Ostatní - zatím nezařazeno
Články
Malá úderná bojová plavidla byla vždy důležitou součástí hladinových sil sovětského námořnictva. Po skončení 2. světové války byly masově stavěny torpédové čluny, ale postupem času je z důvodu jejich klesající efektivnosti začaly nahrazovat raketové čluny. Dalším stupněm vývoje se staly malé raketové lodě, jejichž prvním realizovaným zástupcem se staly jednotky Projektu 1234 Ovod, na Západě zvané jako korvety třídy Nanuchka.
Korvety třídy Nanuchka byly na svou velikost velmi silně vyzbrojená plavidla. Celá jejich konstrukce byla podřízena instalaci raketového komplexu Malachit a pokročilého zbraňového/bojového řídícího systému Titanit. Pro VMF jich bylo ve verzích Ovod a Ovod-1 postaveno celkem 36.
Mezi korvety třídy Nanuchka určené pro VMF patří také jedno méně známé experimentální plavidlo Projektu 1234.7. Korveta pojmenovaná Nakat byla postavena za účelem otestování nových protilodních střel Oniks, které měly nahradit stárnoucí Malachity.
Sovětský raketový člun na nosných křídlech MRK-5 byl jediným postaveným plavidlem Projektu 1240 Uragan. Jeho konstrukce, důsledně podřízená požadavku na dosažení maximální rychlosti 60 uzlů, využívala řadu pokrokových řešení. MRK-5 se však i navzdory faktu, že splnila všechna zadání VMF, pro svou komplikovanost nedočkala následovníků.
O prudkém ekonomickém vývoji Číny referují média neustále, neboť kombinace komunistického režimu s kapitalistickým hospodářstvím a kupříkladu pohlcení Hongkongu je mediálně přitažlivé. Avšak to, že kromě ekonomického draka se probouzí na jeho západní hranici i tygr, již tak informačně pokryto není.
Témata
Podkategorie