Koncentrační tábory
Články
Před nedávnem začal upomínat jeden pamětní kámen asi na 50 lidí, kteří byli dne 23. 4. 1945 zavražděni v Gemeindehölzlu u Wetterfeldu. Přesto jsou zde všichni až dosud bezejmenní. Pamětní kámen zobrazuje jen vyryté rýhy. Co se tenkrát stalo u Wetterfeldu? To se pokouší dokumentovat tento článek přeložený z originálu Roberta Wernera.
Joseph Frank Moser, syn švajčiarskych prisťahovalcov a stíhací pilot 429. stíhacej perute 474. leteckej skupiny americkej 8. leteckej armády. Po zostrelení jeho lietadla P-38J-15 Lightning nemeckým flakom ho po zoskoku z horiaceho stroja po krátkom čase zajali nemeckí vojaci. Absolvoval dlhú cestu zajatca. Začala v parížskom väzení, cez dva mesiace strávené v katastrofálnych podmienkach koncentračného tábora Buchenwald, odkiaľ viedla cesta von jedine cez dym krematória, cez už o niečo lepšie podmienky v zajateckých táboroch Stalag... Osud mu však doprial a dožil sa toľko vytúženej slobody v kruhu svojej rodiny.
Nacistický koncentrační tábor založený v červenci 1937 na kopci Ettersberg nedaleko Výmaru v Německu. Byl to jeden z prvních a největších koncentračních táborů na území Německa z roku 1937. Mezi prvními internovanými bylo mnoho skutečných nebo domnělých komunistů. Vězni pocházeli z celé Evropy a Sovětského svazu - Židé, Poláci a další Slované, duševně nemocní a tělesně postižení, političtí vězni, Romové, svobodní zednáři a váleční zajatci. Byli zde také obyčejní zločinci a sexuální "devianti".
Číselně zaregistrovaných Čechoslováků bylo v Mauthausenu, v tomto vyhlazovacím lágru nejhorší kategorie, 6 500. Mnohým ale ani čísla vydána nebyla. Přežilo 1 361 našich vězňů. Mezi těmi, kteří se konce války a osvobození americkou armádou počátkem května 1945 již nedočkali, byl například autor mnoha populárních a zlidovělých písní Karel Hašler. Dva dny před Vánocemi roku 1941 umřel na následky mučení jednoho z tzv. zelených blokáčů. Ti byli, stejně jako štubáci a kápové, mnohdy daleko horší než sami esesmani, rekrutovali se totiž výhradně z řad německých kriminálních vězňů ...
Osvětim - Auschwitz, Březinka - Birkenau. Jména, která ještě ted nahánějí hrůzu a způsobují třas i těm, kteří tam nikdy nebyli. Miliony z těch, kteří tam byli, se nikdy nevrátili. Osvětim je synonymem nejstrašnějšího koncentračního tábora, německým peklem na území Polska nedaleko našich hranic. Zde je příběh jednoho z mála štastných, kterým se podařilo z této továrny na smrt uniknout.
Témata
Podkategorie