Main Menu
User Menu

Poradní forum pro sekci pevnostní stavby

Diskuse
Toto forum slouží jako poradní pro sekci pevnostní stavby.
Ot. č.1) členění - jak ? a podle čeho ?
Tím míním členit to krom států ještě nějako jinak - třeba dle velikosti nebo období vzniku určení, použité výzboje ?


Ot.č.2) co je to pevnostní stavba a co vše takto budeme označovat.
Jsou to i hrady a středověké tvrze, mestské pevnosti atd. ?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70530Verze : 0
Pro začátek by asi stačilo na období (třeba 20. století a dříve ), no a v rámci období pak až se nashromáždí víc objektů ze stejného státu udělat sekci pro stát (abychom třeba neměli sekci Zimbabve a v ní jednu pevnůstku z dob kolonialismu)
Možná se později ukáže že i časově se to bude muset rozdělit (třeba se najde fanda na Vaubanské pevnosti, nebo antiku).
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70533Verze : 0
Myslím, že se opevnění dá členit celkem dobře podle typu tj. - srubové, fortové, polygonální, bastionové atd...


Podle mě patří hrady a městské pevnosti samozřejmě taky do opevnění. Jsou tady ale jiné "okrajové" objekty, které příznivce betonu také zajímají např. betonové základy pro německé radary, zbytky rozestavěné prvorepublikové dálnice, překážky a zátarasy na hranicích, podzenmí továrny - např. v tunelu za Tišnovem na trati do Havl. Brodu se vyráběly Messerschmitty a okolo jsou různé betonové zbytky a taky pozůstatky po polní železnici... Wink


Dobrý by ale bylo určit nějak strukturu příspěvků - díval jsem se na nějaké příspěvky o čsl. opevnění a ty mě připadají mírně řečeno "nestrukturované".
Je tam všechno na jedné hromadě - drenážní trubka s minometnou věží ... Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70809Verze : 0
Teď jsem se díval na Boudu - informace, že stěny odolávaly přímým zásahům děl, mě připadá nějaká divná Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70810Verze : 0
to Jirka myslím že dělení podle typu není moc vhodné - je příliš odborné (pro laika nesrozumitelné) a hlavně je nepřehledné. Pokud budu hledat zřeba něco na Manerheimovu linii asi ji budu těžko hledat pod polním, srubovým a ještě buhvíjakým další heslem, abych se nakonec dozvěděl že to tu vůbec není. Pro jednoduchost a přehlednost bych navrhoval dělení na období, a v rámci období na státy (pokud tam bude dost objektů aby to mělo důvod).
Myslí, že máš pravdu že dosavadní příspěvky do tohoto tématu (krom Tomákových) jsou spíše "výkřiky do tmy" které krom názvu objektu nemají valnou informační hodnotu. Také bych se radši dozvěděl parametry objektu, jeho historii případně dnešní stav a zda je ho možno navštíviz než že objekt odolával palbě z děl bez toho že je uvedeno z jakých (může to být PAK v ráži 37 mm stejně jako 420 mm hoifnice)
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70816Verze : 0
Tak pár připomínek odemně.
Za 1) v příspěvkách mi zcela chybí popsání polohy objektu a to tak aby ho našel i člověk, který o tom nic neví.


Za 2) prozatím mi připadá celkem zbytečné členit objekty jinak než podle státu - možná časem názor zněním, ale v tuto chvíli mi to opravdu příjde zbytečné.


No a jelikož pár jsou dva tak končím z připomínkama
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70827Verze : 0
Asi se budeme muset zamyslet nad smyslem (obsahem a formou) tématu opevnění, protože fakt je ten, že psát o meziválečném čsl. opevnění nemá podle mě naprosto smysl - snad jen vlastní výzkumy a fotky...


to bitaxe - tak já zkusím sepsat něco obecného o vývoji opevnění (aby bylo všem jasné jaký je rozdíl mezi polygonální a fortovou pevností Very Happy
) - to by nemuselo být docela mimo mísu
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70947Verze : 0
Jirka Vrba: Informace je sice divná, ale vcelku pravdivá Very Happy Ono je to ale myslím jedno, neboť příspěvky zakladatele už jdou stejně k popravčí četě (nebo spíše jejich autor, taky ne vkladatel)


Stručně shrnu moje info u tvrze Bouda, má se skutečně cenu pouštět do nějakého souhrnného popisu ? Na toto téma jsou vyloženě specializované weby (mám na mysli Čs. opevnění '35-'38). Modelová situace: výlet na Stachelberg, nadšení nad vidinou wardolarů, zaměřování GPS, sbírka podkladů a pak kliknu jinam a hele tady už to mají a třeba i lépe Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#70985Verze : 0
No nechám to rozhodnutí Adminovi, moje námitka oproti argumentu jinde to už mají spracováno, je -skoro všechno co na válce najdete je i na jiných úzce specializovaných webech k naleznutí též, tak proč tedy dělat valku.cz. No právě proto, že jsou to specializované weby. Snad jde o to nabídnou návštěvníkům co možná nejpřehlednější pohled na války a na vše co s tímto souvisí. Na těch dalších webech snad mají něco o Maginotově linii o Gustavově linii atd. Proč neudělat něco proto, aby zde byla aspoň základní informace. No a protože jsme češi tak je snad pochopitelné, že začneme u toho co je nám nejblíže a to jsou naše stavby, nebo se pletu.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71001Verze : 0
Nepleteš a nakonec já budu jen rád, zrovna toto téma je mi velice blízké. Pokud by šlo o kategorizace, tak se nabízí varianty, naše- zahraniční, naše dále na lehké a těžké a oboje dále na buď podle polohy kde se nalézá a pod jaké velitelství spadalo (podle mne nejpřehlednější) a nebo podle stupně odolnosti. Tvrze jako takové by se do seznamu mohli dát samostatně ...
Dále nevím, jak nejlépe vyřešit popis umístění. Pokud bych mluvil např. jen o tvrzích, jsou objekty do kterých lze narazit poslepu a u některých je problém i s GPS.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71009Verze : 0
GPS je sice dobrá, ale já stejně tvrdím, že nad mapu není - co tak tzv. slepou mapu z nejbliším sídlem(nebo i více) a polohou třeba i pro více objektů naráz. Vím je to složitější ale naprosto přehledné a navíc ta mapa se musí nakreslit nebo vygenerovat a tak už snad ani o porušení zákona nejde.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71010Verze : 0
Já používám topografické mapy na mapy.centrum.cz, kde jsou objekty opevnění zakresleny s rozumnou přesností. Jenže pochybuji, že by nám dovolili zveřejnění na jiném serveru Confused Řešením by bylo použití slepé mapy jenže ta by podle mne neměla tu kýženou přesnost. Hledání objektů třeba v Králíkách nebo u Ostravy je celkem sranda, ale Trutnov nebo Náchod, tam je to v lesích o něčem jiném.
Otázkou zůstává jestli by podle té naší mapy někdo chtěl objekty hledat. Přibližná lokalizace by jim třeba pro představu stačila ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71011Verze : 0
tohle nechám na diskusy, ale mám dojem, že by stačila, tak přibližná lokalizace.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71012Verze : 0
Myslím že jde spíš o historii než o to jak který objekt najít (to by patřilo spíš do sekce Muzea)
Opravdu bych sekci jako takovou zachoval (bez příspěvku onoho dovedy vykrádajícího cizí práci) a pokusil je naplnit něčím co se týká opevnění ať už u nás tak v zahraničí, to že jinde to je zpracované není jak už napsal dav důvodem to udělat po svém, ono jde o to že sem "chodí" spousta lidí kteří chtějí mít rozumné informace a nemají chuť hledat specializované servry.
Pro začátek bych to opravdu dělili hodně jednoduše.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71155Verze : 0
Podle mě je sekce o opevnění dobrá věc. Jenom si myslím, že v případě čsl. opevnění se bude muset ostražitě hlídat jednak obsah (to abysme nabyli pro srandu králíkům) a za druhé originalita příspěvků. Přece jenom si myslím, že čsl. opevnění je docela hodně sledované téma. Ale asi to nebude až tak žhevé - celá ta diskuze asi vznikla trochu jako reakce na ty nešťastné příspěvky od Mihala. Jsme přece dospělí Very Happy a většinou soudní Laughing lidé - a tak věřím, že časem vybudujem kvalitní databázi informací o opevnění... No já hovořím jako kniha, tak radši končím...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71166Verze : 0
to Jirka určitě bude třeba hlídat obsah (nejen u ČS opevnění), ale nečekejme velké a zásadní objevy, pokud se nám povede udělat aspoň solidní základní popis a to asi dokážeme bude to asi až dost. Oni ti zažraní fandové z betonářské loby mají své zdroje a ty myslím nechceme nahrazovat, zde to je proto že je to součástí vojenství a ne proto že bychom chtěli řešit nějaké konkrétní problémy typu barva lafety v objektu vzor 37 na Nachodsku začátkem roku 1939. Smile to myslím necháme těm specialistům Smile. Myslím že by nám mělo jít spíš o to aby zájemce získal solidní přehled o opevnění místa a doby která ho zajímá a pokud ho to zaujme pak si musí podrobnosti výše zmíněného typu hledat jinde.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71187Verze : 0
Jenom taková připomínka, nešlo by něco udělat v sekci čsl. opevnění. Jsou tam názvy psané dost chaoticky. Např:


CZK-Tvrz Adam
minometné sruby
Čs. Dělostřelecká tvrz Dobrošov
pěchotní srub Březinka
atd.


Ja nevím, ale chtělo by nějakou jednotnost. Je to dost nepřehledné.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71262Verze : 0
Tomák: No nevím, jestli jsem to nepochopil jinak, ale příspěvky od Mihala se budou mazat nebo ne ?


All: Můj návrh na třídění jsem uvedl na minulé stránce, jak to vidíte Vy ? A ještě jedna věc, do jaké hloubky tématu zacházet ?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71288Verze : 0
No mazat to jo, ale u Dobrošova jsem tam nakopal už nějaký info, tak né, že to smažete Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#71344Verze : 0
to Tomák: určitě to musíme sjednotit - pevnostní stavby jsou to samé co letadla nebo tanky. Takže navrhuju postupovat u nich stejně. V tématu označeném státem stát znovu neopakovat, v "ostatních - zatím nezařazeno" uvádět zkratku. Pokud možno psát oficiální název, nebo jeho překlad. Takže podle mě místo Čs Dělostřelecká tvrz Dobrošov by mělo být Dělostřelecká tvrz Dobrošov...


podle mě jsou oficiální názvy asi takto (u čsl. opevnění):
Lehký objekt vz. 36 typ A,B,C...
Lehký objekt vz. 37 typ A,B,C...
Pěchotní srub X-X-X
Samostatná dělostřelecká pozorovatelna X-X-X
Dělostřelecká tvrz XXXXX
Dělostřelecký srub X-X-X
Dělostřelecká výsuvná otočná věž X-X-X
Tvrzová dělostřelecká pozorovatelna
Vchodový srub X-X-X


...pěchotní sruby, které nejsou součástí tvrze jsou samostatné/izolované - nevím jestli to uvádět a ty druhé jsou "tvrzové". U vchoďáku se používá ještě "vchodový objekt"


U "starších" pevností bych se přikláněl k názvu "pevnost" - pevnost Olomouc, pevnost Brno, pevnost Krakov, pevnost Poznaň atd... Teda přesně:
RUM - pevnost Olomouc, RUM - pevnost Brno atd...
Ten Rum je Rakousko-Uhersko Laughing ... a né Tuzemák!!!
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#73515Verze : 0
Jirko nechceš zpracovat pravidla pravidla pro tuto sekci ? Please Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#73517Verze : 0
Rád - děkuji za důvěru Embarassed
Něco splichtím a předložím zde k diskuzi - doufám, že během víkendu.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#73524Verze : 0
Návrh "pravidel" Very Happy


------------------


Pravidla pro psaní příspěvků v sekci PEVNOSTNÍ STAVBY
1-název
ISO kód státu, kde se objekt nachádzí v současnosti - pokud nezařazujeme příspěvek do sekce, která už je názvem státu nadepsaná po něm český název - pokud existuje všeobecně uznávaný a používaný český název/překlad pak ho použijeme přednostně, pokud ne použijeme originální název – nevymýšlíme novou terminologii


česká terminologie:


Lehký objekt vz. 36 typ A,B,C...
Lehký objekt vz. 37 typ A,B,C...
Pěchotní srub X-X-X
Samostatná dělostřelecká pozorovatelna X-X-X
Dělostřelecká tvrz XXXXX
Dělostřelecký srub X-X-X
Dělostřelecká výsuvná otočná věž X-X-X
Tvrzová dělostřelecká pozorovatelna
Vchodový srub X-X-X


U "starších" pevností tj. fortové pevnosti a starší uveďte název "pevnost" - pevnost Olomouc, pevnost Brno, pevnost Krakov, pevnost Poznaň atd...


2-struktura příspěvku


2.1-Český název, originální název, období, kterého se příspěvek týká, státní útvar, na jehož území se tehdy stavba nacházela


2.2-Základní údaje
lokace (nejlépe mapa)
dispozice (nejlépe mapa)
členění – tj. sruby, překážky, forty, bastiony …
výzbroj
současný stav


2.3-Vznik a vývoj
Chronologie - členění na jednotlivé stavební etapy, obléhání …


2.4-Posádka, velitelé


-----------------------


A-Prázdne fóra zakladajte jen v případě, že budou v krátkém čase doplněné a povedou k prolinkovaní s jiným článkem / textem.


B-Nezakládejte vícnásobné příspěvky – nejdříve se podívejte, jestli někdo už příspěvek nezaložil.


C-Nezakládejte samostatná fóra pro „nesamostatné“ objekty – tj. pro sruby dělostřeleckých pevností, nebo pro jednotlivé forty fortových pevností


D-Do jednoho příspěvku nevkládejte víc objektů


E-Zdržte sa subjektivních hodnocení.


F-V tomto fóru platí Základní pravidla pro diskusi na forum.valka.cz a pro faktografická fóra.


G-Pokud si nejsem jistý – nejlepší je zeptat se na poradním fóru


příklady názvů:


Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S-12b „Utržený“
v „národní“ sekci neuvádíme stát, uvedeme typ a za ním název


POL - Werkgruppe Ludendorff
v současnosti se objekty MRU nachází na území polska, a myslím, že není všeobecně uznávaný překlad termínu werkgruppe
--------
vyjímky:


Přehledová témata - neplatí bod D


Témata týkající se opevnění obecně - "slovník pojmů"
např. téma "Bastion" atd.
--------


UFF!! Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75054Verze : 0
myslím že ani autor pravidel je sám nedodržuje, viz toto: "2.1-Český název, originální název, období, kterého se příspěvek týká, státní útvar, na jehož území se tehdy stavba nacházela " a pro srovnání o pár řádek dále : "POL - Werkgruppe Ludendorff
v současnosti se objekty MRU nachází na území polska, a myslím, že není všeobecně uznávaný překlad termínu werkgruppe " Opevnění MRU byla německá v době vzniku na území německa, proč je tedy řadit do polska? Alespoň v pravidlech by to mělo být dodržováno jak je to napsáno. Těžko žádat po přispěvateli aby se řídil pravidly pokud s tím má problém i jejich autor.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75111Verze : 0
Jsem rád, že o tom diskutujeme - nejsem moc velký spisovatel a delší příspěvky jsou pro mě opravdu docela porod...vždycky mám pocit, že ja tam spousta chyb Laughing


používat stát, kde opevnění je v současnosti navrhuju hlavně kvůli tomu, že pevnostní stavby stojí na jednom místě dlouho a přetrvávají různé státní útvary - příklad:


olomouc - středověké opevnění vzniklo za českého království - myslím, že pro české království ani není zkratka ISO, přestavěna byla v době, kdy české království patřilo do habsburské monarchie (jeěště to nebylo rakousko - uhersko) a zrušena byla za rakouska-uherska, ale němci za ww2 - to tady byl protektorát, který zase asi nemá zkratku - tam dodělávali nějaké objekty.


jaště líp jsou na tom stavby na území dnešního polska, nebo itálie. Nebo třeba Ulm - byla to pevnost Německého spolku a myslím, že s rakouskou posádkou no a byla na území Bavorska( Very Happy aspoň doufám - nechce se mi hledat mapu Very Happy )


podle mě je tento problém řešitelný, tím, že uvedeme současný stát a tyto "peripetie" se státními útvary uvedeme v těle příspěvku - netvrdím, že je to jediný a nejlepší způsob Very Happy klidně to můžem udělat jinak - mě ale nic nenapadlo


k tomu názvu - nevím o obecně užívaném překladu werkgruppe - je to tam taky napsané. Asi by bylo doplnit příklad takto:


špatně:
RUM - k.k. Haupt und Grenzfestung Olmütz


dobře:
pevnost Olomouc


špatně:
čs. tvrz Dobrošov


dobře:
dělostřelecká tvrz Dobrošov


asi to bude chtít doplnit příklady... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75120Verze : 0
to Jirka mně nejde o to jaký stát použít, to je plně v tvé kompetenci jako autora pravidel, šlo mi jen o to že v pravidlech je státní utvar na jehož území se stavba nacházela. To je trochu zavádějící, zvlášť v případě právě citovaného polska, jeho vlastní pevnosti jsou dnes na ukrajině, a na jeho území jsou zase pevnosti německé Smile , možná že jsem to blbě pochopil já (v názvu je to asi napsáno jinak) a já se chytil něčeho jiného (za to se omlouvám) . Je ale trochu problém že pokud předepíšeš strukturu příspěvku, vím že je to doporučení, tak mnoho lidí kteří by mohli přispět to může odradit (já například asi nebudu popisovat kde najdeš tvrz Battice a shánět k ní mapy, ale klidně do toho dám fotky které jsem tam udělal) jen tím že budou mít představu velkých požadavků. Pro hodně lidí jsou pevnosti zajímavé, ale nejsou na ně "zažraní fandové". Já jich sice pár prolezl. ale odborníkem na ně se necítím (to ostatně celkem na nic Smile ). Ber to spíše jako pohled z jiné strany než jako výtku.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75123Verze : 0
Měl bych také jeden dotaz. Existuje nějaká free verze map, která by se dala zveřejnit na našem webu ?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75124Verze : 0
to bitaxe - máš pravdu, asi to bude chtít trochu zpřehlednit, co takhle:


1-název


ISO kód státu, kde se objekt nachádzí v současnosti - pokud nezařazujeme příspěvek do sekce, která už je názvem státu nadepsaná(to je z důvodu jednoznačného a přehledného řazení příspěvků)potom název - pokud existuje všeobecně uznávaný a používaný český název/překlad pak ho použijeme přednostně, pokud ne použijeme originální název – nevymýšlíme novou terminologii


...


2-struktura příspěvku (toto samozřejmě není povinné, berte to pouze jako inspiraci)


2.1-Český název, originální název, období, kterého se příspěvek týká, státní útvar, na jehož území stavba vznikala - příklad: u německého opevnění, které je v současnosti na území Polska bude v názvu uvedená zkratka "POL" a v těle příspěvku na tomto místě bude zmínka, že jde o opevnění německé
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75389Verze : 0

Citace - HonzaL :

Měl bych také jeden dotaz. Existuje nějaká free verze map, která by se dala zveřejnit na našem webu ?Obávám se, že taková verze neexistuje, ale Admin snad z někým jednal nebo bude jednat (teď bych nerad lhal Smile ), že by šli použít mapy 1:50tis. jak to ale vypadá teď to fakt nevím.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75521Verze : 0
k těm mapám - někde jinde na válce jseme se o tom bavili a jako závěr bylo to, že bez problémů je, když vezmu mapu a ve fotošopu nebo něčem jiném ji překreslím
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#75653Verze : 0
V sobotu jsem byl na brněnském bunkrologickém srazu a napadlo mě, že bychom měli trochu vymezit svoji oblast působnosti - abysme neobjevovali Ameriku". Přidal jsem preambuli k " pravidlům":


Pravidla pro psaní příspěvků v sekci PEVNOSTNÍ STAVBY


cílem sekce PEVNOSTNÍ STAVBY je shromažďování a interpretace údajů/informací o pevnostních stavbách ať už stálých nebo polních a to od starověku po součastnost za účelem osvětlení úlohy a vývoje opevnní v souvislosti s vývojem vojenství obecně.


Struktura příspěvku:


1-název - nutno dodržovat!!!
ISO kód státu, kde se objekt nachádzí v současnosti
- pokud nezařazujeme příspěvek do sekce, která už je názvem státu nadepsaná
(to je z důvodu jednoznačného a přehledného řazení příspěvků)
potom název -
pokud existuje všeobecně uznávaný a používaný český název/překlad pak ho použijeme přednostně,
pokud ne použijeme originální název – nevymýšlíme novou terminologii


česká terminologie:


čsl. opevnění-
Lehký objekt vz. 36 typ A,B,C...
Lehký objekt vz. 37 typ A,B,C...
Pěchotní srub X-X-X
Samostatná dělostřelecká pozorovatelna X-X-X
Dělostřelecká tvrz XXXXX
Dělostřelecký srub X-X-X
Dělostřelecká výsuvná otočná věž X-X-X
Tvrzová dělostřelecká pozorovatelna
Vchodový srub X-X-X


U "starších" novověkých pevností tj. fortové pevnosti a starší uveďte název "pevnost" -
pevnost Olomouc, pevnost Brno, pevnost Krakov, pevnost Poznaň atd...


u středo- a starověkých opevnění používejte obvyklý český název tj. hrad, tvrz, hradiště etc.


2-struktura příspěvku - není povinné, berte to pouze jako inspiraci

originální název
období, kterého se příspěvek týká, státní útvar, na jehož území stavba vznikala
- příklad: u německého opevnění, které je v současnosti na území Polska bude v názvu uvedená zkratka
"POL" a v těle příspěvku na tomto místě bude zmínka, že jde o opevnění německé


Základní údaje
lokace (nejlépe mapa)
dispozice (nejlépe mapa)
členění – tj. sruby, překážky, forty, bastiony …
výzbroj
současný stav


Vznik a vývoj
Chronologie - členění na jednotlivé stavební etapy, obléhání …


Posádka, velitelé


-----------------------


A-Prázdne fóra zakladajte jen v případě, že budou v krátkém čase doplněné a povedou k prolinkovaní s jiným článkem / textem.


B-Nezakládejte vícnásobné příspěvky – nejdříve se podívejte, jestli někdo už příspěvek nezaložil.


C-Nezakládejte samostatná fóra pro „nesamostatné“ objekty – tj. pro sruby dělostřeleckých pevností, nebo pro jednotlivé forty fortových pevností


D-Do jednoho příspěvku nevkládejte víc objektů


E-Zdržte sa subjektivních hodnocení.


F-V tomto fóru platí Základní pravidla pro diskusi na forum.valka.cz a pro faktografická fóra.


G-Pokud si nejsem jistý – nejlepší je zeptat se na poradním fóru


H-vyjímky:


Přehledová témata - neplatí bod D


Témata týkající se opevnění obecně - "slovník pojmů"
např. téma "Bastion" atd.


J-příklady názvů:


Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S-12b „Utržený“
v „národní“ sekci neuvádíme stát, uvedeme typ a za ním název


POL - Werkgruppe Ludendorff
v současnosti se objekty MRU nachází na území polska, a myslím, že není všeobecně uznávaný překlad termínu werkgruppe


špatně:
RUM - k.k. Haupt und Grenzfestung Olmütz
dobře:
pevnost Olomouc


špatně:
čs. tvrz Dobrošov
dobře:
dělostřelecká tvrz Dobrošov
- ------------------
podsekce - už jsem vznesl požadavek v sekci "Pozadavek na zalozeni nove sekce ve foru"
, ale asi předčasně takže rád bych abyste se k tomu vyjádřili ,popřípadě mě podpořili -
myslím, že by bylo užitečné zřídit podsekce SLOVNÍČEK POJMŮ -
sem by se zařazovaly témata typu Bastion, pěchotní fort atd...
bylo by to východisko pro stanovení české terminologie
- ------------------
kdo chce používat mapy jako podklady pro kreslení vlastních výtvorů, tak pro ty mám odkaz - je to sice z roku 1910 - ale to je někdy lepší Wink
lazarus.elte.hu
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#76339Verze : 0
Názvosloví pevnostních staveb doporučuji rozdělit podle abecedy.


na fóra A, B, C, D ......... atd, a pod tyto témata vkládat jednotlivé pojmy případně s max. dvěma schématy. Pokud s tímto souhlasíte řekněte adminovi ať zřídí tyto podsekce, pak by se podle mne dali jednotlivé pojmy dobře prolinkovat s články o pevnostech.


Mám připraveny pojmy od A do P.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#88663Verze : 0

Citace - Cichy :

Názvosloví pevnostních staveb doporučuji rozdělit podle abecedy.


na fóra A, B, C, D ......... atd, a pod tyto témata vkládat jednotlivé pojmy případně s max. dvěma schématy. Pokud s tímto souhlasíte řekněte adminovi ať zřídí tyto podsekce, pak by se podle mne dali jednotlivé pojmy dobře prolinkovat s články o pevnostech.


Mám připraveny pojmy od A do P.Myslím, že je zbytečné si zakládat další slovník pojmů jedeN už existuje - tak jak to momentálně dělá Jirka to prozatím stačí.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#89509Verze : 0
Tak se nám díky Cichymu rozjelo docela dobře názvosloví - to je skvělý Very Happy


napadly mě tři věci


1 - v budoucnu se asi fakt bude muset názvosloví rozčlenit


2 - je to jenom takový návrh - analogie bodu C v pravidlech - nezakládat samostatné témata pro "dílčí" příspěvky. Podle mě různé druhy bastionů a baterií znepřehledňují fórum názvosloví. Myslím, že by bylo přehlednější, kdyby se bastiony sloučily do témata bastion a analogicky baterie.


3 - faktická poznámka k dutému bastionu:
u plného bastionu je prostor ohraničený valem vyplněn zeminu.
u dutého bastionu vyplněn není a v tomto prostoru můžou být postaveny různé pevnostní objekty např. kavalír, nebo prachárna
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#89719Verze : 0
To Jirka: už jsem psal Cichymu SZ bude potřeba najít jiné řešení - navrhuji udělat to tak že ve foru např.: typy Bastionů rozepíši postupně všechny typy bastionů - je opravdu technicky nemožné zakládat pro každou sekci slovník pojmů nebo nějco podobnýho - už takhle je údržba tohodle fora celkem složitá a tohle by jí ještě znesnadnilo.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#89720Verze : 0
Vkládám sem na žádost dava část příspěvku z tématu "Březinka":
Další drobnost jsem našel v "pravidlech", kde je chybně uváděna pomlčka i před číslem objektu. Správné je tedy označení kupříkladu K-S 20 "Na pupku". Dále bych chtěl upozornit na ještě jednu věc, kterou jsem zde tedy zatím neobjevil a to psaní "vícepísmenových" zkratek úseků. Takže pro přehlednost uvádím správné tvary pro psaní velkých/malých písmen: MO, OP, Do, StM, MD, KrK, Li, LJ, HD, MJ, DM, Ko, Bj.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92542Verze : 0
To fuky - s tou pomlčkou jsi mě dostal Very Happy
Orig. dokumenty ŘOPu jsem neviděl, a v literatuře se uvádí obojí - s pomlčkou např. Československá zeď, Opevnění na Slovensku, dokonce i průvodce Březinkou z r. 1992 Very Happy a stejný množství jsem našel bez pomlčky.
Ale protože:
1) vypadá to líp
2) přízpěvky už napsané mají název bez pomlčky
hlasuju pro změnu pravidel Wink


K těm zkratkám bude dobré uvést co znamenají. Jako např.:
značení TO podle úseků
ŽSV I - Staré Město ... StM
ŽSV II - Hlučín ... MO
ŽSV III - Králíky ... K
ŽSV IV - Opava ... Op
ŽSV V - Náchod ... N
ŽSV VI - Trutnov ... T
ŽSV VII - Liberec ... Li
ŽSV X - Rokytnice v. O.h. ... R
ŽSV XI - Hrušovany n.J. ... MJ
ženijní skupina 21 - Bratislava ... B, KO
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92570Verze : 0

Citace - jirka vrba :

To fuky - s tou pomlčkou jsi mě dostal Very Happy
Orig. dokumenty ŘOPu jsem neviděl, a v literatuře se uvádí obojí - s pomlčkou např. Československá zeď, Opevnění na Slovensku, dokonce i průvodce Březinkou z r. 1992 Very Happy a stejný množství jsem našel bez pomlčky.
Ale protože:
1) vypadá to líp
2) přízpěvky už napsané mají název bez pomlčky
hlasuju pro změnu pravidel Wink


K těm zkratkám bude dobré uvést co znamenají. Jako např.:
značení TO podle úseků
ŽSV I - Staré Město ... StM
ŽSV II - Hlučín ... MO
ŽSV III - Králíky ... K
ŽSV IV - Opava ... Op
ŽSV V - Náchod ... N
ŽSV VI - Trutnov ... T
ŽSV VII - Liberec ... Li
ŽSV X - Rokytnice v. O.h. ... R
ŽSV XI - Hrušovany n.J. ... MJ
ženijní skupina 21 - Bratislava ... B, KO

Co se týče značení, nebylo účelem mého příspěvku osvětlení významu zkratek, nýbrž správné psaní velkých/malých písmen ve vícepísmenových zkratkách. Ale rád zkratky, které jsem uvedl, vysvětlím. Nebudu však již uvádět zkraty, které jsou vysvětleny výše. Jen bych upozornil, že zkratka neznamená zkratku ŽSV, ale úseku! Mimochodem, Jirko, již v tomto příspěvku se doupouštíš chyb, na které jsem upozorňoval. Úsek Opava má zkratku OP, nikoliv Op a naopak Komárno Ko, nikoliv KO Smile
Do-Domašov (ŽSV I)
MD-Malá Deštná (ŽSV V)
KrK-Krkonoše (ŽSV VI/VII)
LJ-Liběchov-Jítrava (ŽSV ?)
HD-Horní Dyje (ŽSV XI)
DM-Dolní Morava (ŽSV XI)
Bj-Bajtava (ŽS ?)
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92583Verze : 0
Wink No to je právě důvod (ty chyby) proč psát vysvětlení zkratek - když napíšu KO tak fůra lidí neví která bije - když vím že je to zkratka pro Komárno, tak už je jasný, že Ko je lepší než KO Laughing Laughing Laughing Laughing (no KrK pak moc logiku nedává žejo) Když napíšeš řadu"MO, OP, Do, StM, MD, KrK, Li, LJ, HD, MJ, DM, Ko, Bj" tak je to pro zapracování do pravidel docela nepoužitelný.


Nechcu se s tebou hádat - uznávám, že máš pravdu, ale musím tě upozornit, že fakt nemám přístup k dokumentům ŘOPu(a nejsem si jistý tím, že by to bylo v těch dokumentech tak jednoznačný - ???) a v literatuře se píšou různý věci - v "Opevnění na Slovensku" se používá Ko a v "Československé zdí" KO, stejně jak s těma pomlčkama.


Laughing Laughing Laughing Když to vezmu kolem a kolem, tak mě zkratky nějak moc netankují - já chcu jenom o prázdninách prolízat různý bunkry Laughing Laughing Laughing Laughing


jinak dík za připomínky - zkusím to shrnout:
Označování čsl. objektů TO:
-příklad: K-S 20 "Na pupku"


značení TO podle úseků:
Do-Domašov (ŽSV I)
StM-Staré Město (ŽSV I)
MO-?Moravská Ostrava (ŽSV II)
K-Králíky (ŽSV III)
OP-Opava (ŽSV IV) - no není mě jasné proč je to P velké
N-Náchod (ŽSV V)
MD-Malá Deštná (ŽSV V)
T-Trutnov (ŽSV VI)
KrK-Krkonoše (ŽSV VI/VII) - proč je to druhé K velké - to fakt nevím Laughing
Li-Liberec (ŽSV VII)
LJ-Liběchov-Jítrava (ŽSV ?)
R-Rokytnice v. O.h (ŽSV X)
MJ-? Very Happy Hrušovany n.J. (ŽSV XI)
HD-Horní Dyje (ŽSV XI)
DM-Dolní Morava (ŽSV XI)
Bj-Bajtava (ŽS ?)
B-Bratislava (ženijní skupina 21)
Ko-Komárno (ženijní skupina 21)
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92619Verze : 0
Upozorňuju na datum vydání obou titulů, na které odkazuješ, navíc Československou zeď, kterou někteří pokládají téměř za "bibli" já za bibli vůbec nepokládám a ani jsem si jí nekupoval. Ale to je můj subjektivní názor.
Co se týče psaní velkých písmen u OP a KrK, nejsem schopen to osvítit, ale řekl bych, že to prostě tak je. A že by MJ znamenalo Morava-jih? Laughing
Jinak, napsal bych to hezky seřazené od MO směrem proti hodinových ručiček přes T, Li, LJ, následně HD, MJ, DM, B, Ko a nakonec Bajtava.
To jsou fakt jenom takový blbý drobnosti, ale když vy tady na válce to chcete mít, jak jsem se už několikrát přesvědčil všechno tak přesně. Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92634Verze : 0
Embarassed Omlouvám se, že měním příspěvek Embarassed


K těm vícepísmenovým zkratkám - třeba takhle:
....
J-příklady názvů:


Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“
v „národní“ sekci neuvádíme stát, uvedeme typ a za ním název


zkratky složené z více písmen:
MO-Moravská Ostrava
OP-Opava
StM-Staré Město
MJ-Morava-jih
Ko-Komárno
....
naschvál jsem vynechal ty zkratky, které to, podle mě, jenom znepřehledňují - pravidla mají podle mě být stručný a jasný návod - až bude mít někdo problém se zkratkou KrK (když bude chtít psát o nepostavených objektech) tak to vymyslíme tady na poradním fóru - ne?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#92706Verze : 0
Mám dotaz na kolegy moderátory této sekce:


Chystám se pozakládat či zaplnit několik for věnovaných našim středověkým panovníkům a lidem okolo nich. V těch textech samozřejmě přijde řeč i na hrady či raně středověká hradiska (chceme-li mezi tím činiti rozdílu v názvu - a já bych byl pro, neboť to docela zjednodušuje orientaci [tím činěním rozdílu nemluvím rovnou o případném rozdělení na podsekce Wink]) - ti lidé se většinou na nějakém narodili, na nějakém zemřeli, na nějakém založili nějaký kostel či u nějakého bojovali. Jde mi o to, zda se předpokládá založení nějaké podsekce pro hrady a hradiska či možná snad říšské falce apod. ?
Pokud ne, tak se nebudu trápit s linkama a s případným tvořením obsahu těchto for. Pokud se s tím počítá, bylo by docela fajn, kdyby existoval nějaký prostor, kde by bylo možné ta prázdná či rovnou plná fora zakládat.


Šlo by mi zatím asi hlavně o České země, Říši, Polsko. Možná snad i Slovensko, Rakousko ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#101324Verze : 0
MOD

Citace - jirka vrba :

3 - faktická poznámka k dutému bastionu:
u plného bastionu je prostor ohraničený valem vyplněn zeminu.
u dutého bastionu vyplněn není a v tomto prostoru můžou být postaveny různé pevnostní objekty např. kavalír, nebo prachárnaNo to ne jedná se o určení výstavby vnitřku mezi hradbami, mezi hradební zdí v příkopu a hradební zdí vnitřní směrem do pevnosti. Pokud je tento prostor vysypán zeminou je to plný bastion, pokud tam jsou umístěny kasematy, chodby, podzemní prachárny je to dutý bastion, to co popisuješ ty jsou už pomocné stavby vložené do prostoru bastionu a to je zcela jiná záležitost.


To :Dav tak jak s tím slovníkem jak již jsem někde psal, mám připraveno na 300 pojmů.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#101438Verze : 0
Ať si to řeší Jirka V. jako moderátor, ale já jsem proti jakémukoliv zvláštnímu slovníku pro jednotlivou sekci - to by tu pak nebylo nic jiného než slovníky pro každou sekci.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#101543Verze : 0
- Pevnostní stavby by měly být (alespoň prozatím) malé rozsahem a měly by být určeny především pro válkaře jako pomůcka, při orientaci v pevnostní problematice. Aby se tam daly najít cizí pojmy, který nejsou běžný, popřípadě co se dá vidět zajímavého na cestách, nebo přízpěvky které vnesou jasno do vývoje fortifikací a jejich fungování (pro nezasvěceného člověka musí být bast. fortifikace, např Terezín, docela zmatek) Very Happy a tak ... měly by být pro lidi co toho o fortif. moc neví a ne pro zažrané bunkrology - ti mají jiná fóra


->


To RoBoT: s linkováním se netrap Wink


To Cichy:
1) Napiš mi prosím, jak to vidíš s tím, kdyby se spojily "podtémata" tím myslím hlavně všechny bastiony dát pod bastion a všechny různé baterie pod jedno téma baterie.


2) Omlouvám se, že se ptám na něco co tady už proběhlo. Tys tuším chtěl rozdělit slovník podle abecedy - ne ... Ptám se protože už je to dýl - jestli to stále platí


3) Používáš jako zdroj Kupka a kol.:Pevnosti a opevnění v Čechách na M....?


4) k tomu dutému bastionu:
***nepodsouvej mi prosím "směšování" různých věcí - prachárna byl pouze příklad, co může být uvnitř bastionu a neuváděl jsem to v žádné jiné souvislost s konstrukcí bastionu.
***Jaký je bastion, jsou-li galerie a kasematy pouze v boku bastionu a líce jsou vyplněny ...? Terimnologie není podle mě jednoznačná a ustálená - já jsem použil terminologii dle pana Romaňáka.


.....
...že se ještě vracím k tomu dutýmu bastionu:
***Pořádám fotky, který jsem včera udělal v Komárně a při tom si čtu článek v Novodobých fortifikacích(o Komárně) - a autor tam používá termín dutý bastion ve stejném významu, jaký uvádím já ... netvrdím, že je to nějaký nevyvratitelný argument, ale minimálně to znamená, že se nepletu sám Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#101624Verze : 0
Pro Jirku Vrbu,


Klidně ty temata spoj, časem k tomu vložím nějaké schémata tak, aby to bylo jednoznačně určené nebo fotky.


K názvosloví - používám takové názvosloví jaké bylo oficiálně používáno na pevnosti Jesefov, kde jsem prováděl. Jinak ty pojmy jsou v té knize co uvadí uvádíš jsou taky pěkně zpracovány, i když v některých případech s panem Kupkou nesouhlasím. Protože to fungovalo jinak a nebo přiřazuje v té knize občas údaje a podklady z jiné pevnosti jiné pevnosti modernizované nebo postavené v té samé době.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#102159Verze : 0
To Cichy


1) Já jsem se neptal na tu knížku kvůli tomu, že bych používal jeho terminologii, jen jsem chtěl vědět, jestli ji používáš jako zdroj do slovníku. - nevlastním ji, teprve nedávno jsem si ji půjčil od kamaráda. Very Happy


2) Tak já to teda spojím.


3) Ty obrázky vidím úplně stejně - hesla ve slovníku pokud možno doplňovat obrázkama. Jenom tak si člověk udělá přesnou představu Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#102231Verze : 0
Laughing Laughing Laughing
Kodpak mi to loupe perníček???
Laughing Laughing Laughing
Kdopak mi to změnil název "Puly"
Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#120137Verze : 0
TO CICHY: nevím, nakolik je košer vůči autorskému zákonu používat doslovné citace ze zmíněné knihy pánů Kupky a kol., jedna věc je brát ji jako zrdoj informací, druhá věc doslovně přepisovat jednotlivá hesla, která tam v této podobě Cichy sype jedno za druhým
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#124452Verze : 0
Hmm ...


to bychom měli trochu probrat ...


1 - dle autorského zákona se "ochrana" nevztahuje na obecně platné definice - tj. pokud zde uvedu definici 2. věty termodynamické a ta se bude shodovat se skriptami pana Doc. Prof. CsC. Dr. spolupr. StB Vomáčky, tak on může tak max. prt Wink


2 - jiná věc je ta, že bychom se měli snažit být lepčí - tj. možná bychom měli bychom zavázat Cichyho a sebe k doplnění jeho témat o obrázky a fotografie ... atd ... pak totiž budou tato témata nejen definicemi podobnými výše uvedeným autorům (kterého si mj. velmi vážím) ... ale budou i něčím více!!!


tak já nevím - jak se k tomu postavit!
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#124625Verze : 0
otázka na moderátory:
je tu? či šel by založit odkaz na různé překážky (ježci, závory, drátěné zátarasy)?
mám fotografie z lokální akce mobilizace z Pohanska u Břeclavi, kde pár nadšenců obnovilo dva řopíky a u jednoho z nich je umístněna originální silniční závora, sice do betonu nedělám, ale pár pevnůstek jsem navštívil a nic podobného jsem nikde neviděl
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#132784Verze : 0
mam otazku: Byvam v Bratislave a pozdlz celeho brehu rieky Moravy - hranic a s Rakuskom su postavene bunkre z cias Slovenskeho statu v istych intervaloch. - Mohol by som dodat fotky, ak by bol zaujem, no historiu moc neovladam, takze niekto by mi musel povedat kam to dat a co k tomu napisat... kompetentni - vyjadrite sa
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137464Verze : 0
MOD
Určitě to sem vlož - normálně do pevnostních staveb-jiné. Napiš do názvu SVK - lehké opevnění podél řeky Moravy ... nebo tak nějak a dej tam ty fotky a napiš co víš - tj. např. kde se jednotlivé objekty nachází Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137467Verze : 0
Podívej se na
https://pevnosti.szm.sk/


a dole ve fotkách se nezapomeň podívat na Zbrane pre a proti opevneniu, iné zaujímavosti.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137471Verze : 0
ok, dam si to na zoznam uloh...
fotky este nemam, ale ak je zaujem, urobim nieco a pridam. neslubujem vsak kedy, lebo prace je mnoho... dam potom vediet Smile .
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137476Verze : 0
MOD
A jó - ty ty fotky teprve budeš dělat Laughing já myslel, že je máš...Když nějaký uděláš ta je tam šupni ... je to tak dva týdny, co jsme se s kamarádem domlouvali výhledově (asi na jaro kvůli listí na stromech a slunci atd... Wink ), že se zajedeme kouknout na uzávěry na česko-slovenské hranici a taky bysme udělali Bratislavu - tak já ti pak dám vědět (jestli nezapomenu Laughing ) - třeba by ses chtěl připojit Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137484Verze : 0

Citace - jirka vrba :

...že se zajedeme kouknout na uzávěry na česko-slovenské hranici a taky bysme udělali Bratislavu - tak já ti pak dám vědět (jestli nezapomenu Laughing ) - třeba by ses chtěl připojit Wink
Velmi rad sa pridam , no mam velmi nabity program, tak radsej napis v predstihu, pripadne SZ, alebo na ICQ, aby som si to vyhradil...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#137487Verze : 0
MOD
Aby ste si nemysleli, ze sa nič nedeje... tie fotky pojdem urobiť ďalší tyžden (nie tento nasledovný, ale až potom - keď skončí skúškové obdobie) . Ešte jedna otázka, mám potom vytvoriť nejaké fórum, kam ich naukladám, alebo bude lepšie, ak si spravím fotogalériu? Totiž fotiek bude viac - tých bunkrov je - 5 o ktorých viem, + mnoho ďalších, po celej hraničnej línii, ktoré som ešte nepreskúmal...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#138906Verze : 0
MOD
Fotky sú hotové, postupne budú pribúdať v mojej galérii.
Mám jednu otázku: Mám urobiť pre každý objekt nové fórum (jedno som spravil na ukážku), alebo (k čomu sa ja prikláňam) sa urobia fóra pre každý typ opevnenia (napríklad A-180n) a priadajú sa do neho konkrétne objekty a info o nich... Napíšte akým spôsobom sa to má robiť...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#139686Verze : 0
MOD
Je třeba se zamyslet nad tím, jestli je skutečně smyslem tohoto fóra popisovat každý jednotlivý objekt našeho opevnění, každý jednotlivý typ. Potom zde můžou vznikat témata "Lehký objekt vzor 37 typ C1", "Lehký objekt vzor 37 typ C2" nebo třeba "LO vz. 37 typ A-220 lomený vpravo, zesílený", "LO vz. 37 typ A-220 lomený vlevo, zeslabený"...
Rovněž pokud máte chuť sepisovat všechny postavené i plánované objekty těžkého (snad i lehkého!) opevnění, vznikne tady takový bordel, že se v tom už opravdu nevyzná nikdo. Navíc jsou shromažďovaná data mnohdy téměř doslovně opisována z odborné literatury, tudíž pro znalého člověka zcela zbytečné, pro neznalého existují specializované stránky, kde se vše přehledně a jasně dozví. Jediným skutečným přínosem tedy zůstávají fotografie.
Obávám se, že tudy cesta skutečně nevede...
Zdraví
J.F.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141194Verze : 0
S Jirkom Vrbom som už prebral túto polemiku pokiaľ ide o LO - pokiaľ viem, na fóre sú len všeobecné téma o typoch LO (tých je len niekoľko - myslím, že "bordel" z LO nevznikne). Navyše zosilnené a zoslabené sa dávajú spoločne. Jedinou výnimkou je LI/27/A-140, ktorý je atypický dvojposchodový objekt. Jednotlivé objekty LO, by sa mali dávať to typových fór. Ak bude objektov viac, môžu sa vytvoriť podfóra, no momentálne v tom nevidím problém. Nech sa vyjadria ešte ostatní...


Mimochodom, práve na takéto otázky je poradné fórum, aby sa toto fórum nezaprasačilo Wink Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141209Verze : 0
MOD
Já bych navrhoval rozdělení následovně, pokud by se mělo jedna jen o opevnění z let 1935-38, případně Šnejdárkovi objekty u Bratislavy z let 1933 a 34, tak bych to rozdělil následovně :


ŽSV II. Hlučín - 1./II. Bohumín
- 2./II. Ludgeřovice
- 3./II. Hlučín
- 4./II. Dolní Benešov
- 5./II. Smolkov


Toto rozdělení je jen příklad, jak bych si představoval ostatní rozdělení, je možné, že tam mám chyby, protože jsem to psal z hlavy Embarassed předpokládám, že nějaké podklady pro to budou, takže nemusím vyjmenovávat všechny ŽSV Very Happy


Případně by šlo ještě rozdělení jen podle ŽSV, ale tohle je myslim přehlednější...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141292Verze : 0
Samozřejmě by se dělilo ještě na těžké a lehké opevnění


V případě LO by to mohlo být třeba taktoII. sbor - G1 Petříkovice
- G2 Zlatá olešnicea dál.... Very Happy všechno vypisovat nebudu, v II. sboru je toho trochu víc... Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141296Verze : 0
No už jsem se konečně dostal k tomu, abych něco napsal Laughing


Co se týká toho, jestli má nebo nemá smysl sem vkládat informace o čsl. opevnění - tak k tomu se nebudu vyjadřovat - internet je svobodné medium, a jestli někdo cítí potřebu sem vkládat věci o našem opevnění - je to jeho věc Wink jako moderátor bych měl jenom hlídat obsah a taky vymýšlet strukturu fóra a pravidla psaní kvůli přehlednosti.
Co se týká mě osobně - tak já příspěvky vkládám spíš do slovníku(z toho mám docela radost) a taky vkládám příspěvky o pevnostech, které jsou všeob. zájmem o naše opevnění trochu zastíněny(z toho mam taky radost - treba Zanyho příspěvek o Boyen, Tre Sassi od KY-HUNTERA atd atd...) - ale jak už jsem napsal - internet je svobodné medium a když příspěvky neporušují pravidla, tak ani není možnost je nějak omezovat!


takže jde o několik problémů:
1-Během víkendu provedu revizi pravidel psaní do pevnostních staveb. Jestli máte k pravidlům nějaké připomínky, tak je sem napište.


2-členění lehkých objektů - tak jak to je mi to připadne prozatím dobrý - nepřehledný to myslím není. Akorát by ta možná chtělo nepsat nějaký příspěvek o číslování LO, z kteréhy by člověku neznalému bylo jasné, že např. LI/27/A-140 není nepřeložitelná galská nadávka Wink


3-členění TO a tvrzí - pokud to bude přibývat, tak asi nezbude než to nějak rozčlenit - asi podle úseků - pak tady ale bude dvojí členění - LO podle typu a TO podle úseků
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141376Verze : 0
Ještě k tomu členění TO - kdyby to bylo složitější, než "jednoúrovňově" - tj. třeba na podůseky, tak by to bylo nepřehledný.


A k tomu LO - vzhledem k množství objektů si myslím, že členit to podle typu je ideální.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141377Verze : 0
Ještě mě k tomu členění napadlo - prozatím to určitě není akutní ... rozčlenit to bude třeba, až to bude nepřehledný.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141380Verze : 0
Myslím, že teraz je ten "správny" čas podniknúť niečo, lebo, keď bude fórum neprehľadné, bude už neskoro deliť ho a vyžiada si to oveľa väčšiu námahu. Zoberme si za príklad Nemecké jednotky z WW2 (na nich tiež pracujem Very Happy ) sú tam podfóra, podpodfóra a je to prehľadné, zrozumiteľné. Samozrejme TO a LO objektov nie je toľko, koľko bolo Nemcov Very Happy , ale nejaké základné rozdelenie by už bolo na čase.
Môj návrh: minimálne rozdeliť na LO a TO
- LO síce bude menej, ale je tam odlišné číslovanie atd... myslím, že rozdeliť TO na nejaké menšie časti by nebolo zlé, no tomu až tak nerozumiem, preto sa do toho nebudem pliesť.


A ešte k tým LO: možno je to teraz dobré (delenie podľa typov), ale nie perspektívne. Napríklad pevností typu A-140 sú milióny (nemiem presne koľko, ale proste mnoho Very Happy ). Ak budeme pridávať a možno sa pridajú ďalší..., typové fórum bude neprehľadné.
Preto dávam návrh:
deliť Československo na dve sekcie: LO a TO
TO: ďalšie delenie nechám na vás
LO: rozdeliť na sekcie podľa zborov - tých je 7, nebolo by to neprehľadné
v zboroch by sa robili fóra (nie sekcie) ku konkrétnym stavebným úsekom - samozrejme nie prázdne fóra, ale keď niekto niečo bude mať, spraví fórum a pridá info
no a jednotlivé objekty LO by sa vpisovali do fóra o stavebnom úseku
Myslím, že to bude prehľadné a praktické.


Pokiaľ ide o pravidlá a názvoslovie, môžem vytvoriť "pravidlá písania a názvoslovia LO", aby to proste každý pochopil Smile


No, čo vy na to?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141388Verze : 0
MOD
K LO - ty předpokládáš, že se budou pro jednotlivé řopíky zakládat zvláštní témata?


K TO - Nemyslel jsem, že se to bude dělit, až to bude nepřehledný, ale až to začne vypadat, že by to mohlo být nepřehledný - prozatím mě to teda nepřehledný moc nepřipadne, to ale neznamená, že bysme neměli vymýšlet, jak nejlépe to členit.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141408Verze : 0

Citace - jirka vrba :

K LO - ty předpokládáš, že se budou pro jednotlivé řopíky zakládat zvláštní témata?

NIE


témata=fóra?
fóra by sa založili len k stavebnému úseku: príklad členenia:


sekcie: PEVNOSTI / CESKOSLOVENSKO / LO / VII. sbor:


temata: stavebnych usekov VII. sboru - do nich vlkadané konkrétne objekty ako príspevky


samozrejme by sme vsak nezalozili 500 prazdnych for ku kazdemu stavebnemu useku - ale len k tym, do ktorých sa može niečo dať (v mojom prípade úsek LII vo VII. zbore) - fóra môže v prípade potreby založiť hocikto, hocikedy...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141426Verze : 0
MOD
Samozrejme môžme to spraviť i komplexne tak ako v mojej oblubenej sekcii NEM jednotky pocas WW2... a to proste, že z nejakej databázy a s pomocou expertov získame komplexne údaje k nám o fóra a potom budeme dopĺňať. To by však bol väčší projekt, ktorého by sa niekto musel ujať (sám sa hlásim Very Happy Very Happy ). Potom by sme vlastné poznatky len dopisovali do už vytvorených fór.


ide o to, či chceme mať komplexné informácie na danú tému, alebo len kde tu, čo koho napadne... (osobne sa hlásim ku komplexnému riešeniu, ale to je len môj názor)
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141428Verze : 0
MOD

Citace :


témata=fóra?... no téma je téma - je to to co vyrobíš, když zmáčkneš tlačítko "Nové téma".


Citace :


fóra by sa založili len k stavebnému úseku: príklad členenia:


sekcie: PEVNOSTI / CESKOSLOVENSKO / LO / VII. sbor:


temata: stavebnych usekov VII. sboru - do nich vlkadané konkrétne objekty ako príspevky


samozrejme by sme vsak nezalozili 500 prazdnych for ku kazdemu stavebnemu useku - ale len k tym, do ktorých sa može niečo dať (v mojom prípade úsek LII vo VII. zbore) - fóra môže v prípade potreby založiť hocikto, hocikedy...To mi moc přehledné nepřipadne ... a pokud se výrazně nezmění počet a složení příspěvků, tak i docela zbytečné - 90% takto vytvořené struktury by bylo prázdné...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141436Verze : 0
Pokud jde o ty TO, tak mi to docela nepřehledný připadá a minimálně je v tom hroznej bordel...založil bych úseky a stavební podúseky a tam by se pak přidávali objekty, nemuseli by se hned zakládat, ale až by k nim někdo něco napsal, tak by se objekt prostě založil... stejně tak u LO....
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141557Verze : 0

Citace - V.Pokorný :

Pokud jde o ty TO, tak mi to docela nepřehledný připadá a minimálně je v tom hroznej bordel...založil bych úseky a stavební podúseky a tam by se pak přidávali objekty, nemuseli by se hned zakládat, ale až by k nim někdo něco napsal, tak by se objekt prostě založil... stejně tak u LO....Toto by sa mohlo rozdeliť.


Celú sekciu Československo na LO a TO.
A TO minimálne na tie stavebné úseky, naozaj je tam už veľa objektov...


jirka vrba: máš pravdu, v LO ešte nie je veľa objektov, takže zatiaľ by mohla ostať len tak (vo forme tej sekcie LO), prípadne by sa to dotiahlo neskôr, keď bude objektov viac...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#141559Verze : 0
MOD
Já určitě nejsu proti zpřehlednění fóra, jenom mě nejsou jasné dvě věci:


U LO mě to není jasné vůbec - členilo by se dál?


U TO jsem docela proti dělení na podúseky-to by byl podle mě neefektivní zmatek. No a když to rozdělíme na úseky, tak se nic nezmění, protože 90 procent příspěvků se ocitne v podadresáři úsek MO Laughing


No nicméně pokud předpokládáte, že to budete plnit-já to určitě systemyticky dělat nebudu- tak jsem pro, ale dělal bych to postupně - tj. teď bych v rámci TO vyčlenil MO.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142282Verze : 0
Ještě k LO - připadne mi nereálné, že by byly témata o jednotlivých řopících. Spíš mě připadne lepší jednotlivé typy(jak je to teď) a pak třeby témata týkající se výstavby v oblastech jednotlivých sborů ... nebo já nevím ... Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142284Verze : 0
Ještě jednu věc - já su sklerotik Laughing
Já v něčem chápu Fukyho postoj. Mohli byste, prosím, napsat představu, jak by měla vypadat sekce pevn. stavb/Československo ?
Tato otázky byla totiž vyřčeny ještě před vznikem pevnostních staveb a ještě na ni nebylo jednoznačně odpovězeno. Myslím, že jsem o smyslu pevn. staveb něco psal, ale už je to podle mě překonaný.


Ono totiž pokud se neshodneme na tom k čemu to má být, pak asi bude zbytečné hledat formu Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142286Verze : 0
SÚHLASÍM s rozdelením na LO a TO.
SÚHLASÍM s NEdelením LO na podfóra - zatiaľ je toho málo a reálne nie je vyhliadka, že sa to zaplní.


Ohľadne účelu sekcie Československo:
To si treba zadefinovať vopred. Ja som to pochopil tak, že by to mala byť akási databáza objektov opevnenia v Československu. Každý si teda môže nájsť čo ho zaujíma, dozvedieť sa, čo potrebuje a prípadne doplniť podľa toho, čo vie. samozrejme reálne nie je toľko nadšencov, alby sa toto vykonalo dôkladne, tak sa o to pokúsime aspoň do tej miery ako môžme a budeme to stále zlepšovať.
V opačnom prípade toto nebude faktografické fórum, ale len zbierka príhod a skúseností každého z nás - čo nebude mať význam pre ostatných návštevníkov, ktorí nás, ani objekty o ktorých píšeme vôbec nepoznajú. Neviem či by za takých okolností vôbec táto sekcia mala význam.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142308Verze : 0
MOD
tak jo - trochu bych odbočil od konkrétního členění (to stejně vypyne z jiných věcí) k trochu obecnější úvaze -


Proč neustále uvažovat o opevnění tak jak bylo stavěno - myslím tím členění na jednotlivé stavební úseky, u objektů jsou to kubíky betonu počty zvonů a kulometů...


Není důležitější členění podle hraničářských pluků. Nejsou důležitější (než kubíky betonu a umístění zbraní) taktické úkoly objektu.


Ze současného pohledu je důležitá informace o momentálním stavu a přístupnosti objektu. Jestli ten objekt betonovala firma Čudlík a syn a spotřebovala 5000 putýnek cementu a nebo jesli to betonovala firma Bambula a spol a spotřebovala 4000 věder cementu - tato informace, když se ztratí, tak o moc nepříjdeme. Ale proč se dozvídám, že konkrétní objekt měl dva zvony , a já nevím jaké zbraně pod betonem ... a přitom mě nikdo neřekne, co ty zbraně měly konkrétně dělat, kdo je obsluhoval, jaké byly plány čsl. armády a jaké němců !!!
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142343Verze : 0
jirka vrba: Tak to už je tvoj postoj - každý to môže vnímať inak. Súhlasím, že dnas asi návštevníka bude hlavne zaujímať súčasný stav.


Aby sme však konečne dospeli k nejakému záveru: Môžeš teda požiadať aspoň o vytvorenie dvoch podsekcií: LO a TO? Alebo súhlas, že tak spravím ja... proste nejaký rukolapný výsledok tejto zdĺhavej diskusie Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142346Verze : 0
MOD
Takže pokusim se to všechno shrnout


Myslim, že lidi o hodně víc zajímá, kolik bylo na objekt spotřebováno materialu - ať už armatury, cementu, štěrku, než kdo zbraně obsluhoval, a abych pravdu řek, tak ani nevim, co si pod tim představuješ. O tom materialu to mam z vlastní zkušenosti, lidi se mě na to u nás na objektu ptaj a na každym muzeum, kde sem byl řikali kubaturu, stavební firmu,atd... Wink a pokud sem přijde uplný lajk, tak je zbitečné aby se objekty rozdělovat, protože lidi občas ani nevěděj, jaký má ten objekt označení. V tom případě by se hodilo nazvat forum nějakého objektu "Bunkr u nádraží v Červeném potoce". Takže to rozdělování na podůseky je myslim idealni. K těm plánům Čechů a Němců... Pokud po tom tak toužíš, tak mi někde založ forum a ja ti je tam rad napíšu. Co zbraně měli konkretně dělat je myslim jasné, a pokud někomu ne, tak to můžu taky do nějakého fóra napsat, protože každý objekt měl úlohu v podstatě uplně stejnou, kromě vchodového objektu do tvrze Very Happy snad jsem nic nevynechal... Confused
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142356Verze : 0
Já netvrdím, že to lidi nezajímá,
ale taky jsem provázel a na to se mě moc neptali
- já jim to říkal, ale podle mě si stejně málo
lidí prakticky představí.
Ale je to trochu divný -ne?
To je jako kdyby základní informace o Spitfiru byla,
kolik se při výrobě spotřebovalo nýtů.
A pěchotní srub je zbraň stejně tak jako letadlo, loď nebo tank.


K těm zbraním - asi jsem se špatně vyjádřil
informace, že srub tenaten má vpravo takovou zbraň pod betonem
a vlevo makovou pod pancířem - je docela neúplná, když k tomu nedodám že ta zbraň pod betonem měla uzavírat nějakou cestu (protože je to důležitý místní spoj). A vůbec se v popisech neuvádí konfigurace terénu v okolí objektu a jeho začlenění do daného úseku.plány němci/čsr - tady se bavíme o budoucí náplni fóra, ne co chcu vědět.
máš pravdu, až bez toho nebudu moct žít, tak se na to zeptám (ale nemyslím, že je to cesta k cíli Smile )


BTW - Neměl jsem namysli celkový pohled (o tom se rádo povídá, a docela nesmysly), ale myslel jsem na konkrétní úseky jednotlivých pluků, jejich praporů atd. Ale je to víceméně to stejné co jsem myslel nahoře u zbraní jen s přenesením důrazu z techniky na jednotky.Ovšem uznávám - toto je můj názor. A určitě je menšinový. Tomu jsem rád, protože k většinovým názorům nemívám důvěru Winkk přehlednosti/nepřehlednosti - podívej se na axis fórum do sekce pevnostních staveb - má myslím 25 stránek. Netvrdím, že je to přehledný, ale tvrdit o pevnostních stavbách/československo, že je to nepřehledný je trochu literární licence.
Nicméně znovu opakuji, že se členění nebráním, ale myslím, že máme čas právě na tuto diskuzi - že menusíme akutně ještě tento týden rozhodnout Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142394Verze : 0
Tak hned to ještě nemůsíš zakládat, ale pokud sis všimnul, tak už začínám pomalu psát komentáře k objektum, a chtěl jsem takhle popsat každý objekt opevnění... Zatím jen TO, protože do LO moc nedělám, i když spolu s TO 4 opravuju Very Happy tak až dodělám MO, chtělo by to kdybi si pak to nějak začal dělit... Wink


K tomu terénu - nemůžu popsat, jakej je terén kolem všech objektů, protože to všechno píšu z hlavy a abych si pamatoval teren kolem 260ti objektů... tak na to jsem moc hloupej Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142397Verze : 0
Jinak v tom, že opevnění je zbraň stejně jako tank, loď, letadlo s tebou ani trochu nesouhlasím.


S těma zakl. informacema jak si to přirovnaval ke Spitfiru taky ani troch nesouhlasim, protože v těžkem opevnění je každý objekt unikát, kdežto u letadel, tanků a lodí je to seriová výroba.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142438Verze : 0
to V.Pokorný měl bych jeden dotaz, když jsem procházel příspěvky jen tak zběžně jsem se podíval i na ty o ČS pevnostech a u všech které jsem otevřel jsem narazil na informaci že "zvony a střílny byly za války vytrženy" nejsem žádný velký odborník na bunkry a ty české už vůbec ne, ale pokud vím přes tradovaný názor že pancéřové prvky vytrhali němci v reálu to u mnoha objektů (v tzv, Sudetech snad u většiny) udělal podnik Kovošrot v první polovině padesátých let. (třeba na Boudě, ale i na dalších objektech) Proto bych se rád zeptal jestli ty "vytržené" prvky máš opravdu u těchhle konkrétních objektů podložené nebo je to jen standardní věta.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142472Verze : 0
U těchto objektů to mám podložené, v úseku MO a OP trhali zvony výhradně němci Very Happy pokud teda nebudem koukat na Darkovičky, které je trhali pro Ale j a Oboru. Nevím, jak to bylo MO 2 a 3, protože mám dojem, že byli zabrané Polskem...Ale u zbytku objektů si jsem na 1 000 000% jistej Cool na MO 2 a 3 ještě kouknu.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142486Verze : 0
Jinak práce kovošrotu a Němců se dá potnat i na objektech aniž by si předem věděl, kdo to trhal Very Happy Šachty, kde trhal dovošrot jsou daleko víc rozervané než po Němcích. Němci chtěli zvony dostat neporušené, zatím co kovošrotu to bylo jedno.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142490Verze : 0
Takže i na MO 2,3,4 a 5 vytrhali zvony a střílny zbraní Q Němci.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142493Verze : 0
To s tím poškozením je pravda, Po trhání Kovošrotem občas i zbyly kusy pancéřových prvků v okolí (prostě se jim povedlo ty věci rozbít na kusy) objekty jsou mnohem víc poškozeny. Nevím jak je dosávali ven němci ale Kovošrot zřejmě trhavinou. Ptal jsem se proto že o tomhle konání vím (ale nikdy jsem se nesnažil zjistit kde a v jakém procentu to kdo dělal) obecně jsem slyšel že objekty na území protektorátu byly poškozeny už němci (aby nemohly být použity v případném povstání) ale tam se jedná prakticky jen o lehké objekty pražské čáry a objekty na náchodsku.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142505Verze : 0
Němci zvony trhali taky trhavinama, ale mnohokrát menšíma, potom, co se rozbil beton, tak se uřezala armatura... krasně je vidět tenhle postup na pravem zvonu pěchotního srubu K-S 47 z dobovích fotek Very Happy zatim co kovošrot tam nacpal brutálně velkou nálož a zničil teměř celý křídlo Sad
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#142509Verze : 0
jejdamane - tady toho přibylo ... nějak jsem to zasklil.


Tak jo - založíme úsek MO a postupně jak budou přibývat objekty, tak budem postupně zakládat další - ne?


Citace :

Pěchotní srub MO-S 16 "Rozcestí" - Čeští projektanti vydali svoji cestou a vymysleli levnější variantu a to samostatný pěchotní srub s kulometnou věží OR

Francouzi stavěli monoblokové tvrze - celkem 7


Citace :

MO-S 18 "Obora" - Tento dvoupodlažní jednostranný pěchotní srub II. třídy odolnosti byl vybetonován ve dnech 27. července až 3. srpna 1936, objem 1 193 m³ dosažená pevnost na zkušebních kostkách byla po 28 dnech 388 kg/cm².
Byl osazen pěchotním zvonem pro LK vz. 26
Levá střelecká místnost (směr k S-19 ):
Zbraň "L1" - 4cm pevnostní kanon vz. 36 spražený s TK vz 37(35) a dvojče TK vz.37(35) - zbraň "M".
Pro ochranu vstupu a střílen 2x LK vz. 26


V současné době je srub po rekonstrukci kdy zvenčí vypadá jako po dostavbě (omítnut, uprava terénu, nechybí zvon ani střílna pro zbraň "L1") a navíc ve vstupu umístěna pamětní deska, ovšem stav vnitřku mi není znám.

Tím co jsem psal jsem měl na mysli, aby byly informace ucelenější a vyváženější. Z těchto informací o pevnosti betonu usuzuju, že byly při fakturaci nějaké srážky Laughing
Ale proč byl jednostranný? Jaká byla konfigurace terénu.
Srub byl na pravém křídle úseku 5. roty. Tento úsek byl klíčovým - vede tudy řada komunikací od hranic. Zbraň MO-17 postřelovala křižovatku silnice Hať-Hlučín a spojky na silnici Šilheřovice-Ludgeřovice ... asi docela důležité místo. A myslím, že mezi MO-18 a MO-17 je vložený objekt LO.
Velitelem objektu byl čet. Jar. Švarc - později člen výsadku Tin


Charakteristika 3. satvebního podúseku je dobrá věc ale charakteristika úseku 5. roty a palebně-taktické úkoly jednotlivých srubů by taky nebyla k zahození ...


Nevím, jestli se zase nevyjádřín špatně - ono to je spíš na debatu u piva, než takhle složitě, nicméně srub nebyl postaven, aby měl v levé střílně zbraň L1, ale proto, aby touto zbraní střílel na ty silnice, co jsem popsal Wink


Jinak je mě samosebou jasný, že ty informace se tam budou shromažďovat postupně a z více stran. Já chci jen upozornit na zajímavé úhly pohledu...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143406Verze : 0

Citace - jirka vrba :

Tak jo - založíme úsek MO a postupně jak budou přibývat objekty, tak budem postupně zakládat další - ne?Ja som jednoznačne za! Objektov MO je vo fóre hodne (Standa vari založil všetky Very Happy ). Chceš to dať priamo do Československa, alebo kam?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143413Verze : 0
MOD
Jen bych chtěl podotknout, že zmiňovaný čet. Jar. Švarc NEBYL velitel objektu MO 18 Exclamation byl v osadce, ale nebyl velitelem...


Jinak Francouzi stavěli také monobloky, ale na Ostravsku navrhovali několik pěchotních tvrzí a ty byli nahrazeny objekty s kulometnou věží...


Very Happy na Ostravsku se s monobloky nepočítalo... tam měli být pěchotní tvrze - několik objektů pěchotních spojeno podzemím - jako příklad může posloužit třeba tvrz La Ferte...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143416Verze : 0
Jinak mezi MO 18 a 17 řopík neni, je to mezi 18 a 19 a je dokonce zpřístupněn veřejnosti... Very Happy pak další je mezi 17 a 16... Ostatně mezi 18 a 17 by byl řopík naprosto nepotřebný, protože objekty jsou od sebe kousek...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143419Verze : 0
O Jar. Švarcovi jsem slyšel/četl několikrát, že byl velitelem - ale hádat se nebudu Wink


ten ŘOPík jsem myslel mezi 18 a 19 - chyba se vloudila - nicnméně je to s J. Švarcem technický detail a nic nemění na smyslu mojeho příspěvku, na který jsi vůbec nereagoval


monoblok - ale ne, já to myslel jinak. Já reagoval na to "vydat se svojí cestou" - jako, že vybavit důležitý samostatný objekt otočnou kul. věží není až tak originální sam. cesta.


Vypadá to, že debata o možné podobě čsl. opevnění va válce není moc poldná, takže nejdůležitější závěr:


Požádám o založení tohoto:


Pevnostní stavby
l_Československo
l******** l_Stavební úsek "Moravská Ostrava"
l******** l_Lehké opevnění
l_Ostatní-zatím nezařazeno
l_Názvosloví pevnostních staveb


Confused:
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143423Verze : 0
Z mojej strany súhlas, možno dve malé poznámky:


1. Ostatné pevnosti ostanú v sekcii Československo, správne som pochopil?
2. Bolo by dobré v názve línie MO pamätať na to, že ide o TO (na oddelenie od LO) - aj sa to rýmuje Very Happy


Mimochodom ked admini vytvoria tie sekcie, ponúkam sa na presun fór, ktorých sa to dotkne...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143424Verze : 0
MOD
Jasně, a až by bylo hodně objektů třeba StM, tak se udělá další chlíveček.
Podle mě bude LO zřetelně oddělené, tím, že bude mít vlastní podadresář. Podle mě není moc šťastný:
TO - Stavební úsek "Moravská Ostrava"
Kdo se orientuje, tak nepotřebuje zvdrazňovat, že jde o TO a kdo toho moc neví, tak ten může být zmatenej - co to je TO? a podobně Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143425Verze : 0
OK, kludne teda daj požiadavku do fóra... Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143432Verze : 0
MOD
Je to rozdelené - mám návrh, či by sa fóra nemohli premenovať tak, aby boli porade podľa čísiel v tvare MO-S-X pechotný srub "názov". Je pravda, že čísla 1-9 by boli mimo poradia, ale myslím, že by to bolo oveľa prehľadnejšie ako postarom.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143457Verze : 0
MOD
Takže DESÁTNÍK Jaroslav Švarc sloužil na MO 18 "V oboře", ale velitelem prostě nebyl... Confused Já taky kolikrát čet, že byl, ale prostě to tak neni... Confused Teď si nevzpomenu kde sem to viděl, ale určitě to kuli tobě najdu Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143475Verze : 0
A pokud tě to tak hrozně zajímá, tak na MO 18 byl velitelem delesloužici četař Oldřich Vajter, na MO 19 delesloužicí četař Josef Hradílek a na MO 17 delesloužici četař Robert Masopust Cool Já tam Švarce nevidim...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143476Verze : 0
Jirko, doporučuji přečíst článek u MO 18, který jsem napsal speciálně kuli tobě Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143485Verze : 0
Za článek o des. Švarcovi děkuju Wink


Že se o to nebudu hádat jsem nenapsal proto, že bych měl patent na rozum, ale proto, že:
1) moje znalosti o tom se zakládají pouze na tom, co jsem si někde jen tak přečetl - tuďíž znalosti celkem na houby - já to vím, ale člověk nemůže být expert na všechno.
2) protože to nemá naprosto žádnou souvislost se smyslem toho, co jsem psal - byl to jen narychlo psaný příklad, kdybych to já blbec tam nenapsal, to bych chtěl vědět, jakou věc naprosto od tématu by sis vybral, abys nemusel psát k věci Wink ZDAR
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#143876Verze : 0
Tak ten članek nebyl psaný samozřejmě jen kuli tobě, lidi s touto špatnou informací by se našlo určitě víc, a pokud se tě ta poznamka nějak dotkla, tak se ti omlouvam, bylo to psane jen tak ze srandy... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#144778Verze : 0
Možná jsem hloupější než syn sedláka a televizní rosničky.... ale nějak tak nemůžu přijit na to, na co si se mě Jirko ptal... Embarassed tak pokud mi to napíšeš extra zvlašť, pokud možno s obrázky, jedno písmenko na stránku??? Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#144783Verze : 0
Mě se to nedotklo Wink - za ten příspěvek děkuju beze stopy ironie, nebo nějakého naštvání - ono je to v písmné formě špatně k rozeznání Laughing


K tomu druhýmu - já se na nic neptal. Jenom z mého pohledu jsi zareagoval na vedlejší záležitost a to co jsem hlavní myšlenku příspěvku jsi nechal bez povšimnutí. Abych to teda znovu nastínil otevřel jsem si jiný objekt TO - MO-S 10:


Citace :

Tento oboustranný, dvoupodlažný pěchotní srub byl vybetonován ve dnech 9.-13. září 1936. Přičemž bylo dosaženo pevnosti (na měřených vzorcích po 28 dnech) 504 kg/cm2.
Byl osazen 2x pěchotní zvon pro lehlký kulomet vz. 26. Ve třech střelecký místnoste byla následující výzbroj:
Horní střelecká levá místnost:
1x kulometné dvojče TK vz.37 (35) a 1x 4cm kanon vz. 36
Dolní střelecká levá místnost:
1x 9cm kasematový minomet (objekt jím nebyl vyzbrojen)
Pravá střelecká místnost:
1x kulometné dvojče TK vz.37 (35) a 1x 4cm kanon vz. 36
Dále 4x lehký kulomet vz. 26 pro ochranu střílen a vchodu.První věta je OK.


Ale pak to následuje - pevnost betonu na mě působí jako rudý šátek na býka .... ta je informace vskutku užitečná.


A pak jsou pomíchany v řadě za sebou zbraně pro blízkou obranu a hlavní výzbroj (to o přehození střílen jsi tam připsal ty Wink ) - to je ale indiv. problém autora a o to mi až tak nešlo.


O chybějícím prolinkování na zbraně, které na válce.cz jsou se ani moc nezmiňuju.


Ale i kdyby ty údaje byly vyváženější a lépe strukturované, tak mi pořád chybí údaje kde byl objekt vůbec vybudován Laughing a proč zrovna tam a né o 100 m severně (takže důraz na to proč, a ne jak byl vybudován). Dále proč byl vyzbrojen těmi zbraněmi co byl vyzbrojen (a ne pouze jakými) - tady krásný příklad - minomet. Z toho příspěvku vůbec nevím, proč má minomet - no asi to je kvůli členitému terénu v Černém lese. Je zajímavé, že palebný vějíř minometu je hodně pasivní - linie se ze začátku pohybuje v přední části vějíře a pak se stáčí úplně k jeho přednímu okraji.


Takže, abych přestal prndat - jde mi o to, aby se nezůstávalu u toho jak bylo opevnění postaveno, ale aby se také psalo proč - tím nemyslím "ohrožení ze strany Německa" Laughing ,ale konkrétní taktické důvody k tomu kterému řešení objektu.


... Ale zas tak důležitý to není - snad mě to vyprovokuje k tomu, že zase začnu vrtat do našeho opevnění Laughing
... A něco napíšu sám, když su tak chytrej Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#144785Verze : 0
Tak jak si tam dal ten přiklad, tak jsem ho diky bohu nepsal ja, protože to bych se musel do smrti nenávidět... Very Happy konkretně o úseku MO toho abych se přiznal moc nevim, protože už je to taky nějaká doba, co jsem byl tam byl naposled... Takže si okolí už moc nepamatuju Sad Ale až tenhle rok navštivim Moravu, tak určitě doplnim... Smile teda doufam, že mi to na tenhle rok vyjde, protože mi dava teď dost jak časově, tak finančně zabrat moje objekty... Crying or Very sad ale jednou to určitě doplnim... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#144787Verze : 0
Tak mi to nedá abych se taky nezapojil - berte to jako pohled někoho zvenku, rozhodně nejsu žádnej bunkrolog. Ale bunkry mě trochu zajímají, rád se na ně podívám... A mě by se nejvíc líbilo, kdyby ta sekce pevnostních staveb čs. opevnění vypadala tak, že tam u každého objektu bude jednak přesné umístění, aby se dal najít, nejlépe zakreslení na mapě, případně popis okolí (např. "ten les, co je napravo od objektu, tam ve 30. letech nebyl a pravá střílna tak mohla bránit komunikaci, která tam vede..."). Hodně z toho taktického hlediska jde podle mě vyčíst už z dobré mapy ale nevím jestli já nejsem nějak abnormálně fixovanej na mapy Smile . Pak když tam třeba byl minomet, tak je podle mě dost podstatné vědět aspoň kam dostřelil nebo měl dostřelit. Stav v roce 1938 taky není k zahození, co bylo, co nebylo. Současný stav samozřejmě taky, jestli má třeba cenu tam lozit, třeba jestli je v okolí zachována část příkopu PÚV nebo díry po bombách... A pak věci okolo, jako jsou případně uálosti které se k objektu vážou, jestli na něm Němci třeba něco po okupaci nezkoušeli a co zjistili, jestli třeba nebyl použit při osvobozování Československa naopak Němci jako kus obranné linie...


To kdy byl vybetonován, kterou firmou, kolik kyblíků betonu na to použili, jaké odolnosti bylo dosaženo... bych viděl jako statistické informace, které by se tam třeba mohly vložit formou tabulky, ale že by to bylo gró příspěvku, to teda nevím...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145211Verze : 0
máš pravdu, ale sám zisťujem, že nájsť mapu, do ktorej možno zaznačiť polohu objektu(-ov) je mimoriadne náročné. nieto ešte navyše zakresliť do mapy presnú polohu na základe súradníc. AK potrebuješ súradnice, použi zatiaľ databázu na opevneni.cz. Uvidíme ako sa to bude vyvájať ďalej.


a ešte jeden detail, možno ste postrehli, že som vytvoril prázdne fóra v sekcii LO. Jirko neľakaj sa, plánujem ich doplniť v najbližších dňoch Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145228Verze : 0
MOD
to kapa tvůj pohled (řekněme divácký Smile ) je bližší i mně, i mně samozřejmě zajímá víc kde a jak objekt najdu pokud bych se do kraje kde je někdy dostal (třeba i formou od mostu jděte polní cestou a u lesa po žluté značce ..) co se kolem objektu dělo (třeba že kovošrot ho zdevastoval v padesátých letech) nebo že byl využíván jako skladový prostor, jestli je přístupný a případně jak. Ale na druhou stranu chápu fandy betonáře, že pro ně je zajímavé to že se objekty které jsou obdobné někde postavili za víc nebo za míň, rychleji, nebo naopak pomaleji a podobné (mně u zbraní taky víc zajímá technika než kdo s ní pobíhal Smile ) asi by tyhle věci měli být zohledněny pokud možno všechny, aby se zaujal jak laik (třeba ty nebo já) i odborník. Hodně speciální věci asi budou vždy na spec. webech o bunkrech (třeba že "Františku Vávrovi upadla do betonu lžíce a je ji vdět na sevrní straně objekt 137cm nad terénem Smile )
Myslím že najít vyvážený poměr vždycky nepůjde (prostě proto že třeba přístup k nějakému konkrétnímu objektu nikdo z nás nezná), ale určitě to stojí za to zkusit.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145244Verze : 0
koba: Právě proto, že to není jednoduché a jen tak někde to nenajdeš. Klasické údaje o tvrdosti betonu, době výstavby a druhu zbraní v té které střílně najdeš všude a je zbytečné dělat z toho další databázi tohoto typu. Mnohem přínosnější by podle mě bylo mít tady něco, co se na internetu třeba jinde nenachází. Samozřejmě to není jen tak, ale určitě je tady dost lidí co mají tu linii sježděnou a nebo její různé úseky časem navštíví a tahle informace mohou dodat.


bitaxe: Protože kdyby tě mělo zajímat, kdo všechno pobíhal s nějakým typem pušky, tak bys z toho zbláznil Smile Přece jenom mezi puškou a bunkrem je jeden malý rozdíl, totiž že ten bunkr je v zásadě jeden (ačkoliv existují třeba i úplně stejné) a stojí na nějakém místě už 60 let, kdežto těch tvých pušek... Smile Bunkr má blíž k hradu a u hradu mě taky zajímá kromě toho jak je postaven a k čemu co na něm slouží taky to co se kolem něho dělo, kdo ho kdy dobyl nebo nedobyl... A ještě jsem neslyšel průvodce, že by mi jako základní informaci o hradu sdělil, kolik na něj použili šutrů a kolik lžiček malty Laughing


Neříkám že by tam tyhle údaje být neměly, ale jednak bych viděl jako rozumnější mít je tam v nějakém ustáleném tvaru třeba jako tabulku (protože ty věty kolem jsou jednak zbytečné, jednak mě odrazují ten text číst Smile ) a pokud možno u všech stejné (aby se daly ty objekty porovnat), a jednak si myslím že b neměly být to jediné ani základní co tam o daném objektu bude. Plánek objektu, mapka umístění a okolí jsou podle mě mnohem užitečnější. Ale mě se to kecá, když jsem tady jako divák Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145273Verze : 0

Citace - kapa :

koba: Právě proto, že to není jednoduché a jen tak někde to nenajdeš. Klasické údaje o tvrdosti betonu, době výstavby a druhu zbraní v té které střílně najdeš všude a je zbytečné dělat z toho další databázi tohoto typu. Mnohem přínosnější by podle mě bylo mít tady něco, co se na internetu třeba jinde nenachází. Samozřejmě to není jen tak, ale určitě je tady dost lidí co mají tu linii sježděnou a nebo její různé úseky časem navštíví a tahle informace mohou dodat.Súhlasím úplne. Mňa napríklad tiež absolútne nezaujíma kto a ako to betónoval, ale ak sú také informácie dostupné, doplním ich kvôli komplexnosti fóra. Ovplyvniť však môžem len to, čo pozám (skoro nič Confused ) - teraz som robil LO úsek LII v VII. zbore a plánujem doplniť súradnice a spraviť komplexnú tabuľku, takže ak by niekto chcel navštíviť tento úsek, môže čerpať informácie. To je však len nepatrný zlomok a na iné nemám dosah, preto snaha jedného nestačí... Snáď sa to v budúcnosti zlepší (teda pokiaľ hovoríme o LO).
Mimochodom ak by niekto poznal spôsob ako získať podrobnú mapu v elektronickej forme a zakresliť do nej súradnice, podujmem sa aj na to a bude mapa... zatiaľ mám len súradnice, čo som nameral, do mapy ich dať neviem.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145279Verze : 0
MOD
Ta jednotná tabulka je dobrej nápad - zkusím se zamyslet Laughing Laughing jak by to mohlo vypadat. Plánek by měl být taky součástí - časem se to určitě doplní.


to koba - ty máš měřítko na GPS? ... plánuju si teďka projít linii u Pohořelic, ale souřadnice nezměřím - no udělám z toho nějakej plánek a fotky.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145286Verze : 0
objektxxx
úsekxxx
podúsekxxx
GPSxxx
datum zahájení výstavbyxxx
datum betonážexxx
datum ukončení výstavbyxxx
odolnostxxx
kubaturaxxx
počet paterxxx
pevnost zkušebních kostekxxx
posádkaxxx

plánovánopostavenodochováno
zvony/kopulexxxxxxxxx
hlavní výzbrojxxxxxxxxx
zbraně pro blízkou obranuxxxxxxxxx
překážkaxxxxxxxxxjestli vám tam něco chbí, nebo přebývá, tak to napište.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145294Verze : 0
Ještě mě napadla jedna věc - je to k tomu mojemu příspěvku víc nahoře - nemyslel jsem to jako kritiku tohoto příspěvku, nebo jako kritiku obsahu příspěvků o čsl. opevnění - toho jsem dalek. Mojí snahou je pouze vymyslet jednotný a užitečný obsah a samozřejmě i jeho formu. Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145295Verze : 0
jirko: pod tou tabuľkou som myslel LO a malo by to vyzerať asi takto: forum.valka.cz


ak si uvažoval nad TO, s tým ti nepomôžem - pokiaľ ide o LO, myslím, že takáto je dostačujúca


mám GPS modul do PDA, takže súradnice odmeriavam. ak nemáš nevadí, ak pojdeš po línii LO, fotky si rozhádž do chlievikov po objektoch a tabuľku môžeš spraviť rovnakú, len bez súradníc - prípadne pridaj mapku línie, ja by som fakt chcel pridať podrobnejšiu mapku s vyznačenými súradnicami objektov, ale nemám na to soft Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


alebo to urob úplne inak Very Happy Very Happy a ja sa rád poučím...


PS: do stĺpca "POZNÁMKY" som myslel dávať poznámky o type stavby (napr. dvojposchodový, inundačná šachta...) a nie typu "v lese", "na lúke", "v potoku" Very Happy ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145298Verze : 0
MOD
Jirka: Možná firma která to stavěla, případně cena Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145303Verze : 0
to kapa to z tebe mluví neznalost, bunkrů (obvyk lestejných jak baťovo cvičky, je mnohem víc než třeba děl konkrétního typu (těch je často jen pár kusů a přesto mne víc zajímá ta technická část Smile ) ale i tak mne víc zajímá víc HW než to okolo, prostě se to dá precizněji popsat, ale to je (stejně jako u bunkrařů) úchylka "odborníka" , vyprávění pamětníků mne vzrušují míň než to jestli třeba kanon K5 byl na normálním nebo širokém rozchodu Smile
Ale u bunkrů si myslím že něco jako standardní popis by docela pomohlo v orientaci (podobně je to ostatně i u třeba lodí, ponorek zbraní a dalších "technických" témat.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145348Verze : 0
Sakra tady toho je... Shocked takže, tabulky nejsou problém, mapy, co se týče TO taky neni problém... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145363Verze : 0
jinak mi ty tabulky teda připadaji celkem na nic, když tyto všechny udaje jsou na opevneni.cz , to by se pak v podstatě kopíroval jiný web... Confused stejně tak by se dali použít odtamtud GPS souřadnice a všechno... a co se tyče ostatnich dat, tak je to také kopírování knížky Lexikon objektů čs. opevnění od E.Stehlíka... takže ja o tabulky nějak moc nestojím, ale to nezáleží na mě... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145365Verze : 0
to V.Pokorný ono v zásadě všechny technické údaje jsou od někud "opsány" ty weby je také od někud "opsaly", jde spíše o to nabídnout tomu kdo sem přijde rozumně ucelený soubor informací. Asi těžko se dá očekávat že vše co je na tom kterém webu je vlastní výzkum autora.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145409Verze : 0
Tak ono jde o to, že na opevneni to je v podstatě dokonalé a neni co zlepšovat, a tim opisováním myslím GPS souřadnice a tak... Já jsem se tady začal angažovat s tim, že začnu psat članky o jednotlivich objektech... chtěl jsem akorát rozdělení do úseků... pokud chcete dělat tabulky, tak proti tomu nic nemám, ale je to podle mě zbitečné... Když je takovích webu dostatek... Ale kde by byli nějak rozebírány jednotlivé objekty myslim ještě neni...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145411Verze : 0
no ono je to jinak, weby o bunkrech jsou spíš pro specialisty na beton (bývají opravdu dobré, ale pro běžného uživatele dost nezáživné) tady jde o něco jiného, normální člověk (ne šílenec který ti o půlnoci odříká velikost kameniva do betonu na objekt odolnosti římská dva) by se měl mít možnost dozvědět něco o tom objektu který ho zajímá (třeba ho má za chalupou, nebo se tam pojede podívat ...) Prostě když chceš něco vědět o vojenství, podívej se k nám, a vůbec nejde o to opisovat od jinud.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145412Verze : 0
Ale vždy't podle Jirkova návrhu se do těch tabulek akorát přehledně zařadijou údaje, které u těch bunkrů které už tady jsou doplněné beztak už většinou jsou, takže nechápu v čem se co mění - jde jenom o přehlednější formu stejného obsahu.


A články o jednotlivých bunkrech, o nichž mluvíš, samozřejmě přijdou do toho příspěvku taky a budou tvořit tu jeho cennější část, ta tabulka není to hlavní ani nejdůležitější.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145445Verze : 0
Ja síce zatiaľ TO nerobím, ale nevylučujem v budúcnosti prejdenie línie v Blave a v Komárne. Napriak tomu som však ZA tabuľku i rozboj tohoto odvetvia.
Mimochodom jeden dotaz na adminov, počet fotiek stúpa (pozrite si moju fotogelériu a to je len JEDNA línia LO). Chcem sa preto spýtať, či by sa nedal vytvoriť akýsi spoločný priestor pre LO a TO fotky, ktorý by sa postupne delil podľa úsekov a línii a kam by každý mohol pridávať fotky? Totiž neviem si predstaviť organizovať v mojej zložke 3,4..... a viac línii... Rolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145469Verze : 0
MOD
Narazil jsem na tenhle prográmek na Seznamu (možná ho znáte) a přijde mi pro naši republiku o dost lepší než Google, hned na poprvé jsem na něm našel několik ŘOPíků v okolí Slavonic, navíc to ukáže i souřadnice, možná by to šlo k popisu umístění objektů někdy použít.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145471Verze : 0
bitaxe: Asi mi něco uniklo, o jakém prográmku hovoříš? Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145497Verze : 0
Very Happy to by ma tiež zaujímalo, totiž google nie je program... Very Happy mám taký pocit, že bitaxe myslel databázu na www.ropiky.net (veď nech sa vyjadrí)


Ak myslel túto stránku, je pravda, že tam niekde sú aj súradnice. Treba si však dať pozor, ja som napríklad narazil pri prechádzaní línie LII(VII.zbor) na niekoľko chýb a nesprávnych informácii. Navyše táto stránka mala akési problémy s webhostingom, až dlhú dobu nefungovala, hoci som sa dozvedel, že by už mala šlapať stabilne... každopádne je to asi nejlepšia databáza LO ktorú poznám, napriek svojím nedostatkom.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145520Verze : 0
MOD
spíš bych řekl, že myslí tohle
https://beta.mapy.cz
výborná letecká mapa ČR
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145534Verze : 0
a použít by se to určitě dalo, mají tam udělátko, které ti vygeneruje html s odkazem na konkrétní souřadnice. Ale počkal bych s tím, až to nebude beta verze. Já si odtamtud teď kopíruju zajímavé letecké fotky hradů - to by se ostatně hodilo i sem, na některých jsou krásně vidět bastionoy z třicítky etc...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145535Verze : 0
teďka nemám moc čas - furt po mě v práci chtějí abych pracoval - já nevím co si myslí ... takže jenom něco:


tabulka - myslel jsem to:
1) jako "znormalizování" toho co už tady je
2) bylo by asi absurdní psát o srubu a nenapsat jestli je jednostranej atd... - ale mělo by to být, jako u každýho dobrýho příspěvku, třeba o letadle, nebo tanku - tři dlouhý odstavce textu, několik hezkých originálnívch fotek a dole by se krčila jedna malá bezvýznamná tabulečka Smile


bitaxe - jakej program Cool
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145538Verze : 0
Jé - Zany mě předběhl - dík za odkaz Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145539Verze : 0
To je báječnej program, to je něco na moju úchylku do map a plánků Laughing To je přesně to jak jsem si to představoval. Ke každému bunkru takovej výřez z mapy se zaznačenou polohou... nebo spíš pro několik objektů dohromady, část linie... Je tam možnost přidat na tu mapu šipečky s popisem, takže někdo prostě pooznačuje polohy objektů a odkaz vloží sem... asi takto: beta.mapy.cz
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145542Verze : 0
Crying or Very sad pozrel som liniu LII(VII) a zistil som, že sa nedá dostatočne priblížiť Sad
skôr by som potreboval prográmek, ktorý vyhľadané súradnice zaznačí do mapy Confused
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145544Verze : 0
MOD

Citace - koba :

skôr by som potreboval prográmek, ktorý vyhľadané súradnice zaznačí do mapy Confused

ale i takové programy jsou, třeba Geobáze, kde je ČR až do 1:50000 nebo OziExplorer, kde si kreslíš do libovolných map (ty si samozřejmě musíš někde sehnat, nejsou součástí programu)
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145546Verze : 0
Tak Jirko, s těma třema dlouhejma odstavcema nevim nevim... Confused třeba o K-50 se to prostě nedá napsat... to je objekt, na kterym se nic nedělo, něni nějak konstrukčně zajímavej, prostě nic, co by se o něm dalo napsat... stejně tak třeba N-90, T-2.. určitě jich je ještě víc, ale to bych se musel hrabat v lexikonu... Razz
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145549Verze : 0
tady nějaké příklady
Poradní forum pro sekci pevnostní stavby - Geobáze - příklad

Geobáze - příklad
Poradní forum pro sekci pevnostní stavby - OziExplorer - příklad

OziExplorer - příklad
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145552Verze : 0
S tou mapou to vypadá super - jen co usnou ti dva všeteční raraši (to jako synátoři) tak se na to v klidu podívám Laughing


to V.Pokorný - jasně, myslel jsem to s nadsázkou, abych vyjádřil důležitost jednotlivých částí příspěvku Wink


... no nic ... právě se mi snaží jedna všetečka napsat něco pod rukou na klávesnici... sákryš, necháš to...to je mojéééééééé, nešahej na tu myš...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145556Verze : 0
zany má samozřejmě pravdu (odkaz se mi tam nevložil Sad ) je to o dost lepší než Google a pevnosti se tam docela solidně dají najít. A souřadnice to umí (tedy ten program Smile ) taky.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145564Verze : 0
Ta mapa je supéééér - teďka vyhledávám olomoucký forty Laughing Laughing Laughing


to V.Pokorný - myslím, že máme zhruba stejnou představu - napsat konkrétní užitečné věci o objektech ... pokud možno tak jak to na síti není - tj. neopsané a z vlastní hlavy/návštěvy - vlastní tvorba.


Ta tabulka s údaji je užitečná podle mě jedank proto, že nemůžem zakazovat nikomu sem ty údaje dát - a pomocí té tabulky to trochu usměrníme. Zadruhé můžeme v pravidlech zakázat zakládat příspěvek, v kterém bude jenom ta tabulka a zatřetí jak už psal Bitaxe - jde o ucelenost údajů - když už se někdo na konkrétní objekt podívá, tak asi bude příjemné, když bude mít základní informace nahromadě, a nebude muset otevírat tři další stránky.


Ještě mě napadlo - v sekci zbraní jsou nějaké příspěvky týkající ze pevnostní výzbroje a pomocí údajů z tabulky prolinkujeme objekty a výzbroj.


A úplně nazávěr - když se přeneseme do obecnější roviny a nebudem se bavit jen o čsl. opevnění, tak si musíme uvědomit, že např. GPS od čsl. srubů na síti jsou, ale neviděl jsem ještě souřadnice např OWB, nebo pomořanského valu - a to je něco hledat ty bunkry v to nablblým polským křoví - to máš problém najít tvrz s podzemím! - nebo třeba polní opevnění z bramborové války - to taky asi nemáš zaměřený ...
A ještě primitivněji - dával jsem sem fotky z Puly - já nevím, kolik má pevnost Pula fortů !!! (no domlouval jsem se z adminem, že přes obchod koupím knížku o Pule, ale to su zvědavej, kdy si na to našetřím Laughing Laughing Laughing )
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145567Verze : 0
Ta mapa je fakt supééér - takhle krásně se tam dají zaznačit olomoucký forty Laughing
Já jsem nevydržel a musel jsem to sem dát Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145578Verze : 0
Jen nejdřív než začnete tohle vkládat zjistěte jak je to z právy - za tohle se celkem dost platí tak aby nebyl problém.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145580Verze : 0
... bereš mi to z klávesnice - proto jsem to taky nedával do "Olomouce", ale jen sem - ale stejnak je to super Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145584Verze : 0
minimálně odkazy na jejich mapy by měly být košer, když na to tam přímo mají udělátko...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145587Verze : 0
Mozna by nebylo od veci je skusit oslovit a uvidime - treba by to slo vyuzit
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145588Verze : 0
To jo - ale oslovit za www.valka.cz to by měl udělat asi admin - ne?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145589Verze : 0
Ten odkaz je určitě vpořádku:

Citace :

Přidání vlastní ikony na mapu
Jak to funguje:


Služba Mapy.cz (www.mapy.cz), Vám umožňuje označit na mapě jákekoliv místo a připojit k němu popisek. Na svou www stránku si pak můžete například k adrese firmy připojit odkaz či ikonku s odkazem na takto označenou pozici. Tím budou návštěvníci Vašich stránek daleko lépe informováni o tom, kde Vás najdou.
Tuto službu Vám nabízíme zdarma.
1. Označte pozici na mapě


Klikněte na místo na mapě, pro umístění šipky. Po zobrazení šipky na mapě stiskněte tlačítko "pokračuj".
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145591Verze : 0
To by mohlo být řešení, sice se mi snímek doplněný značkami zdá přehlednější pro vysvětlení, ale než přijít do konfliktu s autorskými právy je tohle uvedení lepší. Jen by mne zajímalo jak to bude až skončí betaverze a začne (doufejme) ostrý provoz. Tedy jestli tyhle věci přemigrují.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145623Verze : 0
No to je právě to co se mi na odkazech nelíbí - na síti už jsem klikl na nefungující odkaz tolikrát, e kdybych za každej dostal pětikorunu, tak bych to ani v hospodě nestačil propít Smile... a druhá věc - já bych ten obrázek rád editoval trochu víc, než zen umístění šipky s textem.. Ale pokud to jinak nepůjde...a já moc nevěřím, že by to šlo Crying or Very sad
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145626Verze : 0
tož je zkuste někdo oslovit a nebo napište Radkovi zda to neudělá on - jinak se nikamnedopracujem
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145627Verze : 0
Tak já bych to udělal takto - napíšu koncept, který zašlu Radkovi ke schválení a pak to tam pošlu WinkOno by to bylo samozřejmě užitečný nejen pro Pevnostní stavby...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145638Verze : 0
Confused: Nechcem rušiť vašu diskusiu, ale by ma zaujímala vaša reakcia na môj návrh vytvoriť spoločný priestor na pridávanie fotiek LO a TO. Totiž ešte jedna, dve línie a neviem ako sa budem orientovať vo svojej galérii Sad
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145711Verze : 0
MOD

Citace - koba :

Confused: vytvoriť spoločný priestor na pridávanie fotiek LO a TO. Totiž ešte jedna, dve línie a neviem ako sa budem orientovať vo svojej galérii SadNěkde to už Admin psal, ale vytvoření společné galerie je technicky nemožné - leda snad způsobem vytvoření společného uživatele a tan to cpát.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145739Verze : 0
to koba - založ teda fiktivního uživatele - třeba se jménem VII.sbor...a až budu dělat pohořelickou příčku, tak založím uživatele III.sbor etc... co ty na to?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145752Verze : 0
Môžem, ale ide mi o to, či sa nedá spraviť štruktúra viacerých priečinkov (folder) pod sebou v jednej fotogalérii (jedného užívateľa).
teda napr:


-VII. zbor
--LI
--LII
---101
---102


Totiž neviem, či má význam zakladať nového fiktívneho užívateľa na každý stavebný úsek.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145755Verze : 0
MOD
No skúšal som... nejde mi vytvoriť priečinok v priečinku Crying or Very sad .


to dav: Nedal by sa tomu vyhradiť dáky priestor (ja neviem, ftp, alebo čo...), kde sa to bude môcť pekne organizovať?


Predsa len, uvažujte, to tu za rok bude 40 fiktívnych užívateľov Confused
Neviem, či je to najlepšie riešenie...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145758Verze : 0
MOD

Citace - koba :

No skúšal som... nejde mi vytvoriť priečinok v priečinku Crying or Very sad .


to dav: Nedal by sa tomu vyhradiť dáky priestor (ja neviem, ftp, alebo čo...), kde sa to bude môcť pekne organizovať?


Predsa len, uvažujte, to tu za rok bude 40 fiktívnych užívateľov Confused
Neviem, či je to najlepšie riešenie...No na ftp si můžete pozakládat co chcete, ale vytahat to pak musite přes tagy img přimo na forum protože jinak to nejde.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145775Verze : 0
No tak potom je tu z môjho jedine takéto riešenie:


Urobiť na FTP ten systém (TO, LO, pod ne podúseky, zbory, línie atd...) a na fóre založiť podobnú štruktúru (na TO to už funguje, podobne by to chcelo aj LO). Už sme o tom debatili, no zvážte ešte tento návrh:


Je vytvorené fórum (chlievik) "lehke opevneni"


V ňom vytvorme chlieviky podľa línii ktoré sú zdokumentované. Vsúčasnosti to je línia VII.zbor/LII, ja ešte pridám ďalšie línie, ked nazbieram materiál... Jirko ty si vravel o nejakej línii, to bude ďalšia vec a i old_Mr-Grim prisľúbil, že dačo pofotí, tak uvidíme, prípadne keby sa zobudil V. Pokorný a dal sem dáke fotky svojich ropikov....... Proste urobia sa len tie, čo sú hotové - nebudú sa vytvárať prázdne


No a v tom by sa vytvorili fóra o každom objekte, kde vložíme tie fotky, prípadne dáke info.


teda vyzeralo by to takto:


LO (chlievik)
-VII. - linie LI (chlievik)
--LI/26 (fórum)
--LI/27 (fórum)
-VII. - linie LII (chlievik)
--LII/101 (fórum)
--LII/102 (fórum)
--LII-103 (fórum)


Nebudú sa zakladať prázdne fóra
Čo vy na to?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145777Verze : 0
MOD
to Koba - tak jak je to teď je to podle mě ideál - myslím z pohledu uživatele ... po úsecích, a ta tabulka s odkazama na jednotlivé objekty a typy - změny to podle mě znepřehlední.
Píšu to z pohledu uživatele - a nejsu směrodatnej ani z pohledu autora - jsem odkojenej DOSem a dlouhý seznamy souborů a adresářů mi moc velký trauma nepůsobí Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145785Verze : 0
OK, ja som sa síce nechcel odkloniť od súčasného stavu, len nahradíť fóra za chlieviky. Súčasný stav je dobrý, len pre mňa veľmi nepraktický. A neviem si predstaviť, že tam budem mať 200 objektov a orientovať sa v tom... (nie každý je odchovaný na DOSe Laughing Laughing Laughing )


Možno ešte otázka na dava ako admina - či by nešlo vo fotogalérii vytvoriť chlievik v chlieviku - proste priečinky pod sebou - spravil by som v svojej fotogalérii chlieviky podľa línii a do nich chlieviky podľa objektov.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145788Verze : 0
MOD
Add fotogalerie - Koba ptáš se na věci, kterým nerozumím - fotogalerie je Adminova záležitost a bohužel s ní přilišné zkušenosti nemám. Podívám se na to zítra v klidu domova a ozvu se po icq.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145847Verze : 0
Zkusil jsem tu tabulku napsat sem, abysmw viděli jak to vypadá, doufám, že tam není moc chyb Laughing
forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145866Verze : 0
pekne. jeden detail - nebolo by lepšie namiesto GPS napísať poloha?
ni každý vie čo je to GPS Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145933Verze : 0
MOD
OK Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#145972Verze : 0
K tabulce : Hned druhý řádek mi přijde naprosto zbytečný - na copsát úsek MO, když jsou objekty zařazeny v úseku, a ještě mají svůjcelí popis??? Kdyby to bylo třeba S-2 "U školy", tak v pořádku, alejinak tam je zbytečné, když už, tak by bylo dobré napsat : ŽSV II. Hlučín,


Podůsek - to by mohlo být, ale je blbost tam psát 1. podúsek - proč ne radši 1./II. Bohumín???


A chtěl bych požádat o vysvětlení termínu 1 a druhý sled v řádku posádka... nebylo by lepší napsat míroví stav a válečný??? Podle mého názoru je nevhodné tam psát poloviční počet... protože to tak skoro v žadnem připadě nebylo...


Teď ta spodní tabulka, kde je výzbroj


pokud vím, tak pancéřové prvky byli osazovány a ne stavěny Confused stejně tak by mě zajímalo, proč se u hl. výzbroje rozlišuje levá a pravá strana, když u pancéřových prvků toto rozlišení neexistuje... to by se rovnou mohlo napsat : 2xQ, 4xD atd... Confused
Celkově to postaveno/dochováno je podle mě úplně a absolutně na nic...


Ohledně překážek si samozřejmě v tabulce zapomněl na obvodovou překážku...


Samozřejmě že čekám na odpověď ve smyslu : tak vymysli ty tabulku a na tu hned také odpovím - je to zbytečné, vymýšlet ji nebudu Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146004Verze : 0

Citace :

Hned druhý řádek mi přijde naprosto zbytečný - na copsát úsek MO, když jsou objekty zařazeny v úseku, a ještě mají svůjcelí popis??? Kdyby to bylo třeba S-2 "U školy", tak v pořádku, alejinak tam je zbytečné, když už, tak by bylo dobré napsat : ŽSV II. Hlučín,


Podůsek - to by mohlo být, ale je blbost tam psát 1. podúsek - proč ne radši 1./II. Bohumín???Základní identifikační údaje jsem tam dal proto, že příspěvky ve faktografické části fóra by měli sloužit pro prolinkovávání odkazů z článků - takže si čteš obecně jakejkoli článek a je tam zmíněn MO-S 2. Ty na něho klikneš a otevře se ti tento příspěvek - takže složitě nepátráš po struktuře fora, ale chceš mít kompletní údaje.
Klidně je lepší tam psát ŽSV a třeba ten podúsek jak navrhuješ ty - ale v každém případě (i pokud by to bylo tak jak jsem navrhl původně) by se to mělo vysvětlit v těch "vysvětlivkách" - které mě mj. připadají nevýrazné.


Citace :


A chtěl bych požádat o vysvětlení termínu 1 a druhý sled v řádku posádka... nebylo by lepší napsat míroví stav a válečný??? Podle mého názoru je nevhodné tam psát poloviční počet... protože to tak skoro v žadnem připadě nebylo...Klidně


Citace :

pokud vím, tak pancéřové prvky byli osazovány a ne stavěny Confused stejně tak by mě zajímalo, proč se u hl. výzbroje rozlišuje levá a pravá strana, když u pancéřových prvků toto rozlišení neexistuje... to by se rovnou mohlo napsat : 2xQ, 4xD atd... Confused
Celkově to postaveno/dochováno je podle mě úplně a absolutně na nic...


Ohledně překážek si samozřejmě v tabulce zapomněl na obvodovou překážku...1) tak já zkusím napsat postaveno/osazeno ... třeba to vyjde Wink
2) u zbraní mě to připadne docela dobrej nápad (rozlišovat starny) - asi je navýrazné zařazení zbrane pod pancířem vpravo. U zvonů nevím - vlevo, vpravo...?
3) postaveno/dochováno - myslel jsem na to, aby měl čitatel informaci jednak o stavu v r. 1938 a za druhé o tom, co tam lze vidět nyní.
4) překážky - ok - zvlášť intreval a zvlášť obvod a podrobněji - to je dobrá připomínka.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146019Verze : 0
nemyslel jsem postaveno/dochováno, ale plánováno/postaveno - v případě střílen je to nanic, protože střílny byli osazeny všude... jinak ty zvony... mělo by z toho být aspoň patrné uspořádání zvonů... když se napíše ZN - KM - ZN, tak je z toho pratné, že kopule je uprostřed... a myslím, že by bylo dobré udělat jako jeden velký nadpis levá strana, pod tím by byli zbraně pod betonem, pod pancířem, obdobně pravá strana a čelní zbraně... U té osádky bych skutečně psal jen plný bojoví stav...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146025Verze : 0
Jo a ty střilny - samozřejmě že rozdělení střílen je v pořádku, ale tak jak je to rozdělené mi to připadá dost nepřehledné a chtěl sem tim docílit aby byli rozlišené i zvony - AJ a JA je dost podle mě nepřesné... když už tak AJ-N,nebo AJ-D protože zvony byli vyzbrojovány i těžkým kulometem... to by ve výzbroji asi chybět nemělo...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146026Verze : 0
plánováno/postaveno je u střílen skutečně nanic, ale když to chceš mít v jedné tabulce se zvonama, tak mě nenapadá jiné řešení.


pokud výslovně nenapíšeš, co znamená zápis ZN - KM - ZN, tak to bude jenon perlička pro nás zasvěcené Laughing - ale vyřešilo by se to rozdělením cele tabulky na vlevo/vpravo.


K typu zvonu - o tom píšu už od začátku - pokud byl ve zvonu TK, nebo to byl děl. poz. zvon, tak to bylo určitě z důvodu, který si zasouží, aby byl rozepsán mimo tabulku (stejně jako třeba ten minomet Wink )
...ale určitě není nic proti ničemu to přesněji specifikovat


To rozdělení celé 2. tabulky na vlevo vpravo (popř. čelní) je dobrej nápad - ale obratem mi netvrď, že rozdělovat zbraní pro blízkou obranu na vlevo a vpravo je nanic Laughing Laughing Laughing Laughing


... nedá mi to ... několik stránek zpátka jsi tvrdil, že kromě vchodáků měly všechny sruby vlastně stejnej úkol, a teďka se oklikou dostáváme k tomu, že:
tam ten srum má minomet
támhle ten má navíc kopuli
onen srub má z nějakého dobrého důvodu ve zvonu TK
tadyhle ten má zadse dělostř. poz. zvon ... proč asi
tady zase je PT příkop a tam ne
...takhle jsem myslel to, že se o každém srubu dá napsat co měl dělat Wink Prostě odsud viděli dělostřelci to, to, to a to. Tam zase byla cesta odtama tam a na ni střílel ten TK ve zvonu....
a taky je důležitý, že objekty tvořily obranné úseky jednotlivých rot - prostě mě udivuje to zarputilé lpění na stavebích úsecích. Já su projektant, a vžitotě jsem neviděl, že by investor hotové dílo členil dle projektoých stavebních objektů a provozních souborů ... je mě jasný, že je celkem zbytečný se k tomu vyjadřovat, ale já už su takovej donkichot.


to Kapa - myslím, že doporučené bylo 5 stupňů (to je ostatně jedno) - já se ptám, protože to skutečně nevím a nenapadá mě proč nestřílet na vojáky před překážkou a proč střílet na ty za ní ? Laughing Confused:
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146036Verze : 0
Trochu jsem upravil tu tabulku - zbytek až se vyspím Shocked
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146042Verze : 0
Chtěl bych se zeptat, jestli jdou vkladat tabulky z Excelu... chtěl bych sem vložit pro představu moje tabulky... Cool
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146273Verze : 0
Určitě Laughing Wink


Já osobně bych byl pro, aby pevnostní stavby měly taky nefaktografické-kecací fórum. Určitě se tady už řešilo složení betonu, Roechling, Point du Hoc a teďka ty překážky.


Možná by stála za to strutura:
Pevnostní stavby
-Československo
-Ostatní - zatím nezařazeno
-Názvosloví pevnostních staveb
-Obecné diskuze ... nebo tak nějak - ono to zní docela blbě
-Pravidla
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146842Verze : 0
to V.Pokorný - k té tabulce mě napadá - nemusíš to dělat v excelu. Když píšeš příspěvek, tak nahoře mezi tlačítkama "Table" a "Search" je otazník. Ten když zmáčkneš, tak se objeví nápověda a v ní se dá najít jak formátovat text - tabulky se dělají pomocí příkazů table, mrow, row, mcol a col.


Mě to trvalo skoro 2 roky, než jsem tu nápovědu objevil Embarassed
Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146845Verze : 0
Zkusil jsem napsat něco do R-S 74. Moc se mi to nelíbí - je to už dlouho, co jsem tam byl a nepamatuju se na detaily terénu, ale snad je z toho jasné, co jsem myslel tím popsáním toho co měl objekt dělat - vytváření hlavní palebné přehrady je jak to měly dělat, ne co Wink


Celej ten příspěvek je ale takovej nejistej - to je z toho, že jsem tam fakt byl dávno...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146852Verze : 0
Omlouvám se, že píšu takhle načtyřikrát Embarassed ... ale jsem sklerotik. Chtěl jsem k tomu příspěvku o R-S 74:
Nevím, jestli je to při čtení zřejmé, ale při psaní to bylo více než zřejmé - členění na stavební úseky a pak hned atomizace na jednotlivé objekty neumožňuje "logický" popis z pohledu úseku jednotlivých jednotek. V tom příspěvku je to zřejmé - pořád se do toho plete (a podle mě ne moc šťastně celý úsek 9./19.roty) - samozřejmě se dá založit zvláštní topik např. úsek 9./19. hraničářské roty. Pak je ale potřeba vyjasnit, co by mělo být v příspěvku o objektu a co v příspěvcích o částech linie..
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146860Verze : 0
Evidenční číslo ŘOP MO-S 2
Výzbroj vlevo-beton Q, D, D
Krycí název U školy
Výzbroj vlevo-pancíř ZN3-4
Stavební podúsek 1./II. Bohumín
Výzbroj vpravo-beton Q, D, D
Odolnost III
Výzbroj vpravo-pancíř ZN 3-4
Tvrz -
Čelní výzbroj-beton -
Osádka 42
Čelní výzbroj-pancíř KD 5-2
Objem betonu 2 601
Pomocné střílny N 3
Datum výkresu 1935
Granátově skluzy 5
Datum betonáže 10.-16.8.1936
Vytržené střílny hl. zbraní 2
Cena objektu bez vybavení
Zvony osazené/vytržené 3/3
Studna (hloubka) K 7,35
Levá intervalová překážka
Lomení objektu -
Pravá intervalová překážka
Poloha objektu (osa X)
Obvodová překážka
Poloha objektu (osa Y)
Nadmořská výška (m.n.m.) 209,6
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146911Verze : 0
Tak tohle by měla být doufam konečná podoba tabulek, kterou jsme s Kobou vypracovali... nějaké připomínky k tabulce??? Very Happy


Ještě se musejí teda dodělat vysvětlivky....
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146950Verze : 0
No, jirko je to na tebe ako na veliacom dôstojníkovi Very HappyVery Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146977Verze : 0
MOD
Technické příspěvky o převodu tabulek z excelu jsem přesunul sem:
forum.valka.cz


Já a velící důstojník cha cha cha řekl Fantomas Shocked
Já myslím, že je to v pohodě Wink
je pod to dej odkaz na vysvětlivky - forum.valka.cz
a do těch vysvětlivek připiš, co jsou ty čísla za zbraněma pod pancířem
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146992Verze : 0
Ještě mě napadlo - když už budeš v tom, napiš do vysvětlivek taky to co znamená MO-S 1... jakože je to z MO a S že je srub a 1 poř. číslo - třeba to i vlož jako zvláštní příspěvek - ono je to potom zřetelněji oddělený.... a taky třeba jak se skládá číslo podúseku ... dík


... a ještě to Koba - přidej prosím do vysvětlivek část o LO, ať je to univerzálně použitelný Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146998Verze : 0
Jirko k těm vysvětlivkám zbraní....


D ... TK vz.35 - to je podle mě docela nevyhovující.... čtenář by si moh z toho odvodit, že jak je u objektu D, tak byli vyzbrojeny těmito kulomety... nebylo by lepší napsat : D ... TK vz.37 (vz.35) ??? Nebo podobně??? Ono by tam mohlo být klidně jen : D ... TK vz.37 , protože když se klikne na ten odkaz, tak tam je určitě zmínka i vz. 35 Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#146999Verze : 0
...napadá mě - možná to trochu zaniklo - co říkáte na to, abych požádal o vytvoření kecací-nefaktografické sekce pro pevnostní stavby Confused: Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147001Verze : 0

Citace :

D ... TK vz.35... jasně - už to opravuju - já to psal a myslel na MO Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147004Verze : 0
K těm vysvětlivkam zkratek úseků...


Na Liberecku měli být těžké uzávery - nebylo by lepší napsat místo : Liberec - Harrachov tohle : Liberec - uzávěra Harrachov???


Asi tě už musím štvát s tim, jak do toho pořád rejpu, co??? Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147005Verze : 0
To kecací fórum by bylo dobrý...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147010Verze : 0
Rozhodně mě neštveš - teď mě neuvěřitelně sere server - pořád má problémy s připojením na databázi atd ...


Já tam klidně připíšu vysvětlení jak´s to napasl ty - je to stejně nedůležitý(vzhledem k počtu postavených objektů Laughing Laughing Laughing )
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147015Verze : 0
Tak když to vezmeš takhle, tak jo... ale když už se to píše, tak by mohli být ty informace přesný... Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147016Verze : 0
Jinak k te vysvětlivce úseků - možná by bylo lepší jen takhle


Ženyjní skupinové velitelstvíZkratka úseku
ŽSV II. HlučínMO
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147020Verze : 0
No to zas nééé - já to nemyslel tak, že když to není důležitý, tak že se můžou psát blbosti Laughing Laughing


Název je podle mě Liberec - Harrachov... Bratislava taky není předmostí Petržalka. A Komárno taky není žádná souvislá linie
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147021Verze : 0
Jinak když už jsi u toho Komárna, tak členění bylo nasledovně


ŽS 21 Bratislava - Správa staveb Bratislava
- Správa stavby Komárno


Ale k tomu bych Liberci... protože se o tomto úseku zmiňují snad jen tabulky v Lexikonu těžkých objektů od E.Stehlíka, tak vychám z toho... Je tam uváděno např. Prostor Harrachov... ale je tam též psano, že je to uzávěra... Very Happy tak bych prosil, kdyby jsme to tak taky mohli mít, protože to opravdu uzávěry jen měli být... už i při pohledu na mapku je to jasné... aniž by se to muselo psát... Komárno je podle mého taky jen úzávěra, protože objekty měli chránit most přez Dunaj a postřelovat její hladinu... ale zase - neni o tom skoro nic napsane, tak se neni co dozvědět a na osobní průzkum to je přece jen trochu z ruky...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147023Verze : 0
K těm zkratkám je taky něco v - Kupka: Pevnosti a opevnění v Čechách ...
Ale dá se to podle mě vyřešit dalším sloupocem s názvem poznámka.


V komárně jsem byl loni Laughing https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/28905
ale díval jsem se na něco jinýho


Podle Vondrovský : Opevnění z let 1936-1938 na Slovensku se dochoval jen Ko-S 3 a ten byl přestavěn na garáž
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147028Verze : 0
dal som niečo o názvosloví Lo do tých vysvetliviek...
mimochodom jirko, mal by si zmeniť žlté písmo vo fóre prekážky - žltú vôbec nevidno!


a ešte jedna vec - veliaci dôstojník - tým som myslel moderátora inkriminovanej sekcie Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147032Verze : 0
MOD
S tým Komarnom je to tak... netráp sa, ak nám vyjde, plánujeme s V.Pokorným navštíviť ten TO objekt ešte túto jar.


A ešte jedna vec, jirko - ako si napísal link na tie hrady - ak by si potreboval dáke info, mám SKVOST - originálne trojzväzkové vydanie "Slovenské hrady" z roku 1935. Niečo by som ti mohol poslať emailom, či oskenovať...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147034Verze : 0
MOD
Jirko, chtěl bych tě poprosit, jestli by si moh teda smazat ty tvoje tabulky z MO 2 a R 74 Very Happy když už jsme to teda vyřešili... Very Happy


Osud toho objektu v Komárně je smutný, ještě aspoň, že se ty zvony převezli na jižní moravu, jinak o mam doma knížku o vzpomínkách hraničářů z Komárna... je to moc zajímavé... Cool


Jinak jak říká Koba - během příštích měsíců projdem TO na Petržalce a zajedem i do Komárna Very Happy tam se snad podaří najít stanoviště Ko 1 a Ko 4... tak určitě bude podrobná fotodokumentace... jen tak pro zajímavost - v K 7 jsem stravil asi 2 hodiny a udělal 120 fotek, tak si asi představ, jak budu řadit na Blavě Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147037Verze : 0
žlutě jsem to udělal schválně - to jsou věci z těch příspěvků, co se nrtýkají překážek. Já jsem to přesunovat odsuď a nechtěl jsem mazat cizí věci, tak jsem to udělal žlutě, aby vyniklo to co se týká tématu.


To Komárno - já bych se hlásil za člena expedice taky - ještě musím vyfotit ten Werk v cigánově a celou Vážskou linii atd...


Laughing hele co myslíš těma hradama Laughing to je normální polygonální opevnění z první poloviny 19. století Laughing Laughing Laughing Laughing ... ty hrady můžou být super - mám nafocenej Plaveckej hrad - je tam krásná děl. bašta ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147038Verze : 0
MO 2 a R 74 - OK Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147041Verze : 0
Tak sme s V.Pokorným urobili ešte jednu Laughing Laughing Laughing verziu tabulky. Vyzerá to takto:Evidenční číslo ŘOP
Výzbroj vlevo-beton
Krycí název
Výzbroj vlevo-pancíř
Stavební podúsek
Výzbroj vpravo-beton
Odolnost
Výzbroj vpravo-pancíř
Tvrz
Čelní výzbroj-beton
Osádka
Čelní výzbroj-pancíř
Objem betonu
Pomocné střílny N
Průměrná pevnost zkušeb. kostek
Granátově skluzy
Datum výkresu
Vytržené střílny hl. zbraní
Datum betonáže
Zvony osazené/vytržené
Cena objektu bez vybavení
Levá intervalová překážka
Studna (hloubka)
Pravá intervalová překážka
Lomení objektu
Obvodová překážka
Poloha objektu (GPS)
Nadmořská výška (m.n.m.)jirko, môžem ti poslať vzorovú tabuľku na dopĺňanie, ak chceš...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147046Verze : 0
MOD
Jirko, klidně se můžem domluvit, ale my to máme spíš naplanované jako čistě bunkracká expedice... bude to cca na 4 dny... v sobotu odjezd dom, projít několik řopíků, všechny TO na slovensku, kouknout na nové a staré kasárny v komárně... no je toho dost.. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147056Verze : 0
Laughing Laughing Laughing
možná to tak nevypadá, ale ja jsem bunkrolog - pravda už je to tak 8-10 let co jsem aktivně blbnul, ale jednak mě chytla druhá míza a zadruhé si myslím, že bunkrologem je člověk doživotně. Akorát že jsu takovej šťoural... Embarassed
No nicméně nějak to třeba vymyslíme - Petržalku bych si rád prolezl - a v Komárně bych se asi oddělil - přece jen radši zmapuju polygonální opevnění - on je to unikát Wink A jak Petržalka tak i Komárno je zajímavé i z pohleru r. 1919.
Když se bavíme o Blavě - jsou tam kryty Luftšucu - ne?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147206Verze : 0
Já bych nějak teda vymyslel to kecací forum - prosím pomozte s názvem Laughing Laughing Laughing Laughing
A druhá věch založil bych něco jako "plánovací kalendář" Laughing já chcu udělat letos na pár místech teréní průzkum, ostatní určitě taky - tak to můžem zkoordinovat a nezatěžovat Poradní fórum ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147207Verze : 0
Tak co třeba : Kecací fórum pro pevnostní stavby ??? Já myslim, že je to celkem výstižné a originální... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147215Verze : 0
Jen co budu mít trochu klid, tak taky sepíšu co plánuju - třeba se někdo přidá.


Požádal jsem o založení Pevnostní stavby/Pevnostní stavby-otázky/odpovědi ... myslím, že je to potřeba Laughing


Napadlo mě co by se dalo ještě udělat s jednotlivýma úsekama - ale "výhledově" až to bude naplněný obsahem. Když to bude V. Pokorný(a doufám, že to nezůstane jen na něm...) plnit technickýma údajama - a já se pokusím (začnu od MO) to plnit popisem úseků jednotlivých rot, praporů...tak za čas, až se sejde dost údajů, tak to můžem rozdělit nějak takhle(názvy jsou jen pracovní):


Moravská Ostrava
-Objekty
--MO-S 1 ... atd
-Jednotky
--úsek 1./4. hraničářské roty ... atd...


ne? Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147386Verze : 0
Ja bych byl pro rozdělení na stavební podúseky... Very Happy ale to už jsem psal někde Cool
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147557Verze : 0
Preco? Zda sa ti to neprehladne? Nie je dobre to zas moc rozkuskovat, pamataj aj na tych s pomalsim pripojenim a celkovo, nasim cielom je poskytnut informacie, nie usporiadat sutaz v klikani Very Happy Very Happy Akurat sa urcite zalozia sekcie inych usekov, ked bude dost objektov.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147563Verze : 0
MOD
to koba - bavili jsem se o tom, že by se LO "výhledově" - až tam toho buse strááášně moc rozdělilo podle sborů?


druhá věc mě napadla - to by možná stálo za to už teď - vyčlenit v LO "typy objektů"
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#147807Verze : 0
Odeliť typy objektov v LO - výborný nápad


Delenie podľa zborov - áno, ale to je hudba veľmi ďalekej budúcnosti Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#148112Verze : 0
MOD
služební hlášení pro kobu Laughing Laughing
příští týden (přelom února/března) jsu na týdení dovolené - tož jsi moderátorem celých Pevnostních staveb - jo?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#148712Verze : 0
Roger
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#149095Verze : 0
MOD
Mám takovou poznámku - bylo by dobré uvádět do příspěvků o čsl. opevnění odkaz na zkratky:
https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/38495
Je tam mimo zkratek i prolinkování na zbraně na fóru.


Konkrétně mi jde o příspěvek
forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#151711Verze : 0
Laughing Laughing Laughing
Díky
Laughing Laughing Laughing


Já jsem nikoho nechtěl úkolovat - mě šlo o to, že když to v tichosti opravím, tak si toho nikdo nevšimne a příště to budu opravovat zase a pak znovu atd adt ... Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#151836Verze : 0
jirko:


Toto je tvoja parketa, tak dávam návrh najprv tebe: Standa založil niekoľko for o TO úseku Opava.
https://www.valka.cz/index.php/f/1281


navrhujem zriadiť ďalšiu sekciu: Stavební úsek "Opava"
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152192Verze : 0
MOD

Citace - jirka vrba :

Mám takovou poznámku - bylo by dobré uvádět do příspěvků o čsl. opevnění odkaz na zkratky:
https://www.valka.cz/topic/view/38495/
Je tam mimo zkratek i prolinkování na zbraně na fóru.jirka vrba:
No, sledujúc novozaložené Standove fóra "Opava" zisťujem, že tvoje karhanie sa minulo cieľa Sad Alebo niekto nesleduje čo sa deje v poradnom fóre Twisted Evil
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152313Verze : 0
MOD
No to že se to má linkovat i na vysvětlivky jsem zaznamenal až když to bylo už hotové .. no teď zrovna prolinkovávám "MO" ... pak bych se vrhnul i na "OP" ... ovšem je tam jeden problém .... ať koukám jak koukám ... tak jsem buď slepy nebo tak prostě není ani jeden objekt "OP" ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152377Verze : 0
Tak jsem upravil asi tak polovinu objektů MO ... víc jsem už nestih bo musím pádit na hodinu.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152380Verze : 0
OK - mě de o to, že i když ty vysvětlivky nejsou dokonalý (ale to je naše věc abychom to zlepšili) tak když si něco o opevnění otevře laik, tak aby neby ztracenej mazi těma L1, N, Q atd...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152429Verze : 0
Jasan - ale já tam většinou píšu např. Zbraň "M" - kulometné dvojče TK vz. 37(35) - ale to je jedno - do konce týdne by to mělo být ok


Ale je tu jeden problém .... prostě stavební usek Opava nemůžu najít ... smazaný by to být nemělo - počet zpráv odpovídá, ale koukám po pevnostech CZK ... a tam to není koba mi dal link ... hodilo mě to přímo na uvodní stránku forum.valka.cz ... tak nevím ale neudělal tady náhodou někdo chybu?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152450Verze : 0
Tak teď mi to podle toho kobova odkazu nemůže najít - prej to neexistuje ... ale někde by to tam mělo bejt ... bo mám furt dobrý počet příspěvků - by mi měly klesnout kdyby se to smázlo ne? HOlt tady někdo - něco udělalo chybu ...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152451Verze : 0
Tie fóra existujú, ale vidia ich len moderátori a administrátori. (Neboj sa, nikto to nezmazal). (ide konkrétne o fóra TO-Opava a LO-typologické fóra)


Poslal som adminovi SZ, predpokladám, že akonáhle bude mať čas, nastaví to. Zatiaľ prosím o trpezlivosť.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152453Verze : 0
MOD

Citace - Standa :

HOlt tady někdo - něco udělalo chybu ...

Chybu som spravil ja, keď som to hneď presunul. Nabudúce počkám, kým to admin NAJPRV nastaví.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152455Verze : 0
MOD
Presunul som všetky fóra OP naspäť do Československa, kým to admin nenastaví, moju SZ si už prečítal - neviem na čo sa čaká. Zatiaľ to teda opäť budú vidieť všetci.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152540Verze : 0
MOD
Typl bych si že admin nestíhá rychleji Wink


Dneska jsem si udělal první výletek - na pohřelickou příčku a tak jsem začal studovat jak to vložit do fóra. Asi bysme si měli ujednotit názvy příspěvků v LO. Narazil jsem na tyto věci:


1) musíme to psát "jednojazyčně" ... kvůli řazení příspěvků. Protože je moderátor této sekce koba navrhuju slovenštinu. Když se totiž bude psát III. sbor i III. zbor, tak se to pak neseřadí podle stavebních úseků Wink


2) kvůli tomu řazení bych navrhoval:


III. zbor/úsek 15 Pohořelice


3) když bude příspěvek jen o jednom objektu, tak:


III. zbor/úsek 15 Pohořelice/objekt 7510


vím, že se normálně píše za lomítko i typ objektu, ale do názvu příspěvku mi to připadne nadbytečné


Confused: co vy na to Confused:
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152778Verze : 0
V lahkých opevneniach rozlišujem dva typy for - linie a objekty (Zbory budu mať v buducnosti celu sekciu, fora o jednotlivych zboroch nevidim účelné zakladat). Pokiaľ ide o názvy fór zaužíval som tieto názvy:
ak ide o fórum o linii: linie lehkého opevnění VII. sbor: LII
ak ide o objekt: objekt III. sbor: 8/23A/D2


Môže to byť po česky - nevadí mi to (hovoríme len o názvoch).
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152793Verze : 0
MOD
Tož já to nějak napíšu - kdyžtak se s tí popereš Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#152795Verze : 0
Malá vsuvka, než začnu psát sáhodlouhosti na jiné téma -


jak to vipadá s viditelností Opavy a typologie LO pro nemoderátory?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#153062Verze : 0
Psali jsme s s Kobou sz o LO a jde o toto - teda co jsem pochpil:


Jak dělat LO .... to zní sqvjele Laughing


To znamená:


Jaké informace a v jakém rozsahu budeme shromažďovat a jak je budeme uspořádávat. Je zde jedna rovina - analogie k databázi ropiky.net - tj po sborech a úsecích sepisovat jednotlivé řopíky a základní údaje k nim. Ty udaje bysme si měli ujednotit. Přemýšlel jsem o tom jestli to má cenu, když už to dělá někdo jiný a dospěl jsem k názoru, že ano - jde totiž o nezávislé ověřování údajů. To by ovšem znamenalo nepoužívat údaje ropiky.net, právě abychom se jinou cestou dobrali stejného výsledku a tím ho potvrdili. K údajům, které shromažďuje Koba - https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/38352 by mě připadly užitečné ještě azimuty střílen. U GPS je problém, že to asi hodně lidí nemá jak změřit.


Tak to je jedna rovina a u té se asi vcelku shodneme. Pak tu vyvstává druhá rovina a to se mi ozřejmilo, když jsem chodil u Pohořelic a pak dělal příspěvek. Je to stejný jako u TO, ale u řopíků to vynikne markantně - výšeuvedená databáze objektů byť by v ní bylo sebevíc údajů neposkytne nikdy úplnou informaci o opevnění. Jde mi o průběh linie v terénu, jednotky, které ji meli obsazovat atd atd.


Abych to trochu přiblížil - ale asi se mi to jako obvykle nepovede - pokusil jsem se u popisu úseků 15 a 16 charakterizovat, jak probíhá linie - není to dobrý, budu to určitě přepisovat, ale šlo mi o celé úseky - např úsek 15 vede v západní části za vrcholem výrazného hrebene - jaká je to skutečně dominanta člověk uvidí až když tam stojí - a pak se linie stáčí z hřebene dozadu podél potoka. Potok samotný není podle mě nějaká vážná překážky a při tom jak linie leze z hřebene zůstávájí v předpolí linie právě dva vrcholy na konci toho hřebene - proč to naprojektovali tak nedokážu říct. Na ropikach.net je v popisu této části linie napsáno celkem nicneříkající, že vede rovnou krajinou bez výrazných překážek, ale když jsem tam chodil, tak mi naopak průběh linie a její začlenění do krajiny připadly výrazné a zajímave ...


taž nevím, jestli někdo pochopí co píšu


Do o to jaké údaje a jak se dají napsat o LO navíc, než strohá databáze (kterou určitě taky budem dělat). Já totiž cítím (a nejen u LO ale taky u TO a už jsem se to pokusil dříve napsat), že pouhý výčet objektů a jejich stavebně/technická data (popř. jiná data) nejsou vše co můžem o LO říct.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#153067Verze : 0
Takže najprv ohľadne viditeľnosti nových sekcii Opava a v LO: V čase písania tohto príspevku boli stále neviditeľné (Všetky dáta z nich som presunul naspäť do viditeľných fór). Neviem, kde je problém, adminovi som písal SZ asi pred týždňom, pričom si ju prečítal, potom som to zahlásil ako chybu do fóra - https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/39979 (môžete pridať pár teplých slov, ak chcete, viac ľudu - viac sily Laughing Laughing Laughing ), ale neviem, či admin fakt na to zabudol a nečíta, alebo skúša našu trpezlivosť... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Pokiaľ ide o LO, ja sa tiež prispôsobím ľudu. Totiž moja predstava je nereálna: Chcel som vytvoriť priečinok (folder) ku každému navštívenému objektu, kde by hocikto mohol pridať fotky a kam by sa linkovalo z tabuliek v stavebných úsekoch. Postrehol som však, že napríklad jirko všetky fotky uploadol priamo do fóra. Ja nechcem dávať nejaké ustanovenia: takto a takto, proste ako cítiš, že by to malo vyzerať, to sprav... Nevýhodou súčasného systému je nekomplexnosť, čo mnohým vadí a odrádza ich to od prispievania. Ak sa nemýlim, napríklad V. Ale nič lepšie mi nenapadá, preto sa k tomu vyjadrovať nebudem a zariadim sa (ako moderátor LO) tak, ako sa dohodnete.


jirko: 15. linia má aj nejaké čísla VEČ, prípadne ak by si chcel, napíš do fóra na ropikoch.net, že čo s tým, alebo ak by si chcel, môžem napísať mail povereným. každopádne by som tam tie fotky pridal Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#153069Verze : 0
MOD
úsek 15 Pohořelice má VEČ napsaný na bunkrech, ale na ropikach.net jsou jen čísla ŘOP - a už to tam ne foru někdo řešil a k ničemu se nedospělo.


Co si představuješ pod pojmem komplexnosti - je TO komplexní?


... předně bysme si měli ujasnit PROČ to děláme. Z toho pak logicky vyplyne rozsah a členění.


Myslím, že LO by se klidně mohlo členit po sborech. V každým sboru by byl jednak přehled, kde by byla tabulky s úsekama, taktickýma velitelama, příslušnýma praporama ZH, počtama postavených objektů, atd. Pak by tam byla nějaká mapka organizace výstavby a taky taktická a operační charakteristika příslušné části obranné linie. Z tabulky be se to mohlo pak linkovat do příspěvků ke konkrétním úsekum, popřípadě do jednotek - ale to už je moc Laughing


No a příspěvek konkrétního úseku by mohl vypadat jako ten tvůj - tj tabulka, znovu se přimlouvám za azimuty střílen, pak nějaká podrobnější mapka a nějakej pokus o charakteristiku příslušného úseku - já se o to snažil, ale budu to muset překopat ... psal jsem to v rychlosti, abych to nezapoměl, bo si nedělám pozámky. Fotky klidně z větší části do galerie(já mám blbej zvyk z mozily - ona mě totiž galerie moc nejede, tak musím strkat fotky do fóra Crying or Very sad ), ale sou i fotky, který neprolinkuju do tabulky ke konkrétním objektům - ty bych do přímo fóra klidně dal.


Ale toto je čisté teoretizování, protože máme jen 3 úseky a ty dva moje jsou jen takové počáteční průzkumy - ale předělám to aby to nějak vypadalo.


HLAVNĚ SI ALE MYSLÍM - A NEPLATÍ TO JEN PRO LO - ŽE BYSME SI MĚLI UJASNIT CÍL NAŠEHO SNAŽENÍ. Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#153086Verze : 0
No nicméně v nejbližší době se posnažím překopat moje příspěvky do nějaké lidské podoby, abysme měli nad čím dumat Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#153087Verze : 0
Admin nastavil práva, tak som všetko presunul kam patrí, Jirko, ešte teba by som poprosil - rozhodni, či fóra v sekcii LO: "inundační šachta" a "lafeta UL1" pôjdu do typológie, či nie. Ak sa rozhodneš, že hej, môžeš ich presunúť, alebo napíš a presuniem ich ja.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#154014Verze : 0
MOD
O nasledujúcej veci som už rozprával s davom, ešte by som to sem chcel napísať: V sekcii LO bola založená podsekcia oblasť VII. armadneho zboru. Sem chcem presunuť všetky fora o liniach danej oblasti a založiť fora ku každemu objektu, ku ktoremu mam fotky. Je toho síce dosť, ale so súčasným stavom vo fotogalérii nie som spokojný (striedavo tam funguje diakritika a už sa mi to vymklo zpod kontroly - je tam toho proste veľa a teraz mám nové fotky z línie LIII a už by sa tam proste nezmestili - aspoň ja by som v tom mal guláš) Toto sa mi vidí rozumnejšie, na podobnom princípe fungujú aj iné sekcie, napríklad nemecke jednotky, kde je forum ku každej jednej divizii...
Samozrejme nebudeme zakladať prázdne fóra, len tie objekty, ktoré mám zamerané, nafotené.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#157149Verze : 0
MOD
Jirko, potreboval by som (ak máš) mapu VI. armádneho zboru LO, takú ako si uploadoval na forum.valka.cz
Ak máš, prosím pošli mi ju SZ, alebo urob fórum VI. zbor v sekcii LO.


A ešte jedna vec: pamätám sa, že si dosť hovoril o tom, že je vhodné uvádzať vzájomnú polohu objektov a spôsob ako boli obranne rozložené. Ku liniam, ktoré som pozakladal, mám vždy zemepisné súradnece, tak by som sa chcel takto poradiť - rád by som vytvoril nejakú mapu, kde by sme presne zaznačili polohu objektov, aby bolo lepšie vidno, ako boli v priestore rozložené a orientované.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#157864Verze : 0
MOD
Konečně se zase ozývám Laughing


Trochu se mi nahromadily rodinné a pracovní problémy, takže jsem neměl čas (a ani síly a náladu) chodit na válku...tož asi už to bude lepší, tak se do toho zase pustím


- VI. sbor nějak vyrobím Wink


- co se týká toho plánku, to je podle mě docela důležitý - třeba už jen když to hledáš - ne každý má GPS ... já myslel kromě plánku i nějakou stručnou charakteristiku úseku ... jen co se k tomu dostanu, tak udělám něco s těma Pohořelicema a Mor. Krumlovem ... a příští týden bych se chtěl kouknout na Vranovskou přehradu.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158060Verze : 0

Citace - jirka vrba :

- VI. sbor nějak vyrobím Wink

Mapku ku VII. zboru si vyrábal sám??? Je perfektná.


Citace - jirka vrba :

- co se týká toho plánku, to je podle mě docela důležitý - třeba už jen když to hledáš - ne každý má GPS ...

To je pravda, ale keď si všimneš, ja nedávam do fora suradnice v tvare XX,XXXXX° ako je tomu v databázi www.ropiky.net, ale v tvare XX° YY' ZZ,Z''. Z takéhoto zápisu netreba na hľadanie GPS prístroj, ale postačí hocijaká mapa s rovnobežkami.Citace - jirka vrba :

...já myslel kromě plánku i nějakou stručnou charakteristiku úseku...

Napíš, čo máš konkrétne namysli pod pojmom "stručná charakteriatika".
Ešte by som sa vrátil k tomu VI. zboru - včera som hovoril s Martinom Drobňákom cez ICQ, ktorý býva na východe Slovenska ohľadne línií LO, pozerali sme aj databázu na www.ropiky.net. Predpokladám totiž, že v priebehu tohoto leta prejdem a zameriam celé Záhorie - to jest všetky objekty LO na západnom Slovensku (aj tých pár vložených do línie TO v Bratislave - Petržalke). Kedže objekty na juhu stredného Slovenska boli počas okupácie dôkladne zničené, ostane na prieskum východná časť. Tu bolo tiež zničených niekoľko línií objektov, ale na www.ropiky.net je zameraná jedna dodnes stojaca línia a je tam mnoho dalších bez akýchkoľvek poznámok. BUdem sa ešte musieť poradiť so skúsenejšími kolegami, či má význam hľadať niektoré línie (ak hej, ktoré), totiž ten VI. zbor je dosť málo zmapovaný a keďže sa nachádza tak ďaleko od Čiech, je pravdepodobné, že sa tam tak skoro nik nevyberie. .....späť k téme: Na to som chcel najprv tú mapku, Jirko, teda ak by to nebol problém...
Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158092Verze : 0
MOD
Otázka bola presunutá sem z fóra https://www.valka.cz/topic/view/41141/
koba

______________________________________________________________


Jiří, to tu takto budete popisovat všechny lehké objekty u nás stojící??? Laughing
(ony pro mé pobavení tedy stačí i objekty těžké...) Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158792Verze : 0
Myslím že táto otázka patrí do sekcie otázky a odpovede. Wink
Odpoveď: Áno, budeme takto popisovať všetky objekty LO, ktoré navštívime. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158883Verze : 0
MOD

Citace - koba :

Myslím že táto otázka patrí do sekcie otázky a odpovede. Wink
Odpoveď: Áno, budeme takto popisovať všetky objekty LO, ktoré navštívime. Very Happy

Potom se budu rád dále bavit Laughing
Nějak nechápu význam popisovat zde každý jeden lehký objekt - třeba to éčko na Vranově, jak sem vrazil Jirka - to ano, zajímavé objekty - proč ne, ale obyčejnou šestatřicítku céčko, ještě k tomu prakticky ničím nezajímavou (dál na Zemské bráně, pane jo, tam jsou kousky Wink ), to mi příjde už trochu jako cvokárna...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158915Verze : 0
pozri: v krátkosti by som to objasnil takto:


Pri prechádzaní línií LO sa obyčajne získa množstvo poznatkov a fotografií. Tieto fotografie a poznatky (poloha GPS a podobne) je dobré zapísať do fóra nejakým spôsobom. A hlavne pokiaľ ide o fotografie toto je najjednoduchšia cesta ako ich usporiadane a relatívne jednoducho vložiť do fóra. Opýtaš sa "Načo to všetko, ked sú všetky VIAC-MENEJ (až na atypy) rovnaké"? Ja sa opýtam "prečo nie?" Je množstvo ľudí, ktorých táto téma zaujíma a ktorým sa tieto informácie zídu pri plánovaní návštev jednotlivých línií. A navyše každá línia je jedinečná a zaujímavá, vzhľadom na prostredie do ktorého je postavená. A to je práve mojím cieľom (myslím, že aj Jirkovým) - nejako podľa súradníc spraviť mapu zobrazujucú vzájomnú polohu objektov v teréne.
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158921Verze : 0
MOD

Citace - koba :


Pri prechádzaní línií LO sa obyčajne získa množstvo poznatkov a fotografií.

Opravdu? Laughing Ačkoli na to možná nevypadám, nějakou tu desítku lehkýh objektů jsem už přeci jen prošel... Wink

Citace - koba :


Tieto fotografie a poznatky (poloha GPS a podobne) je dobré zapísať do fóra nejakým spôsobom. A hlavne pokiaľ ide o fotografie toto je najjednoduchšia cesta ako ich usporiadane a relatívne jednoducho vložiť do fóra.

A proč psát ke každým objektům GPS atp.? Nepřijde ti, že nosíte vzhledem k existenci serveru ropiky.net tak trochu dříví do lesa?
Toto fórum není absolutně stvořeno pro vytváření (již existující a řekl bych že dokonalé) databáze lehkých objektů. Myslím, že normální bunkrák, který se chce jet podívat někam na LO, si stáhne z řopíků data GPS, seznamy objektů a jde na věc! O existenci nějaké "databáze" na válce nemá ani potuchy a i kdyby měl, upřímně řečeno by mu asi trvalo týden, než by si to, co potřebuje, vytáhl...
Co se týče ještě těch objektů na řece Moravě na Slovensku, řekněme, že to na řopíkách není dokonale zpracované, ovšem dělat paralelní "databázi" ještě k tomu formou diskusního fóra lehkých objektů v České republice mi opravdu přijde trošku zbytečné...
Oceňuji vaší snahu, nicméně mám dojem, že to tady děláte tak trochu pro sebe.
Jirko, s tím, že "jde totiž o nezávislé ověřování údajů" - to není moc dobrý argument. Jakých údajů? GPS souřadnic? Nepřijde ti, že jich je u některých objektů v databázi na řopíkách až přehršel a tak se navzájem potvrzují či vyvracejí dostatečně?


Citace - koba :


Opýtaš sa "Načo to všetko, ked sú všetky VIAC-MENEJ (až na atypy) rovnaké"? Ja sa opýtam "prečo nie?" Je množstvo ľudí, ktorých táto téma zaujíma a ktorým sa tieto informácie zídu pri plánovaní návštev jednotlivých línií. A navyše každá línia je jedinečná a zaujímavá, vzhľadom na prostredie do ktorého je postavená.

Opakuji zcela neskromně, že nejsem až tak docela začátečník, takže se mnou nemusí být takto komunikováno.
Ano, je množství lidí (včetně mě), které lehké opevnění zajímá, ale říkám zcela otevřeně, že než bych se prohrabal tady na Válce, měl bych ten úsek který chci projít zjištěný desetkrát z řopíků.net a z literatury.
To není nic proti vám, jen se snažím vysvětlit, že metoda fóra jako databáze je kravina a zkrátka jsem tuto logiku "faktografických fór" za nějaký ten pátek svého působení zde stále nestihl pochopit. Diskusní fórum je pro tvoření jakékoliv databáze nevhodné a je v tom bordel.

Citace - koba :


A to je práve mojím cieľom (myslím, že aj Jirkovým) - nejako podľa súradníc spraviť mapu zobrazujucú vzájomnú polohu objektov v teréne.

Znovu vám nechci kazit radost, ale před týdnem jsem mluvil s Tomášem Kamenským a v dohledné době by měl existovat speciální mapový server, který vznikne zřejmě ve spolupráci s opevneni.cz.
A obávám se, že 90% lidí, když se bude chtít podívat na mapu, se nebude půl hodiny proklikávat Válkou...


Doufám, že jsem nebyl zle pochopen...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#158931Verze : 0

Citace - Fuky :

Opravdu? Laughing Ačkoli na to možná nevypadám, nějakou tu desítku lehkýh objektů jsem už přeci jen prošel... Wink


...


Opakuji zcela neskromně, že nejsem až tak docela začátečník, takže se mnou nemusí být takto komunikováno.

Aj keď moje slová boli reakciou na tvoj príspevok, písal som to všeobecne tak aby to pochopil KAŽDÝ, kto si položil, či položí rovnakú otázku ako ty. V žiadnom prípade by som nechcel aby sa to niekoho osobne dotklo.


Citace - Fuky :

A proč psát ke každým objektům GPS atp.? Nepřijde ti, že nosíte vzhledem k existenci serveru ropiky.net tak trochu dříví do lesa?
Toto fórum není absolutně stvořeno pro vytváření (již existující a řekl bych že dokonalé) databáze lehkých objektů. Myslím, že normální bunkrák, který se chce jet podívat někam na LO, si stáhne z řopíků data GPS, seznamy objektů a jde na věc! O existenci nějaké "databáze" na válce nemá ani potuchy a i kdyby měl, upřímně řečeno by mu asi trvalo týden, než by si to, co potřebuje, vytáhl...
Co se týče ještě těch objektů na řece Moravě na Slovensku, řekněme, že to na řopíkách není dokonale zpracované, ovšem dělat paralelní "databázi" ještě k tomu formou diskusního fóra lehkých objektů v České republice mi opravdu přijde trošku zbytečné...
Oceňuji vaší snahu, nicméně mám dojem, že to tady děláte tak trochu pro sebe.

Teraz opäť hovorím za seba: O LO som sa začal zaujímať, keď som vôbec nevedel o www.ropiky.net. Prvé výpravy som robil s cieľom priniesť nejaké informácie sem. Je pravda, že databáza na www.ropiky.net je hoci svojím chybám podľa mňa unikátna, sám som do nej doplnil niekoľko desiatok fotiek a súradníc zo slabšie preskúmaných línií a plánujem v tom aj pokračovať. Ale mojou prioritou je valka.cz, preto som dával pôvodne fotky do fotogalerie, to je však pri väčších množstvách fotografií nepriateľné. Súčasný systém fóra nie je najvhodnejší (databáza na ropikoch je lepší systém), no myslím, že postačuje. O tom, či to má "zmysel" sa tu už hovorilo, nechcem sa k tomu vracať, riešili sa tu slová ako "komplexnosť", "účel" a podobne...ak niekto o tejto stránke nevie a chodí po info na www.ropiky.net, tak tie údaje nájde tam a nie je nikde problém. Ak niekto nájde to čo potrebuje tu, tiež nikde nie je problém. To koľko ľudí ich kde nájde neriešim, nezaujíma ma to. Nosením dreva do lesa by som to zrovna nenazval - skôr mám taký pocit keď uploadujem foto na ropiky.net k objektu, ktorý tam má už 20 iných fotiek. Tu zatiaľ nič také nie je a myslím, že to nikomu neuškodí.


Citace - Fuky :

Diskusní fórum je pro tvoření jakékoliv databáze nevhodné a je v tom bordel.
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Bordel? A ja som sa tak snažil. Sad
Laughing Laughing Bordelom by som to nenazval, no súhlasím, že databáza je lepší systém. Ak má niekto záujem, môže sa dohodnúť s adminom a spraviť dačo vhodnejšie. Iniciatíve sa medze nekladú. Wink Laughing Laughing Laughing


Citace - Fuky :

Znovu vám nechci kazit radost, ale před týdnem jsem mluvil s Tomášem Kamenským a v dohledné době by měl existovat speciální mapový server, který vznikne zřejmě ve spolupráci s opevneni.cz.
Ak to je pravda, je to super. Asi budem medzi tými 90% návštevníkmi Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#159002Verze : 0
MOD
Shocked
dělejte, co umíte, pánové...
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#159103Verze : 0
Jirko, poprosil by som ťa aby si u LO typov A-1X0 v názvoch sekcií uvádzal opevnenie objektu s malými písmenami. Je to síce detail, ale aby to bolo jednotné Smile
Teda nie A-140Z, ale A-140z


Dik
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#160587Verze : 0
MOD
Mám dotaz - je nutné u příspěvku tohoto typu mít uvedenou červenou šipku?
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#160633Verze : 0
MOD

Citace - Martin Smíšek :

Mám dotaz - je nutné u příspěvku tohoto typu mít uvedenou červenou šipku?

Síce to je Jirkova sekcia, ale dovolil by som si odpovedať:
To že je tam šípočka značí, že ten topic čaká na doplnenie informácií (fotky, tabuľka, či článok). Informácie, ktoré ten tvoj link poskytuje sú v hocijakej knižke a nájdeš ich aj na internete.
Viď diskusiu Kvalita versus kvantita Wink
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#160641Verze : 0
MOD
OK, tak si ale najeď na tu červenou šipku a uvídíš, co se ti zobrazí. Když pak klikneš na ten odkaz, tak to není pravda. Smile
URL : https://www.valka.cz/Poradni-forum-pro-sekci-pevnostni-stavby-t18929#160643Verze : 0
MOD