Main Menu
User Menu

Prosím o identifikaci

Diskuse
Prosím o identifikaci tohoto znaku
pochází ze skříně z nějakého kanclu
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#368603Verze : 0
Znak je celkem jednoduchý, jde o tzv říšskou orlici (Reichsadler), tedy státní znak Německa v období 1935 - 1945. Orlice se dívá doleva (z pohledu diváka) a drží dubový věnec s hákovým křížem. Znak NSDAP byl podobný, ale orlice se dívá na druhou stranu a má obyčejně jiné "opeření".
Co znamená H.U. nevím, H může být Heer, ale u Haupt (tedy armádní nebo hlavní) ale i cokoli jiného.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#368637Verze : 0
Jde mi o ty písmena přesto děkuji
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#368648Verze : 0
Jak se tak na to dívám, podobná písmena s orlíčkem máme i u nás v kostele v Brně Zábrdovicích. Vedlejší Vojenskou nemocnici hitlerovci používali, tak měli i zespoda oražený židle, který se pak dostaly k nám - vypadá to stejně jeno tam chybí ten rámeček. Nejsrandovněji ale vypadá orlica na spodku věšáku na kabáty... jak moc německy neumím zkoušel sem co by to mohlo znamenat, ale na nic sem nepřišel. bude to asi něco místo inventarizačního štítku...
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#369904Verze : 0
Inventarizační štítek to nahradit nemůže, ten je individuální a umožňuje zkontrolovat zda nechybí konkrétní věc. Tohle je jen určení komu obecně ta věc patří, dělalo se to i mnohem později (a určitě i dřív) že si majitel (úřad nebo i soukromník) svůj majetek označil. typicky třeba armáda (zkřížené meče na nábytku), ČSD (písmena) Tohle je prostě označení komu majetek jako takový patřil. Otázka není určit CO je to, ale KOMU patří písmena H.U.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#369915Verze : 0
Vážený pane kolego,
tak jsem si zmíněnou zkratku H.U. prohnat Googlem za použití filtrů: jazyk německý, region Německo a jako první mi vypadla: Humboldt-Universität zu Berlin, latinsky Alma Universitas Humboldtiana Berolinensis a po našem Humboldtova univerzita. Univerzita byla založena v roce 1810 a jak to vypadá vydržela i svoji nacistickou epizodu.


Jako druhý byl název: Hauptuntersuchung - hlavní inspekce


Z mého hlediska by to šlo ozřejmit dotazem u historika Humboldtovy univerzity.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#369928Verze : 0
MOD
Dobrý deň, rád pridám svoj prvý príspevok práve sem do tejto diskusie...


H.U. znamená Heeresunterkunft, čo vlastne znamená armádne ubytovanie. Takže logicky vychádza, že toto značenie bolo na každom nábytku, ktoré používala armáda (Wehrmacht)


K príspevku bitaxe iba doplním, že pokiaľ sa v znaku orlica "pozerala" do prava, jednalo sa o Parteiadler-a, znak strany NSDAP.


U orlice s hlavou na ľavo, išlo o Reichsadler-a, ríšky znak, podobne ako na Slovensku dvojkríž, alebo v Čechách lev s dvoma chvostami. Podmienkou, ale bolo, aby v pazúroch držala svastiku vo vavrínovom venci.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-identifikaci-t102160#400314Verze : 0