Main Menu
User Menu

Pamětní kříž na tažení z roku 1866

Erinnerungskreuz 1866

Pamětní kříž na tažení z roku 1866
Erinnerungskreuz 1866Válečný rok 1866 je z pohledu každého sběratele zajímavý na faleristické památky, řády a vyznamenání, které se nacházejí v našich sbírkách.


Věrným vojenským spojence Rakouska byla Saská armáda pod velením saského korunního prince Alberta. Saský armádní sbor byl významnou silou neb měl:


20 praporů pěchoty
16 eskadron jízdy
58 děl.


Celkový počet bojovníků dosahoval 20 000 mužů.


Pamětní kříž pro bojovníky založil saský král Jan dne 22. května 1867.


POPIS DEKORACE:


Avers:
Kříž leopoldského typu raženy ve světlém odstínu bronzu se zvýšeným okrajem. Plocha ramen kříže je jemně zrněna. Mezi rameny jsou krátké paprsky, které se ke středu kříže pravidelně prodlužuji. Střed kříže je mírně konvexní s monogramem J. R. (JOANNIS REX - Král Jiří). Monogram je převýšený královskou korunu. Vše je zarámované věnce tvořeným dvěmi dubovými ratolestmi.


Revers:
Okraj kříže je stejně jako u aversu široce zvýšený, plocha ramen je mírně zrněná. Ve středu kříže je jednoduchý letopočet „1866„, který je opět rámován dubovým věncem .


Vlastní kříž je pomocí podkovitého ouška a prstence zapojen do vlastního závěsného očka .
Velikost kříže je 30 mm, váha 10 g.


Stuha pro bojovníky je 34 mm široká zlatožlutá se třemi světlými modrými proužky v šířce 4 mm, které jsou od sebe 6 mm vzdálené .


Stuha pro nebojovníky má obracené barvy, je světlemodrá s třemi zlatožlutými proužky. Samotný kříž je zcela identický s křížem pro bojovníky.


Stuhy jsou splývavé nebo složeny v trojúhelník .


Poznámka, mezi přední znalce faleristiky z roku 1866 patřil mimo pana Měřičky i pan Jan VACEK z Jaroměře, jehož sbírku militárií z tohoto období jsme jezdili obdivovat. Byl to však především pan Václav Měřička, který s pomocí pana Vacka zpracoval formou katalogu pamětní medaile a odznaky z tohoto období .


Literatura:
Václav Měřička: Pamětní dekorace z války roku 1866 (Praha 1966)
Václav Měřička: Dekorace z prusko-rakouské války v roce 1866
Bernard Leidl: The Prague city Militalia Medal of 1866
Pamětní  kříž na tažení z roku  1866 - Privátní sbírka J.K.

Privátní sbírka J.K.
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-tazeni-z-roku-1866-t102209#368731Verze : 0