Main Menu
User Menu

Lasery a všetko okolo nich

Diskuse
Téma k problematike laserov, ich použitie v osobnej obrane, i ako zdroj ohrozenia v rôzných oblastiach ľudskej činnosti.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326954Verze : 0
žijeme v modernom svete, tak najmodernejší systém, laser !!! Laserové ukazovátko prerobené na výkon 250 mW zhasne káždého protivníka zaručene na 200 m trvalým poškodením zraku už pri pôsobení 5 ms. Vyskúšané na holuboch.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325255Verze : 0
ještě se trefit.............
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325643Verze : 0
to Ouje, ono je to nejen o trefení, (na 200m do oka je to opravdu náhoda, ale i o tom že z fyziky je každému i průměrně inteligentnímu jedinci známo že intenzita světla klesá se druhou mocninou vzdálenosti, takže těch 250 mw bude asi tak jako když uvidíš svíčku z 5 metrů Smile o vypálení oka může dotyčný jen snít. Další problém je že paprsek ukazovátka není nijak solidně soustředěný a na podobnou dálku už ho bude docela dost velká plocha (opět s tím ubývá výkonu na čtvereční milimetr) takže tohle vyprávění o ukazovátku a 200 m je fakt pěkná pohádka Smile Z malé vzdálenosti samozřejmě laser i o malém výkonu oko poškodit, ale v reálu je to asi jinak, nezkoušeli jsme to na holubech, ale kolega v předchozím zaměstnání se omylem podíval do aktivního vlákna (SM) a k poškození zraku opravdu došlo, nikoli ovšem k oslepení, ale k poškození části sítnice takže kolega měl v jednom místě prostě "slepou oblast". Samozřejmě protože měl oči dvě, nedělalo mu to běžně problémy (mozek si to kompenzuje)ale když zavřel jedno oko měl v tom poškozeném v zorném poli černý bod kde prostě nic nebylo. Použít takovou věc k obraně života, zdraví či majetku je docela zajímavý nápad, Smile asi by to skončilo asi jako když na někoho vytáhne stříkací pistolku Smile o tom že by dotčného oslepil se dá na blízko uvažovat, ale sotva se dá spoléhat že zasáhne obě oči a riziko že dotyčného jen naštve (a následně dostane na budku o to víc)je značné. Navíc by asi v našem právním řádu hrozilo že to bude posuzováno soudem jako nepřiměřená obrana (záleží na okolnostech, ale přestavba by asi vypadalo že se dotyčný na věc připravoval) případně těžké ublížení na zdraví. Obávám se že přes "ukazovátko" cesta k obraně nevede.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325657Verze : 0
To Bitaxe - to mě bylo jasný, psát sem to nechtěl, ve fyzice tohoto druhu sice nejsem kovanej, ale..... Já narážel jen na ty holuby - trefit holubí oko na 200m je výzva i pro policejní snipery............. (samozřejmě že R. Hood by neměl problém Very Happy Very Happy )
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325745Verze : 0
No vezměme si to pěkně po sobě, neřešme zda se dá ukazovátkem, byť předělaným, holub oslepit )ochránci zvířat by mohli protestovat). Ale na 200m je obvykle problém vidět vubec toho holuba, vzhledem k tomu že náměstí v našem městě má napříč (tedy mezi protilehlými rohy) skoro přesně 200m, a celkem často po něm chodím, holubů je taky dostatek (bohužel) mohu jednoznačně tvrdit že vidět na tuhle vzdálenost holubí oko je nesmysl, to oko má v průměru asi 5 mm a na 200m by se dala spíš vidět moucha na zdi (je větší a kontrastnější), což si ale kupodivu nikdo neuvědomuje (nebo si netroufne tvrdit). Pak je tu samozře´jmě to že ukazovátko je celkem subtilní věcička, která se nedrží zrovna snadno a nepřispívá k přesnému zaměření, nemá žádné upevnění které by umožnilo zlepšit držení a zaměřování, takže i pokud bychom (což je nesmysl) na 200 m viděli holubí oko bude zamíření dost pochybnou atrakcí. Pokud by účinek v cíli měl být nějaký je to na podstatně větší výkon (to je ten problém s úbytkem energie druhou mocninou) a rozptyl by měl být minimální (trik laseru je právě to soustředění na malou plochu) což ukazovátko neplňuje, protože naopak je u něj snahou aby bod měl nějaký rozumný rozměr který pozorovatel dobře vidí. Ani já nechtěl zmiňovat všechny problémy které s sebou tahle "na holubech vyzkoušená" technika přináší. Jen prostě že to takhle nefunguje a fungovat nemůže.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325761Verze : 0

Citace - bitaxe :

No vezměme si to pěkně po sobě, neřešme zda se dá ukazovátkem, byť předělaným, holub oslepit )ochránci zvířat by mohli protestovat). Ale na 200m je obvykle problém vidět vubec toho holuba, vzhledem k tomu že náměstí v našem městě má napříč (tedy mezi protilehlými rohy) skoro přesně 200m, a celkem často po něm chodím, holubů je taky dostatek (bohužel) mohu jednoznačně tvrdit že vidět na tuhle vzdálenost holubí oko je nesmysl, to oko má v průměru asi 5 mm a na 200m by se dala spíš vidět moucha na zdi (je větší a kontrastnější), což si ale kupodivu nikdo neuvědomuje (nebo si netroufne tvrdit). Pak je tu samozře´jmě to že ukazovátko je celkem subtilní věcička, která se nedrží zrovna snadno a nepřispívá k přesnému zaměření, nemá žádné upevnění které by umožnilo zlepšit držení a zaměřování, takže i pokud bychom (což je nesmysl) na 200 m viděli holubí oko bude zamíření dost pochybnou atrakcí. Pokud by účinek v cíli měl být nějaký je to na podstatně větší výkon (to je ten problém s úbytkem energie druhou mocninou) a rozptyl by měl být minimální (trik laseru je právě to soustředění na malou plochu) což ukazovátko neplňuje, protože naopak je u něj snahou aby bod měl nějaký rozumný rozměr který pozorovatel dobře vidí. Ani já nechtěl zmiňovat všechny problémy které s sebou tahle "na holubech vyzkoušená" technika přináší. Jen prostě že to takhle nefunguje a fungovat nemůže.Páni, z ukazovátka je pôvodný len obal a spínač. Na amerických stránkach o elektronike je presný popis s laserovou diodou s DVD mechaniky a optika je dopočítaná s použitím šošoviek z rozobratého dialkomeru.Fokusácia je dostatočná k dosiahnutiu požadovanej koncentrácie energie v bode. Inak za podobné experimenty bolo už niekolko mladých odsúdených vo VB, ked oslepili pilotov lietadiel v omnoho väčšej výške, ako 200 m. Stačí ožiarenie výkonom len 50mW po dobu rádu milisekund, a dôjde k narušeniu videnia poškodením žltej škvrny v oku.A verte mi, že na tých pár ms nepotrebujete zameriavač. 2x 9v bateria stačí na 5-6 emisii.Laserové emitory, použité na bojisku k ochromeniu živej sily sú zakázané Ženevskou konvenciou. Nazáver trochu úsmevu. Cez park máme espresso, kde sa schádzajú mafiani. Viete, čo dokáže malý červený bod, ktorý sa zrazu zjaví na čele niektorého z nich, páni sú pod stolom , pištolky v rukách, a smiechu sa nezdržím. Bez úmyslu ublížiť je zábava k popukaniu.Ale to je z iného konca.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325777Verze : 0
Takže se ukazuje že když jsi psal "Laserové ukazovátko prerobené na výkon 250 mW" tak se nejednalo o to o čem jsi psal, ale "z ukazovátka je pôvodný len obal a spínač" tedy něco zcela jiného. "optika je dopočítaná s použitím šošoviek z rozobratého dialkomeru" přiznám se že bych docela rád viděl jak ty čočky z dálkoměru do celkem štíhlého ukazovátka dostaneš, ale třeba ano. Problém je ve tvém tvrzení "A verte mi, že na tých pár ms nepotrebujete zameriavač" pokud je záblesk limitovaný délkou pak naopak zaměřovač potřebuješ, musíš totiž cíl udržet v tom paprsku, což se ti nepovede pokud jen "přejedeš" přes něco. Opět je nutné udržet co nejmenší průměr bodu, takže zaměření je problém. Další problém je že na 50 mW ti výkon z 250 mW (tedy tebou udaném výstupním výkonu) podstatně dřív něž po 200m (tam budeš už jen na zlomku tebou udávaných 50 mW, prostě fyziku neočuráš, což je problémem právě u laserových zbraní pro vícenásobné použití), další problém je zdroj, baterie 9V není zdroj který je schopný dávat velké proudy (díky vnitřnímu odporu) je naopak vhodná pro malé proud po delší dobu (třeba rádio a podobně). "Laserové emitory, použité na bojisku k ochromeniu živej sily sú zakázané Ženevskou konvenciou" Můžeš doložit od kdy, a kterou? netvrdím že to v některé z konvencí kterým se obecně říká "ženevské" není, ale docela by mne zajímalo v které a jak, pro naše povídání to sice nemá moc význam ale i tak by mne to zajímalo. Podobně pokud máš odkazy na procesy o kterých píšeš "za podobné experimenty bolo už niekolko mladých odsúdených vo VB". Upozorňuji že odkazem nemyslím to že si jeden tajtrlík na facebooku píše s druhým, ale třeba novinovou zprávu, zmínku v odborné literatuře a podobně.
To co vyprávíš o červeném bodu je jistě veselá příhoda, ale s použitím laseru proti protivníkovi v obraně (sebe či majetku) to nesouvisí, jak už jsem upozornil, zde jde o opačnou snahu, tedy rozprostřít paprsek do lépe viditelné plochy. Sice poněkud pochybuju že by to šlo na velké vzdálenosti třeba tím ukazovátkem (asi by se to rozložilo do příliš velké plochy a kýžený bod by se nevytvořil), ale třeba to jde.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325778Verze : 0
Pokusy s používaním diód z DVD sú staré minimálne 2 roky - viď článok pocitace.sme.sk z roku 2007 (niečo sa dá nájsť aj v diskusii pod článkom), alebo fórum www.elektroworld.info .


Čo sa týka oslepenia pilotov lietadiel - niekoľko článkov sa v médiách typu bulvár objavilo (neviem či takáto zápletka nebola použitá aj v jednej časti CSI - Miami), možno by pomohol seriózny odkaz.Čo sa týka konvencií tak myslím že sú zakázané tzv. humánne zbrane (nespôsobujúce smrť) spôsobujúce trvalé následky (takže laser spôsobujúci trvalé oslepnutie tam asi patrí) - Dodatkovým protokolom o oslepujúcich laserových zbraniach k Dohovoru o zákaze použitia určitých konvenčných zbraní, ktoré môžu byť považované za nadmerne zraňujúce alebo majúce nerozlišujúce účinky. Slovensko ratifikovalo tento protokov myslím v roku 1999. Myslím ale že je to podobná konvencia ako tá o zákaze protipechotných mín, alebo o zákaze výroby a používania kontajnerovej munície - viď https://www.blisty.cz/art/28593.html a okrem miesta podpisu nemá nič spoločné so Ženevskými konvenciami.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325782Verze : 0
MOD
Použít výkonou diodu z vypalovačky nebo třeba z vysílače pro vláknovou optiku určitě není problém (a jistě déle než 2 roky). Problém je udržet paprsek nerozptýlený (což třeba ta dioda z vypalovačky sama neřeší - pálení je v rozsahu milimetrů nikoli desítek metrů) a samozřejmě neřeší, i na všech ukázkách jsou vzdálenosti dotyčného soustrojí v centimetrech (u sirky tak 5 cm u pásky odhadem tak 10 - 15) s tím že není vidět nic než začátek zařízení (tedy neí jasné jak je velké a čím je napájené. I v obrazovém návodu je ukázka jen v cm, (logicky, na větší vzdálenost výkon prudce klesá)Dokonce i v tom vlastním článku se informace uvozuje slůvkem "Vraj" tedy prý ...(asi autor moc nevěřil na realitu celé věci. Ale aspoň víme odku má maxx informace, většina jím uváděných věcí se shoduje s diskuzí.
Pokud jde o pilota letadla(letícího) problém je že aby se dalo posvítit do kabiny musel by ten kdo svítí být skoro v ose letu, tedy nikoli na zemi, ale v podstatě proti kabině letadla, pilot sedí kus za vlastním sklem a ze země ho za normální situace nevidíte, teoreticky by to mohlo fungovaz u nějakého UL kde není z boku kabina (pilot by se musel otočit a dívat se na toho kdo na něj svítí) problém je že i sklo by část záření odrazilo a část pohltilo (pokud je pilot frajer a má sluneční brýle je to další překážka Smile ) pořád je tu ale otázka zaměření dané věci což rozhodně není nedůležité, to že někoho "trefím ze dvou metrů je uvěřitelné, to že by se mi to povedlo z dálky třeba 200 m je asi na úrovni toho že jedu na holotoči, mám vzduchovku s ohnutou hlavní, zavázané oči a první ranou trefím do oka holuba co sedí o 20m dál. Mimochodem pokud to do někoho "pustím" z dvou metrů, zřejmě ho naštvu a pokud už před tím na mne šel asi mne zmlátí do bevědomí a tu věc mi nacpe do nějakého tělního otvoru, to už bych dal přednost i té zavrhované plynovce nebo pepřovému spreji Smile
Ale třeba maxx vytáhne odkazy na ty soudem trestané v VB, nebo na onu konvenci o které píše.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325783Verze : 0

Citace - buko1 :

Pokusy s používaním diód z DVD sú staré minimálne 2 roky - viď článok pocitace.sme.sk z roku 2007 (niečo sa dá nájsť aj v diskusii pod článkom), alebo fórum www.elektroworld.info .


Čo sa týka oslepenia pilotov lietadiel - niekoľko článkov sa v médiách typu bulvár objavilo (neviem či takáto zápletka nebola použitá aj v jednej časti CSI - Miami), možno by pomohol seriózny odkaz.Čo sa týka konvencií tak myslím že sú zakázané tzv. humánne zbrane (nespôsobujúce smrť) spôsobujúce trvalé následky (takže laser spôsobujúci trvalé oslepnutie tam asi patrí) - Dodatkovým protokolom o oslepujúcich laserových zbraniach k Dohovoru o zákaze použitia určitých konvenčných zbraní, ktoré môžu byť považované za nadmerne zraňujúce alebo majúce nerozlišujúce účinky. Slovensko ratifikovalo tento protokov myslím v roku 1999. Myslím ale že je to podobná konvencia ako tá o zákaze protipechotných mín, alebo o zákaze výroby a používania kontajnerovej munície - viď https://www.blisty.cz/art/28593.html a okrem miesta podpisu nemá nič spoločné so Ženevskými konvenciami.Vrelé díky. Práve som bol v štádiu hladanie prameňov.To by malo byť asi všetko. Inak prípad oslnenia pilotov bol s vrtulníkom RAF, pokial sa dobre pamätám. Ešte malá poznámka : pri nalietavaní na dráhu sklon stroja umožnuje oslniť pilota, a za tmy nijaký frajer nenosí v kokpite slnečné brýle.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325820Verze : 0
to maxx, jestli "niekoľko článkov sa v médiách typu bulvár objavilo" považuješ za zdroj, tak si asi není o čem povídat Smile
Pokud jde o "Ženevské konvence" je to asi tak jak píše buko tedy "okrem miesta podpisu nemá nič spoločné so Ženevskými konvenciami"
A při nalétávání na dráhu to sice sklon stroje umožňuje, ale (vždy je nějaké ale které kazí tyhle teorie) sestup je v poměrně daleko od dráhy, pak letadlo pokud vím vyrovná (tedy to co přistává a neudělá kráter Smile a následně na dráhu dosedá, pořád je tam ten problém který jsi zřejmě ze školy zapoměl, tedy úbytek energie se čtvercem vzdálenosti. Mimochodem když jsme v předchozím zaměstnání použili laserová pojítka byl docela problém v době kdy byl smog (déšť a sníh vadily míň) a lasery s diodou bylo pokud se pamatuju správně na vzdálenosti maximálně stovek metrů )obecně tak do 200 - 300 m a to ta pojítka na konci neočekávala nijak brutální výkon, přesné nastavení bylo obvykle taky dost pracné (a příjmací bod byl větší než oko toho holuba:-) ) a rozhodně ho nešlo dělat z ruky. Ukotvení kvůli vlivům větru bylo docela silné )vlastní vysílač byl celkem malý, ale rozhodně nikoli jako ukazovátko. Jen abychom nepoužívali nesmysly z nějaké diskuze, ti pro zajímavost ocituju kousek z popisu jednoho z pojítek (tedy zařízení pracujícího v podobném prostředí)
"Za jasného počasí je dosah laserového spoje TereScope5000 5500m. Při poklesu viditelnosti (vlivem smogu, mlhy, sněžení atd.) klesá dosah až na cca 1200m což odpovídá viditelnosti zhruba 300m (tedy útlumu 30dB/km)." To že jde o profesionální zařízení a výrobce asi nepoužije pro příklad nejhorší verzi je myslím jasné (má zkušenost je že obvykle jsou tohle parametry za hodně ideálních podmínek. A trochu k tomu jakého rozptylu se dá dosahnout " Parametr nabývá hodnot od 25mrad, pro krátké vzdálenosti max. 14mrad. Průměr kruhové plochy při divergenci 2mrad je 2m pro vzdálenost laserů 1000m." Lze jistě dosáhnout i hodnot menších, ale už vidím jak někdo šmudlá diodu do futrálu ukazovátka a dosahuje nějakých superparametrů. Výrobce se zde chlubí (konkrétně pro tento typ "precizní aplikovaná optika se stabilní fokusací a jemnou justáží, mechanická přesnost a robustnost TS4000 a TS5000" například aby dosáhli přesného udržení ohniskové vzdálenosti je zařízení vyhříváno na stabilní teplotu. Laserová pojítka samozřejmě nejsou určena k tomu aby někoho oslepila (byť se to občas stává), ale hezky ukazují jak je "jednoduché" něco takového udělat. pojítka jsou v bezpečné třídě (alespoň většina) ale fyzika je stejná jako pro domácí udělátka Smile a o tom zaměřování "Velmi důležitým hlediskem je zajištění směrové stability spoje. Je třeba si uvědomit, že na vzdálenost kilometru znamená i nepatrné chvění vysílače metrové odchylky paprsku." to je pro změnu z velmi solidní firmy která taková zařízení montuje leta, rozhodně to co držíš v ruce na vzdálenost řádu stovek metrů neudržíš na jednom bodě a to ani když ten bod bude nepohyblivý.
Ono to opravdu není tak jak nějaké noviny napíšou, no a pořád ještě jsi nikterak nedoložil ty odsouzené ve VB, to že si o tom napíše někdo v diskuzi je celkem o ničem, kdybys takové věci bral vážně pak by politici byli lecos Smile od pohlavních orgánů po málem bohy.
"Inak prípad oslnenia pilotov bol s vrtulníkom RAF, pokial sa dobre pamätám" původně to bylo " za podobné experimenty bolo už niekolko mladých odsúdených vo VB, ked oslepili pilotov lietadiel v omnoho väčšej výške, ako 200 m“ nějak mi přijde že se několik letadel smrsklo na možná jedno a zřejmě nikoli několik pilotů, pokud nějaký.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#325829Verze : 0
no a právě tady u tovární výroby, je vidět že sen o "ukazovátku" (a nesmysly o letadlech) je dost mimo. Ta věc má přes 1/4 metru délky a víc jak 6 cm na průměru. k zamíření slouží ta věcička vedle s červeným světlem a je to buď na trojnožce nebo s pistolovou rukojetí. Mimochodem napájení z lithiových baterek je zajímabvé, ale ta věc pracuje pulzně, takže jim to snad chvíli vydrží Smile
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326826Verze : 0
Chcel som diskusiu na tému laser ukončiť, aby to tu nevyzeralo ako bulvár, no nedá mi, takže :
Informace NRL č. 5/2000
Laserová ukazovátka a riziko poškození očí


Stále častěji se na pracovníky hygienické služby obracejí občané s otázkou, je-li používání laserových ukazovátek bezpečné. V poslední době se totiž tato ukazovátka používají nejen při přednáškách, nýbrž si je oblíbila i školní mládež, které tato zařízení slouží k různým legracím.
Laserové ukazovátko rozhodně nepatří do laserové třídy I. Podle směrnice [1] je tedy provozovatel povinen projednat i pro laserové ukazovátko s příslušným orgánem hygienické služby provozní řád, podle kterého bude zařízení provozováno. Povinnost správně zařadit laserové zařízení do jedné ze čtyř tříd definovaných v uvedené směrnici má pak výrobce, u dovážených laserových zařízení dovozce.


Laserová ukazovátka vyzařují pochopitelně viditelné světlo a pokud jejich vystupující zářivý tok nepřekračuje 1 miliwatt, patří jednoznačně do třídy II. Proti poškození sítnice zářením laseru třídy II je oko dostatečně chráněno mrkacím reflexem. Předpokládá se přitom, že doba, která uplyne mezi zásahem oka laserovým svazkem a zavřením víčka, případně odvrácením hlavy, je kratší než 0,25 s. To stačí k tomu, aby se na sítnici oka nedostala světelná energie překračující 0,25 milijoulů, což je v tomto případě právě přípustná hodnota pro expozici oka při přímém pohledu do laserového svazku.


Lasery s výkonem do 1 mW vyzařující ve viditelném oboru nejsou tedy oku nebezpečné, pokud ten, komu paprsek oko zasáhl, nepotlačí přirozený reflex a nesnaží se násilím udržet oko otevřené a dívat se do svazku co nejdéle. I když oslnění zpravidla člověka donutí zavřít oko, nelze přemáhání reflexu a pokusy o delší pohled do laserového svazku vyloučit (třeba při snaze vyhrát sázku). Na laserech vyzařujících viditelné světlo se zářivým tokem do 1 mW proto musí být umístěno zřetelné varování typu “nedívejte se do paprsku″. Při delším pohledu do svazku než je čtvrtina sekundy může poškodit sítnici oka i laser třídy II.


V řadě případů však na prodávaných laserových ukazovátkách (zvláště na těch, která se prodávají na tržištích) chybí údaj o výstupním výkonu i o třídě zařazení laseru, o dalších technických datech předepsaných v citované směrnici nemluvě. Nelze tedy vyloučit, že některá prodávaná ukazovátka patří do vyšší laserové třídy než je třída II. Může dokonce jít o výrobky, jejichž prodej byl v některém jiném státě zakázán.


Někdy jsou taková dovážená laserová ukazovátka označena třídou IIIa. Označení laserů třídou IIIa znamená, že mají výstupní zářivý tok (přístupnou emisi) mezi jedním a pěti miliwatty. Výkon nižší než 5 miliwattů je však pro zařazení laseru do této třídy jen nutnou podmínkou. K zařazení laseru do třídy IIIa je kromě toho ještě nutné, aby vystupující svazek neměl nikde větší hustotu zářivého toku (výkonovou hustotu) než 25 W/m2. To “nikde″ je nutné chápat doslova: nestačí jen zjistit, že výstupní apertura laserového svazku má například při výstupním zářivém toku rovném pěti miliwattům průměr 18 milimetrů, takže vystupující zářivý tok má na výstupu z laseru (průměrnou) hustotu 25 W/m2. Laser může být konstruován tak, že jeho výstupní svazek se ze začátku zužuje a ve větší vzdálenosti od výstupní apertury může jeho zářivý tok překročit hustotu 25 W/m2, i když na výstupu z laseru ji nepřekračuje. Takový laser patří pak do třídy IIIb.


Pro laser třídy IIIa platí o přímém pohledu do svazku totéž, co pro laser třídy II, pokud se k tomuto pohledu nepoužije optické zařízení, například dalekohled. Při hustotě zářivého toku 25 W/m2 projde (úplně otevřenou) pupilou oka právě zase jen zářivý tok 1 mW a mrknutí omezí expozici oka na 0,25 mJ. K požadavku “nedívat se do paprsku″ přibývá tedy u laseru třídy IIIa ještě zákaz používat při sledování svazku optický přístroj.


Ukazovátka mají ovšem průměr výstupního otvoru téměř vždy menší než 18 milimetrů. O tom, zda patří do laserové třídy IIIa nebo IIIb, rozhoduje hustota zářivého toku, tedy S = P/(p .r2).
P je zářivý tok ve wattech vystupující z laseru, r – poloměr laserového svazku v metrech; hustota zářivého toku vyjde ve wattech na čtverečný metr. Je-li S menší nebo rovné 25 W/m2 (a má-li laserové zařízení výstupní zářivý tok nepřekračující 5 mW), patří laser do třídy IIIa.


Stojí patrně za připomenutí, že je-li průměr laserového svazku menší než 7 mm, tedy menší než průměr otevřené pupily lidského oka, nedosazuje se do vztahu pro výpočet hustoty S zářivého toku za r poloměr svazku laseru, nýbrž poloměr otevřené pupily oční čočky, tedy r = 0,0035 m. Pro laser s výstupním zářivým tokem 0,001 W vyjde tak při průměru laserového svazku menším než 7 mm hustota zářivého toku vždy rovná 25 W/m2.


Používání laseru třídy IIIb v situacích, kde může dojít k náhodnému zásahu oka, nelze připustit, protože mrkací reflex k ochraně oka před zářením laseru třídy IIIb již nestačí. V případě, že na výstupní otvor laseru třídy IIIb (schopného dávat zářivý tok větší než 1 mW) je trvale připevněna nesnímatelná clona vymezující ze svazku jen část (například šipku) laserového záření s tokem nepřekračujícím 1 miliwatt, však jde o laserové zařízení s přístupnou emisí do 1 miliwattu. Takové zařízení patří do třídy II přesto, že má uvnitř laser třídy IIIb. Projde-li takovou trvale nasazenou clonou zářivý tok větší než 1 miliwatt (a menší než 5 miliwattů), avšak jeho hustota nepřekračuje nikde 25 W/m2, jde o laserové zařízení třídy IIIa. Skutečnost, že laserové zařízení třídy II nebo třídy IIIa má uvnitř laser vyšší třídy, musí být na vhodném místě s příslušným varováním na výrobku vyznačena.


Zajistit u každého ukazovátka projednání provozního řádu s příslušným orgánem hygienické služby může být problematické. Prodávat laserová ukazovátka dětem nebo jim je dávat na hraní však není rozumné v žádném případě. Kromě čehokoli jiného nelze vyloučit, že budou ze zvědavosti svítit do očí svému malému bratříčkovi, který pozoruje svět z kočárku a nemá dostatečně rychlý fyziologický reflex proti oslnění.


[1] Hygienické předpisy svazek 53/1982, Směrnice 61 o hygienických zásadách pro práce s lasery. Ministerstvo zdravotnictví ČSR. Vydalo Avicenum – Zdravotnické nakladatelství.
Laserová dioda z DVD-RW je trieda IIIb.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326846Verze : 0
No a pre tých, ktorý sa silou-mocou chceli zosmiešňovať odkazmi na bulvár jedna seriozná štúdia o pôsobení expozície laserom na letecké posádky:
https://www.pmfhk.cz/VZL/VZL%203_2003/Vzl3_4.pdf
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326847Verze : 0
Pekné - ale akosi tam nevidím tie prerobené laserové ukazovátka - pretože tu išlo o tieto zariadenia a nie o profesionálne lasery na vytváranie efektov.....
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326850Verze : 0
MOD
Ženevská dohoda o nešírení..."... zbraně, jejichž primární účel je trvalé oslepení, jsou zakázány Protokolem IV z roku 1995, doplňujícím smlouvu z roku 1980, zakazující šíření a použití zbraní, jež působí nepřiměřená zranění nebo mají příliš širokopásmový účinek a nedostatečné rozlišení mezi civilním a necivilním obyvatelstvem."
Idete na mňa s fyzikou, matikou, insítným umením, a teologiou- zázraky a smyšlenky. Tu je pár faktov, treba sa s nimi zoznámiť a potom písať. Rád diskutujem. Na druhý týždeň skúsim urobiť video s nového pokusu s laserom o výkone 1 W, samozrejme to už nie je iritujúce ukazovátko
Pokúsil som sa odpovedať na každý protiargument zvlášť.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326852Verze : 0

Citace - buko1 :

Pekné - ale akosi tam nevidím tie prerobené laserové ukazovátka - pretože tu išlo o tieto zariadenia a nie o profesionálne lasery na vytváranie efektov.....chceš povedať, že tým nedosiahneš učinok 100 mikroWatov na cm2! Inak ono sa tam uvádzajú vzdialenosti v mílach. Tu išlo o iné lasery ako polovodičové. Tento fakt o oslnení let. posádok tu bol vehementne a ignorantský popretý,teda bez znalosti problematiky, a ja som netvrdil, že šlo o komerčno predávané výrobky typu ukazovátko. Laserová dioda nad 250mW potrebuje účinné chladenie. Ale že išlo o použitie diody z DVD-RW je overené, nájdem link.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326855Verze : 0

Citace - maxx :

Citace - buko1 :

Pekné - ale akosi tam nevidím tie prerobené laserové ukazovátka - pretože tu išlo o tieto zariadenia a nie o profesionálne lasery na vytváranie efektov.....chceš povedať, že tým nedosiahneš učinok 100 mikroWatov na cm2! Inak ono sa tam uvádzajú vzdialenosti v mílach. Tu išlo o iné lasery ako polovodičové. Tento fakt o oslnení let. posádok tu bol vehementne a ignorantský popretý,teda bez znalosti problematiky, a ja som netvrdil, že šlo o komerčno predávané výrobky typu ukazovátko. Laserová dioda nad 250mW potrebuje účinné chladenie. Ale že išlo o použitie diody z DVD-RW je overené, nájdem link.
na doplnenie, tu nešlo o míle len o 200-300 m, a pochopiteľne zdroj neuvádza návod, pre laikov aj tak zbytočný.Na zostavenie zariadenia stačí bežná znalosť elektroniky.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326856Verze : 0
to maxx bohužel jsi psal právě o tom "Páni, z ukazovátka je pôvodný len obal a spínač. Na amerických stránkach o elektronike je presný popis s laserovou diodou s DVD mechaniky a optika je dopočítaná s použitím šošoviek z rozobratého dialkomeru.Fokusácia je dostatočná k dosiahnutiu požadovanej koncentrácie energie v bode. Inak za podobné experimenty bolo už niekolko mladých odsúdených vo VB, ked oslepili pilotov lietadiel v omnoho väčšej výške, ako 200 m.". Vzhledem k tomu že jsi větu o odsouzených britech (žádal jsem tě abys našel něco o nich) dal přímo za tu o předělané ukazovátko, je to nasnadě že maslíš něco podobného. Proto srovnání s laserem který na vzdálenost mnoha kilometrů svítí někde nad bordelem (jeden je vidět u nás asi na 15km) dost kulhá.
Ale souhlasím s Radem, prioritně je tohle téma určeno pro zbraně střelné, založ vedle téma pro lasery v sebeobraně, případně o nebezpečí laserů v dopravě a řešme to tam. Pořád tvrdím že předělané ukazovátko se k obraně nehodí (důvody jsem už uvedl) a že v podstaě kamen v kapse udelá větší službu. Pokud se bráním je předpokladem co nejrychlejší účinnost a pokud možno okamžité vyřazení útočníka, to zde nezajistíš ani náhodou. Pro speciální síly se dělaly (asi ještě dělají) speciální granáty které světelným šokem paralyzovali na několik vteřin (až minut) všechny zasažené, použili je pokud se nemýlím izraelci (nejsem si jist, možná to byli němci) při osvobozování cestujících z uneseného letadla. Zásadním problémem řady nesmrtících zbraní je, že jejich účinek na konkrétní osobu je dost nejistý, je hodně ovlivněn momentálním stavem (třeba opilostí) a často nezaručí dostatečnou jistotu že napadený nebude zraněn (nebo zabit) i po zásahu právě tou nesmrtící zbraní.
Upřímně, nejsem příznivcem experimentů ve chvíli kdy jde o život, v takové chvíli může podobný pokus (třeba se sprejem)zvýšit agresivitu útočníka a přiznám se že to bych nerad, pokud se rozhodnu bránit, je nutné počítat s tím že útočníka musím vyřadit napoprvé.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#326878Verze : 0
Zakúpil som si laserový modul a chcel by ho umiestniť do nasledujúcej krabičky. Ide o púzdro na baterie tvaru vojenského zameriavača PEQ-15.
Otázka 1 : ide o púzdro primárne určené pre zameriavač alebo len nejakú airsofťacku kopiu - či je konštrukčne dosť pevné
Otázka 2 : či sú funkčné mechanické ovládacia prvky
PEQ-15
www.tacticalgear.cz
PEQ-16
www.ebairsoft.com
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#351350Verze : 0
Je to k airsoftu. no u nás by som so zameriavačmi ručných zbraní nelaboroval. Dostal by si sa do rozporu so zákonom. Ovládanie je funkčné, len neviem aký výkon chceš emitovať. Dostatočné chladenie modulu je nutné !! S tým problémom sa borím už skoro rok.
URL : https://www.valka.cz/Lasery-a-vsetko-okolo-nich-t88150#351367Verze : 0