Main Menu
User Menu

Granat z 1. sv. války

Madar alebo Rakusak

Diskuse
priemer tela 54mm
priemer rucka 40mm
dlzka tela 107mm
dlzka rucky 190mm
vaha 760g /bez rozbusky a trhaviny/
telo granata je liatinove su na nom vyrazene pismena ML ktore sa prekrivaju ma drotenu sponu na opasok
rucka je z kartonu pravdepodobne neni original ale verna kopia je na nej stitok ktory je pisany nemecky a madarsky okrem ineho je ne nom napisane "VI-1917 K FA"
podla mojich informacii ide o rakusky
pletu ma vyrazene znacky ML ktore su madarske
ospravedlnujem sa za kvalitu foto ale telefon neni fotak
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#260456Verze : 0
Jde o Rakousko-Uherský granát, někdy označovaný jako M. 13, existuje ve dvou verzích, druhá má hlavici kulovou, ne válcovou. rukojeť byla z lepenky a skrze ni procházela roznětka, zapalování bylo v té době obvyklé, tedy se zpožďovací pyrotechnickou složí, tedy voják granát odjistil a výbuch nastal za určenou dobu. Některé zdroje uvádí že hlavice byla plněna malými kuličkami (jako šrapnel). Existují varianty s popisem v němčině i v maďarštině (pro rakouskou i uherskou armádu), ale na všech které jsem měl možnost vidět byl jako místo výroby uveden maďarský Czepel, na granátech s válcovou hlavicí je nápis "Rohrhandgranaten" a pod ním Kézigraná, na těch s kulovou pak "Kugelrohrhandgranaten" a pod ním M. 13. dále následuje popis činností s granátem, a nakonec doba zpoždění (u všech které jsem měl možnost vidět to bylo 7 sekund)pak výrobce a místo výroby. Bohužel myslím že většina granátů měla nové rukojeti (původní lepenkové se dochovávají jen vzácně) a tedy to že všude je uveden maďarský výrobce neznamená že by se granáty nedělaly i jinde, může to znamenat i jen to že výrobce nových rukojetí měl prostě k dispozici maďarský vzor. V literatuře tenhle granát není zcela obvyklý a je o něm jen relativně málo známo. k zažehnutí dochází uderem spodku rukojeti o tvrdý předmět (proto je granát na snímku dole rozmačknutý) následuje 7 vteřin zpoždění (kdy je vhodné se granátu zbavit Smile ) a pak výbuch. Někdy se uvádí že bylo možno vhodným načasováním odhození nechat granát vybuchnout ve vzduchu, myslím že to bylo dost riskantní a nedalo se to doporučit.
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#260527Verze : 0
urcite by som sa nepokusal dosiahnut spominanu exploziu vo vzduchu mam nejaky odpor k prvovojnovym rozbuskam a ich stabilite trochu som sa pohrabal v starych ATM kde bol oznaceny ako model 16 na webe som nasiel stanku kde bol znaceny ako "neu" videl som tam aj hlavice plnene gulickamy ale iba u kugelgranat bol tam znaceny "alt" co sa tyka povodu vyrazena znacka ne liatinovej hlavici prekrivajuce sa ML je urcite madarska
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#275908Verze : 0
Trochu jsem zapátral, no a zdá se že ty papírové etikety jsou nové(všechny které jsem našel jsou stejné a zdá se že jsou dělány podle jedné konkrétní) stejně jako asi i rukojeť. R-U používalo řadu granátů, včetně německých a také různých nouzových. Tyhle a kugelgranáty stejného provedení (jiná hlavice) jsou ale dost typické. Trhavina byla v trubce uvnitř hlavice spolu s rozbuškou, od ní vedla šňůrka dolů do spodku rukojeti, ta se před vrhem vytrhla, tím se iniciovala třecí roznětka a její zpožděné hoření zajistilo těch 7 vteřin zpoždění, osobně si myslím že to bylo dost spolehlivé. Ovšem to platí pro nový granát, dnes bych si s takovou věcí nehrál. Látky se za tu dobu mohli dost změnit a co to udělá dnes bych si neodvážil odhadnout.
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#275917Verze : 0