Postupně bych rád do sekce Přehledy umístil seznamy všech českých a slovenských zákonodárců v letech 1918 - 1948. K některým jsem ovšem i přes největší úsilí nesehnal žádné nebo pouze kusé životopisné informace. Budu rád za jakékoliv doplňující informace.
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132206
Verze : 0
13.11.1918
Československý národní výbor byl na základě prozatímní ústavy doplněn a přejmenován na Revoluční Národní shromáždění, které čítalo 256 poslanců. 40 mandátů (od 26.3.1919 se počet zvýšil na 54) získal Slovenský klub, agrární strana měla 55 poslanců, národní demokracie 35, sociální demokracie 47, národní socialisté 27, katolické strany 24, česká strana pokroková 6, staročeši 6 a centralisti 6 poslanců. Kooptováno bylo i 10 osobností. Předsedou Národního shromáždění byl zvolen František Tomášek, místopředsedy Method Matej Bella (11.7.1919 vystřídán Matúšem Dulou), Antonín Hajn, Alois Konečný, František Udržal a Josef Kadlčák (od 13.2.1920).
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132207
Verze : 0
Reklama
Slovenský klub (z 54 zástupců Slovenska bylo 12 Čechů a 30 z 42 Slováků byli protestanti):
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bazovský
Ľudovít
22.7.1872
10.12.1958
advokát
do 21.1.1919
Bella
Method Matej
7.12.1869
26.11.1947
evangelický kněz
do 14.10.1919
Benda
Ferdinand
30.10.1880
9.6.1952
novinář
od 26.3.1919
Beneš
Edvard
28.5.1884
3.9.1948
diplomat
od 25.9.1919
Blaho
Pavol
25.3.1867
29.11.1927
lékař
Botto
Ján
12.7.1876
3.3.1958
básník
od 14.1.1919
pseudonym Ivan Krasko
Branecký
Jozef
9.3.1878
17.10.1941
rolník
od 26.3.1919
Brežný
Ján
27.3.1871
25.12.1939
advokát
od 18.2.1919
Buday
Jozef
28.11.1877
15.11.1939
nitranský kanovník
od 21.11.1919
Burjan
Ján
2.12.1886
11.4.1945
architekt
od 27.2.1919 do 18.3.1920
Čobrda
Vladimír Pavol
20.7.1880
2.9.1967
evangelický biskup
Daxner
Samuel
4.5.1846
27.4.1949
advokát
do 14.1.1919
Dérer
Ivan
2.3.1884
10.3.1973
advokát
Devečka
Andrej
8.12.1884
18.3.1967
evangelický kněz
od 16.1.1919
Duchaj
Ján
12.3.1869
2.4.1954
rolník
od 26.3.1919
Dula
Matúš
28.6.1846
13.6.1926
předseda SNR
Hálek
Ivan
11.11.1872
17.2.1945
lékař
Halla
Jan
14.4.1885
26.5.1955
básník a prozaik
Hlinka
Andrej
27.9.1864
16.8.1938
teolog a kněz
od 14.1.1919 do 9.10.1919
Hodža
Milan
1.2.1878
27.6.1944 USA
právník a filozof
od 18.3.1919
Horváth
Adolf
8.5.1879
10.6.1934
dělník
do 5.11.1919
Houdek
Fedor
5.1.1877
26.2.1953
národohospodář
Hrušovský
Igor
21.2.1872
24.5.1937
novinář
od 10.7.1919
Országh – Hviezdoslav
Pavol
2.2.1849
8.11.1921
spisovatel
od 26.3.1919
Hvizdák
Andrej
22.11.1883
8.5.1948
básník
od 26.3.1919
1931 – 38 starosta Žiliny
Cholek
Jozef
15.9.1873
20.11.1928
úředník
od 26.3.1919
Ivanka
Milan
25.10.1876
26.8.1950
advokát
Janček
Ján
2.2.1881
4.10.1933
továrník
od 26.3.1919
1927 – 31 starosta Ružomberka
Janoška
Juro
25.12.1856
27.1.1930
novinář a evangelický farář
Jehlička
František
24.1.1879
3.1.1939 Rakousko
teolog
od 26.3.1919 do 9.10.1919
Juriga
Ferdinand
12.10.1874
23.11.1950
teolog a kněz
Kliešek
Ján
12.11.1866
20.1.1922
rolník
od 26.3.1919
Kmeťko
Karol
12.12.1875
22.12.1948
teolog a kněz
Kolísek
Alois
1.4.1868
28.8.1931
kněz a teolog
Kovalík
Ján
27.11.1861
8.3.1950
básník
od 9.1.1920
Kubál
Andrej
19.4.1880
6.10.1957
novinář
od 26.3.1919
Lehocký
Emanuel
4.1.1876
24.9.1930
novinář
Makovický
Vladimír
26.4.1862
15.2.1944
národohospodář
do 9.1.1920
Markovič
Ivan
3.6.1888
16.2.1944
právník
od 14.1.1919
zemřel v KT Buchenwald
Maršalko
Ján
27.1.1878
16.10.1951
dělník
Masaryková
Alice
3.5.1879
29.11.1966 USA
doktorka filozofie
do 11.9.1919
Medvecký
Karol Anton
10.6.1875
12.12.1937
teolog a kněz
od 9.1.1919
Medvecký
Ľudovít
28.7.1878
26.3.1954
právník
Mitrovčák
Ján
4.1.1860
1.8.1927
rolník
od 14.10.1919
Okánik
Ľudovít
15.8.1869
21.3.1944
teolog
do 14.1.1919
1923 – 29 primátor Bratislavy
Oktávec
Jozef
18.12.1887
umělecký rytec
od 5.11.1919
Onderčo
Štefan
19.8.1884
31.3.1937
bohoslovec
od 9.1.1920
Parák
Imrich
2.11.1868
17.6.1934
rolník
od 26.3.1919
Paulíny
Viliam
20.12.1877
1945
národohospodář
popraven gestapem koncem války na neznámém místě
Petrovič
Ján
17.6.1893
16.5.1962
spisovatel
od 18.3.1920
Pilát
Rudolf
28.3.1875
18.10.1946
finančník
Pocisk
Ján
18.4.1870
18.10.1941
novinář
od 26.3.1919
zemřel ve vězení v Bratislavě
Rotnágl
Josef
20.11.1875
2.12.1958
náměstek pražského primátora
Rumann
Ján
18.7.1876
2.9.1925
právník
do 10.7.1919
Ružiak
Ján
29.11.1849
28.12.1921
advokát a notář
od 21.1.1919
Sivák
Jozef
14.1.1886
27.1.1959
úředník
od 26.3.1919
Slávik
Juraj
28.1.1890
30.5.1969 USA
spisovatel
Sopko
Juraj
10.10.1883
16.12.1960
rolník
od 26.3.1919 do 30.9.1919
Stodola
Kornel
26.8.1866
21.10.1946
továrník
Šrobár
Vavro
9.8.1867
6.12.1950
lékař
Štefánek
Anton
15.4.1877
29.4.1964
učitel
Tománek
Florián
4.5.1879
25.3.1948
teolog
od 9.1.1920
Vanovič
Ján
24.12.1856
4.9.1942
advokát
od 18.2.1919
Vlček
Jaroslav
22.1.1860
21.1.1930
literární historik
Votruba
František
13.4.1880
18.11.1953
publicista
do 9.1.1920
Záruba – Pfeffermann
Josef
12.3.1869
24.5.1938
podnikatel
Zoch
Samuel
18.12.1882
4.1.1928
teolog
do 9.1.1919
Žuffa
Milan
15.5.1887
7.12.1942
továrník
od 21.1.1919 do 9.1.1920
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132208
Verze : 0
Československá strana národně - demokratická:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bečka
Bohdan
14.4.1863
26.7.1940
podnikatel a předseda správní rady Živnobanky
Brabec
Jaroslav
28.7. 1869
29.1.1930
advokát
Budínský
Jaroslav
17.9.1865
12.5.1939
advokát
Bulín
Hynek
13.12.1869
18.5.1950
advokát
Černý
Vratislav
5.7.1871
11.11.1933
advokát a pražský radní
Čipera
Vojtěch
20.4.1869
2.2.1927
živnostník
od 16.9.1919
Dyk
Viktor
31.12.1877
14.5.1931 Jugoslávie
básník
Engliš
Karel
17.8.1880
13.6.1961
ekonom a rektor MU v Brně
Fáček
Vladimír
6.5.1870
1.2.1936
advokát
Fajfrlík
Karel
28.1.1860
8.5.1940
advokát
Fischer
Bohumil
29.4.1864
majitel knihařského závodu
Fischer
Richard
27.3.1872
5.2.1954
advokát
do 26.11.1918
1923 – 39 starosta Olomouce
Franta
Bohuslav
8.5.1861
24.4.1929
advokát
Hajn
Antonín
24.7.1868
26.3.1949
spisovatel
Hatlák
Vladimír
17.2.1878
živnostník
od 13.5.1919
Heinrich
Arnošt
26.12.1880
3.5.1933
novinář a šéfredaktor Lidových novin
Herben
Jan
7.5.1857
24.12.1936
novinář
Janda
Arnold
17.7.1853
majitel pivovaru
do 13.5.1919
Jirásek
Alois
23.8.1851
12.3.1930
spisovatel
Kalina
Antonín
15.6.1870
17.12.1922
spisovatel
do 11.6.1919
Koloušek
Jan
15.12.1859
9.5.1921
národohospodář
od 22.1.1920
Král
Bartoloměj
9.8.1882
rolník
od 20.5.1919
Kramář
Karel
27.12.1860
26.5.1937
předseda strany
Kvapil
Jaroslav
25.9.1868
10.1.1950
spisovatel
Lukavský
František
10.10.1874
4.4.1937
historik
Machar
Josef Svatopluk
29.2.1864
17.3.1942
básník
do 2.12.1919
Malínský
František
30.11.1850
7.4.1926
majitel zámku a velkostatku v Holovousích
do 22.1.1920
prezident Živnobanky a první předseda Svazu českých průmyslníků
Mareš
František
20.10.1857
6.2.1942
filozof
1920 – 21 rektor UK
Matoušek
Josef
25.5.1876
4.6.1945
podnikatel
Mattuš
Jaroslav
9.1.1867
22.12.1919
národohospodář
Metelka
Jindřich
1.8.1854
9.9.1921
zeměpisec
Navrátil
Gustav
15.10.1875
úředník
Nekvasil
Otakar
30.8.1869
28.12.1933
podnikatel
Němec
Bohumil
12.3.1873
7.4.1966
botanik
Nohel
Jan
21.2.1882
učitel
Novák
Ladislav
5.4.1872
29.8.1946
ekonom a průmyslník
od 22.1.1920
Petrovický
František
9.3.1874
podnikatel
od 11.6.1919
Preiss
Jaroslav
8.12.1870
29.4.1946
finančník a právník
do 16.9.1919
1917 – 38 vrchní ředitel Živnobanky
Purkyňová
Eliška
16.11.1868
starostka Spolku československých žen
od 22.1.1920
Rašín
Alois
18.10.1876
18.2.1923
advokát
zemřel na následky atentátu
Rebš
Václav
8.8.1869
soustružník
Rosenkranc
Bohuslav
6.1.1870
6.9.1923
podnikatel
do 20.3.1919
Scheiner
Josef
21.9.1861
11.1.1932
právník a starosta ČOS
Schieszl
Josef
30.4.1876
10.3.1970
advokát
do 22.1.1920
Sís
František
5.9.1878
17.8.1938
šéfredaktor Národních listů
Sládek
Antonín
11.12.1863
obchodník
od 20.3.1919
Sokol
Karel Stanislav
5.10.1867
20.3.1922
novinář
Stránský
Adolf
8.4.1855
18.12.1931
advokát
Stránský
Jaroslav
17.1.1884
12.8.1973 Velká Británie
advokát
Syllaba
Ladislav
16.6.1868
30.12.1930
lékař
Šámal
Přemysl
4.10.1867
9.3.1941
advokát
do 16.9.1919
zemřel ve vězení v Berlíně
Špaček
Jaromír
21.6.1879
17.7.1971
velkostatkář
od 8.5.1919
Vaněk
Ludvík
14.10.1860
1926
advokát
Veselý
Jan
5.5.1889
železniční zřízenec
od 16.9.1919
Viková – Kunětická
Božena
30.8.1862
18.3.1934
spisovatelka
Votruba
Vilém
25.2.1870
16.4.1939
finančník
Weyr
František
25.4.1879
29.6.1951
advokát
Zeman
Antonín
22.7.1843
9.10.1931
advokát a spisovatel
od 2.12.1919
pseudonym Antal Stašek
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132209
Verze : 0
Československá strana národně - sociální:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bartošek
Theodor
4.11.1877
5.9.1954
advokát
Buříval
František
1.10.1868
8.8.1929
národohospodář
Drobný
Vladimír
20.2.1887
rolník
od 1.10.1919
Franke
Emil
3.4.1880
1.12.1939
právník
Freiman
Václav
27.11.1878
25.7.1953
učitel
Heidler
Gustav
7.9.1883
30.5.1930
průmyslník
Holejšovský
František
19.12.1866
1.10.1941
montér
Hrizbyl
Jan
17.7.1880
úředník
Hrouda
Jan
23.7.1879
úředník
do 1.10.1919
Klofáč
Václav Jaroslav
21.9.1868
10.7.1942
novinář a předseda strany
Klouda
Antonín
6.11.1871
24.2.1961
právník
Konečný
Alois
23.2.1858
19.10.1923
učitel a primátor Brna
Kopeček
Julius
1.2.1886
učitel
Krejčí
František
21.8.1858
24.5.1934
filozof
Kvídera
Jan
4.6.1881
krejčí
od 11.6.1919 do 24.3.1920
Landová – Štychová
Louisa
31. 1.1885
31.8.1969
spisovatelka
Laube
Rudolf
3.11.1878
rolník
Netolický
Josef
8.4.1870
podnikatel
do 18.11.1919
Neumann
Stanislav Kostka
5.6.1875
28.6.1947
básník
Pelikán
Jan
4.5.1878
7.8.1947
úředník
Plicka
Jaroslav
15.5.1876
živnostník
od 24.3.1920
Rambousek
František
1.4.1886
14.9.1931
správce cukrovaru
Skorkovský
Jiří
1.2.1873
4.2.1931
novinář
Sladký
Václav
20.4.1879
10.4.1940
učitel
od 26.11.1918
Slavíček
Jan
11.2.1875
19.7.1959
úředník
Srnec
Jan
9.5.1884
pekař
od 18.11.1920
Stříbrný
Jiří
14.1.1880
21.1.1955
novinář
zemřel ve věznici Valdice
Svozil
Josef
19.4.1873
28.3.1949
šéfredaktor Českého slova
Špatný
Emil
13.1.1883
9.3.1937
novinář
Tučný
Alois
4.6.1881
10.4.1940
úředník
Urbánek
Jan
6.7.1884
lékař
do 26.11.1918
Veverka
Ferdinand
29.1.1887
7.4.1981 Francie
podnikatel
do 11.6.1919
Vrbenský
Bohumil
30.3.1882
25.11.1944
zubní lékař
padl v SSSR
Zemínová
Františka
15.8.1882
26.9.1962
účetní
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132210
Verze : 0
Reklama
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Babánek
Josef
19.6.1863
14.3.1941
ředitel hospodářské školy
Beran
Rudolf
28.12.1887
28.2.1954
statkář
zemřel ve věznici Leopoldov
Bradáč
Bohumír
31.5.1881
20.10.1935
statkář
Černý
Josef
28.2.1885
7.12.1971 USA
advokát
Donát
Václav
7.5.1869
3.5.1954
statkář
Dubický
Jan
29.11.1886
zemědělský inspektor
od 30.9.1919
Dvořák
Jan
4.4.1870
rolník
do 30.9.1919
Hnídek
František
18.11.1876
3.3.1932
historik
Horáček
Cyril
7.11.1862
9.5.1943
národohospodář
Hrejsa
Otmar
15.11.1866
29.11.1946
evangelický farář
Hucl
Josef
25.12.1871
mlynář
do 27.2.1920
Hübner
Otakar
14.12.1870
15.3.1929
obchodník
Hybš
František
15.8.1868
2.4.1944
rolník
Hyrš
Josef
31.8.1849
3.5.1921
rolník
od 30.9.1919
Chaloupka
František
20.7.1869
rolník
Chlebounová
Anna
8.12.1875
18.3.1946
rolnice
Chroustovský
Antonín
4.4.1888
rolník
do 30.9.1919
Jonáš
Karel
16.1.1865
2.5.1922
novinář
Klega
Josef
rolník
Klindera
Ferdinand
22.10.1875
22.10.1953
statkář
do 2.12.1919
Kroiher
František Jan
2.12.1871
17.6.1948
kněz
Kubíček
Josef
8.7.1888
místopředseda Mlékárenské jednoty
Kyjovský
Vojtěch
9.4.1884
13.12.1948
advokát
Kypr
Ondřej
21.11.1883
9.10.1959
úředník
od 2.12.1919
Lukeš
Josef
18.5.1870
4.7.1956
rada vrchního zemského soudu
Malík
Rudolf
17.2.1875
10.12.1969
rolník a předseda Ústředního svazu vinařů
Malkus
Jan
13.12.1874
rolník
do 2.12.1919
Malypetr
Jan
21.12.1873
27.9.1947
statkář
Mašata
František
1.4.1879
28.2.1943
statkář
od 30.9.1919
Mečíř
Karel
18.4.1876
12.5.1947
diplomat
do 30.9.1919
Měchura
Jan
17.8.1876
rolník
Nejezchleb
Dominik
26.5.1880
20.12.1961
spisovatel
pseudonym Dominik Marcha
Němec
František
4.4.1860
rolník
Okleštěk
František
12.4.1867
rolník
Pilát
Maxmilián
1.12.1861
učitel
Prášek
Karel
4.2.1868
13.2.1932
velkostatkář z Košetic u Dolních Karlovic
Prokůpek
Adolf
11.1.1868
16.10.1934
statkář
Rolíček
Rudolf
12.7.1877
1.12.1943
tajemník zemědělské rady
Rychtera
Jaroslav
27.4.1874
12.11.1948
statkář
Sáblík
Karel
24.1.1871
16.12.1932
rolník
Sechtr
Josef
18.3.1870
domkář
Slavík
Antonín
12.6.1869
22.6.1948
ředitel Zajišťovacího svazu
Smrtka
Josef
18.5.1858
14.8.1935
učitel
Sonntág
Kuneš
19.2.1878
29.3.1931
bankéř
Srdínko
Otakar
1.1.1875
21.12.1930
historik
Staněk
František
14.11.1867
19.6.1936
statkář
sebevražda - zastřelil se v podolském sanatoriu
Stoupal
Viktor
17.7.1888
12.11.1944
statkář
do 21.11.1919
zemřel ve vězení v Berlíně
Svoboda
Karel
7.6.1877
1951
vrchní ředitel Agrární banky
zemřel ve vězení na Pankráci
Špaček
Josef
rolník
Švehla
Antonín
15.4.1873
12.12.1933
předseda strany
Tomášek
Josef
učitel
od 2.12.1919
Udržal
František
3.1.1866
24.4.1938
statkář
Vacula
Simeon
14.2.1880
rolník
Vahala
Antonín
5.1.1878
zvěrolékař
od 21.11.1919
Velich
Alois
10.8.1869
13.5.1952
rektor České techniky
Viškovský
Karel
8.7.1868
20.11.1932
učitel
Vojta
Miloš
8.2.1862
poštmistr
Vraný
Josef
9.5.1874
27.3.1937
novinář a šéfredaktor deníku Venkov
Wachtfeidl
Ondřej
rolník
od 27.2.1920
Zahradník
Isidor
25.6.1864
19.2.1926
teolog a kněz
Zatloukalová – Coufalová
Ludmila
22.5.1886
podnikatelka, předsedkyně Zemské organizace pokrokových žen na Moravě
zemřela v 50. letech v psychiatrické léčebně ve Šternberku
Zíka
František
2.12.1869
6.12.1931
národohospodář
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132212
Verze : 0
Československá sociálně – demokratická strana dělnická:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Aust
Ludvík
18.8.1863
25.8.1924
ředitel okresní nemocenské pokladny
Bechyně
Rudolf
6.4.1881
1.1.1948
novinář
Biňovec
František
6.11.1875
14.2.1965
rolník
Brodecký
Vilém
1.8.1874
21.1.1950
novinář
Brožík
Karel
4.11.1881
20.6.1942
novinář a předseda Svazu horníků
zahynul v Osvětimi
Burian
Edmund
18.11.1878
23.11.1935
novinář
Cingr
Petr
12.5.1850
4.11.1920
novinář
Časný
Felix
28.12.1864
11.12.1948
obchodník
Dědic
Karel
7.8.1862
2.8.1928
krejčí
Ecksteinová - Hniličková
Božena
7.3.1871
22.5.1930
úřednice
Filipínský
Jan
15.8.1859
12.7.1936
úředník
od 8.5.1919
Habrman
Gustav
24.1.1864
22.3.1932
novinář
Hampl
Antonín
12.4.1875
17.5.1942
předseda strany
zemřel ve vězení v Berlíně
Houser
František
28.3.1864
učitel
Hrdlička
František
22.7.1888
rolník
Hudec
Josef
24.5.1873
27.12.1957
novinář
do 28.5.1919
Hummelhans
František
5.12.1873
25.1.1942
typograf
Hybeš
Josef
29.1.1850
19.7.1921
novinář
od 21.1.1919
Charvát
Methoděj
5.7.1875
úředník
Jakubka
Bohumil
25.11.1873
úředník
Jaroš
Rudolf
15.1.1869
7.4.1935
úředník
Jirásek
Ferdinand
25.1. 1871
8.8.1931
předseda Ústředního svazu československých družstev
Johanis
Václav
26.2.1872
18.6.1939
obuvník
Káňová
Irena
5.4.1893
8.4.1965
dělnice
od 5.12.1919
Kolaříková
Františka
27.3.1868
dělnice
Kouša
Josef
25.3.1871
14.10.1935
novinář
Krejčí
František Václav
4.10.1867
30.9.1961
novinář
Kříž
Josef
9.3.1878
železniční zřízenec
Marek
Jaroslav
22.10.1874
12.1945
úředník
Meissner
Alfréd
10.4.1871
29.9.1950
právník
Merta
Rudolf
26.1.1867
úředník
Mlčoch
Rudolf
17.4.1880
8.4.1948
novinář
Modráček
František
8.9.1871
23.3.1960
novinář
do 28.5.1919
Nádvorník
Robert
11.6.1874
úředník
Němec
Antonín
17.2.1858
25.5.1926
novinář
Němeček
Václav
24.8.1881
předseda Svazu knihtiskařů
Novák
Antonín
2.7.1874
úředník a organizační tajemník strany
Pavlán
Petr
17.5.1873
úředník
Pik
Luděk
18.5.1876
19.4.1948
právník
Prokeš
Jan
25.5.1873
11.12.1935
novinář
1918 – 35 starosta Moravské Ostravy
Rouček
Jaroslav
18.5.1874
9.3.1963
novinář
Skurský
Valentin
11.2.1884
úředník
Soukup
František
22.8.1871
11.11.1940
právník
zemřel ve vězení v Praze na Pankráci
Srba
Antonín
3.6.1879
13.9.1943
novinář
Stivín
Josef
18.12.1879
1.10.1941
šéfredaktor deníku Právo lidu
Svěcený
Antonín
1.1.1871
12.12.1941
nakladatel
Svoboda
František
novinář
Šáda
Josef
4.3.1874
24.6.1936
starosta Tábora
Štěpánek
Martin O.
11.4.1885
administrátor
Tayerle
Rudolf
26.8.1877
6.3.1942
novinář
zahynul v Mauthausenu
Teska
Josef
9.3.1868
úředník
Tomášek
František
12.3.1871
5.10.1938
historik
Tusar
Vlastimil
18.10.1880
22.3.1924
diplomat
Ulrich
Josef
redaktor
od 28.5.1919
Vaněk
Karel
23.1.1866
23.2.1924
ředitel nemocenské pokladny
do 8.5.1919
1918 – 20 starosta Brna
Winter
Lev
26.1.1876
29.8.1935
odborář
Witt
Zikmund
26.1.1875
5.1942
advokát
zahynul v koncentračním táboře Komarowie v Polsku
Zavadil
Vojtěch
19.4.1865
4.5.1924
kontrolor
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132214
Verze : 0
Pokroková strana:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bouček
Václav
5.9.1869
10.4.1940
advokát
Dušek
Cyril
5.1.1881
12.1.1924
novinář
do 10.9.1919
Fišer
Bohumil
9.3.1882
18.8.1928
učitel
od 25.11.1919
Krouský
Otakar
28.11.1873
13.2.1952
advokát
Maxa
Prokop
28.5.1883
9.2.1961
historik
od 8.5.1919 do 25.11.1919
Moudrý
Karel
20.10.1881
14.11.1948
právník
od 10.9.1919
Uhlíř
Antonín
18.6.1882
23.11.1957
sociolog
Veselý
František
18.9.1863
24.9.1935
advokát
Vochoč
Otakar
18.8.1863
přednosta stanice
do 8.5.1919
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132215
Verze : 0
Československá strana lidová:
Příjmení
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bařina
František
27.1.1863
22.9.1943
opat augustiniánského kláštera na Starém Brně
do 11.3.1919
Bezděk
Bedřich
18.7.1876
typograf
od 11.3.1919
Čapka
František
24.9.1879
rolník
Červinka
Ervín
5.4.1855
ředitel cukrovaru
do 10.1.1919
Čuřík
Antonín
11.2.1884
8.6.1953
truhlář
Dolanský
Josef
7.1.1868
30.11.1943
advokát
Hruban
Mořic
30.11.1862
16.9.1945
advokát
Jílek
Jan
2.2.1864
1941
obuvník a zástupce starosty Třebíče
Kaderka
Alois
20.9.1889
9.3.1975
rolník
od 11.3.1919
Kadlčák
Josef
15.11.1856
27.4.1924
učitel
Kordač
František
11.1.1852
26.4.1934
teolog
do 7.1.1920
1919 - 1931 arcibiskup pražský a primas český
Mašek
Josef
3.7.1854
novinář
do 11.3.1919
Mazanec
Gustav
29.7.1873
25.12.1938
advokát
Mlčoch
František
1.1.1855
rolník
od 11.3.1919
Myslivec
Václav
10.11.1875
29.5.1934
obuvník
od 18.9.1919
Navrátil
František
4.1.1878
rolník
Nosek
František Jan
26.4.1886
17.4.1935
advokát
od 7.1.1920
Novotný
Karel
18.9.1882
advokát
Pospíšil
Bedřich
27.2.1881
15.9.1919
architekt
Rýpar
Jan
14.6.1882
11.6.1938
katecheta
Sedláček
Václav
17.9.1878
podnikatel
Stojan
Antonín Cyril
22.5.1851
29.9.1923
teolog
od 1921 arcibiskup olomoucký
Šabata
František
30.11.1858
1942
rolník
od 10.1.1919
Šamalík
Josef
27.4.1875
7.1.1948
rolník
Ševčík
Vincenc
21.2.1862
16.10.1921
děkan
Šolle
Josef
26.8.1875
úředník
Šrámek
Jan
11.8.1870
22.4.1956
teolog a předseda strany
zemřel ve vězení v Praze
Valoušek
František
26.7.1863
14.3.1932
farář
Zavoral
Method Jan
28.8.1862
26.6.1942
opat strahovského kláštera
Zbořil
Václav
31.3.1876
továrník
do 11.3.1919
* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-Revolucniho-Narodniho-shromazdeni-1918-1920-t35708#132217
Verze : 0
Přidejte se k nám
Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady.
Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.