PA-3 DM

     
Název:
Name:
PA-3 DM PA-3 DM
Originální název:
Original Name:
PA-3 DM
Kategorie:
Category:
samopal sub-machinegun
Výrobce:
Producer:
Fabrica Militar de Armas Portátiles "Domingo Matheu", Rosario
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost nenabité zbraně:
Weight Unloaded:
3,45 kg 7.61 lb
Ráže:
Calibre:
9 mm
Náboj:
Cartridge:
9 mm Luger (9x19)
Délka:
Length:
693 / 623 (s pevnou pažbou) mm 2ft 3,28in / 2ft 0,53in (with wooden butstock)
Délka hlavně:
Barrel Length:
290 mm 11,42in
Kapacita zásobníku:
Magazine Capacity:
25
Výkony:
Performance:
 
Rychlost střelby:
Rate of Fire:
650 ran/min 850 rpm
Úsťová rychlost:
Muzzle Velocity:
400 m/s 1312.3 ft/s
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
Patrně stejná konstrukce jako čs. samopal 23. -
Zdroje:
Sources:
Archiv autora

URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#401888 Verze : 0
Zbraň je předchůdcem samopalu FMK-3 a není zcela zřejmé zda byla opravdu vyráběna sériově, předchozí PAM-1 a PAM-2 jsou licenční americké samopaly M3A1 upravené na náboj 9x19mm. PA-3 je opravdu inspirován systémem který se poprvé objevil v konstrukci Jaroslava Holečka a následně ho převzalo například UZI. Podle všeho je označení PA-3 jen označení prototypů, série asi běžela už pod označením FMK-3. Mimochodem správnější je označení PA-3D, označení DM by mělo patřit zbrani upravené pro osazení granátometu.
zdroj : http://es.wikipedia.org/wiki/FMK-3
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#401900 Verze : 0

Diskuse

PA-3 DM znamená dle mého Pistola Ametralladora 3, Domingo Matheu. Verze s granátometem není označená nijak zvlášť a týká se až samopalu FMK.


S možností toho, že se jedná o prototyp nebo nultou sérii bych souhlasil, nyní se mi však zdá, že došlo pouze k přeznačení zbraně. Přesto je však jasné, že FMK-3 minimálně mod.2 se liší uzávěrem pouzdra závěru.
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#401960 Verze : 0
Podle některých zdrojů se verze bez granátometu značile jen PA-3D, jak moc je to reál vzhledem k tomu že zbraně se zřejmě ve větší sérii nikdy nedělaly je samozřejmě otázka. Teoreticky sice DM může znamenat Domingo Matheu, ale osobně bych na to nesázel, továrna se vlastně jmenuje "Vojenská továrna na ruční zbraně "Dominga Matheu"" přičemž to Domingo Matheu je něco jako čestný název (jako závody V.I. Lenina) podle mrtvého politika. Je sice možné že název (otázka je jak moc oficiální) byl podle toho, ale je to podle mne málo pravděpodobné. Osobně si myslím že označení PA je jen pracovní název a ve chvíli přijetí do výzbroje se to přejmenovalo na FMK (tam to je právě podle továrny) To PA totiž navozuje že jde o další vývoj předchozích samopalů, nebo je to prostě jen to označení samopalu ve španělštině
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#402016 Verze : 0
No právě FMK mi na továrnu nesedí- "FM"- jasné, ale "K"? napadla mne karabina, ale ta je s "C".


Také jsem narazil na to, že varianta se zatahovací opěrou se označuje: PA-3 DM-FMK-3.
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#402019 Verze : 0
No obávám se že je to zcela jinak, FMK- je nějaké všeobecné označení, používá se i pro další typy zbraní (podobně jako třeba americké nebo britské Mk. Takže existuje i FMK-3 jako 60 mm minomet (z jiné vojenské fabriky) takže FM je asi fabrica militar, ale K není vztaženo ke zbrani ale že jde o vzor a musí to být doplněno typem zbraně (jako americké M3 může být samopal nebo lehký a střední tank)
no a když koukneš sem : http://es.wikipedia.org/wiki/FMK-3, je tam vysvětlující věta "Nacía así la PA-3 DM, conocido posteriormente como FMK-3". Tedy tak vznikl PA-3 DM později známý jako FMK-3, nu a protože mezi vznikem PA-3 a zahájením výroby FMK počátkem 70´a 1974 není moc času ani na nějaký větší vývoj natož na výrobu, zdá se že označení PA-3 bylo jen v období vývoje, nikoli výroby, ta se zřejmě už konala jako FMK-3. Je teoreticky možné že do zahraničí bylo použito i vnitřní označení továrny, ale obvyklejší je pochlubit se že to má vlastní armáda zavedené a že tedy kupec nekupuje zajíce v pytli Smile


Jen pro zajímavost tady máš FMK-3 v dost odlišné podobě Smile articles.janes.com
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#402035 Verze : 0
Může, otázkou je spíš co je to K které se vztahuje zřejmě k něčemu jako vzor, typ, model prostě k rozlišení dané věci v rámci skupiny, FMK-3 je například i mina, takže armáda zřejmě označovala zbraně v rámci skupiny vždy symboly FMK a číslem (vždy je ve skupině minimálně FMK-1, FMK-2 a FMK-3). Přičemž FM je zřejmě označení že jde o zbraň pro armádu (možná "fuerza"? nevím jestli to jde použít s militar, třeba ve významu pozemní síly?) letectvo ani námořnictvo tohle značení asi nepoužívalo, alespoň jsem na něj u nich nenarazil. K by pak mělo znamenat něco jako "vzor" a číslo za pomlčkou (ta někdy chybí) pak konkrétní zbraň. A jen tak na okraj, zbraně PA-1 a PA-2, tedy licenční US M3A1 byly označeny (možná dodatečně a zpětně) jako FMK-1 a FMK-2. Takže značení v Argentině je nejasné, ale pro mne to vypadá jako by se na přelomu 60´a 70´let značení změnilo, takže starší zbraně byly zpětně přeznačeny a nové přijímány už jako "FMK" Pak by sice PA-3 začal ve starém označování, ale přejat by už byl v novém a byla by to jedna zbraň s FMK-3, což podle fotek zřejmě je. Otázkou samozřejmě je, jestli to takhle bylo. To zřejmě bude v pramenech spíše z Argentiny a navíc španělsky, což je už trochu mimo mé běžné možnosti Smile
URL : https://www.valka.cz/PA-3-DM-t115914#402072 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více