Main Menu
User Menu

Identifikace bodáku

Diskuse
Zdravím všechny přítomné, poprosil bych někoho znalého a ochotného o identifikaci těchto dvou předmětů na přiložených fotografiích. Předem všem děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#304003Verze : 0
Ten z dřevěnou rukojetí je myslím bodák k mauseru 98 s upadenou(demontovanou?) záštitou - proto sou tam ty dírky.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306117Verze : 0
Klasika, německý vycházkový bodak, existuje i katalog značení z kterého poznáte výrobce atd. Určitě zde bude znalec na tuto problematiku.


Ještě k vycházkovému bodáku, jsou sběratelsky zajímavé s leptem a věnováním na čepeli. Bohužel nezaměnovat s podvodníky, kteří ten "lept" vyrábějí na klasiku co měl voják u "kvéru" již jsem jich viděl hodně,ale vše je podvod. Neb na komisní zbrani to nebylo povoleno.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306118Verze : 0
Ten první a poslední (tedy s příčkou) je opravdu německý "vycházkový bodák", tedy bodák který není vojenský, ale voják si ho kupoval za své peníze, mohl ho pak nosit na vycházky a po skončení služby mu zůstával jako památka. vyráběly se v celé řadě mutací jak s možností upevnění na pušku tak bez této možnosti, zde je ten druhý příklad. Bohužel je odřený a asi chybí pochva se závěsníkem. Druhý je určitě bez ukončení rukojeti, tedy bez příčky a střenky jsou pravděpodobně nepůvodní.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306145Verze : 0
Bodák bez příčky nejspíš patří k pušce Manlicher bodák se označoval 1890/95, příčka samozřejmě chybí, ale proti Mauseru hovoří ostří obrácené nahoru, obdobně bylo u naší pušky vz. 24, ale té neodpovídá vršek rukojeti. Naopak pro Manlicherovský bodák dva otvory na upevnění příčky (jsou vidět na běžném bodáku) a způsob upevnění střenek.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306147Verze : 0
zkus se kouknout sem : forum.valka.cz
Asi ho tam poznáš Smile
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306150Verze : 0
Tak to sem z toho jelen - na chalupě sem ve skříni našel bodák, který odpovídá čs. bodáku k vz.24 (značen je ČSZ U na čepeli u rukojeti), ale má záštitu bez kroužku - tudíž sem si myslel, že je to protektorátní výroba pro němce(k mauseru 98k). Když ale mauser má čepel na druhou stranu(tedy ne směrem vzhůru, ale dolů) co to teda je? Fotku bohužel nemám,čepel je černěná, pochva tvarově shodná s tou k mauseru 98k.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306153Verze : 0
pravděpodobně bodák k pušce vz. 24, koukni sem : forum.valka.cz
Jinak ČSZ je označení předválečné, za němců tam nebylo ČS. U je označení výrobní série. Proč nemá nákružek je otázka, spíš byl odbroušen, než že by byl vyroben bez něj.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306157Verze : 0
bodáky za němců byly z původních ČS upravovány, takže pak byly bez nákružku, označení za války bylo jen Z v kroužku a později písmena dot. Pravděpodobně jde o válečnou úpravu ČS bodáku. Ale ČS bodáky mají trochu jiný tvar konce rukojeti než Manlicherovské, proto typuju ten Manlicher, konkrétně 1890/95.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306160Verze : 0
Nazdar pánové ten první je vycházkový německý používaný hasiči druhý bodák je rakousko uherský bez záštity značení neznám domívám se že jde o maďara
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306161Verze : 0
Z čeho soudíš že jde o bodák pro hasiče? Vycházkových bodáků bylo řada druhů a sice nevylučuju že jde třeba o něco co bylo pro hasiče, ale zajímalo by mne podle čeho na ně soudíš
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306169Verze : 0
je to hasič podle záštity ve tvaru S podle čepele a i podle toho že nemá drážku na nasazení na pušku vojenský vycházkový je kračí má jinak tvarovanou čepel má záštitu jen na jednu stranu ve tvaru j a rybynu na nasazení na pušku
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306184Verze : 0
německých vycházkových bodáků byla celá řada třeba to ještě někdo upřesní ale je to na 100 procent hasič
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306187Verze : 0
Minimálně s tou rybynou se pleteš, vycházkové bodáky ji někdy měly, jindy ne, viděl jsem a měl v ruce obě verze, vycházkový bodák nebyl určen k nasazení na pušku a řada jich rybinu neměla, jinde sice ano ale stiskátko bylo nefunkční. U příčky si nejsem jist, ale v katalogu solingenských firem jsem myslím viděl i příčku na obě strany, ale tady si nejsem jist. Tvar čepele je myslím normální, obvykle byly polotovary na standardní bodáky využity pro výrobu i těch vycházkových (rybina se nemusela dělat protože naszování nehrozilo), byly ale chromované místo černění a obvykle lépe zpracované
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306188Verze : 0
Trochu mě fascinuje, proč vlastně naše faktografické forum ignorujeme. Oba výše zmíněné bodáky již v databázi dávno máme, jak ten německý hasičský, tak i mannlicher. Proto by stačilo se jenom do ní podívat.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306261Verze : 0
fascinuje mne že sis nevšiml, že linky na naše fórum jsem sem dal Smile
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306270Verze : 0
To bitaxe: Tak sem tu trochu zahledal a ten můj bude asi německy upravenej pro vz. 33( forum.valka.cz - ty fotky protektorátních úprav se zhodujou, kromě přeražby písmen). Nevíš jak se pozná záštita s ubroušeným kroužek od záštity továrně vyrobené bez kroužku?
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306292Verze : 0
Ahoj, tady ti neporadím, tohle bohužel nevím, navíc pokud je to děláno továrně, asi se to moc nepozná (možná měřením?), ale to že písmena nejsou přeražená, ani vydůlčíkovaná, ukazuje že bodák asi nebyl přebírán WH, je otázkou jestli nebyl třeba na Slovensku, nebo třeba někde kde tomu přeražení ušel (možná byl dodatečně složen až po válce)
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306295Verze : 0
Dík! Ještě jedna blbá otázka - proč se bodáky upravovaly? - zrušení čs. značení je pochopitelný, ale proč se odřezávaly kroužky a černili čepele? I kdyby to chtěli nasazovat na mausery, šlo by to přece i s tím kroužkem, nebo ne?
Nebo jim šlo o potlačení celkového "československého" vzhledu?
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306346Verze : 0
Důvod je myslím popsán u německé verze ČS bodáku. Údajně šlo o to že když se bodákem narazilo na tvrdou překážku a zapáčilo mohlo dojít u bodáku s nákružkem k poškození hlavně, u bodáku bez něj nikoli. Jestli je to pravý důvod nevím, mohlo jít i o prosté přizpůsobení standardu. černění je pravděpodobně proto že pomáhá bodák chránit v nepříznivých podmínkách a možná i že je méně nápadný.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306349Verze : 0
Tak sem vytahal informace ze všech dostupných rodinných příslušníků, pořádně prohledal Válku a vyšlo mi toto - můj bodák je z nejvyšší pravděpodobností bodák SG 24 (t) vyrobený pravděpod. (je to nejblíž, cca50km) brněnskou Zbrojovkou, zanechaný ustupujícími něm. vojsky(šlo by zjistit, kdo je měl ve výzbroji?). Jako další méně pravděpodobná varianta vychází, že jde o protektorátní úpravu bodáku 24. (proti 33. svědčí délka - 299mm) četnictva(pochybuju, že by se tam dostal bodák vládního vojska). Bohužel hlavice rukojeti je silně zkorodovaná(i "tlačítko" je zarezlé) a tudíž nečitelnáSad


Děkuju všem (hlavně Bitaxemu) za pomoc!
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306375Verze : 0
Zkus hlavici i tak vyfotit, třeba se něco povede najít, znáš to, americké detektivky, počítačová analýzam sličná vyšetřovatelka, no to už jsem přehnal Smile vyfoť značky, za války a na SG by nemělo být ČSZ, ale Z v kruhu, případně písmena (asi dot), třeba něco vykoumáme, a jsme tu od toho abysme si pomohli navzájem Smile
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306393Verze : 0
Momentálně se k němu nedostanu, ale pokusím se ho nafotit co nejdřív. Dík!
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#306694Verze : 0
Nemusí být sličná vyšetřovatelka, stačí ošklivej brácha:DVery HappyVery Happy - na vnitřní straně(té, co se dotýká těla při nošení) závěsníku na pochvu je vyražen nápis


???I(?)NGER
?LATTAU
1940


Jinak už je nafocenej, ale fotky sem vrazim až je budu mít(zítra, pozítří)
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-bodaku-t82930#307702Verze : 0