Německo (DEU)
Články
Albrecht Brandi (20. června 1914 - 6. ledna 1966) byl německý velitel ponorky Kriegsmarine během druhé světové války. Společně s Wolfgangem Lüthem byl jediným námořníkem Kriegsmarine, který byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými listy, meči a brilianty.
Třetí nejúspěšnější ponorkový velitel s 192 209 BRT, Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.
Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi, šestý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 174 356 BRT.
Nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 313 611 BRT, nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.
Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, devátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 164 952 BRT
Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi, desátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 160 697 BRT.
Nositel Rytířského kříže Železného kříže, německý ponorkový velitel s potopenými loďmi o výtlaku 70 211 BRT.
Jedenáctý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 27 potopenými loděmi o 159 678 BRT, držitel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.
Osmý nejúspěšnější ponorkový velitel s 168 506 BRT, nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi.
Čtvrtý nejúspěšnější ponorkový velitel s 183 432 BRT, Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.
Německá námořní ofenzíva, kterou ihned od září 1939 odstartovala Kriegsmarine, dostala název bitva o Atlantik. Neboť jejím cílem bylo přerušit atlantické lodní linky vedoucí do Británie a odříznout zemi od surovin a potravin. Hlavní německou zbraní této bitvy byly ponorky, přestože Kriegsmarine zpočátku nasazovala i hladinová plavidla, od bitevních lodí až k pomocným křižníkům, a Luftwaffe i letadla. Avšak poté, co Britové ojedinělé hladinové nájezdníky potopili (Graf Spee, Bismarck, Scharnhorst) nebo zablokovali v základnách (Tirpitz) ležela od roku 1942 tíže celé bitvy na U-bootech.
Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, sedmý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 170 275 BRT.
Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, pátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 180 073 BRT.
Nositel Rytířského kříže železného kříže s dubovými ratolestmi, meči a brilianty.
S údivem a respektem ocenila americká veřejnost v roce 1916 úspěšné prolomení britské námořní blokády podmořskou obchodní lodí U-Deutschland. Tato dosáhla nepoškozena přístavu Baltimore a poté, co byla naložena surovinami důležitými pro válečný průmysl, opět úspěšně proklouzla blokádou a dorazila do domovského přístavu. Britské námořnictvo umístilo v reakci na to před americké přístavy své námořní jednotky se záměrem poslat příští německou obchodní ponorku ke dnu. Tento záměr se jim nejspíše podařil s U-Bremen, jež zmizela beze stopy. Její osud se naplnil v čase, kdy se německá frontová ponorka U-53 již blížila k pobřeží USA, aby zaútočila na sevření obléhatelů. Co se stalo zde a poté, je předmětem následujících stránek.
Mnozí zřejmě měli možnost pokochat se stejnojmenným filmem z dílen hollywoodských tvůrců. Hrdinská epopej, před kterou blednou slavné sovětské válečné filmy let minulých…Námět tohoto sentimentálního nesmyslu mne přivedl k zájmu o osud skutečné U-571. Jen na okraj si dovolím poznamenat, že než další „hrdinský epos“ z hollywoodských ateliérů by hrdinství mužů, bojujících v jedné z nejtěžších a bezesporu nejdelší bitvě II. světové války, bitvě o Atlantik, bylo možné připomenout a uctít zfilmováním kteréhokoli z nesčetných příběhů, které se skutečně udály — a které bezesporu jsou mnohem poutavější a nápaditější než to, co nám bylo nabídnuto…
Porovnání úspěšnosti nasazení ponorek v obou světových válkách.
Témata