Main Menu
User Menu

HUN - Muzeum dopravy Budapešť

Magyar Müszaki és Közlekedési Muzeum

Magyar Müszaki és Közlekedési Muzeum


HUN Muzeum dopravy Budapešť


Jedním ze přitažlivých a pro většinu z nás zajímavých muzeí, je budapešťské dopravní muzeum. Lze je najít prakticky uprostřed Pešťi poblíž Náměstí hrdinů (Hősök tere), auto můžeme odstavit buď zde, na některém z parkovišť, nebo objet přilehlý park a zaparkovat přímo u muzea (kde se v době mé návštěvy parkovalo zdarma). Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, pojedete po Dózsa György út ‎ca tak že park budete mít po levé straně, na konci parku zahnete doleva na Ajtósi Dürer sor, kterou pojedete zase s parkem po levé ruce až na křižovatku s Hermina út. (je to druhá odbočka kterou je možno odbočit vpravo), zde odbočíte doprava a po Hermina út pojedeme asi sto metrů, kde opět po levé ruce uvidíme velkou budovu (vzhledem k tomu že jsme měli pořád na této straně park nemůžeme se splést) podél které pojedeme až na konec a zde odbočíme vlevo, čímž se dostaneme na cestu která vede z druhé strany budovy a na které je parkoviště (jmenuje se Városligeti krt.). Parkovat lze i v dalších přilehlých komunikacích, ale v době mé návštěvy (v červenci) bylo na parkovišti místo. Vchod do budovy je zhruba uprostřed, hned za ním je samozřejmě pokladna kde si můžeme pořídit krom vstupenky i plánek muzea v angličtině nebo němčině (kdo rozumí maďarsky je ve výhodě, protože většina popisů je pouze maďarsky). V muzeu bylo možno koupit si vstupenku i do další budovy, která je asi 100 m daleko a je v ní expozice letectví.
Muzeum je otevřeno celoročně v době od konce března do konce října od 10:00 do 17:00 (v sobotu a neděli do 18:00) a mimo tyto měsíce od 10:00 do 16:00. V letecké expozici je otevřeno jen od května do října a to stejně jako v hlavní budově.
Adresa : 1146 Budapest, Városligeti krt. 11 Hungary
Vstupné :


Dopravní muzeum
Dospělí 1000 Ft
Děti, studenti (6-26 let) a důchodci (62 - 70 let) 500 Ft


Letecká expozice
Otevřeno : od 1. 5. do 1. 10.
Dospělí 400 Ft
Děti, studenti (6-26 let) a důchodci (62 - 70 let) 200 Ft


Kombinované vstupné do obou části je 1200 a 600 Ft.


Fotografování nebylo zpoplatněno.


V muzeu je řada exponátů týkajících se dopravy od dob dávných až po dnešek včetně nádherné expozice železnice, nechybí ani stará auta a motocykly, ale na své si přijdou i fandové vodní dopravy. Muzeum pořádá i řadu výstav a nově je přidána i hala modelů (velmi dobře provedených). Pokud si chcete prohlédnout celé muzeum je to akce na řadu hodin, možná i na celý den. V letecké expozici je řada letadel (spíše sportovních) a také ukázky z kosmického programu kterého se maďaři účastnili. Do této expozice se dostanete parkem který je před vchodem do muzea (je to ten kolem kterého jste jeli  ) lze volit buď průchod pod úhlem asi 45° od vchodu muzea doprava, což nás různými cestičkami které se klikatí parkem k budově letecké expozice nejspíše dovede (pokud zabloudíte je to smůla) nebo se vrátit na místo kde jsme odbočili na parkoviště a jít podél Zichy Mihály út, což je první asfaltová komunikace vpravo, po asi 100 m uvidíte po pravé ruce budovu což je letecká expozice. Jde o asi dvoupatrovou budovu s restaurací na boku kterou při cestě nelze minout, bohužel od dopravního muzea ji zakrývají stromy takže ji není vidět. Mezi její exponáty patří třeba Junkers F-13 zadržený při příletu jednoho z Habsburků ve dvacátých letech, Loyd z WWI ale i třeba Mig-21, krom toho je zde řada motorů a dalších předmětů vztahujících se k letectví. Návštěvu stejně jako návštěvu dopravního muzea doporučuji. Pokud zde budete s rodinou, kterou byť je to opovrženíhodné, nezajímá že tohle auto je úžasné a tohle letadlo skvělé, můžete je vyslat na prohlídku parku kde je řada atrakcí, vodní plochy a zajímavé stavby. Vaše lepší polovička si od vás odpočine a vy se podíváte na věci v klidu  bez toho že se vás pořád někdo ptá "už půjdem?"  Jako bonus lze slíbit návštěvu nedaleké Erszebét utca která vede od mostu přes Dunaj až k téměř k parku a kde je množství obchodů a obchůdků (a obvykle i dost vysoké ceny).


zdroj : vlastní návštěva i foto
URL : https://www.valka.cz/HUN-Muzeum-dopravy-Budapest-t90863#339694Verze : 0
další fotky
URL : https://www.valka.cz/HUN-Muzeum-dopravy-Budapest-t90863#339696Verze : 0