Main Menu
User Menu

Podrážové střelivo se šípovou stabilizací

Podkaliberná šipovita municia

Diskuse
Buducnosť vojenských projektilov utočnych pušiek sa vraj bude uberať použitím šípovych striel.
Nemá niekto bližšie informácie o konštrukcii a použitých materialoch.
Najmä ako prebieha výroba, konkretne vyhotovenie a pripojenie stabilizačných krídelok ku projektilu.
Ďakujem.
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#280880Verze : 0
U těchto typů střel se využívá většího průřezového zatížení (hmotnost střely na plochu pruřezu), čímž se dosahuje větší průbojnosti při stejné hmotnosti střely. Dochází tím samozřejmě k prodlužování střely. Pokud je prodloužení malé, tak do 6ti násobku ráže, lze použít stabilizaci rotací. Pokud je delší, je nutné použít šípovou stabilizaci. Tam může být buď do rážová (průměr shodný s ráží zbraně) nebo nadrážová (průměr větší než ráž zbraně). Rážová může být navařená, napájená, zalisovaná a pijištěná kolíkem, nalepená, atd... Nadrážová bývá uložená na otočném čepu, při výstřelu setrvačná síla působící na křidélka, způsobí jejich odklopení. Přiložený obrázek napoví Smile


K obrázku:
1 - Tělo střely
2 - Odklopná křidélka
3 - Pevná křidélka


Co se týče materiálů: Nejvhodnější je materiál s co největší pevností a tvrdostí. Běžně se používá legovaná ocel, spékané kovy a dokonce i ochuzený uran (velmi pevný kov)
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#283435Verze : 0
Flešetková munice pro útočnou pušku tady už byla, např. Steyr ACR, ale neprosadila se, mj. kvůli menšímu ranivému účinku.
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#283498Verze : 0
Podkaliberní střela není flešetová munice. Flešetový náboj obsahuje více než jednu střelu pro zvýšení pravděpodobnosti zásahu. Používá (použival?) se například pro náboje do brokovnic. Ale to už jsme OT.


Další konstrukce podkaliberní munice je obrázku:
Jedná se o náboj 7,62 Tokarev, střela je stabilizována rotací, plastové vodící pouzdro bude pravděpodobně celistvé. Více informací o tomto náboji nemám k dispozici.
Podrážové střelivo se šípovou stabilizací - 7,62 x 25 (Zdroj: internet)

7,62 x 25 (Zdroj: internet)
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#283627Verze : 0
Flešeta je střela se šípovou stabilizací malé ráže, lhostejno jestli balená po jedné nebo po více kusech - v programu ACR byla jedním z kandidátů i útočná puška střílející náboje obsahující tři flešetky, Steyr šel cestou jen jedné flešetky v každém náboji a automatické střelby. Oficiálně se munice pro ACR jemnuje 5.56mm SCF, což znamená Synthetic Cased Flechette.


https://www.steyr-aug.com/acr2002.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Steyr_ACR
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#283632Verze : 0
ACR bola konštruovaná na základe súťaže US ARMY na novú útočnú pušku. To, že by flešetová FSDS munícia pre ACR mala malú ranivosť alebo efektivitu v cieli, nebol pokiaľ viem dôvod nezadania objednávky. Naopak ranivosť (alebo zastavovací účinok) a priebojnosť boli hodnotené ako dobré. Steyr má s konštrukciou FSDS munície pre ručné zbrane skúsenosti - napr. ich AMR-ka IWS 2000 ráže 15,2 mm s muníciou APFSDS, ktorá dosahuje priebojnosť 40 mm RHA vo vzdialenosti až 1000 m.
Vývoj ACR bol napriek zrušeniu súťaže dokončený a Steyr vedie ACR ako pripravenú na sériovú výrobu (myslím do 6 mesiacov alebo tak...)
Príkladom zbrane strieľajúcej viacnásobné flešety je automatická "brokovnica" Heckler Koch CAWS, mimochodom, podobne ako ACR konštruovaná pre US ARMY a nakoniec neobjednaná.
Munícia s výklopnými stabilizátormi má značné aerodynamické nevýhody hlavne pri vysokých rýchlostiach a je podstane ťažšie dosiahnuť takú výrobnú presnosť, aby sa dalo strieľať na väčšiu vzdialenosť.
URL : https://www.valka.cz/Podrazove-strelivo-se-sipovou-stabilizaci-t76109#299820Verze : 0