Main Menu
User Menu

RA 1945 - První a druhý sled + překlad

Diskuse
Mohl by mě někdo vysvětlit jak fungovala a nebo co to je za systém že jedna z (armád/divizí,....) je nasazena v druhém sledu? Hodně sem se k tomuto dostal při čtení memoárové literatury o dubnu květnu 1945.
Chápu třeba jako že jsou na jednom úseku nasazeny jako prvosledové dvě divize,.ale jako jaký význam má další (třebas tanková) jako druhosledová? Vykrývá a pomáhá těm dvěma (což mnohdy z textu vyplyne) v útoku? Tím se vlastně stane prvosledovou? Je to jen taková blbina - slovíčkaření(??), ale mě to není jasné a proto se ptám,..


Já měl (původně) zato, že druhosledové jednotky byly ty co šli třeba hodinu po projítí hlavní fronty....a ono ne to už byly spíše týlové a zálohy frontu..


Dík
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#323121Verze : 0
Polož si otázku, proč je nejen obranná, ale i útočná sestava členěna do hloubky a nebude složité najít odpověď.
Představ si, že narazíš za útoku na odpor(y) protivníka (odpor ne ve smyslu činnosti/obrany, ale prvku/ů té obrany), který nejsi schopen ničit rychle a hned a nemůžeš/nechceš se zastavit.


Tak to můžeš řešit tím, že ten odpor
a) "vymanévruješ" tím, že ho napadneš z boku nebo ho
b) obejdeš, nebudeš se s ním zdržovat a necháš ho na starost druhému sledu nebo
c) se zavážeš do boje s tím odporem a druhý sled Tě "překročí", případně obejde a mezerou bude pokračovat v operaci na původním směru...
Těch možností je samozřejmě víc, pro každý organizační stupeň jsou nějaké normy, vyjádřené jednotkami času a délky/vzdálenosti, dříve nebo později dochází pohonné hmoty, střelivo, ...
V útočné operaci se zpravidla stanovuje bližší a následný úkol a předpokládá se, že po splnění bližšího úkolu se sestava útočícího "změní" tak, že druhý sled překročí sled první a bude tedy nést hlavní tíhu postupu...
Proč se držely tanky (resp. jejich část) v záloze/druhém sledu taky není moc složitá otázka - jde o to, že v boji postupují v bojové sestavě (linii bojových vozidel, ...) a zpravidla terénem, takže stoupá spotřeba pohonných hmot a zpomaluje se postup, vozidla v druhém sledu postupují v proudech (za sebou), zpravidla po komunikaci a vyšší rychlostí...
Je třeba počítat s tím, že útočící (první) sled bude v případě úspěšné/úporné obrany ztrácet na síle (ztráty na živé síle a technice) a na rychlosti a tak přijde moment, kdy bude vhodné posílit jej zasazením části sil, vyčleněných z druhého sledu a nebo jej přímo vystřídat...


Ber to tak, že první a druhý sled (za ideální situace) dělají něco jako "žabí skoky" a navzájem se střídají, doplňují a postupně se vyčerpávají a jsou doplňovány z nadřízeného stupně, střídány jeho druhými sledy, ... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#323122Verze : 0
Ešte si spomenúť na poučky z taktiky, ale slovičkárenie to určite nie je...


Príklad:
Pri útoku sú stanovené určité ciele, ktoré treba dosiahnuť. Jednotky prvého sledu prekonajú obranu protivníka, ale po bojoch sú spravidla oslabené. Druhosledové jednotky plynule preberajú úlohy prvosledových jednotiek a pokračujú v plnení bojovej úlohy až dovtedy pokiaľ nie sú ciele splnené. Ich bojová úloha je určená už počas prípravy operácie (spravidla vedia v ktorej etape a na ktorom mieste zasiahnu do boja). Zálohy na rozdiel od druhosledových jednotiek sú spravidla určené na vykrytie neočakávaných udalostí - či už ide o posilnenie prvosledových jednotiek v prípade že obrana protivníka je príliš silná, alebo na odrazenie neočakávaného protiútoku.


Nie je to úplne presné, ale veliteľsko štábny kurz som skončil v roku 2003 a odvtedy som sa k problematike nedostal.


EDIT: palič ma predbehol.
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#323123Verze : 0
MOD
Ok už se chytám. Toto mě nějak nedocvaklo,...dík.
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#323138Verze : 0
Jeste jenom mozna mensi doplneni k tomu, co psal Palic, i kdyz je to vycerpavajici.


Ono take to cleneni do hloubky je z duvodu obrany utocicich divizi, aby se nestalo to, co se stalo Vlasovovi. Tedy, ze Nemci by zavreli prulomy po utocicich divizich a ty by si pak tak udelali "vlastni kapsu". Tzn. ze ucelem druhych sledu je take zamezit zavreni linie, tzn. pripadne roztahnout prulom do sirky, aby bylo tezsi linii zalepit.


POtencialne take muze jit o to, ze nemecka elasticka obrana neumoznovala nasazeni tanku, proto sla nejdriv pechota, udelala par prulomu a do tech se pak vlily tanky.


Jak rikal Palic, tech moznosti je halda, ale tyhle co jmenoval a ja sem doplnil jsou ty nejzakladnejsi pro vychodni frontu.
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#323211Verze : 0
Ať zbytečně nezakládám nové téma,....


Jak to přeložit významově?? Já azbuku přečtu,..jen ty termíny neznám a nevím jak dát do textu český ekvivalent....


1 - 2649-я военно-полевая станция
2 - отдельная автротранспортная рота - autotranspotní??Sad to zní divně ne?
3 - отдельный батальон связи ? sam.praor svazu?
4 - зенитный артиллерийский полк (flaky??)
5 - истребительный protitankový dělostřelecký pluk (stíhací? - asi je to ekvivalent jakože německého panzerjagers...ale jak do češtiny? )


Dík
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#326227Verze : 0
nuž skúsim ti pomôcť : Smile


1 - 2649-я военно-полевая станция


poľná stanica (asi myslené voj. pošta - nepoznám kontext)


2 - отдельная автротранспортная рота


približne v zmysle samostatná automobilná rota


3 - отдельный батальон связи


určite samostatný spojovací prápor


зенитный артиллерийский полк


určite protilietadlový pluk


истребительный niekde u nás na fóre som videl toto preložené ako stíhací aj u pozemnej jednotky a marí sa mi že to bolo práve u protitankovcov (asi obdobie 2. SV)
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#326230Verze : 0
MOD

Citace - wade :


1 - 2649-я военно-полевая станция


poľná stanica (asi myslené voj. pošta - nepoznám kontext)Je to jen seznam jednotlivých jednotek 7.mechanizovaného sboru pod sebou,..kontext tam není "žádný" Very Happy jedno z toho je právě tahle "stancija"....


Dík!
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#326271Verze : 0
Bez trocha znalosti taktiky a strategie, snad pro jisté lepší pochopení (ale páni kolezi to vysvětlili perfektně) zde snad jen pro "modroknížkaře", pacifisty a naprosté civilisty.


Druhý sled je jen jistá záloha s kterou můžete však z hloubky zaútočit, případně útok odrazit. To je však opravdu jen velmi laické , ale snad pro pročtení výše popsaných rozborů , zde jen moje: Je to jistý druh zálohy či opatrnosti podložené zkušenosti velitele, dané terenní konfiguraci, výzbroje vlastní i protivníky, hlavní či vedlejší útočný či obranný směr, spolupráce kamarádů z hloubkového průzumu, letecký průzkum, úkol sboru či frontu, druh vojska. No to jen ve zkratce co se k pochopení musíme učit na našich voj. školách.
URL : https://www.valka.cz/RA-1945-Prvni-a-druhy-sled-preklad-t87181#326273Verze : 0