Main Menu
User Menu

Kamufláže československých MiGů-23

Diskuse
kto je tu expert na 23ky? zaujimalo by ma aky je rozdiel v kamuflazy tej povodne co bola po prilete do cssr a po tej generalkovanej v NDR. Aj tie fotky ukazuju ze napr. tie farby krytov su odlisne. Ma tu niekto nejake fotky na porovnanie?
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaze-ceskoslovenskych-MiGu-23-t85005#310302Verze : 0
Fotografie tedy nemám, ale co o kamuflážích letadel MiG-23 vím, původní kamufláže sestávaly ze šesti barev, zatím co po provedení střední opravy v bývalé NDR byly kamufláže složené ze dvou zelených. Původní nátěr neměl pravidelné schéma a letouny se rozmístěním barevných polí lišily jeden od druhého. Rozmístění barev nového nátěru mělo jednotné schéma.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaze-ceskoslovenskych-MiGu-23-t85005#428254Verze : 0
Kamufláže MiG-23 po generálních opravách (v NDR) rozhodně nebyly ze dvou zelených. Byly dál podobné těm původním ze SSSR, změnily se ale odstíny a možná i rozložení polí. Ostatně na některých místech (zakrytých třeba při "složeném" křídle) zůstala barva původní. Údajně byla původní barva kvalitnější. Letadla která jsou v muzejích jsou pokud vím všechna po generálce, na řadě se barva loupe (na stání venku po řadu let prostě nebyla dělaná) a pod ní je vidět původní. na méně exponovaných místech (ve stínu) asi barva bude celkem odpovídat té "německé"
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaze-ceskoslovenskych-MiGu-23-t85005#428261Verze : 0
Revize v Drážďanech stihly pouze všechny stroje MiG-23 MF, šest z osmi letounů MiG-23 UB a část stíhacích - bombardovacích MiG-23 BN. Letouny MiG-23 ML neprošly střední opravou v bývalé NDR a létaly až do konce v původním nátěru od výrobce, s jednou výjimkou a tou byl stroj ev. čísla "4644", který dostal na podzim 1994 nátěr složený ze tří odstínů šedé v provedení "TYGR" ještě v Č. Budějovicích.
Je tedy třeba rozlišovat, které letouny prošly opravou v Drážďanech, a které ne.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaze-ceskoslovenskych-MiGu-23-t85005#428294Verze : 0
No vzhledem k tomu že jsem měl možnost vidět MFky jak před revizí, tak po ní, tak mohu klidně tvrdit že NIKDY neměly "po provedení střední opravy v bývalé NDR byly kamufláže složené ze dvou zelených" opět to byly barvy obdobné jako původní sovětské, lišily se odstíny a zřejmě i umístění polí, ale rozhodně to nebyly jen dvě zelené. Jedna z MF pak měla stejně jako Tygr zvláštní nátěr z řerné červené a šedé se siluetou čerta (čert byl znakem letky a objevil se v jiné formě už dřív)
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaze-ceskoslovenskych-MiGu-23-t85005#428298Verze : 0