Mijamoto, Musaši

宮本武蔵 / みやもと・むさし
Shinmen Musashi no Kami Fujiwara no Genshin - Mijamoto Musaši



1584-1645



Miyamoto Musashi se narodil ve vesnici Miyamoto v provincii Mimasaka v roce 1584 a zemřel 19. května v roce 1645 přirozenou smrtí. Musashi byl asi nejznámějším šermířem v japonské historii, krom toho ale byl vyhlášený v umění kaligrafie a dřevořezby. Ve svém šermířském umění byl znám hlavně použítím dvou mečů najednou. Snad proto byl určen za zakladatele použití dvou mečů v boji. Údajně však tento způsob šermu japonskými meči již dříve vyvinuli bojovníci ze školy Katori Shinto. Jeho titul no Kami znamená šlechtice z této oblasti, jméno Fujiwara je jméno slavného, více než tisíc let starého rodu. Tento rod získal v 10. století veškerou moc nad Japonskem. O toto postavení během doby rod přišel.
Předkové Miyamoto Musashiho byli větví mocného klanu Harima na jihu ostrova Kyushu. Jeho děd, Hirana Shokan, byl vazalem Shinmen Iga no Kami Sudeshige ho, pána hradu Takeyama. Jeho dcera byla dokonce provdána za Hirana Shokana na důkaz přízně.
Samotný Miyamoto Musashi byl již od sedmi let sirotkem. Nakonec se jej ujal jeho strýc, který byl knězem.
První souboj absolvoval již ve svých třinácti letech, kdy porazil a nakonec i usmrtil šermíře školy Shinto, Arima Kiheje. Již v šestnácti letech porazil vynikajícího šermíře Tadashima Akiyamu. V jednaadvaceti letech odešel do hlavního města a na své cestě se utkal se spoustou šermířů různých škol, říká se, že všechny do jednoho vyhrál.
Ale zde je jeden příběh, jehož výsledkem byla porážka Musashiho. Říká se, že ho jednou vyzval na souboj šermíř, který byl známý pod jménem Muso Gonosuke. Musashi zrovna osekával dřevo na svůj luk. Přijal výzvu na souboj a použil při něm to dřevo, které před chvílí opracovával. Muso Gonosuke divoce zaútočil, ale Musashi prolomil jeho útok a zasáhl jej do hlavy, aniž by ho usmrtil. Muso Gonosuke se po tomto souboji stáhl do horského shintoistického kláštera. Po dlouhých meditacích, studiu a cvičeních vytvořil svůj nový styl v umění Jo jutsu (umění boje s holí zhruba o délce 130 cm). Tuto svoji školu nazval Shindo Muso.
Opět vyzval Musashiho na souboj a porazil ho. Jeho způsob boje dokázal prolomit Musashiho šerm s dvěma meči. Tento příběh zaznamenává snad jediný souboj, ve kterém byl Miyamoto Musashi poražen.
Miyamoto Musashi se během svého života zúčastnil snad až šesti bitev. Patří mezi ně i bitva u Sekigahari, ve které padlo na 70 000 bojovníků. A ti, kteří přežili byli pronásledováni samuraji shoguna Tokugawy.
V rozmezí let od svého třináctého až do devětadvacátého roku svého života vybojoval na šedesát úspěšných soubojů. Musashi tvrdil, že to nebyl výsledek správné strategie, ale že to byla jeho přirozená schopnost, nebo úděl nebes a nebo ti ostatní byli špatní bojovníci. Potom i nadále intenzívně studoval celé dny, hledaje princip k uvědomění cesty strategie. Sám Musashi říkal, že studoval cestu strategie, kterou posléze nazval Niten Ichi ryu. Tuto strategii posléze převedl i do psané podoby. Tuto svoji cestu chápal jako svou vlastní a nepoužil v ní ani učení Buddhy, ani Konfucia, či starých válečných kronik.


"Pravou cestou šermu mečem je umění porazit nepřítele v boji. Nic víc než to."


Musashi byl filozof, vědec, umělec, spisovatel a vynikající šermíř. Jeho obrazy dodnes visí v japonském národním muzeu.


Jeho nejslavnější kniha je Gorin no Sho - Kniha pěti kruhů. Je to dílo o strategii bojovníka.


Pramen:
se souhlasem od pavels převzato z www.japonsko.tnet.cz
URL : https://www.valka.cz/Mijamoto-Musasi-t22605#85586 Verze : 0
len zopár doplňujúcich info.
Kniha piatich kruhov (Go Rin No Sho) nie je len o strategii bojovnika. Napríklad japonskí biznismeni ju študujú, aby sa zdokonalili v stratégii obchodovania. Rozoberá sa v nej stratégia boja, no je to univerzálne použiteľné dielo. Mimochodom, vyšla aj v češtine ako paperback, vydavateľa žiaľ spamäti neviem, no možem pozrieť. No človek musí mať obrovské šťastie, aby ju zohnal, ja som sa k nej dostal nahodou.

Ešte zopár zaujímavostí z Musashiho života. Povráva sa, že sa absolútne nestaral o svoj zovňajšok, umýval sa málokedy. Vraj nikdy ani nepomyslel na to, že by sa oženil, usadil sa až ako päťdesiatročný na jednom hrade na Kyushu. Chvíľu potom ešte strávil ako poradca šóguna, no potom sa vrátil do spomínaného hradu. Posledné dva roky strávil v jaskyni, kde diktoval svojmu žiakovi Go rin no sho.

Písal som to popamäti, ak som sa v niečom pomýlil, nenúťte ma hned seppuku páchať...
URL : https://www.valka.cz/Mijamoto-Musasi-t22605#185488 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více