Main Menu
User Menu

Kravjec, Ljudmila Stěpanovna

Kravets, Lyudmila Stepanovna

Людмила Степановна Кравец

St. seržant Ljudmila S. Kravjec – zdravotnice roty samopalníků 23. gardové střelecké divize


*1923Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 7. února 1923 ve vsi Kušugum v Záporožské oblasti v rodině úředníka židovského původu. Roku 1941 ukončila střední zdravotní školu v Záporoží a od prvních dnů války pomáhala při evakuaci nemocnic. V roce 1942 se její pluk zúčastnil bojů v sestavě Severozápadního frontu. Při nich byla Ljudmila těžce raněna a strávila dlouhé měsíce v nemocnici. Za hrdinství v boji jí byl udělen Řád Rudé hvězdy a Řád Vlastenecké války 1. stupně.


Po uzdravení se vrátila ke své jednotce, se kterou se zúčastnila bojů na přístupech k Berlínu. 17. dubna 1945 nastoupila za padlého velitele roty a vedla útok roty proti postavení nepřítele. Se samopalníky pak bojovala v ulicích Berlína a pod nepřátelskou palbou evakuovala raněné do týlu. Poskytla první pomoc a zachránila v boji desítky raněných vojáků a důstojníků Rudé armády. 31. května 1945 jí byla udělena Zlatá hvězda Hrdiny SSSR.


Po válce žila a pracovala v Záporoží, nyní je v důchodu a žije v Kyjevě. Mezinárodní Červený kříž jí za mimořádné zásluhy o záchranu životů vojáků v době druhé světové války udělil medaili Florence Nightingale.
URL : https://www.valka.cz/Kravjec-Ljudmila-Stepanovna-t26618#95444Verze : 0