Fjodorovna. V červeném smaltu je v azbuce opis :


SKLAD E. I. V – zleva
G. Carevny – zprava


Revers :
Zlacený okraj má v horní části nápis : - V PETROHRADĚ
V dolní části jetonu pak letopočet : 1914-1915-1916


Existuje jeton II. varianty, který má v horní části změnu Nápis zní
V MOSKVĚ
V dolní části je stejný letopočet : 1914-1915-1916 .


Poznámka :
Jde tedy o dva jetony, jeden je určen pro dobrovolníky v Petrohradu a druhý pro dobrovolníky v Moskvě .


Literatura je uvedena v úvodní části .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#371112 Verze : 0
Stříbrný kříž společnosti sester Červeného kříže .


Tyto kříže jsou obecně nesmírně vzácné, neb spolky či společnosti mladých dívek a dam, které se věnovali charitativní práci ve prospěch Červeného kříže nebylo mnoho a každá taková společnost měla 10 – 30 odborně vyškolených a vzdělaných sester schopných poskytnou nejen základní péči nemocnému či raněnému. Jejich přípravě byla věnována velká pozornost a na výchově a vzdělání se podíleli ti nejlepší lékaři .


Mezi takové vzácné památky řadíme dekoraci společnosti sester Červeného kříže z Varšavy .


Popis kříže :


Kříž je smaltovaný transparentním rudým smaltem. Střední medailon nese postavu světice Svaté Alžběty .


Zadní strana :


Celostříbrná plocha s nápisem : „ Varšavská společnost sester milosrdenství Sv. Alžběty „. Na vodorovných ramenech je rozložený letopočet 18-80 ( 1880) .


Dekorace se nosila jako náprsní kříž na hedvábné červené stuze o šířce 4,4 cm .


Kříž mohl být udělen za dlouhodobou humanitární a sanitární práci, která trvala nejméně pět let. Sestry, které pracovali ve prospěch společnosti více jak deset let měly právo nosit kříž i po odchodu ze společnosti sester Červeného kříže .
Obrázky této dekorace a přiložená fotografie pocházejí ze soukromé sbírky a nelze je rozšiřovat !


Obrázky jsou převzaté z ruských stránek : forum.faleristika.info .


Děkuji ruským faleristů za podklady, které jsem čerpal z jejich odborných stránek .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#376470 Verze : 0
Čestný odznak pro příslušníky moskevské společnosti dětských domovů .


Čestný odznak byl založen dne 4. dubna roku 1908 .


Vlastní odznak je elegantní a je vlastně tvořen oválným věncem z vavřínových listů na který je vložen věnec z dubových listů. V horní části věnce je carská koruna s pendiliemi a v dolní části pelikán krmící své mládě .


Ve střední části jsou velká zlatá písmena ( azbuka ) :
„M. F. „ – ( Marie Fjodorovna ) .


Zadní strana odznaku je opatřena sponou k upevnění na oděv. Dále na každém odznaku nacházíme pořadové číslo udělení a na každý odznak se dorývalo celé jméno dárce a nositele. ( o tomto lze úspěšně pochybovat, neb na žádném obrázku tomu tak není, ale v ruské litaratuře se toto opakuje jako daný fakt ) .


Odznaky se vyhotovovali a udělovali jen se svolením Moskevské rady dětských domovů, která měla na starost péči o sirotky a ubohé děti .


Odznak tohoto typu mohl obdržet donátor, který vložil jednorázově částku minimálně 200 rublů a pomohl tak zabezpečit další lůžka a personál pro dětské domovy .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#376531 Verze : 0
Odznak pro opatrovníky v dětských domovech pod patronací carevny Marie .


Tento odznak byl založen dne 14. srpna roku 1894 ( výnos č. 38 st. 254 )


Popis odznaku :


Základ znaku je stříbrný monogram ( písmeno „M“ Marie Fjodorovna ). Tento monogram je převýšený stříbrnou carskou korunou. Monogram je vložený do modře smaltované ozdobné pásky s nápisem ve staroslověnštině .


Na zadní straně je klenotnicky vyrytý nápis jména, jména po otci a příjmení. Odznak se nosil na pravé straně hrudi .


Odznak byl určen i pro opatrovníky a vychovatelé dětských domovů ( muže i ženy ). Zlatý odznak ( pozlacené stříbro ) byl odznakem čestným např. pro ředitelé dětských domovů či pro donátory, ale i pro vedoucí pracovníky Hlavního výboru pro správu a péči dětských domovů .


Takové a další odznaky se nacházejí ve sbírkách s různým určením, snad toto povídání s ukázkou někomu pomůže svůj odznak správně zařadit či určit .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#376709 Verze : 0
Mezi odznaky této skupiny patří i odznak zubního lékaře. Bezesporu i oni se podíleli na práci Červeného kříže .


Popis odznaku :


Odznak má akademický tvar i vzhled. Stříbrný patinovaný státní znak převýšený carskou korunou je orámován věncem, který je tvořen dubovými listy ( vpravo ) a vavřínovými listy ( vlevo ) převázaný kovovou stuhou. V dolní části odznaku je malý kosočtverec ( romb ). Na tomto kosočtverci jsou stříbrná písmena ( ruština ) : „Z. V .“ -Zubní lékař .


V publikaci pánů S. Andolenka a R. Werlicha : Bagdes of Imperiál Russia ( Odznaky carského Ruska) je na straně 162 tento odznak popsán chybně s tím, že jde o odznak pro „ DENTISTY „ .


Zubní lékaři studovali v Rusku již od roku 1710 a v zákonu z roku 1891 definováno, kdo má právo používat označení „ Dentista „. Na studium, které bylo vyhrazeno zubním lékařům se přijímali studenti, kteří absolvovali nejméně šest gymnaziálních tříd a složili úspěšné zkoušky a splňovali další předpoklady pro úspěšné studium a zakončení školy. Zubní lékař musel prokázat znalosti a složit patřičné zkoušky na Vojenské lékařské akademii nebo na Lékařské universitě, fakultě pro zubní lékaře .


V roce 1916 bylo v Rusko registrováno dvacet ( 20 ) škol pro studium zubních lékařů a tyto školy byly pouze v universitních městech .
- V Petrohradě byla škola založena v roce 1881
- V Moskvě byla škola založena v roce 1891


Odznak pro zubního lékaře mohl nosit jen vysokoškolsky vzdělaný lékař absolvent školy universitního typu .


Dentisty bychom zařadili mezi střední zdravotní personál, ale dentisté žádný svůj specielní absolventský odznak nenosili, neb takový odznak neexistoval .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#379982 Verze : 0
Všeobecně je možno říci, že všechny čestné či absolventské, jubielní a další odznaky byly a jsou považovány v ruské společnosti za formu vyznamenání či ocenění a jsou nošeny s hrdosti, viditelně a denně. Mezi takové vyznamenání či viditelné vyznačení profese ( nebo důležitosti a postavení ve společnosti ) musíme zařadit i všechny odznaky absolventů škol různého typu ( i různé kvality ). Známe již odznak Magistra farmacie, ale také odznak s názvem „ PROVIZOR „ který vyjadřuje poněkud nižší stupeň vzdělání vysokoškolského vzdělání, které můžeme pojmenovat např. jako lékárník ( vedoucí pracovník lékárny ) ale známe i odznak „ Pomocník Provizora „- (Pomocník lékárníka ) .


Odznak byl založen 20. února roku 1908 ( Vládním Výnosem číslo 30063 )


Popis odznaku :


Odznak je zhotoven z kvalitního stříbra a má podobu i tvary typický pro vysokoškolské odznaky tak jak je známé např. u lékařů, veterinárních lékařů, magistru farmacie atd .


Stříbrný patinovaný erb státního znaku je položen na věnečku, který je z vavřínových listů ( vpravo ) a dubových listů ( vlevo ). Tento věneček je převázán v dolní části mašlí. V dolní části odznaku je kosočtverec ( romb ) a zde je písmeno „ P „ -Provizor „ Odznak je převýšený carskou korunkou .


Poznámka :


Nejde tedy o žádný typ odznaku určený pro „ Revizory „ ani carské revizory a kontrolory. Tento odznak je spojen pouze se studiem farmacie .
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#380197 Verze : 0
Žeton ruské společnosti Červeného kříže
( Nikolajevského inženýrského učiliště)
Жетон Российского общества Красного креста (Николаевского инженерное училище)


Společnosti, které pracovali ve prospěch Ruského Červeného kříže se koncem 19 století a na počátku století dvacátého stávají téměř módní či prestižní záležitosti nejen v celé občanské ruské společnosti, ale i tak uzavřené kastě jako byla např. vojenská a občanská skupina při Nikolajevském učilišti. Charitativní organizace byla založena z iniciativy důstojníků této prestižní vojenské školy.


Popis odznaku:


Odznak má podobu a tvar šestiúhelníku, literatura uvádí, že jde o plán pevnostního bastionu. Plocha bastionu (odznaku) je černě smaltovaná a při okraji je červeně smaltovaná linie pevnosti. Ve střední části odznaku je zkřížené ženijní nářadí ( lopata a krumpáč) na které je položený kulatý znak Ruského Červeného kříže. Zadní strana je hladká s čitelným puncem, většinou se zde nachází jméno nositele a rok udělení.


V této společnosti se angažovali manželky ženijních důstojníků, které při výstavbě ruského pevnostního systému velmi pomohli mnoha zraněným dělníkům, pracujícím na těchto stavbách. V žádném případě to nebyla modní záležitost, ale poctivá práce humanitárního charakteru.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#389918 Verze : 0
Jeton Ruské společnosti Červeného kříže
Жетон Российского общества Красного креста


Jde o zajímavý odznak, který je složený z ozdobných plastických písmen. Ve střední části odznaku je malý symbol mezinárodního Červeného kříže a v dolní části letopočet: „1899“.
Celý jeton( odznak) je převýšen plastickou carskou korunou.


Odznak se nosil podložený stuhou řádu Sv. Alexandra, ale jak se zdá, v různých městech se používala jiná stuha.


Samotný jeton byl jen odznakem, který nosili ženy, spolupracovnice ruského Červeného kříže či pomocné sestry ČK. Tento odznak řadíme mezi vzácné a málo se vyskytující památky společnosti ČK v Rusku.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#393274 Verze : 0
Знак высшая награда ведомства учреждений императрицы Марии
Vyznamenání( dekorace) společnosti založené carevnou Marii.


Ruská společnost Červeného kříže pracovala i pod patronací příslušníků carské rodiny. Pomáhala především mladým lidem zapojit se do práce ve společnosti ve prospěch těch nejubožejších lidí Ruska.
Jedním ze znaků či viditelného ocenění je tento absolventský odznak.


Popis odznaku (dekorace):


Základní tvar odznaku má podobu čtyřúhelníku (romb), který je zdoben perlovcem. Odznak je převýšený zlatým carským znakem.


Ve středu odznaku je naložen modře smaltovaný maltézský kříž na kterém je v malém vavřínovém věnečku stříbrné korunované písmeno: „M“.


Odznak se málo vyskytuje, je poměrně vzácný.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#394472 Verze : 0
Знак императорскoе человеколюбивое общества(для мужчин)
Imperial Humane Society for Men



Čestný odznak společnosti byl založený dne 17. května roku 1897 (Výnos z 5.srpna 1897 č. 82 s. 1015).
Carská společnost milosrdenství byla založena již 16. května 1802 a zahrnovala v sobě mimo jiné také „Léčebný-filantropický výbor“, který se rekrutoval z nejlepších a nejznámější lékařů tehdejšího Petrohradu.


Výbor se zastával humanitní postoje a pomáhal těm nejchudším lidem, nezapomínal na bezdomovce žijící na ulicích či v brlozích, pomáhal, přesnějí bojoval se závislosti na alkohol. Pozornost věnoval pomocí obětí přírodních katastrof, požárů či povodní. Prvním ne sice lékařem, ale obětavým pracovníkem a organizátorem společnosti byl kníže Golycin, který štědře dotoval tyto akce milosrdenství. V roce 1824 kníže Golycin z této funkce odchází a na jeho místo nastupuje hlavní metropolita Petrohradský Serafín a později je tato funkce vyhrazena jen pro církevní kruhy, konkretně pro Petrohradské metropolity. V roce 1814 společnost obdržela čestný titul „Carská společnost“.


V roce 1897 v Petrohradě, Moskvě a v dalších 25 větších městech Ruska bylo zhruba 210 místních organizací této humanitní společnosti. Z tohoto počtu bylo:


- 57 výchovných a školících středisek pro 5500 sirotků
- 63 chudobinců s více jak 2000 těch nejchudších lidí
- 7 vývařoven pro bezplatné stravování více jak 2500 lidí
- 19 lékařských zařízení, které v průběhu let bezplatně ošetřili na 140 000 lidí


Na provoz těchto zařízení bylo potřeba více jak 1,500.000 rublů, které společnost získávala dary z řad šlechty a bohatých občanů Ruska a v neposlední řadě i dary příslušníků carské rodiny. V těchto zařízeních pracovalo bezplatně na 4500 dobrovolníků.


Car Alexandr již v roce 1862 založil medaili za zásluhy v této oblasti, ale na vlastní vyznamenání, tento čestný odznak si pracovníci společnosti ( lékaři, medici zdravotníci atd) museli počkat až do roku 1897. Odznak byl určen pouze pro muže.


Popis odznaku:


Ve střední části odznaku jsou tři spojená či propojená písmena: „ИЧО“ (императорске человеколюбивое обществo –
(Carská humanitární společnost)


Tento střed odznaku je vložen do věnečku z vavřínových a dubových listů, který je v horní části uzavřen stříbrnou carskou korunou. Věneček je ovinut stuhou na které je rozložený nápis:


„ВОЗ/ЛЮБИ/БЛИЖ/НЯАГО/КАКЪ/САМОГО/СЕБЯ“
(Ve významu: Miluj svého bližního jako by jsi miloval sebe)


Odznak se členil do tří stupňů:
- zlatý odznak
- stříbrný odznak
- bronzový oznak.


Odznak mohl obdržet jen pracovník, dle svého postavení či hodnosti. V Rusku to bylo celkem 14 hodnostních tříd.


Zlatý odznak mohl obdržet jen ten vysoce postavený úředník, který navíc jednorázově složil částku ne menší jak 200 rublů.


Stříbrný odznak mohl obdržet jen činovník, který složil ve prospěch společnosti částku vyšší jak 100 rublů.


Bronzový odznak mohl obdržet je dobrovolný pracovník, který však musel složit minimální částku 50 rublů.


Na zadní stranu odznaku se vyrývalo křestní jméno, jméno po otci a příjmení majitele. Odznak se po smrti majitele nesměl předávat nikomu dalšímu, byl ponechám v rodině na památku.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#395088 Verze : 0
Čestný odznak carské dobročinné společnosti ( Jubielní)
Знак Императорского человеколюбивого общества, юбилейный
Jubilee of imperial Humane Society


Odznak byl založen dne 13. března roku 1902.


Popis odznaku:


Odznak je vyroben ze stříbra, jde o složenou červeně smaltovanou stuhu kde v horní části jsou jubielní letopočty:
„1802-1902„.


V horní části odznaku je naložen stříbrný (patinovaný) dvouhlavý korunovaný orel převýšený zlatou carskou korunou. Pod tímto symbolem, ale částečně i na orlovi samotném je zlatý carský monogram:
- cara Alexandra I.


a bíle smaltovaný monogram:
- cara Nikolaje II.


V dolní části odznaku, na červeně smaltované stuze je naložena vavřínová ratolest z jedné strany a dubová ze strany druhé, které tak tvoří otevřený věneček. Na tomto věnečku je položen oválný, modře smaltovaný štítek s písmeny : „ИЧО“
Odznak vyráběla firma Eduard v Petrohradě.
Velikost odznaku : 61,7x33,2 mm. Váha odznaku 26,6 g.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#395846 Verze : 0
Registrace branné povinností koní
Знак военно-конская повинностъ


Tento zajímavý odznak byl založen dne 20. února roku 1897. Povinnost odvodu koní do armády byl celkem příjemný obchod pro lidi, kteří se touto činnosti zabývali. Je zajímavé, že Ruský Červený kříž spolupracoval s veterinárními lékaři a měl zájem na tom, aby se s koňmi zacházelo slušně. V tomto období tedy jak veterináři, tak i místní pobočky ČK nahrazovali činnost pozdějších ochránců přírody.


Popis odznaku:


Na modře smaltovaném štítku je zlatý či stříbrný dvouhlavý korunovaný orel státního znaku. Kolem tohoto znaku je kovová stuha s rozloženým nápisem:


„ВОЕННО-КОНСКАЯ (zleva)
ПОВИННОСТЪ“ (zprava)


Pod orlem je zlatá koňská podkova a datum, kdy vešel v platnost zákon o povinném odvodů koní do armády:
„1876“.


Odznak se nosil podložen stuhou složenou do růžice(po ruském způsobu) v barvách národního praporu (bílá-modrá-červená).


Tato povinnost se vztahovala na Evropskou část Ruska a přilehlou oblast Kavkazu. Na odvodu koní se podílela komise, která zahrnovala vyššího zemského úředníka, představitele gubernátora, důstojníka-specialistu z okruhového štábu a specialistu, veterinárního lékaře.


Odznak je vkusný, zajímavý a jde o doklad o odvodu koní pro armádu, který byl poplatný i v dalších evropských zemích.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#396101 Verze : 0
Jeton Ruského Červeného kříže


Jde o extremně vzácné vyznamenání, které bylo založeno 16. ledna roku 1915. Tato společnost, která byla zaměřena na zabezpečení humanitární pomoci v rámci Jihozápadního frontu působila až do roku 1920 a je považována i za vyznamenání příslušníků občanské války, kteří bojovali proti nastupující moci bolševiku.


Tato organizace zaštítěna Ruským Červeným křížem pomáhala a mnohdy sama zabezpečovala logistické zázemí armádních jednotek (sanitní vlaky, nemocniční zařízení výživa, potraviny i krmivo pro koně a další)



Popis dekorace:


Avers:
Jeton má tvar kosoobdélníka v horní části uzavřený štítkem s letopočtem 1918. Kosoobdélník je tvořený listy vavřínu, který je převázán po stranách a v dolní části odznaku stužkou. V dolní části je červeně smaltovaný červený kříž jako symbolika mezinárodního Červeného kříže. Plocha je bíle smaltovaný, plastický stříbrný monogram v bílé ploše.




Revers:
Na stříbrné ploše je vyryt nápis, který můžeme volně přeložit:


„ Lékařské zařízení Jihozápadního frontu. I.S. Klučnikovu No. 18 „


Rozměr dekorace:
Váha dekorace:
Materiál: stříbro ( velmi vzácně i zlato)


Stuha:
Stuha na které se tento jeton nosil nám není známá, neuvádí ji ani ruské prameny.


Tento exemplář byl vyráběn již v emigraci ( Francie, Německo) a jde o mimořádně vzácné a zajímavé vyznamenání.
Jetony sice nejsou oficielní vyznamenání, ale v ruské společnosti tato tradice existovala a můžeme hovořit o spolkových dekoracích, které se nosili vzácně i na uniformách vojáků.



Poznámka:
Vloženo volně k dekoracím Ruského Červeného kříže, pokud je nutno tabulkovat, prosím pana ZP o upřesnění a dáme do tabulky.
URL : https://www.valka.cz/Rusky-Cerveny-kriz-a-dalsi-dekorace-a-odznaky-t97215#410792 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více