Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč
♡ Chci přispět

Greywolf

Alexandr IVAN

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 1.040
Z toho faktografických příspěvků : 928
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Bitevní Jak-1

  Bitevní provedení letounu Jakovlev Jak-1 není samostatná verze a nenese ani žádné zvláštní označení. Tato úprava spadá do velké rodiny prvních letadel Jak-1, které se vyráběly s různými úpravami, ale bez bližšího rozlišení. Dá se říci, že šlo o další modifikaci (vývojový stupeň) sériového stroje Jak-1. Protože v tomto případě nedošlo k podstatným zásahům do konstrukce letounu, nebyla tato úprava vedena jako nová verze tohoto stíhače.

  3.262
 • Bitva na řece Jalu (1904)

  Bitva na řece Jalu probíhala od 27. dubna do 1. května 1904. Byla prvním větším vojenským střetnutím rusko-japonské války na pevnině. Již tato první bitva přesvědčila Rusy, že Japonce v žádném případě není dobré podceňovat. Vyvrátila nejen představu Rusů o krátké válce, ale i o jejich taktické a kvalitativní převaze nad Japonskem.

  24.875
 • Bitva o atol Makin (vylodění a pozemní operace)

  Již v lednu 1943, kdy se na Guadalcanalu stále ještě bojovalo, předložil admirál King na konferenci v Casablance plán dalších bojových operací v pacifické oblasti. Podle něj měl být další útok proti Japonsku veden přes ostrovy středního Pacifiku. Proti tomu se ale rozhodně postavil generál MacArthur. Ten požadoval, aby hlavní směr útoku vycházel z oblasti Šalamounových ostrovů a poté pokračoval přes Filipíny a Tchaj-wan až k Japonsku.

  Kde se bude bojovat po Guadalcanalu?

  31.207
 • Bitva o Leyte (námořní střetnutí)

  Bitva v Leytském zálivu byla jednou z největších námořních bitev druhé světové války v Tichomoří a jednou z největších námořních bitev v historii. Uskutečnila se v říjnu 1944 mezi americkým a japonským námořnictvem u ostrova Leyte na Filipínách.

  36.074
 • Bitva o Leyte (vylodění a pozemní operace)

  Filipínské souostroví tvoří více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků a je vzdáleno pouhých pět set mil od asijského kontinentu. Ve vztahu k Číně a Japonsku zaujímá mimořádně významnou pozici. Největším ostrovem Filipín je Luzon. Druhou pozici zaujímá ostrov Mindanao. Z dalších důležitých ostrovů je třeba jmenovat Samar, Panay, Cebu, Negros a zcela jistě i Leyte.

  Popis vylodění a pozemních bojů na Filipínách.

  27.296
 • Curtiss-Wright CW-21 aneb americký Interceptor v rukou holandských pilotů, 1. část

  17. dubna 1940 Nizozemci podepsali objednávku na čtyřiadvacet Curtiss-Wrightů CW-21B za cenu 1 747 905 USD. Co to vlastně koupili za letouny? Jaká byla jejich služba v nizozemském vojenském letectvu? Zasáhly do bojů? Proti komu bojovaly? Na tyto otázky se Vám pokusí odpovědět následující článek.

  25.718
 • Curtiss-Wright CW-21 aneb americký Interceptor v rukou holandských pilotů, 2. část

  K prvnímu japonskému náletu na Jávu došlo 2. února 1942. Curtiss-Wrighty ten den zůstaly na zemi. Prvně proti nepříteli vzlétly až další den, tedy 3. února 1942. Japonci zaútočili sedmdesáti bombardéry Mitsubishi G3M Nell z Takao Kókútai, Kanoya Kókútai a 3. Kókútai, jejichž vzdušné krytí zajišťovalo čtyřiačtyřicet stíhacích Mitsubishi A6M Reisen (Zero) od Tainan Kókútai a 3. Kókútai.

  22.144
 • Daimjó Nobunaga Oda

  Daimjó Oda Nobunaga (1534 - 1582) byl tvrdý a bezohledný válečník, výborný stratég, ale také dobrý hospodář, který rozuměl ekonomice.

  25.030
 • Daimjó Šingen Takeda

  Daimjó Šingen Takeda se proslavil zejména jako výtečný stratég, který hojně využíval poznatků z válečných spisů Umění války sepsaných čínským vojevůdcem Sun-c'. Byl jedním z nejmocnějších daimjó středního Japonska a zcela jistě byl jednou z nejzajímavějších osobností období Sengoku.

  19.702
 • Daimjó Sóun Hódžó

  Daimjó Sóun Hódžó byl nejen velmi schopným vojevůdcem, ale i obratným a uznávaným politikem. Jeho neustále se rozvíjející panství je toho nesporným důkazem. Položil základy mocného klanu, který v době největšího rozmachu zcela ovládal ve východním Japonsku šest provincií.

  17.686
 • Daimjó Udžijasu Hódžó

  Udžijasu Hódžó, syn Udžicuna Hódžó a vnuk Sóuna Hódžó, byl třetím vládnoucím pánem klanu Hódžó. Je považován za jednoho z předních šlechticů období Sengoku a současně za nejschopnějšího ze všech mužů, kteří kdy klanu Hódžó vládli. První bitvou, které se Udžijasu zúčastnil, byla 1530 bitva u Ozawahary. V té době mu bylo patnáct let.

  12.256
 • Douglas TBD-1A Devastator

  Popis poměrně málo známého prototypu plovákového torpédového bombardéru, který charakterizuje typickou předválečnou konstrukci.

  7.662
 • Eurocopter EC225 LP

  Eurocopter EC 225 je vylepšené provedení víceúčelového vrtulníku Eurocopter AS 332 Super Puma. Bývá též označován jako Super Puma Mk II+. Vrtulník je vybaven dvěma motory Turbomeca Makila 2A a tzv. skleněným kokpitem. Upravený nosný rotor s novým profilem snižuje oproti předchůdci hladinu vibrací. Tento model je v současné době dodáván ve čtyřech provedeních. Vedle základní dopravní verze je k dostání i v provedení pro přepravu VIP se salónkem. Dalšími variantami jsou záchranná / zdravotnická verze a model SAR.

  3.365
 • Fairey Battle

  Stručný popis zajímavého předválečného taktického (tehdy se jim říkalo denní bombardéry) britského jednomotorového bombardovacího letounu, který se sice vyznačoval moderní konstrukcí, ale jenž byl typickým produktem starého myšlení odpovědných pracovníků ministerstva letectví.

  15.421
 • Fairey Spearfish

  Stručný popis zajímavého těžkého britského torpédového/střemhlavého bombardovacího letounu z konce druhé světové války, jehož sériovou výrobu zhatil konec války a drobné, ale dalším vývojem odstranitelné nedostatky.

  17.647
 • Fairey Swordfish

  Monografie britského palubního letounu, který se proslavil v bojích 2. světové války.

  14.172
 • Iljušin Il-10

  Na počátku roku 1943 začalo být velení sovětského letectva jasné, že bitevní letouny Iljušin Il-2 bude potřeba brzy nahradit typem daleko výkonnějším. Protože bitevní letouny zajišťující přímou leteckou podporu bojujícím jednotkám byly v taktice používané sovětskými vojsky nenahraditelné, vydal v květnu roku 1943 J. V. Stalin příkaz zkonstruovat letoun, který by mohl nahradit typ Il-2 ve výzbroji frontového letectva.

  34.650
 • Iljušin Il-38

  Stručná monografie ruského hlídkového protiponorkového letounu.

  17.377
 • Jakovlev Jak-1

  Stručná monografie zimní úpravy této slavné sovětské stíhačky.

  10.371
 • McDonnell Douglas F-4EJ Phantom II

  Mitsubishi / McDonnell Douglas F-4EJ je modifikace letounu F-4E Phantom II určená pro japonské síly sebeobrany.

  3.252
 • Micubiši / McDonnell Douglas F-4EJ Kai

  Mitsubishi / McDonnell Douglas F-4EJ Kai je modernizované provedení stíhacího letounu Mitsubishi / McDonnell Douglas F-4EJ , který je od roku 1972 ve výzbroji Japonských vzdušných sil sebeobrany JASDF (Japanese Air Self Defense Force ... japonsky Nihon Koku Jieitai).

  3.375
 • Radiolokátor Vixen 500E - co již o něm víme

  Informací o tomto novém radiolokátoru prozatím není mnoho. V různých periodikách se o něm objevily jen krátké zprávy a i firemní dokumenty, které jsou k dispozici veřejnosti, nejsou zatím nijak obsáhlé. V následujícím textu se autor pokusil z těchto kusých informací poskládat jeho stručný popis.

  6.249
 • Ruský vrtulník Ansat-2RC - co již o něm víme

  Na výstavě MAKS 2005 byl světu poprvé představen nový ruský lehký bojový vrtulník Ansat-2RC, který byl vyvinutý Kazaňským vrtulníkovým závodem z jejich víceúčelového vrtulníku Ansat-2. V následujícím textu se autor pokusil z těchto kusých informací poskládat jeho stručný popis.

  24.823
 • SNCASE SE.100

  V roce 1936 vyhlásilo Francouzské vojenské letectvo soutěž na nový dvoumotorový víceúčelový ( v primární roli - těžký stíhací ) letoun, který by měl v první fázi nahrazovat těžké stíhací stroje Potez 630 / 631 a následně i další typy ( bitevní, lehké bombardovací ) letounů.

  3.276
 • SNCASE SE.100

  Monografie prototypu nezvyklého francouzského těžkého stíhače z roku 1939.

  6.471
 • Vrtulník Eurocopter EC 175 – co již o něm víme

  Víceúčelový vrtulník Eurocopter EC 175 se vzletovou hmotností 7 tun má vyplnit mezeru mezi víceúčelovými typy AS 365 Dauphin a AS 332 / EC 225 Super Puma. Firma Eurocopter při tomto projektu spolupracuje se společností Avicopter, která vznikla z Harbin Aircraft Inustry Goup (HAIG).

  8.768
 • Westland Welkin F Mk.I

  Monografie britské výškové stíhačky, která dosahovala dobrých výkonů, do bojů však nezasáhla.

  11.599
 • Zřícenina hradu Bezděz

  Bezděz je malebná zřícenina hradu v okrese Česká Lípa. Byl vystavěn nejspíše mezi roky 1265-1278 na kopci Velký Bezděz, v blízkosti Máchova jezera a vesnice Doksy. Je to hrad s obvodovou zástavbou, která je přizpůsobená úzkému hřebenu kopce.

  14.483

Medaile a vyznamenání

Kříž www.valka.cz


& bar (6)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (6)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (14)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Medaile za zásluhy o zpravodajství III. stupně

Medaile za zásluhy o zpravodajství II. stupně

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Kříž za zásluhy o sekci Terorismus a pirátství


& bar (3)

Medaile za příspěvky k Terorismu a pirátství


& bar (2)

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Letectvo

Kříž za zásluhy o Jednotky

Kříž za příspěvky do Jednotek

Čestná stuha účastníka súťaže

Za účast v soutěži

Zuihóšó I. třídy

Zuihóšó II. třídy

Zuihóšó III. třídy

Řád Bušidó II.třídy

Řád Bušidó I.třídy

Medaile za zásluhy 1900 – 1950

Katana

Wakizaši

Tanto

Zuihóšó IV. třídy

Kjókudžicušó

Kinši kunšó

Bukošó

Asiatic-Pacific Campaign Medal


& bar (1)

Victory medal


& bar (1)

The RAF Star

Defence Medal

Ordre National de la Légion d´Honneur - Chevalier

Suomen Valkoisen Ruusun IV

Seriál "Stíhači v boji II"

Seriál "Letadlová loď Enterprise"

Seriál "Stíhači v boji"

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!