Main Menu
User Menu

Jány, Gusztáv

Vezérezredes Gusztáv Jány


(*21.10.1883, Rajka - +26.11.1946, Budapešť)



Původním jménem do 1924 Hautzinger. Od 1.10.1931 do 1.8.1936 velitel I. hlavní skupiny na vojenské akademii Ludovika. Od 1.8.1936 velitel 1. pěší divize 1. smíšené brigády. Od 1.11.1936 do 24.5.1938 velitel 1. smíšené brigády, poté se stává vedoucím Vojenské kanceláře regenta Horthyho. 1.2.1939 velitelem I. sboru. 1.3.1940 jmenován velitelem nově vytvořené 2. armády. Na čele své armády se zúčastnil obsazování Sedmihradska, poté i nasazení na východní frontě.


V průběhu katastrofy 2. armády u Donu se zhroutí - nedokáže včas vydat k rozkaz k organizovanému ústupu čímž způsobuje tragédii mnoha vojáků, kteří nedokázali v třeskoucí zimě zadržet postupující sovětská vojska. 11.11.1943 odchází do zálohy. Koncem listopadu téhož roku odchází na západ.


Po smrti své manželky a 13 měsíčním pobytu v americkém zajetí se vrací do Maďarska. Zde ho během nepřítomnosti 19.6.1945 zbaví hodnosti a propustí z armády. Lidový soud ho jako válečného zločince odsuzuje k trestu smrti. 26.11.1946 je popraven.


4.10.1993 je Vojenskou radou Nejvyššího soudu MR rehabilitován.
URL : https://www.valka.cz/Jany-Gusztav-t35712#132233Verze : 0
31.3.1943 byl vyznamenán Rytířským křížem v hodnosti generálplukovníka na pozici velitele 2. maďarské armády která v důsledku výše zmíněného sovětského útoku ztratila 80 tisíc mužů (30 tis. mrtvých a 50 tis. zajatých).
URL : https://www.valka.cz/Jany-Gusztav-t35712#147305Verze : 0
MOD