Main Menu
User Menu

K-19: The Widowmaker (K-19:Stroj na smrt)

Diskuse
Koupit DVD na Filmopolis.cz
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#228258Verze : 0
Harrison Ford podal výborný výkon ako veliteľ modernej ruskej atómovej ponorky, ktorá sa vydáva na svoju prvú plavbu. Aj keď vo filme z rusov robia horších bordelárov ako sú, je to celkom dobrý film o živote na ponorke a najmä o živote na ponorke keď uprostred mieru a cvičenia nastane kríza. Film z roku 2002. Už až tak nevystihuje špeciality studenej vojny, ale patrí k tým lepším filmom.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#59126Verze : 0
Jen bych dodal, že film byl natočený podle skutečných událostí, ovšem trochu hollywoodsky "přikrášlený".
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#59198Verze : 0
tak už jsem to zhlédl taky..není to tak upně špatný..ale ten Hollywood je tam opravdu znát..moc se mi nezdál ten konec(setkání veteránů na hřbitově ..po letech).Možná to tam ani být už nemuselo..stačil by jen pěkně napsaný titulek..
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#60606Verze : 0
samozrejme trochu prikrasleny ale suhlasim ze skvele spracovany vynikajuce herecka vykony.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63057Verze : 0
Dobrý děj, akce i impuls k zamyšlení. Myslím si, že je ve filmu dobře zachycen přístup důstojníků k prostému mušstvu - skutečný obraz stavu sovětského námořnictva. Docela jsem je litoval, když museli jít k reaktoru jen v pláštěnkách. Exclamation Věřím, že tomu tak ve skutečnosti opravdu bylo. Vyděl jsem jakýsi dokument o životě na ruské ponorce Tajfun. Důstojníci tam měli komfortně zařízené kajuty a dokonce i saunu s malým bazénem. Prostí námořníci tam neměli přístup a v ubykacích byli namačkaní jak sardinky. Apsolutně nedostávali žádné informace, prostě jen plnili příkazy jako roboti.
Přez malé chybičky bych si film dovolil doporučit. Herecké výkony obou hlavních postav stojí za to.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63125Verze : 0
no, osobne bych ten film zas tak neopevoval ... hlavne mi vadi takove to holywoodske prikraslovani, jak tu zaznelo, samozrejme ze co je radioaktivni, musi byt svitive zelene, a vubec mi to prislo, ze z toho velice zajimaveho pribehu neudelali dostatecne zajimavy film, prislo mi to takovy preplacany. H. Forda bych zrovna na svetlo nevytahoval, zas tak zazracne zahrany mi to teda neprislo, je jasne, ze jeho zenit uz je kdesi v minulosti, a ani jako "rus" mi tam moc nesedel, asi by se dal vybrat vice "rusky vypadaji" herec ... Nerikam, ze je to spatnej film, ale videl jsem lepsi, tot muj zaver Smile
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63146Verze : 0
MOD
Existuje kniha od byvaleho zastupce velitele pro techniku sovětského ponorkového loďstva. Jmenuje se Podmořská atomová dramata. Vřele doporučuji. Popisuje vynikající přípravu personálu v Obninsku, šílený spěch při dokončování atomových ponorek, politický nátlak a nekompetenci velení. Člověk pak získá úplně jiný obrázek těch věcí. Zvlášť když to zažívá na vlastní kůži Sad
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63185Verze : 0
to sagittarius
jen drobná otázečka k té knížce..bylo to vydáno u nás? nevíš nahodou které to vydalo nakladelství?..
děkuji.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63197Verze : 0
I mně ten film připadá moc "hollywoodský" a věřit tomu že tenhle film zachycuje přístup důstojníků k mužstvu je spíš k smíchu. myslím že ti co to filmovali ví o ruském ponorkovém loďstvu a jeho reáliích asi jako já o fotbale v Gambii. Ani herecké výkony nic moc, prostě průměr.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63235Verze : 0

Citace - bitaxe :

... věřit tomu že tenhle film zachycuje přístup důstojníků k mužstvu je spíš k smíchu. myslím že ti co to filmovali ví o ruském ponorkovém loďstvu a jeho reáliích asi jako já o fotbale v Gambii.Pane generále mohl by jste prostého vojáka poučit o tom, jak v době, o které tento film mluví, přistupovali důstojníci k mužstvu? Jsem plný očekávání. Wink
Četl jsem jednu knihu, asi ji znáte (Poslední let pilota Migu-25). Zajímavě se vní autor dotýká tématu důstojník verzus prostý voják.
Chci jen říci, že se nepovažuji za odborníka na sovětské ponorkové loďstvo, ale pár dokumentů a knížek jsem viděl a přečetl. Zas tak směšné to nebylo.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63249Verze : 0
Plný očekávání klidně buď , ale pokud ty dokumenty sleduješ tak jsi mohl vidět asi před 4 měsíci dokument který byl přímo o této konkrétní katastrofě (týkal se obecně starých jaderných ponorek ale téhle věci byla věnována většina). zde mluvilo několik (pokud se dobře pamatuji tak 3) členů posádky, o svých podmínkách mluvili dost jinak, zdůrazňovali že v ponorkovém loďstvu obecně byly podmínky lepší než na velkých lodích (tím samozřejmě nemyslím ubytování) ale co se týče stravy, zacházení s mužstvem (dokonce zmiňoval že při službě na ponorkách jako námořník (tedy ne důstojník) měl nárok an rekreaci, prostě ne takové galeje. poruchu reaktoru popisoval jako obrovský průšvih ale také jako věc kterou posádka zvládla v mezích (tehdejších) omezených možností, dost sugestivní bylo když popisoval umírání zasažených členů posádky ještě na lodi. To setkání u hrobuů mimochodem popisoval taky.
krom tohoto jsem měl možnost jednu ruskou ponorku (ne atomovou) navštívit, je to dost jiné než se ve filmech (zvlášť amerických objevuje. O tom jestli mají důstojníci na třídě Tajfun saunu a bazén nevím ale dost o tom pochybuju, ruské stroje neposkytují moc pohodlí ani velitelům. pokud bych srovnal ponorky (atomovou jsem měl možnost projít jen jednu (francouzskou) ostatních asi5 nebo6 je to na nich dost podobné minimum místa, nepohodlí, jako kompenzace se všude uvádí že posádky měli lepší jídlo a rozumnější (ne volnější) režim. Nezlob se ale na základě svých zkušeností nejsem ochoten příliš věřit na hodnověrnost hollywoodského veledíla, ale spíš na to co jsem viděl buď sám nebo v dokumentu jako vyprávění pamětníků a ne "znalců" žívících se poradami pro film nebo noviny.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63259Verze : 0
To bitaxe: Ja se nezastávám hodnověrnosti amerických filmů ani tohoto. Jen si myslím, že se s prostými námořníky základní služby zacházelo špatně a že je to v tom filmu vidět. Pošlou je do zamořeného prostoru v pláštěnkách a řeknou jim, že je to ochrání. Jestli tomu ti chudáci věřili, tak asi byli dobře proškoleni a seznámeni s účinky radiace. Wink
To že měli nárok na rekreaci bylo asi z důvodu kompenzace psychycké i fyzické zátěžě. Stejně se mě nezdá, že by námořník základní služby měl na to nárok. Ale nebudu se přít.
Osobně jsem žádnou ponorku nenavštívil takže jsem proti vám úplný laik.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63290Verze : 0
Ten pamětník líčil celý incident dost jinak, oni sice přesně nevěděli co to udělá (že umřou to ano ale ne jak hrozně) a šli do toho dobrovolníci, ne na nařízení, vysvětloval i že někteří se hlásili a nemohli jít protože byli na funkci potřebné pro návrat. Vysvětloval že měli na výběr, buď se jich několik obětuje a ostatní budou mít šanci přežít nebo zemřou všichni, moc se nerozmýšleli a dost se jich přihlásilo. Ne všichni z přihlášených se likvidace zúčastnili a z těch zúčastněných nepřežil nikdo někteří umírali již na lodi. Prostě dost jiný příběh než film, a pokud jde o podmínky námořníků musíš to brát ve srovnání s ruským loďstvem ne s dneškem a námi.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63293Verze : 0
Tu knížku zkusím sehnat, byla velmi kvalitní a poučná (bez ironie). Život na ponorce byl a je nepochybně velmi tvrdý, ale pochybuji, že by tam panovala taková šikana a samoděržaví jako v ruské pozemní armádě. Na ponorce je nutná kázeň a spolehlivost, kterých nelze docílit nějakou primitivní buzerací. Jinak zařvou všichni, oficíry nevyjímaje.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#63355Verze : 0
Nedávno dokonce na ČT2 běžel dokument věnovaný jen K-19. Mám ho grabnutý na CD, takže bitaxe, nechceš ho dovézt na sraz ?
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#64893Verze : 0
MOD
to RoBoT určitě chci Smile Pokud bys chtěl něco ode mne mohu ti poslat seznam (ale dokumentů tam moc nebude Smile
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#64968Verze : 0
Bohužel jsem tento film neviděl, jen k tomu vztahu "officer-voennyj": nevěřím, že v ponorkovém loďstvu SSSR byly vztahy jiné, než v celé armádě. A upozorňuji, že nejde o nějaké excesy, ale o běžný způsob chování.
Oficír (od carských dob do dneška - resp. do doby, než odtud odtáhli) byl v RA pánbůh a vojáček nula, která skákala, jak bylo pískáno. Zcela běžně vojáček dostal "po mordě" - no, bylo mi zle, když jsem to viděl v praxi. A protože jde o tradici, na kterou jsou kupodivu hrdí!!! Sad , nevěřím, že se něco moc výrazně změnilo.
Stříleli jsme třeba "družební" závod. Za každým oficírem stál v pozoru vojáček a jakmile "pán" vystřelil, hoch utíkal sebrat nábojnici - běda, když ji nenašel, čili když neměl na konci tolik vystřelených nábojnic, kolik "páníček" vypálil ran! Facky jen lítaly. Pak chlastanice, vodka po kýblech a když oficír "padnul za vlast", vojáček ho naložil do UAZu a odlifroval do kasáren.
Pochopitelně on sám během celé té žranice a chlastanice sušil hubu a stál za svým důstojníkem - no, ne snad celou dobu vypnutý v pozoru, ale moc daleko do toho neměl. Nabízené jídlo i pití striktně odmítal (ten vojáček sám, ne, že by ten oficír se o něj staral - byl pro něj luft! - respektive méně, než luft)! Nevěřím, že tenhle duch "armii" zmizel! A těžko mohu věřit, že na ponorce to bylo jiné.


A ještě drobnost: Rusové tvrdili (a když jsem tam pobýval, slyšel jsem to i od pozůstalých), že kontrarevoluční Češi jim v srpnu 68 postříleli tisíce vojáků. Přitom z naší strany nepadl jediný výstřel!
Podle mého zejména "první vlna" byly trestné oddíly a za "válečné situace" důstojníci řešili nesnáze osvědčeným "pula v lob" - pakliže se nepostříleli sami mezi sebou. Hlavně v noci se Praha otřásala palbou Kalašů, protože se rusáci v parcích báli. No a ty kulky někam dopadaly, že!
V Bohnicích a Čimicích (nad Prahou, na hraně) byly dělostřelecké baterie 155mm houfnic a velící důstojník jen čekal na povel k zahájení palby na vnitřní město, plné ruských vojsk. Prostě ta první vlna (od 21.8. cca do 25.8., pak je vystřídali) byla určena na odpis.
Jó, savetskaja armija!
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#64995Verze : 0
Ten dokument na CT2 som vydel.je naozaj skvely.popisuje presne sled udalosti havarie a nasledky
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#65637Verze : 0
To Fantan
Promin ale me prijde ze nerikas pravdu(o cele SA-sosvetske armade)nepochybuji o jednotlivych pripadech ale abychom to pouzivali v praxe a byli na to hrdi tak to pardon je blbost.Navic valky ktere jsme vedli ukazuji opak tveho tvrzeni cose tyce vztachu mezi vojakem a dustojnikem,viz. druha svetova,Afganistan atd.O CSSR v roce 68 a tvrzenich ktere tady ukazujes ,me by zajmalo od koho jsi to konkretne slysel?Od tzv. politruka,coz je jiny nazev komisara pro politickou spolehlivost?Proste ten film neni spatny i kdyz je par drobnosti(ale nikdo neni dokonaly)a pokusy nekterych znalcu ukazat SA ve "spravnem" svetle jsou marne a nepresvedcujici.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73347Verze : 0
To Kaskad: nevím, jestli ty sám jsi byvšij officer sovetskoj armii, když píšeš v "ich" formě.


Popisuji jen a pouze svoje konkrétní zážitky ze styků s touto armádou a to od r.1968, včetně pobytu v Kijeve, Moskvě, Volgogradu atd., kde jsem mluvil jak s obyčejnými lidmi, tak důstojníky.
My jsme tady tu armádu měli a já v tom žil, víš? A sakra dlouho! Twisted Evil Mad
Žádný politruk nebyl zapotřebí, stačilo se koukat!
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73677Verze : 0
Bohuzel v Sovetske Armade(SA) jsem neslouzil,ale jak ja vim KAZDY dusttojnik zpocatku slouzil jako obycejny vojak takze asi vi jak to chodi mezi vojakama.Z tvych prispevku lze vycitit urcitou cast fobie a predsudku cose tyce SA a ja to muzu pochopit jenomze jak rikam asi popisujete jednotlive pripady ale bezne spoluziti vojaku a dustojniku neznate.Kdyz pojedu nekam a budu mit nejake negativni emoce k urcitemu statu tak budu videt jen to nejhorsi,ze jo?Stejne je to videt ve vasem popisu,proste kazdy v sovetske rodine mel alespon nekoho v armade a ja navic bydlel dost dlouho ve svojenskych mesteckych ve Svazu takze pohadky o "oficirech" kteri mlati sve vojaky za nejakou blbost( a vubec ze to je normalka)nechte prosim vas pro sebe.Navic kkdyz ctu tady nejake pohadky o tom ze na ponorce Tyfun je sauna s bazenem pro dustojniku atd. tak na to nevim ani jak reagovat,odkud tady nekdo k tomu dospel?Sice tam je takovy "bazen"(asi jako dve koupelny dohromady)jenomze ho vyuzivaji vsichni.A priklady z afganske a cecenske valky moc dobre ukazuji vztachy mezi dustojnikama a obycejnymi vojakama.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73888Verze : 0
Promiň, ale nemohu tvou argumentaci akceptovat. To je, jako bys chtěl tvrdit, že protože každý "mazák" byl předtím "bažant", bude se jako "zobák" chovat i později. Navíc ten, kdo se hodlal stát důstojníkem, měl tomu přizpůsobenu i tu "základní službu", než nastoupil do kadetky. Ale o tom jsem nepsal.
Já jsem popisoval svou osobní zkušenost se vzájemnými vztahy a chováním vůči sobě důstojníků a vojínů SA (během "dočasného pobytu sovětských vojsk na území ČSSR" k tomu bylo tisíce příležitostí). Jako sportovní střelec ze služebních zbraní jsem se s důstojníky - střelci setkával často, protože každá "družba" obsahovala i takový závod. No a vojíni tam byli jako řidiči, pomocníci, obsluha a pod.
V srpnu 1968 jsem proběhal Prahu a jako tehdy každý jsem přesvědčoval vojáky i důstojníky, že tady kontrarevoluce není. Co jsem viděl, viděl jsem!
Taky jsem se dostal do Kobylis, kde byly na hraně údolí Vltavy mezi Bohnicemi a Kobylisy (dnes je to pole zastavěno paneláky) dělostřelecké baterie, zamířené na Prahu. Tam jsem se dozvěděl, že mají rozkaz pálit do vnitřního města, kde byl jeden transportér na druhém. Takže žádný politruk. Vlastní oči, příteli!
To o mrtvých vojácích, které vozili z ČSSR v r.1968 jsem se dozvěděl přímo od jejich rodičů, když jsem byl "s nastupajuščim" 1976 měsíc v Kijevě - soukromě, v rodině, ne v Inturist hotelu. Nic příjemného to nebylo, to mi věř! Vztahy kavkazanů k Rusům mi při vodce popisovali posluchači policejní školy ve Volgogradě - považovali mě za Gruzína. Taky pěkně hustý!
Tohle ostatně není nic, co by tě mělo překvapovat. Už za VVV (WW2) měl ruský voják na vybranou: buď možnou smrt při šturmu, nebo jistou smrt při útěku z linie. A starý Clausewitz tvrdil, že jen smrtelný strach z vlastního důstojníka přehluší ve vojákovi obavu z nepřítele.
Jen to, že jsem si přečetl tvé povídání o Čečně, mi brání, abych byl vůči tobě méně ohleduplný.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73896Verze : 0
Musím s Fantanem souhlasit, i já měl možnost se osobně střetnout s vojáky a důstojníky SA a má zkušenost (osobní) je hodně odlišná od idilického obrázku který nám maluješ. Nevím jak v rusku, ale u nás samozřejmě důstojník začínal jako voják )správně vojín) háček je že ne na útvaru, ale ve škole a pokud se o této části jejich služby bavím s kamarády důstojníky pak jejich služba se hodně lišila od toho co zažíval normální voják.
O bazénu a sauně na ponorce je zbytečné se bavit (je to samozřejmě hloupost).
Jiné (lepší )vztahy jsou obvykle u malých jednotek které působí samostatně (třeba průzkum) tam kde jsou na sebe navzájem odkázáni se samozřejmě musí chovat solidně. Podobné je to zřejmě i na ponorce.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73897Verze : 0
Pani aj ked sa to asi nehodi tak pridam par poznatkov z osobnych stretnuti z vojakmy SA.Zazil som oar spolocnych cviceny za komancov z vojakmy SA v VVP libava alebo Doupov.Obycajny vojaci boly chudaci vyhnaly ich do terenu bez riadnej vystroje a vyzbroje nevedely kde su a samy sa musely o seba postarat.Dostojnici spaval vo vykurenych stanoch plneho zradla a vojaci spavaly pod autamy a jedly najaky vyvar.pobliekany ako posladny chudaci.Slavna SA by vymenila za flasu vodky vsetko.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73901Verze : 0
Teď jsem brouzdal fórem a v tématu o ruských ztrátách, narazil jsem na toto:


"Největší strach však přišel s Rusy. Tankisté z prvosledových jednotek byli O.K. - jen nabrali vodu a pokračovali v pronásledování. Ale za nimi přišly druholiniové jednotky - v tomto případě jízda - snad kozáci.Velel jim major - velkorus. Ten hned druhý večer zastřelil dva své podnapilé muže, kteří se mezi sebou o něco poprali. A to byli jediní dva sovětští vojáci padlí při osvobozování Zbraslavic. Pionýři jim leta stáli u pomníčku. Tento případ myslím vystihuje přístup sovětů k lidským životům. Myslím, že v tomto přístupu je tajemství ohromných ztrát živé síly SSSR během WWII."


Takže ty "tisíce rakví s mrtvými sovětskými vojáky", údajnými obětmi českých kontrarevolucionářů, které mi v Kijevě předhazovali, (jen tak tak jsem nedostal v metru přes hubu, když jsem se prohlásil za Čecha)byly s největší pravděpodobností výsledkem obdobného chování velitelů trestních jednotek, které k nám přišly jako prvosledové - vlastně již odepsané.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73905Verze : 0
Myslím, že k téme aké boli a sú pomery v SA, bolo povedaných dosť faktov aby si každý na to spravil vlastný názor. A tým by sa dala aj uzavrieť debata o SA Wink
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#73907Verze : 0
Nebudu komentovat tve povidani o roce 68 atd. jen chci jeste jednou upozornit ze ten kdo chce videt to nejhorsi a ma v sobe uz zalozeny odpor vudi necemu tak urcite ze to bude brat tak jak to chce brat.Zadne idylicke prostredi v SA ja nepopisuje jenze ty me chces presvedcit o beznem zpusobu komunikace mezi dustojniky a vojaky,jakoby ja jsem s tim netsykal primo.O tom jak to bylo za druhe svetove tak urcite byli pripady kdy meli na vybranou bud smrt od nepritele nebo od jednotek NKVD ovsem slo vetsinou o trestanecke prapory a ne o bezny zpusob boje.Tys byl par krat v SSSR a parkrat mel prilezitost se stykat s pruslusniky SA a tim samym jsi udelal pro sebe zaver ktery navic byl ovlivnen tvym negativnim postojem k okupaci v roce 68,a to hodne vysvetluje.Ja nechci nic prekrucovat,sikana a arogance byli "normalni" soucasti sluzby v SA ale ne v te rovine kterou popisukjete.Ja mam nejnomze osobni zkusenosti s lidi kteri slouzili v SA(tim myslim sve pribuzne) ale znam i dnesni skutecnost ktera je podle me na stejne urovni rekl bych ze to vsechno velice zjednodusujete a tak nejak nafoukovate skutecny stav veci do meze kdyz uz to prijde smesne pro cloveka ktery treba ma zkusenosti se sluzbou v SA.A nejak jsem nepochopil tu posledni vetu o Cecne?
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#74014Verze : 0
S tou veci kterou popisujes bych sohlasil(myslim si popis o dvou zastrelenych rudoarmejcu)taky u nas jsme meli nečjaky pomnik atd. ale pak jsem zijstil ze slo vlastne o fikci a zadne hrdinove tam nebyli popraveni.Ale cose tyce tveho popisu "tisice rakvi s mrtvymi" tak nejak nechapu o cem to mluvis?
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#74015Verze : 0
Kaskad, asi si nepochopil môj posledný príspevok. Povedal som, že táto debata na tému SA je uzavretá! Ak sa chcete baviť ďaľej, prosím, SZ, mail, nové diskusné fórum na túto tému sú vám k dispozícii.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#74019Verze : 0
Tento film opakuju na HBO uz asi 4x?Ale ja si ho vzdy pozrem skoda Fantan ze si ho nevidel.Doporucujem a ak nie na HBO v pozicovniach ho maju urcite.
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#83228Verze : 0
...jako reakce na promítání filmu o K-19 v Rusku - vyšel (dostupno v angličtině na https://english.pravda.ru/main/2002/12/11/40686.htm článek Alexandra Pokrovského bývalého vedoucího sekce údržby ponorkových atomových reaktorů, který mimo jiné prostudoval detailně zápisky prvního velitele |K-19 Zajceva. Krátce v bodech:
1) K-19 náležela k první generaci atomových ponorek, které nemohly být na moři déle než 30 dní - díky právě netěsnostem (praskání) trubek primárního i sekundárního vodního okruhu, v praxi trvaly "výpravy" jen 10-15 dní vdůsledku vzniku trhlin v okruhu parní turbíny, ty tekly vždy, stejně tak i chlazení reaktoru! Až druhá generace atom. ponorek byla vybavena celými novými komplety vyrobenými z jiné (speciální uhlíkové) oceli, což problém dokonale odstranilo.
2) Všichni velitelé ponorek té doby byli nesmírně nezkušení a nedovzdělaní v oboru atomových reaktorů...cituje se zde dialog mezi velitelem a inženýrem na ponorce: "Jaký typ neutronů je v našem reaktoru? Pomalé? Začněte používat okamžitě rychlé!"
3) K ve zkutečnosti malé závadě došlo na K-19 v 16. dni plavby, veliteli bylo hlášeno že došlo k poklesu tlaku u chlazení reaktoru na nulu...problém byl způsoben netěsností v obtoku pulsního čerpadla - kde byl tlakoměr instalován - to ovšem nemuselo nutně znamenat, že samotné čerpadlo nepracuje! Došlo k panice, všichni běhali kolem - bez nápadu jak danou situaci řešit, nikoho nenapadlo, že pokud nedošlo k nárůstu teploty - čerpadlo stále funguje. Námořníci se domnívali, že v celém obvodu chlazení nikoliv jen v primárním obtoku čerpadla s tlakoměrem - není tlak! Proto se pokusili napojit chlazení na jiný okruh - tlak tam ovšem byl - a značný, po rozpojení primárního okruhu došlo k explozi - tj.úniku tlakové radioaktivní vody, která se okamžitě proměnila na páru a opařila všechny přítomné a zamořila celý úsek a nastala skutečná tragédie - následné opravy a sebeobětování. Jen díky osobní intervenci akademika Alexandrova nebyli za tuto blbost členové posádky tvrdě potrestáni - jak to požadovalo politické a vojenské velení!
URL : https://www.valka.cz/K-19-The-Widowmaker-K-19-Stroj-na-smrt-t15919#107066Verze : 0