Main Menu
User Menu

Jemen, Somálsko, Afghánistán a Pákistán a radikální islamisté

Diskuse

Citace - Jana Hybášková :

Je tvrdým pravidlem současnosti, že přese všechno, co se učíme, o čem víme, co si jako vzdělaná společnost 21. století umíme zanalyzovat, odvodit, v oblasti bezpečnostních rizik nejsme schopni řídit se racionálními soudy, postupovat podle dosažitelných a jasných informací, ale pohybujeme se ve světě symbolů a mýtů.
Jako blesk z čistého nebe přišly v roce 1993 zprávy o americké vojenské prohře v Somálsku při snaze Clintonovy vlády umožnit dodávky humanitární pomoci Somálcům. Západní civilizaci z nich zbyly dojmy z filmu Black Hawk Down. O Afghánistánu víme, že je to hornaté území kontrolované válečnickými kmeny, které dokázaly porazit i Sovětskou armádu, většině Evropanů ale stále není jasné, proč mají v televizních zprávách vídat záběry vojenských rakví amerických a evropských vojáků. Pamatujeme sice záběry padajících soch Buddhy zničených Tálibánem, záběry žen v modrých burkách, známe filmy Charlieho Wilsona nebo Lovce draků. Proč ale máme v té vzdálené zemi plné opia, bez státní organizace, stavět školy a silnice, proč tam máme trénovat vojáky, chápe jen málokdo. O stomilionovém Pákistánu odborníci mnoho let říkají: to je jedna velká základna protizápadního odporu, terorismu, zkrátka al Kaida. Až do záběrů Benazir Bhutto, která byla uprostřed volební kampaně zavražděna uprostřed davů, jsme si ale velký průšvih nepřipouštěli. Nyní tušíme, že pákistánská armáda není tak silná, aby bezpečně uchránila 27 jaderných hlavic nebo ovládla území, která nikdy nebyla pod centrální státní správou. Řešení není nasnadě, a je to daleko, nás se to netýká.


A teď pozor, Jemen! Exotická země s bláznivými středověkými sídlišti, země královny ze Sáby. Občas slyšíme o zajatých turistech, o útoku na americké velvyslanectví, nebo o tom, že americké speciální síly v útoku na kolonu vozů zabily významné teroristy al Kaidy. Když jsme chodili do školy, byly Jemeny dva. Ten severní, republikánský, a ten jižní, komunistický. Pamatuji si na šílený videozáznam z konce 80. let, kdy do místnosti ÚV KS Jemenu vtrhlo severní komando a komunistické soudruhy rozstřílelo na cucky přímo v zasedačce ústředního výboru. Tenkrát to ale nebyl terorismus, byly to spory uvnitř národněosvobozeneckého hnutí. V roce 1990 byla země sjednocena. Teprve léta poté byla v Saná založena svým charakterem středověká mešita Víry a naděje, al Ímán. Jeden z jejích duchovních otců al Awlakí později působil v mešitě ve Virgínii v Great Falls, kde se modlili dva z teroristů 11. září. Do stejné mešity k jemenskému duchovnímu al Awlakímu chodil americký vojenský psychiatr, který v texaském Fort Hood zastřelil 12 amerických vojáků. Na stejné jemenské universitě se zřejmě školil v odpalování trhavin Nigerijec, který se pokusil na Štědrý den při letu do Detroitu na svém břiše odpálit balík trhavin. Naštěstí začala hořet jen žlutá deka. Záběry žluté deky, stejně jako záběry z Fort Hood či hořících dvojčat si ze zpráv vybavuje většina z nás. Už málokdo přemýšlí o spojitosti s Jemenem. A téměř nikdo o spojitosti Somálska, Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu.


Kdybychom uměli analyzovat, věděli bychom, že: Somálsko, Afghánistán, Jemen a Pákistán jsou islámské státy. Nejsou to ale rozpadlé státy, ve skutečnosti to nikdy nebyly fungující státy s centrální správou. Jsou to státy převážně kmenových území, v Jemenu je to potvrzeno i ústavou. Jemen, Somálsko, Afghánistán patří mezi nejchudší státy. A leccos mají společné: ohromnou korupci, demografickou explozi, latentní občanskou válku: v Somálsku bojují lokální náčelníci, dnes známí jako islámské soudy, proti vládě v Mogadišu. V Pákistánu trvá konflikt mezi nezávislými kmenovými územími a centrální armádou, v Afghánistánu mezi vládou v Kábulu, obrozující se Severní kmenovou aliancí a Tálibánem.


V Jemenu se podle odhadu pohybuje 60 milionů ručních zbraní. Celá údolí jsou zbraňovými překladišti. V Jemenu léta roste občanská válka mezi šíitskou povstaleckou armádou tisíců zajditů, nazývaných podle vůdce Húthího na severu země, a sunnitským jihem. Přes mezinárodní londýnskou konferenci ani snahu presidenta Sáliha se nedaří uzavřít příměří. Z okrajových zpráv o stovkách povstalců jsou pravidelné zprávy o saúdských leteckých náletech proti Húthíjům na straně jedné, o rychle sílící iránské podpoře povstalců na straně druhé. Irán podporuje jemenské Húthíje proto, že tím oslabuje centrální vládu v boji proti táborům, cvičištím a zbrojištím al Kaidy. A najednou, světe, zas jednou se můžeme divit, máme tu mezinárodní konflikt, v němž jsou zapleteny Saúdská Arábie a její letecké síly, Jemen, Somálsko, Írán. Najednou opět proti sobě stojí al Kaida a Írán na straně jedné a západní civilizace na straně druhé. Přestože je Jemen logickým geografickým doplňkem kružnice Pákistán – Afghánistán - Somálsko, jejíž střed leží někde ve Středozemí, přestože je Jemen také součástí operačního prostoru protiteroristické operace Trvalá svoboda, přese všechny vyjmenované předpoklady, které nás měly dávnou pohnout k jasné analýze, opět jsme toto bezpečnostní riziko nedocenili. Kolik ještě pokusů o letecké atentáty, zabitých vojáků, srdcervoucích filmových záběrů musíme uvidět, abychom si v kunderovské imagologii všimli nebezpečí, které nejsme schopní vyvodit z racionálních faktů?zdroj:
neviditelnypes.lidovky.czanalytické zamyšlení k aktuální situaci jako východisko pro možnou následující diskuzi.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#347932Verze : 0
MOD
Tedy na úvod, Janu Hybáškovou považuji za jednoho z mála českých politiků, kteří mají v dané problematice patřičné vzdělání, zkušenosti a schopnost kritické analýzy dostupných informací. Navíc je jako arabistka prosta nepřijatelně zjednodušujících, natož pak dokonce rasistických či xenofobních postojů vůči muslimskému světu. Její slovo věnované této problematice, ať už psané či mluvené, považuji vždy za velmi přínosné a s naprostou většinou i souhlasím. To se týká po zběžném přečtení i tohoto textu.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#347942Verze : 0
nezbyva nez souhlasit
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#347950Verze : 0
MOD
Jake zavery maji udelat evropane?Smile nebo to bylo strucne vysvetleni "for dummies" proc NATO pomaha ve zvyseni produkce opia v Afganistanu?
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348077Verze : 0
Zvýšenie produkcie ópia? Jedným z cieľov aktuálne prebiehajúcej operace Muštarak je aj zníženie obchodu s drogami, ktorých suroviny sa pestujú a drogy sa vyrábajú práve v okresoch Nad Ali a Laškar gáh v provincii Hílmand.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348106Verze : 0
MOD

Citace - buko1 :

Zvýšenie produkcie ópia? Jedným z cieľov aktuálne prebiehajúcej operace Muštarak je aj zníženie obchodu s drogami, ktorých suroviny sa pestujú a drogy sa vyrábajú práve v okresoch Nad Ali a Laškar gáh v provincii Hílmand.Zajmave ze v dobe Talibanu produkce opia rekordne klesla www.unodc.org Od roku 2001 tedy od doby pritomnosti sil NATO produkce jen stoupa. Me prijde i kdyz navenek jde boj proti drogam ale ve skutecnosti velitelstvi sil NATO zavira oci na tento zdroj finance polnich velitelu a kmenovych vudcu jen aby meli lojalitu mistnich pri boji s talibama a jinyma skupinama odporu.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348138Verze : 0
Jak vysoká byla produkce opia v době ruské invaze?
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348139Verze : 0
MOD

Citace - Aubi :

Jak vysoká byla produkce opia v době ruské invaze?

Nanejvys 1200 tun rocne. Nebo o jake "ruske" invaze mluvite?Confused
Dnes asi 6900 tun rocne.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348140Verze : 0
Jasné že produkcia ópia počas vlády Talibanu klesala - pravoverní moslimovia predsa drogy neužívajú a aj preto boli polia ničené... V rámci boja proti terorizmu boli Tálibovia akosi od moci odstavení...


Súčasná vláda v Afganistane je na tom horšie ako bola tá v rokoch 1979-89 - tá mala aspoň aké také zdanie toho že je domáca (sovieti zasiahli až potom, čo sa domáce sily nedokázali dohodnúť kto bude u koryta. Tá čo je v súčasnosti je bez podpory NATO odsúdená na zánik. Naviac predtým pravoverní Tálibovia zistili že majú veľmi dobrú zbraň proti nepriateľovi - ópium a ďalšie odvodené drogy. Nakoľko centrálna vláda nie je schopná kontrolovať územie štátu, je logické že všetky lokálne vlády sa snažia pre seba zobrať čo najviac výhod - a jednou z výhod je aj produkcia a predaj drog.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348157Verze : 0
MOD

Citace - buko1 :

Jasné že produkcia ópia počas vlády Talibanu klesala - pravoverní moslimovia predsa drogy neužívajú a aj preto boli polia ničené... V rámci boja proti terorizmu boli Tálibovia akosi od moci odstavení...


Súčasná vláda v Afganistane je na tom horšie ako bola tá v rokoch 1979-89 - tá mala aspoň aké také zdanie toho že je domáca (sovieti zasiahli až potom, čo sa domáce sily nedokázali dohodnúť kto bude u koryta. Tá čo je v súčasnosti je bez podpory NATO odsúdená na zánik. Naviac predtým pravoverní Tálibovia zistili že majú veľmi dobrú zbraň proti nepriateľovi - ópium a ďalšie odvodené drogy. Nakoľko centrálna vláda nie je schopná kontrolovať územie štátu, je logické že všetky lokálne vlády sa snažia pre seba zobrať čo najviac výhod - a jednou z výhod je aj produkcia a predaj drog.Taliban mohl dovolit sobe nicit opiove plantace kvuli tomu ze hlavni zdroj penez dostaval z vybirani "cla" za tranzit zbozi z Pakistanu a castecne Iranu. Podle ruznych odhadu prijmy z tohoto podnikani byli asi trikrat vyssi nez z obchodu drog. Dnesni situace je bagatalizovano kecama o boji civilizace proti terorismu ovsem idiologicke kecy se za poslednich tricet let zmenili jen barvu. Skoda ze podobne clanky nemaji nic spolecneho s realitou jen castecne osvetluji situace kterou uz nic nenapravi.
URL : https://www.valka.cz/Jemen-Somalsko-Afghanistan-a-Pakistan-a-radikalni-islamiste-t92924#348790Verze : 0