Main Menu
User Menu

Kobulov, Amajak Zacharovič

Amayak Zakharovich Kobulov / Амаяк Захарович Кобулов

Комиссар государственной безопасности 3-го ранга, генерал-лейтенант Амаяк Захарович Кобулов
Komisař státní bezpečnosti 3. stupně, generálporučík Amajak Zacharovič Kobulov



1906-1955




(Založeno během linkování)
URL : https://www.valka.cz/Kobulov-Amajak-Zacharovic-t60205#217079Verze : 0
MOD
Lidový komisař vnitra Ukrajinské SSR
7.12.1938 - 2.9.1939


Poradce na sovětské velvyslanectví v Německu
1939 - 1941


Lidový komisař státní bezpečnosti Uzbecké SSR
20.07.1941 - 18.01.1945


Náčelník operační divize Hlavní správy válečných zajatců a internovaných /SODR / NKGB
18.01.1945 - 20.02.1945


Náměstek náčelníka Hlavní správy válečných zajatců a internovaných NKGB - MVD /SODR/
18.01.1945 - 08.06.1951


1.zástupce náčelníka GULAG MVD
08.06.1951 - 05.03.1953


1.náměstek náčelníka Hlavní inspekční správy MVD
09.05.1953 - 27.06.1953


NV Petrov, KV Skorkin
"Kdo řídil NKVD. 1934-1941"


Rozpracováno
URL : https://www.valka.cz/Kobulov-Amajak-Zacharovic-t60205#369586Verze : 0
Narodil se v rodině krejčího.Bratr B.Z.Kobulov.
Dosáhl středoškolského vzdělání.


1921 - dobrovolník Rudé armády.
1923 - Tajemník Lidového soudu a pak učetní.


1927 - pracovník Ekonomického oboru Gruzinské GPU.
1929 - pracovník Ekonomického odboru OGPU ZSFSR.
1930 - vstup KSSS /b./


Brzy se dostane s bratrovou pomocí mezi hlavní Berijovi spolupracovníky.


1938 - Lidový komisař vnitra Abcházské autonomní republiky.Organizátor masové represe.


1938 - jmenován do čela Ukrajinské NKVD
Zahájil masivní čistku v orgánech mistní státní bezpečnosti.


Brzy na to byl přesunut jako vedoucí rezidence v nacistickém Německu.Jeho neobratné akce a nedostatek zkušeností zpusobily sovětské rozvědce těžké ztráty.


Po začčátku Velké vlastenecké války jmenován Lidovým komisařem státní bezpečnosti v Uzbekistánu.


1945 - přesunut na práci v Hlavní správě válečných zajatců a internovaných.Rovněž byl zástupcem náčelníka tajné divize C jenž měla za ukol získat technologii k výrobě jaderných zbraních.


Po zrušení SODR byl přesunut na pozici 1.zástupce náčelníka GULAG.


Po sloučení MGB a MVD byl převeden na post 1.zástupce Hlavní inspekční správy MVD.


Po pádu Beriji byl 27.06.1953 zatčen.
Rozpracováno


10.01.1954 - byl odsouzen Vojenským kolegiem Nejvyššího soudu SSSR odsouzen k trestu smrti a zastřelen.


Nerehabilitován.


Ocenění
Čestný pracovník Čeka-GPU (XV)23.08.1937
Řád rudého praporu 31.07.1944
Řád rudého praporu 20.09.1944
Řád rudé hvězdy 3.11.1944
Řád Kutuzova 2.stupně 21.06.1945
Čestný pracovník MVD 11.2.1948
Řád rudého praporu
Řád rudého praporu práce








https://www.hrono.ru/biograf/kobulov.html
Kobulov, Amajak Zacharovič - 1906 - 27.06.1953

1906 - 27.06.1953
URL : https://www.valka.cz/Kobulov-Amajak-Zacharovic-t60205#369638Verze : 0