Main Menu
User Menu

Identifikace nálezu bodáků

Diskuse
V nedávné době se mi podařilo najít 3 ks bodáků, dva jsem se pokusil šetrně očistit a jeden jsem ponechal v původním "nálezovém" stavu. Snažil jsem se typ bodáku identifikovat podle fotografií na internetu, podobné bodáky jsem nalezl ale vždy jsem mezi nimi pozoroval rozdílnosti. Jelikož jsou nalezené bodáky značně zkorodované, vyražená čísla a nápis je nečitelný. V případě, že někdo z přítomných nemá s identifikací problém poprosil bych ustanovení. Předem děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#306779Verze : 0
Nejsem si jist, ale všechny tři na mne působí že jsou v nepůvodním stavu. Žlábek na čepeli obvykle končí kus od konce bodáku, zde by mohlo jít o to že starší dlouhý bodák byl později zkrácen a upraven pro použití na novější zbrani. Podobné úpravy se dělaly v průběhu první světové války a pak by to mohly být bodáky německé upravené pro pušku 98. Ale ber to spíš jako odhad. Ale to zkrácení je velmi pravděpodobné, i ten tvar špice je podivný, zvlášť u třetího bodáku shora. Mohlo by jít i o úpravu kdy bodáky po zkrácení sloužily jako útočné nože pro boj v zákopech (to byla pak často místní výroba u jednotky).
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#306787Verze : 0
Zase bodáky.......SmileSmile


Ten třetí od vrchu se mi zdá zlomenej.....
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307166Verze : 0
su to bodaky Enfield mod.1907, samozrejme upravene skratenim.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307536Verze : 0
Souhlasím s názorem bitaxe, že se jedná nejspíše o zkrácené, původně dlouhé jataganové bodáky. Vzhledem k některým významným zachovaným znakům, odhaduji, že se jedná o původně některý typ jataganového bodáku pro pušku Werndl vzor 1873 resp 1873/77. Tyto znaky jsou (pokud lze usuzovat s fotek) :
tvar zobce držadla, 3 otvory (!!!) pro šrouby - nýtky na rukojeti, absence nýtků na záštitě (?), výrazná křivka prstové části držadla, široký obdélníkový výbrus čepele vysoko u jejího hřbetu ( jehož ukončení jasně svědčí o dodatečném zkrácení čepele), nezachovaný materiál střenek, z čehož lze usuzovat spíše na střenky dřevěné než gumové ( i když, není na tom druhém u záštity zbytek gumy?).
Takže nejspíše jde ve všech třech případech o rakouský bodák vzor 1873 na pušku Werndl vzor 1873 a 1873/77 pro mužstvo. Změř si některé zachované rozměry. Délka rukojeti by měla být 134 mm a průměr nákružku 18,6mm. Původní bodák byl upraven zkrácením čepele a ubroušením háku záštity
Pokud jsou ovšem na záštitě jílce dva otvory (nýtky) mohlo by jít i o zkrácený původní bodák na pušku Mannlicher 1885, kdy délka rukojeti by byla pak 130mm a průměr nákružku 17,5mm. Bylo by dobré se pokusit nalézt všechny zachované značky a číslice a alespoň částečně je zachytit. Myslím, že na ricassu toho posledního lze rozeznat jeho zařazení ( 242 T 5 /E - víc jsem z fotek nedostal). Také by nebylo na škodu uvést rozměry a popis některých detailů. Jaký je tvar stiskátka, jsou na hrotu zobce držadla znát zbytky poutka atp.?
Lze uvažovat i o době, kdy k úpravě došlo. Bylo to patrně v období na začátku I.SV, kdy R-U armáda zápolila s nedostatkem opakovaček Mannlicher a proto byly ze skladů vydány některým polním oddílům resp. pomocným oddílům armády ( např. vozatajstvu) či domobraně pušky Werndl vz. 1873/77. Jejich původní nepraktický dlouhý bajonet, naprosto nevhodný pro zákopovou válku, byl pak upraven. O výše zmíněném typu (Enfield mod.1907) si dovolím pochybovat. Jednak by se asi ztěží nalezly tři tyto bodáky u nás pohromadě a druhak Smile pokud si pamatuji, tak tento bodák ( kromě jiných znaků) má na rukojeti pouze dva nýtky. A právě ty tři otvory jsou na střenkách bajonetů té doby dost vzácné.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307583Verze : 0
nic proti vasim znalostiam Quatí, ale kedy naposledy ste videl bodak werndl mod. 1873?


skuste si dat do googlu werndl 1873 a potom enfield 1907 - a snad najdete par odlisnosti.


s pozdravom, c.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307691Verze : 0
Gůůůůůůůglil jsem až se ze mě kouřilo, ale nikde jsem nenašel bajonet Enfield model 1907 ( či jiný) který by měl 3 upevňovací nýtky střenek. Mohl by jsi prosím uvést adresu, kde jsi takový bajonet nalezl ? Na stranu druhou jsem byl opět příliš zbrklý a opomenul jsem ve své úvaze o bodáku Werndl jeden důležitý fakt.Embarassed Všechny bodáky Werndl i uvažovaný Mannlicher měly svěrnou úsťovou objímku se stahovacím šroubkem. Takže musím hledat dál.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307803Verze : 0
za to ze su v rukovati 3 otvory, tak musia byt pouzite zakonite 3 nity? Drevene rucky boli uchytene dvomi skrutkami - je to vidiet aj na fotkach z nalezu. Na upravenych fotkach upozornujem na niektore znaky ako je tvar zastity a dalsi poznavaci znak - otvor, ktory je zaneseny spinou a hrdzou, na povodnych vacsich fotkach su jasne badatelne. Poprosim majitela, aby bajonety poriadne vycistil a zverejnil foto.

URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#307925Verze : 0
Milý příteli máš mě v předklonu Very Happy
Myslím, že není třeba aby autor dále své nálezy čistil. Očistil to nejdůležitější a tím je značka enfieldské zbrojovky a osobní přejímací značka inspektora téže zbrojovky. Takže se stavím zcela za tvůj názor, že se jedná (teď již na 99,9%) o zbytky upravených bodáků Enfield M1907. O těch třech otvorech lze spekulovat i z jiného pohledu. Pokud bychom třeba přijali názor kolegy bitaxe o úpravě bodáků na zákopový nůž, je docela možné, že třetí upevňovací otvor byl při této úpravě dodatečně vyvrtán a tím byly střenky zpevněny třetím nýtkem.
Vložený obrázek je sloučený z původního autorova fota a z obrázku značek na ricassu bajonetu Enfield M1907 z mého archivu. Ještě by mne však velice zajímali nálezové okolnosti.Kde byla tato torza nalezena ?
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#308231Verze : 0
Děkuji všem korespondentům za identifikaci bodáků, podle fotografií a porovnáním s nálezem se jednoznačně přikláním k Enfield mod.1907. Uvedené kousky se podařilo nalézt při hledání v jedné vytipované oblasti západních čech. Škoda jen že nebyly zabalené v naolejovaném plátně, které by bylo zalité voskem a vloženy do kovové neprodyšné schránky. Ale i tak byla radost z tohoto nálezu. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-nalezu-bodaku-t83659#308884Verze : 0