Kuše - stavební detaily

Diskuse

Stavíme s bráchou funkční repliku středověké kuše a zajímaly by nás některé konstrukční detaily:


1. lučiště - Dělaly se jednodílné
nebo skládané(z více kusů)?
- Z jakého materiálu?
2. ořech - máte někdo bližší informace o
přesným vzhledu? - máme sice už
vymyšlený vlastní technický
řešení, ale radši bych ho udělal
historicky věrně.


Díky, s pozdravem Ouje
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#293096 Verze : 0
Zkus si sehnat knihu "Luki i arbalety", vyšla v roce 2001 v Moskvě a je tam popis řady zámků a samozřejmě i příklady složení lučišť. verze zámku s otočným ořechem je ta jednodušší a v zásadě jde o otočně umístěnou kruhovou součástku s výřezem pro tětivu, na níž je o cca 180°posunzt další zářez do kterého zapadý přímo páka spouště, spuštění se pak děje smáčknutím spoušťové páky směrem k soše kuše, tím vysune konec páky ze zářezu na ořechu, ten se může pootočit a tím uvolní tětivu. Ořechy bývaly obvykle kostěné (alespoň u zbraní které jsem měl možnost vidět), zřejmě kvůli pevnosti materiálu. Spoušťová páka je obvykle kovová (železo).
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#293119 Verze : 0
Dík! Bohužel rusky neumím ani žblebtnout a v azbuce poznám tak leda rSad
Vyšla jmenovaná kniha i v češtině? (popř. slovenštině, ta mi problémy nečiní)
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#293158 Verze : 0
Netuším, ale pochybuju, obrázky bys ale přečetl Smile Mně ruština nevadí, takže jsem ji prošel a je to na dané téma zatím po technické stránce nejlepší co jsem viděl. Koukal jsem se (hodně zběžně) i po něčem v češtině nebo angličtině, ale podobnou technickou příručku jsem nenašel. Rus tam probírá vývoj od číny po dnešní kuše a právě u těch evropských se dost soustředil na technické detaily.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#293213 Verze : 0
Jen tak pro zajímavost jsem si v gůůůůůůůůůglu zatrhl příkaz Stránky pouze česky a vepsal slova : "kuše výroba" a ejhle- vypadlo cca 35 stran odkazů. Co kdyby jsi to také zkusil ? Very HappyVery Happy
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#293227 Verze : 0
No pokud se podíváš třeba sem : http://en.wikipedia.org/wiki/Crossbow
zjistíš že arabové na kuši narazili zřejmě u křižáků (název franský luk tomu odpovídá) a samozřejmě ji přejali do výzbroje. Další zajímavé čtení máš tady books.google.cz (je to od stránky 175)
Po pravdě když napíšeš do Googlu "crossbow" a třeba "arab", nebo jiný název pro dané etnikum, asi ti toho vyjede docela dost.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#325656 Verze : 0
O kuše včetně stavby jsem se před časem zajímal a jednu neúspěšnou stavbu mám za sebou. Lučiště se dříve dělalo z různých materiálů počínaje masivním dřevem, vrstveným dřevem konče ocelí. U lehčích kuší se dá nahradit laminátem nebo vyrobit ze staré lyže, pro větší napínací síly lze použít i listovou pružinu z auta. Ořech se dělal ze slonoviny nebo tvrdého dřeva a snad i z mramoru (tuto informaci mám od jednoho restaurátora). Dnes se dělá z kulečníkových koulí Smile. Dá se též úspěšně vyrobit z vysokopevnostního plastu . Ocelový ořech má jednu nevýhodu a to že trhá tětivy. Klíčovou součástí kuše je tětiva. Když si spočítáš jakou musí mít pevnost v tahu, tak ti vychází i několik tun (desítek kilonewtonů) i při poměrně malé napínací síle (desítky až stovka newtonů).
Sochu jsem vyrobil z bukového dřeva, lučiště z listové pružiny z automobilu a ořech z konstrukční oceli tř. 12. Problém je s tětivou. I při napínací síle sotva 500 N po druhém až třetím výstřelu praskne, začal jsem u konopné dratve spředeného do provazce, přes nylonová lana (nevýhodou nylonu je jeho vysoká elastičnost) a zkončil jsem u brzdového lanka z motocyklu s opředem z měděného drátu. I to prasklo.
Důležitý je opřed v okolí ořechu a kolem lučiště, chrání tětivu před střihovým namáháním.
Ještě poznámka na konec je drobný rozdíl mezi gotickou a renesanční kuší. Renesanční kuše už mívají napínáček podobně jako lovecké zbraně.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331157 Verze : 0
No u lučiště z listové pružiny ti hrozí ještě jedna věc - při namáhání v těžších podmínkách - zvlášť zima ti může listovka prasknout a příjdeš o hlavu (oči, ruce či cokoli podobného co příjde letící oceli do cesty) někde sem čet řešení pomocí koženého obalu lučiště - mělo by to zbrzdit kusy lučiště po defektu. Na tětivu mě napadají střevový struny k harfě - ty tahy tam sou taky ohromný. Ale na zatížení ve střihu to asi nepomůže. De o to vyzkoumat co se používalo za tětivy na gotickejch velkejch heverovejch kuších(nátah přes 100kg). I když možná jim to taky praskalo a počítali s tím, že stejně víckrát jak pětkrát za bitvu nestihnou vystřelit Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331207 Verze : 0
Jo abych to upřesnil, tvrdým dřevem na ořech myslím mahagon a ne buk Sad .
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331215 Verze : 0
ještě k lučišti z listové pružiny


Kvůli napínací síle bude potřeba tuto pružinu upravit tj. zúžit.
a) překováním: zde je riziko překalení a praskání nebo popuštění a tím ohýbání. Je dobré vědět z jaké oceli pružina je a podle toho ji kvalifikovaně tepelně zpracovat. nejlépe v peci s termostatem a kalícím režimem a ne jen tak ve výhni podle oka.
b) vybroušením: zde je riziko vyhřátí materiálu a prasknutí, vznik trhlin a lomových hran, kde bude praskat, nutno brousit pomaloběžnou bruskou a ošetřovat hrany jemným zabroušením.
Tak jako tak práce jak pro kata Smile
Já osobně jsem asi 8mm tlustou pružinu rozřízl flexkou, při řezání chladil vodou, uřízl z ní asi 20 mm široký pruh. Brousil jsem pomalu a nechával vystydnout a ostré hrany přebrousil ručně. Kuši napínám jen ručně a nepoužívám hever. Viděl jsem po domácku dělanou gotickou anglickou kuši s laminátovým lušištěm napatinovaným bezbarvým lakem a práškovým grafitem. Na pohled k nerozeznání od ocele. Napínala se kladkou a střelba byl estetický zážitek. Ještě jeden detail ke střelbě, odpor spouště bute tak 100-200 N poměr mezi poloměrem ořechu a spoušťovou páku vztažený k napínací síle) na rozdíl od střelných zbraní, kde je maximálně do 50N. Proto mají renesanční kuše napínáček, aby se z nich dalo vůbec něco trefit. Přiznám se že konstrukci kušového napínáčku jsem nikdy nestudoval.


Málem bych zapoměl. Pod tětivu se v místě uchycení k lučišti u některých kuší vkládají speciální klínky zmožňující vyjmutí tětivy, aby nedocházelo k jejímu vytahání tím, že je trvale napnutá. Na rozdíl od luku toto nemůžete udělat ručně přetažením oka tětivy přes okraj luku.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331226 Verze : 0
Jak (nebo v čem) se otvírajou soubory DJVU?
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331272 Verze : 0
Môj otec postavil funkčnú kušu moderného typu. Konštrukčné detaily riešil nasledovne:
- lučište = listové pero z Trabanta
- tetiva = oceľové lanko priemeru 3 mm, nie ceľkom napnuté v kľudovej polohe
- napínacia sila cca 70 kg
- orech = duralový, hrany pre záchyt tetivy zaoblené a vyleštené
- oska na uloženie orecha leštená nástrojová ocel priemer 6 mm, otvor v orechu 6,2 mm, mazanie olejom


Kuša je funkčná pri streľbe šípom z hliníkovej trubky 6/4mm s oceľovým hrotom, bez operenia na 50 m som nespozoroval opadanie šípu a prestreľuje smrekovú dosku hrúbky 15 mm. Kušu síce nepoužívam s ohľadom na veľkú silu ale celkovo bolo vystrelených viac ako 100 výstrelov a tetiva to vydržala. V mieste záchytu je vhodné ovinutie tetivy medeným drôtom 0,3 až 0,5 mm, ale zatiaľ to funguje aj bez neho.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331295 Verze : 0
Prikladám zjednodušený náčrtok spúšťového mechanizmu kuše podľa predchádzajúceho príspevku.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331298 Verze : 0
Ouje - podívej se po programu Djview, je free.
URL : https://www.valka.cz/Kuse-stavebni-detaily-t79937#331299 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více