Medaile za obětavou práci ve válečné době

Medaille für aufopfernde Tätigkeit in Kriegszeit
Reuss – Gera: Medaile za obětavou práci ve válečné době
Medaille für aufopfernde Tätigkeit in Kriegszeit

Knížectví Reuss
Jménem Reuss se nazývala dvě knížectví, jež byla součástí německého císařství. Těmito státy bylo knížectví Reuss – Gera, neboli mladší linie (Reuss – jüngere linie), a Reuss – Greiz, neboli Reuss – starší linie (Reuss – älterelinie). Obě knížectví, která se nacházela ve východní části Duryňska, podél hranic se saským královstvím, patřila mezi nejmenší státy německého císařství.
Reuss – Greiz mělo rozlohu cca 316 km2 a počet jeho obyvatel roku 1905 činil zhruba 70 600. Rozloha Reuss – Gera byla přibližně 827 km2 při počtu obyvatel 144 600 roku 1905.Ačkoli byla obě knížectví nejmenšími z duryňských států, bylo Gera, hlavní město Reuss – Gera, největším městem Duryňska.
Obě knížectví byla začleněna do německého císařství jako dva samostatné státy, ačkoli pro Reuss – Greiz toto neplatilo zcela. Po smrti knížete Heinricha XXII. v roce 1902 nebyl jeho jediný syn Heinrich XXIV. uznán schopným vlády, a proto byl Heinrich XXVII. z Reuss – Gera jmenován regentem tohoto knížectví. Po smrti jeho otce v roce 1913 se tak stal knížetem Reuss – Gera a regentem Reuss – Graitz s předpokladem, že po smrti bezdětného Heinricha XXIV. se stane vládcem obou sjednocených knížectví.
První světová válka však tento plán zhatila, když byli oba Heinrichové přinuceni v listopadu 1918 abdikovat. Oba státy byly poté sjednoceny, paradoxně však jako lidová republika. Komunisté však byli brzy poraženi a oba státy byly začleněny do Výmarské republiky jako část nově zřízeného státu Duryňska.
Nezvykle vysoká pořadová čísla panovníků jsou dána výjimečným zvykem uplatňovaným u rodu Reuss. V této rodině již od středověku všichni novorozenci mužského pohlaví dostávali jméno Heinrich (Jindřich). Ve staré linii rodu byli číslováni od 1 do 100 a poté znovu od čísla 1.V mladší linii dostávali chlapci ke jménu neustále vzrůstající čísla vždy jen do konce příslušného staletí a s příchodem nového století se pořadová čísla začala přidělovat znovu od 1. V této šlechtické rodině tedy docházelo ke kuriózním situacím, jinde se nevyskytujícím, kdy se jména bratrů lišila pouze pořadovým číslem nebo kdy po Heinrichovi LXVII. se panovníkem stal jeho syn Heinrich XVI.
Knížectví Reuss – Gera: Medaile za obětavou práci ve válečné době
Medaille für aufopfernde Tätigkeit in Kriegszeit

Medaile byla založena knížetem Heinrichem XXVII. Dne 10. listopadu 1915, jako ocenění za zásluhy v charitativní činnosti související s válečným úsilím ("als Anerkennung für verdienstliche Leistungen auf dem Gebiete der Nächstenliebe aus Anlaß des Krieges").
Tvar:
Kruhová medaile ražená z bronzu.
Způsob nošení:
Buď ve formě malé stužky nad levou kapsou uniformy (Kleine Feldspange) nebo pro slavnostní příležitosti celá medaile upevněná do lišty rovněž nad levou kapsou (Große Feldspange). Pro nošení na civilním oděvu 16 mm miniatura určená k upevnění na řetízek.
Ženy a dívky nosily vyznamenání na motýlkové stuze.

Použité zdroje:

home.att.net
www.mff-datenbank.de
URL : https://www.valka.cz/Medaile-za-obetavou-praci-ve-valecne-dobe-t79904#292990 Verze : 1
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více