Main Menu
User Menu
Reklama

Malacký průliv: Piráty střídají teroristé?

Malacký průliv (Straits of Malacca) je poměrně úzký, 805 km dlouhý průliv mezi Malajským poloostrovem a indonéským ostrovem Sumatra. V nejužším bodě je široký jen 2,7 km. Umožňuje spojení jihovýchodní Asie se Středním východem a Evropou. Prochází jím 40 procent světového obchodu uskutečňovaného po moři. Centrálním přístavem pro doplňování pohonných hmot v této oblasti je Singapur.


Malacký průliv: Piráty střídají teroristé?


Singapurské úřady varovaly Malajsii a Indonésii před možností teroristických útoků na ropné tankery v Malackém průlivu. Podle Singapuru se varování netýká jiných velkotonážních plavidel. Singapurské loďstvo tvrdí, že útoky na ropné tankery plánují místní teroristické skupiny napojené na al-Káidu. Malajsie a Indonésie se okamžitě rozhodly zvýšit bezpečnostní opatření v oblasti. O možnosti útoku byl nedávno zpraven také Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB). Hrozba teroristického útoku je vnímána jako velmi akutní. Teroristický útok by mohl znamenat i dočasné uzavření průlivu.


„V dané oblasti zvýšíme ostrahu a počet hlídkových lodí. Ropné tankery mohou proplout, budeme ale ostražitější," sdělil agentuře Reuters indonéský ministr obrany Purnomo Jusgiantoro. Indonéské úřady také informovaly o tom, že ve středu bylo zadrženo třináct podezřelých členů ze skupiny, která se nedávno účastnila vojenského výcviku islamistů. Ten prý probíhal v provincii Aceh v severní části průlivu.


Zdroje:


aktualne.centrum.cz
http://en.wikipedia.org/wiki/Strait_of_MalaccaMalacký průliv je již delší dobu ohrožován piráty. Přepravní společnosti považují oblast za nebezpečnou. Stále se jim ale vyplatí námořní trasy, které vedou zmíněnou oblastí, využívat. Jeden z představitelů nejmenované japonské přepravní společnosti prohlásil, že s hrozbou pirátských útoků v Malackém průlivu je třeba počítat. Varování před útoky teroristů neberou na lehkou váhu. Z hlediska přepravy zboží se tím ale nic nemění. Oblast budou využívat dále, jen nebezpečí bude vyšší.


Odpověď na úvodní otázku je poměrně jednoduchá. Piráty nestřídají teroristé. Zdá se, že obě skupiny útočníků budou v této oblasti působit vedle sebe. To pro posádky lodí, jejich majitele a majitele nákladů není dobrá zpráva. Můžeme jen doufat, že se piráti a teroristé nespojí a nebudou své akce koordinovat.


Pozn. Velmi uvítáme informace týkající se pirátství v oblasti Malackého průlivu.
URL : https://www.valka.cz/Malacky-pruliv-Piraty-stridaji-teroriste-t93513#350277Verze : 0
Malacký průliv
URL : https://www.valka.cz/Malacky-pruliv-Piraty-stridaji-teroriste-t93513#350282Verze : 0
Diskuse
en.wikipedia.org
www.time.com
No třeba tady se o pirátství v oblasti píše. jen se musí hledat v angličtině
URL : https://www.valka.cz/Malacky-pruliv-Piraty-stridaji-teroriste-t93513#350292Verze : 0

Citace - bitaxe :

... jen se musí hledat v angličtině


Díky, vím o tom. Stavím a nějak nestíhám. Doufal jsem, že se někdo chytí a přidá nějaký souvislý textík ... Wink
URL : https://www.valka.cz/Malacky-pruliv-Piraty-stridaji-teroriste-t93513#350312Verze : 0
No souvislý textík by sahal hodně do historie a asi by zmínil třeba to že hranice mezi Malajsií a Indonesií je třeba dána v Malackém průlivu právě bojem s piráty, Británie a Holandsko ovládaly každý jednu stranu takže se dohodli, kde je hranice "vlivu" a po ni každý stát zajišťoval bezpečnost (celkem úspěšně, protože neřešili kam s nimi, prostě je potopili) později se z toho stala hranice nových států Smile Ono by toho o téhle oblasti a pirátství bylo hodně
URL : https://www.valka.cz/Malacky-pruliv-Piraty-stridaji-teroriste-t93513#350317Verze : 0