Main Menu
User Menu

Prezidium Bosny a Hercegoviny - přehled předsedů

Presidency of Bosnia and Herzegovina - list of Chairmans

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine / Предсједништво Босне и Херцеговине

Bosna a Hercegovina / Bosnia and Herzegovina / Bosna i Hercegovina / Босна и Херцеговина

     
Seznam / Index Předseda Prezidia / Chairman of Presidency
Ve funkci / In officeJméno / Name
01
05.10.1996-13.10.1998
Alija Izetbegović (SDA)
02
13.10.1998–15.06.1999
Živko Radišić (SPRS)
03
15.06.1999–14.02.2000
Ante Jelavić (HDZ-BiH)
04
14.02.2000–14.10.2000
Alija Izetbegović (SDA)
05
14.10.2000–14.06.2001
Živko Radišić (SPRS)


14.06.2001–14.02.2002 Jozo Krizanović (hr) ; SDP
14.02.2002–28.10.2002 Beriz Belkić (bos) ; SBiH
28.10.2002–02.04.2003 Mirko Sarović (srb) ; SDS
02.04.2003–10.04.2003 Dragan Čović (zastupujúci, hr) ; HDZ-BiH
10.04.2003–27.06.2003 Borislav Paravac (srb) ; SDS
27.06.2003–28.02.2004 Dragan Čović (hr) ; HDZ
28.02.2004-28.10.2004 Sulejman Tihić (bos) ; SDA
28.10.2004-28.06.2005 Borislav Paravac (srb); SDS
28.06.2005-28.02.2006 Ivo Miro Jović (hr); HDZ-BiH
28.02.2006-06.11.2006 Sulejman Tihić (bos); SDA
06.11.2006-06.07.2007 Nebojša Radmanović (srb); SNSD
06.07.2007-06.03.2008 Željko Komšić (hr); SDP
06.03.2008-06.11.2008 Haris Silajdžić (bos); SBiH
06.11.2008-06.07.2009 Nebojša Radmanović (srb); SNSD
06.07.2009-06.03.2010 Željko Komšić (hr); SDP
06.03.2010-10.11.2010 Haris Silajdžić (bos); SBiH
10 Nov 2010 - 10 Jul 2011 Nebojša Radmanović (3rd time) (s.a.) SNSD
10 Jul 2011 - 10 Mar 2012 Željko Komšić (3rd time) (s.a.) SDP
10 Mar 2012 - 10 Nov 2012 Bakir Izetbegović (1st time) (b. 1956) SDA
(Bosniak)
10 Nov 2012 - 10 Jul 2013 Nebojša Radmanović (4th time) (s.a.) SNSD
10 Jul 2013 - 10 Mar 2014 Željko Komšić (4th time) (s.a.) DF
10 Mar 2014 - 17 Nov 2014 Bakir Izetbegović (2nd time) (s.a.) SDA
17 Nov 2014 - 17 Jul 2015 Mladen Ivanić (1st time) (b. 1958) PDP
17 Jul 2015 - 17 Mar 2016 Dragan Čović (3rd time) (s.a.) HDZ-BiH
17 Mar 2016 - 17 Nov 2016 Bakir Izetbegović (3rd time) (s.a.) SDA
17 Nov 2016 - 17 Jul 2017 Mladen Ivanić (2nd time) (s.a.) PDP
17 Jul 2017 - 17 Mar 2018 Dragan Čović (4th time) (s.a.) HDZ-BiH
17 Mar 2018 - 20 Nov 2018 Bakir Izetbegović (4th time) (s.a.) SDA
20 Nov 2018 - 20 Jul 2019 Milorad Dodik (Serb) (b. 1959) SNSD
20 Jul 2019 - 20 Mar 2020 Željko Komšić (5th time) (s.a.) DF
20 Mar 2020 - Šefik Džaferović (Bosniak) (b. 1957) SDA


DF = Demokratska Fronta
HDZ-BiH = Hrvatska Demokratska Zajednica Bosne i Hercegovine
PDP = Partija Demokratskog Progresa
SBiH = Stranka za Bosnu i Hercegovinu
SDA = Stranka Demokratski Akcije
SDP = Socijaldemokratska Partija Bosne i Hercegovine
SDS = Srpska Demokratska Stranka
SNSD = Stranka Nezavisnih Socijaldemokrata
SPRS = Socijalistička Partija Republike Srpske
URL CZ: https://www.valka.cz/Prezidium-Bosny-a-Hercegoviny-prehled-predsedu-t17157#62962Verze : 6
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Presidency-of-Bosnia-and-Herzegovina-list-of-Chairmans-t17157#62962Version : 0
K tomuhle přehledu tolik:jako prezident je tu vždy označen momentálně vedoucí člen prezidia,které je voleno na 3 roky (s tím, že členové prezidia mohou ve svých národnostních volbách kandidovat několikrát po sobě) a systémem rotace je na rok vedoucím vždy člen jedné ze 3 hlavních národností Bosny a Hercegoviny.


EDIT buko1: v roku 2010 došlo k zmene, členovia predsedníctva sú volení na 4 roky (2 x Federace Bosny a Herzegoviny, 1 x Republika Srbská) a striedajú sa vo vedení každých 8 mesiacov.
URL CZ: https://www.valka.cz/Prezidium-Bosny-a-Hercegoviny-prehled-predsedu-t17157#153462Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Presidency-of-Bosnia-and-Herzegovina-list-of-Chairmans-t17157#153462Version : 0