Main Menu
User Menu

Hodnostní značení čs. generálů za 2. sv. války

Diskuse
Hezký den Vám všem. Mám na Vás jeden možná úplně stupidní dotaz. Již nějakou dobu mi vrtá v hlavě jistá drobnost. Na fotografijích ze začátku války mají čs. geneálové své hodnostní značení takové, jaké bylo za prvé republiky, tedy generálské hvězdy na rukávech. Mám třeba takovou to fotografii gen. Viesta někdy z kraje r. 1940 s Agde s Francie. Zatímco na konci války měli již hvězdy na náramenicích, např. známá fotograqfie gen.Liška s maršálem Monttgomerym u Dunkerque. Neví někdo, kdy došlo k zmněně tohoto značení? Moc děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315298Verze : 0
Tak sakra neřikejte, že jsem položil tak těžkou otázku. Sad Kdy se zmněnilo uživání generálských hodností v čs. armádě ve druhé světové válce. Kdy se přešlo od prvorepublikového značení na rukávech, kdy brig.gen. měl dvě hvězdy, div. gen. tři hvězdy a arm.gen. čtyři hvězdy na značení na narámenicích, kde znám s fotek pouze značení brigádních generálů s jednou hvězdou.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315683Verze : 0
Odpověď na Tvůj dotaz neznám, ale přiložím 2 odkazy na hodnostní označení před válkou a po válce.


Zde hodnostní označení příslušníků Československé armády před válkou v letech 1937 - 1939 (včetně generálů)


Zde hodnostní označení příslušníků Československé armády po válce v letech 1945 - 1948 (včetně generálů)


Já jen pro lepší představu ostatních čítajích...
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315693Verze : 0
Děkuji Šimonovi za vizualizaci, přesně tohle jsem měl na mysli. Zcela prokazatelně ještě ve Francii v r. 1940 a podle mne ještě později použivali čs. generálové značení prvorepublikové, tedy to co má Šimon v prvém odkazu, na druhé straně již v roce 1944 používali značení nové, tedy to co je v odkazu druhém. Ony byly trochu upraveny i další hodnosti, ale u generálů je ten rozdíl nejpatrnější.


Takže znovu kladu otázku kdy a jakým nařízaním či normou ??? Ví to někdo ??? Smile
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315748Verze : 0
Welda a nebude vysvětlení prostě v tom, že používali výstroj dodanou Brity.

Edit: ve Francii samozřejmě Francouzi.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315754Verze : 0
Nad tím jsem taky uvažoval ale hodnostní značení se užívalo vlastní - československé. To že přešli v Británii na označení na náremenicích nejspíše bylo inspirováno tím, že i Britové, konen konců i Sověti takto používali označení svých generálů. Ale není to odpověď kdy a jakou normou či nařízením jsme to zmněnili my. Třeba u letcu ve Francii v r. 1940 je to jasné. Čs. statut z 24. ledna 1940 určil nové čs. uniformy ve Franci. To že nebyly vždy dodržovány je věc druhá. Ale má otázka zněla. Kdy se zmněnilo značení u našich generálů. Protože všechny přehledové tabulky nám hezky ukazují uniformy a hodnosti do roku 1939 a pak od roku 1945. Jako by za války nic nebylo. Ja vím že v tom byl mnohdy pěkný chaos a zmatek, proto jsem si to chtěl trochu ujasnit a zmapovat to.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315757Verze : 0
Weldo těžko budeš na uniformě, která prostě používala nárameníky používat označení na rukávě. Sice si nejsem jist, ale letci snad na uniformě nosili anglické hodnosti a ne české. Nebude u pozemních jednotek obdobný postup.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315758Verze : 0
Ne ne Smile ve Francie se nosilo, nebo mělo nosit a většinou to tak bylo čs. hodnostní značení. Vem si slavné fotky Vašátka a Peřiny v tzv. čs.francozských uniformách. Máme je i zde na forum. . Uniforma poskládana převážne s francouzských kousku, ale hodnosti československé. Naši letci zařazeni u RAF nosili uniformu RAF včetně hodnosti. Nosil jí i Janoušek. Ale Vicherek nosil čs. uniformu. Alespoň podle fotografií. Neznám žádnou fotku a ať mě znalci opraví a budu jenom rád, kde by byl Vicherek v uniforme RAF v době svého pobytu ve VB. A byl tam celkem dlouho. Nebo další příklad letců. Když se Fajtl a spol přemisťoval do SSSR tak měli čs. uniformy britského původu, s čs. hodnostmi, tak jak výše uvedl Šimon ve svém druhém odkazu. Díky Dave za snahu Smile , ale pořád to není odpověď na můj dotaz. Letectvo není vypovidajíci, páč většinou byli v uniformách RAF. Janoušek nosil do léta 1940 prvorepublikovou uniformu, existují fotky s Francie, v létě 1940 ji vyměnil ve VB za uniformu RAF, takže není srovnání a asi až v roce 1945 oblékl opět uniformu československou a to již víme. Vicherka přes válku moc nefotili protože byl trochu upozaděn, takže zbývají pěšácí. Viest, Ingr, Hasal, Neuman, Čihák, později Liška, Kratochvíl, Klapálel, Svoboda, Boček, Sázavský, ...


No, nevadí, pokud to nikdo neví, zkusím provést dotaz na Historický ústav Armády ČR, třeba budou vědět.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315763Verze : 0
gen. Vicherek ale nebyl příslušníkem RAF ve VB byl snad jen na MNO - proto ten rozdíl.
Francii bych do toho vůbec nemotal - tam to bylo trochu o něčem jiném.
Jak jsi mohl vypozorovat, tak například u čs. letců je právě přechod z Francie do Anglie je tím předělem, kdy se přešlo na jiné hodnostní označení. Přesun z Anglie do SSSR - je opět problém v tom že piloti již nebyli podřízeni RAF, ale našemu MNO, proto ta změna hodnosti z anglické na čs.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315767Verze : 0
Jo, to co řikáš, tedy píšeš Smile je to co vím, tady je to jasné. Mě prostě jenom zajímá kdy např. div.gen.Ingr přestal nosit tři generálské prvorepublikové hvězdy na rukávu a lipové ratolesti na naramenicích a vyměnil je za dvě generálské hvězdy na naramenicích. Ono to na jedné straně neni nic, kvuli čemu bych nemohl usnout Smile, ale nějak mě to začalo zajímat. Takové malé, bezvyznamné bílé místo v historijí naší válečné armády. Tedy aspoň pro mne, zatím. Třema se ozve JF, Bitaxe či někdo jiný a nebo taky už nikdo ... Sad Toho Vicherka jsem zmiňoval schavlně protože zde by se dalo poznat podle fotek kdy změnil typ značení, právě proto, že nebyl u RAF ale MNO.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#315780Verze : 0
Tomáš Velička na Valka.cz dne 16.4.2008 uvádí:


Nyní něco o zařazení čs. letců do francouzské L´Armée de L´Air. Podle tzv. československého statutu z 24. ledna 1940 byli českoslovenští letci vojáky čs. armády zařazenými, až do vzniku čs. leteckých jednotek, v jednotkách francouzských. Čs. letci nosili nebo měli nosit čs. uniformu. Tento stejnokroj byl sestaven jak z prvků francouzských, tak československých. Bylo upraveno hodnostní značení. Zůstalo výhradně československé, nicméně distinkce rotmistrů a důstojníků se rozlišovaly nově stříbrnými, resp. zlatými pěticípými hvězdami, byly zrušeny tzv. trojcípky. Již na konci r. 1939 (1.12.1939) začaly vznikat "čs. roje" u francouzských perutí. Většinou 1 důstojník + 2 rotmistři či poddůstojníci. Pak měly vzniknout samostatné letky (jediná vznikla 2.6.1940 u GC I/6) a posléze samostatné perutě. V průběhu bojů stál v čele československého letectva (náčelník III. odboru ČsVS) brig. gen. Ing. Alois Vicherek - Slezák, který byl velkým zastáncem vzniku samostatného čs. letectva, na rozdíl od svého předchůdce brig. gen. RNDr. Karla Janouška, který prosadil svou vizi ve Velké Británii. Podle Dohody o utvoření samostatných čs. leteckých jednotek (brig. gen. Vichrek) s 1. 6. 1940 měla vzniknou čs. stíhací brigáda (brig. gen. Janoušek) o dvou plucích (mjr. Hess, mjr. Ambruš) každý o dvou perutích a bombardovací pluk (pplk. Mareš-Toman) o dvou perutích. Pro rychlý spád událostí (Francie požádala 17. 6. 1940 o přiměří) se již realizace vyšších čs. leteckých jednotek neuskutečnila.Read more: www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#349604Verze : 0
Smile no vzhledem k tomu, že cituješ můj vlastní článek, tak jsi moc nepomohl, ale díky za snahu, i tá se počítá.
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#349613Verze : 0
Hloupé, že? Confused O uniformy se nezajímám, ale o gen. Vicherka ano. Nesleduji, kdo jaký článek psal, jen generálovo jméno. Jediné, co mohu poskytnout je z roku 1939 namalovaná uniforma A. Vicherka, když byl PPLK.P.PIL.LETEC,ING.ESA, VELITEL LET. PLUKU 6, jak je tam psáno. V případě zájmu mám email HISTORY.CZ@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Hodnostni-znaceni-cs-generalu-za-2-sv-valky-t85309#349621Verze : 0