Main Menu
User Menu

Kati a blázni

Diskuse
Včera jsem se díval na ČT2- pořad Kati a blázni. Jednalo se tam o to, jak se žilo v protektorátu. Také tam byl popis našich protektorů a českolovenského občana jménem Emanuel Moravec( politik a jeden z největších kolaborantů). O této osobě jsem všelicos zaslechl ,ale včera jsem se dozvěděl, že jeho nejstarší syn Igor vstoupil do Waffen-SS. V hodně literaturách, ba i na internetu jsem se dočetl, že Němci nechtěli ve službách SS žádné vůbec Čechy. Jak je tedy možné, že Igor Moravec se mezi ně dostal? Neměl ani předky arijské rasy. Bylo to tím, že jeho otec byl takový ,,přítel´´ s okupanty? Může mi to někdo vysvětlit? děkuju
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301548Verze : 0
Nevím jak to bude vysvětlo. neb problém je složitý. Např. ani Češi ve Vídni,kteří byli občany říše nemuseli, ale oni do války pochodovali a statečnš umírali u Stalingradu, například. Byl to slavný RU 4.regiment Deutschmaisrtů. Ani Čechům německé národnosti ze Sudet či Jihlavy se do války moc nechtělo,ale šli. Někteří čs. důstojníci,kteří po roce 1918 sloužili v čs. armádě a měli německé občanství byli převzati do Wehrmachtu. Je to život, ale určitě nám to někdo vysvětlé lépe a odborně. S arijskou rasou bych to moc neřešil, neb arijci "malého typu" jako byl AH či Gebles jsou přece jen problémem. V armádě sloužilo dokonce i určité množství Židů.
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301549Verze : 0
Obávám se že máš zkreslenou představu o SS, právě SS jednotky byly naopak ty které braly do svých řad neárijce (třeba muslimy). Navíc Češi jsou z německého pohledu árijci, byli asi na úrovni volksdeutch, takže z pohledu rasy tam problém nebyl. A už vůbec není pravdaže by nebyli bráni k SS, prostě se jich mnoho nehlásilo a nábor nebyl silný, protože tu ani nebyl nikdo kdo by o podobnou věc usiloval. V reálu tu nebyla silná strana typu NSDAP, takže na rozdíl od třeba Norů kteří měli vlastní jednotku, sloužili ojedinělí dobrovolníci z protektorátu v jednotkách kde nabyli nijak vidět. Jak asi poznáš jestli Wichterle který padl třeba na Orši byl čech nebo němec? Češi v SS jistě sloužili, ale počty byly malé (vzpomínky několika pamětníků na česky mluvící SS jsou zřejmě pravdivé). Ono to s tím češstvím je trochu problém, kolega, starší už pán, měl maminku němku, otec byl čech a v 38 odešli z pohraničí do vnitrozemí, v protektorátu jeho matku pravidelně zvali na úřad zda nechce optovat na německou příslušnost (tedy říšskou), pokud by řekla ano, stal by se i její syn, tehdy ještě nezletilý automaticky němcem, byť německy neuměl. Kdyby měl věk zřejmě by narukoval a sloužil vůdci, bez ohledu na to co je zač.
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301552Verze : 0
staci se podivat sem


https://www.valka.cz/index.php/f/783


z jakych narodnosti "nenemeckych" se jednotlive divize SS rekrutovaly ... neni to dokonaly prehled, hodne se ted bude predelavat, ale zakladni obraz tam je.
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301555Verze : 0
MOD
Já samozřejmě vím, že do SS vstupovali i muslimové atd. Ale Hitler se údajně vyjádřil, že v SS nechce Čechy, prý se nám nedá věřit:( Zkusím najít ten zdroj, kde jsem se to dočetl
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301556Verze : 0
No toho co "údajně" AH prohlásil je tolik, že by nedělal nic jiného Smile on byl sice dost pilný, i dost mluvil, ale většina toho co "údajně" prohlásil je nesmysl. Obvykle to vzniklo jako reakce na cosi (tohle třeba na určitý pocit hanby že jsme se nebránili, tak aspoň o nás AH smýšlel že se nám nedá věřit Smile ), takže na ty údajné výroky bych moc ohled nebral. Pravděpodobnější je vysvětlení že většina lidí s českou příslušností do německé armády vstupovat nechtěla (tedy ani do SS) a protože neměli motivaci nebyly jejich počty velké, po válce ti co vstoupili byli obvykle prohlášeni za němce a tak se zachoval "čistý štít" národa co neměl jednotku SS (poláci třeba taky ne) kterým se s oblibou pyšnili starší historikové. To že češi ve WH i SS sloužili (v první s německou příslušností) je prostě fakt, na Hlučínsku myslím dost obvyklý, takže nad tím že syn E. Moravce vstoupil do SS bych jako zas tak divné nebral.
URL : https://www.valka.cz/Kati-a-blazni-t82305#301562Verze : 0